Obsah
Kromě těchto poznámek a instalační příručky je k dispozici celá řada dalších dokumentů prostřednictvím Dokumentačního projektu Debianu (DDP). Cílem DDP je vytvořit vysoce kvalitní dokumentaci pro uživatele a vývojáře Debianu. Dokumentace zahrnuje základní návod pro používání Debianu (Debian Reference), informace pro správce softwarových balíků (Debian New Maintainers Guide), často kladené otázky týkající se Debianu (Debian FAQ) a mnoho dalších. Bližší informace o dostupných zdrojích jsou k dispozici na stránkách dokumentačního projektu Debianu a Debian Wiki.
Rovněž každý balík má v Debianu svou dokumentaci. Standardně je
umístěna v adresáři
/usr/share/doc/
.
Dokumentace zahrnuje licenční ujednání, podrobnosti týkající se
použití daného softwaru v Debianu a také dokumentaci od autora
programu.
balík
V případě potíží lze hledat pomoc na mnoha místech. Uživatelé by jí však měli používat až v krajním případě, kdy vyčerpali veškeré možné zdroje informací a přesto se jim jejich problém nepodařilo vyřešit. V této kapitole je uveden krátký soupis služeb a kontaktů umožňujících uživatelům Debianu získat další pomoc.
Hlavní poštovní konference týkající se užívání Debianu je debian-user
(v angličtině). Existují i diskuse v jiných jazycích, jmenují se
debian-user-jazyk
. Pokud se chcete o
poštovních konferencích dozvědět více (např. jak se přihlásit),
podívejte se na http://lists.debian.org/. Před
položením dotazu se nejprve prosím přesvědčte, jestli se již odpověď
na váš problém nevyskytuje v archivu dané konference. Rovněž prosím
dodržujte standardní etiketu veřejných diskusí.
Na pomoc uživatelům Debianu je vyčleněn samostatný IRC kanál umístěný
na IRC síti OFTC. Pokud chcete kanál využívat, připojte se svým
oblíbeným IRC klientem na irc.debian.org
, název
kanálu je #debian.
Dodržujte prosím vnitřní směrnice kanálu a plně respektujte ostatní uživatele (viz informace v Debian Wiki.
Další informace o síti OFTC jsou k dispozici na stránkách OFTC.
Debian GNU/Linux je operační systém usilující o co možná nejvyšší kvalitu. Na druhou stranu to ovšem neznamená, že veškeré balíky jsou absolutně bezchybné. V souladu s filozofií otevřeného vývoje poskytujeme uživatelům přístup ke všem nahlášeným chybám prostřednictvím systému pro sledování chyb -- Bug Tracking System (BTS). Systém sledování chyb lze najít na stránkách http://bugs.debian.org/.
Pokud v distribuci nebo v některém jejím balíku naleznete chybu, pokuste se ji prosím pomocí BTS nahlásit. Jedině tak bude možné veškeré nalezené chyby opravovat v příštích vydáních distribuce. Při nahlášení chyby je potřeba uvést platnou adresu vaší elektronické pošty. Vývojáři tak mohou zpětně kontaktovat předkladatele chybového hlášení -- například z důvodu získání dodatečných informací.
Chybu lze ohlásit buďto pomocí programu reportbug
nebo pomocí elektronické pošty. O systému sledování chyb a jeho
použití si můžete přečíst víc v referenčních příručkách v adresáři
/usr/share/doc/debian
. Adresář je k dispozici na
každém funkčním systému s instalovaným
balíkem doc-debian
. Jinou možností je online
dokumentace na stránkách
systému sledování chyb.
Pokud chcete přispět k vývoji distribuce Debian, nemusíte být nutně počítačoví experti. Přispívat lze například i pomocí ostatním uživatelům v diskusních konferencích. Velmi důležité je i hlášení (a samozřejmě odstraňování) chyb vznikajících během vývoje distribuce. K vývoji distribuce se lze připojit například diskusí ve specializované diskusní skupině. Pro udržení trvalé kvality distribuce je potřebné hlásit veškeré objevené chyby v balících prostřednictvím systému sledování chyb, aby se o nich vývojáři dozvěděli a mohli je opravit. Pokud jste literárně zdatní, můžete přispět při tvorbě dokumentace, nebo se můžete podílet na překladech existujících dokumentů.
Pokud můžete distribuci věnovat více času, můžete se pokusit spravovat některé z balíků. Zejména záslužná je adopce osiřelých balíků nebo vytvoření balíků, které jsou vyžadovány velkou skupinou uživatelů systému. Více naleznete v dokumentu Work Needing and Prospective Packages database. Jestliže se zajímáte o některou ze speciálních částí distribuce nebo o přidružené projekty, můžete se zapojit do speciálních podprojektů kam například patří projekty týkající se přenosu balíků na různé architektury, projekty Debian Jr. a Debian Med a další.
Pokud se svou prací jakkoliv podílíte na vývoji distribuce a svobodného software ať už jako programátoři, překladatelé, nebo jen jako přispívající uživatelé, stáváte se součástí komunity vyvíjející svobodný software. Každé přispění ke zlepšení softwarového díla je nesmírně cenné a leckdy i zábavné. Kromě užitečného poznání nových lidí se společnými zájmy vám dává i těžko popsatelný hřejivý pocit, který rozhodně stojí za to zažít.