DrakX VERSION - en to uk translation catalogue (1207 entries)

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
uk: 
    
    
    Зараз буде сконфіґуровано з'єднання %s.
    
    
    Натисніть "Гаразд" для продовдження

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition, you should
    probably leave it alone.
uk: 
    Можливо цей підрозділ є підрозділом
    драйвера, вам мабуть не потрібно
    його змінювати.

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the irq and io of your card.
uk: 
    Якщо Ви маєте плату ISA, значення на наступному екрані мають бути
    коректними.
    
    Якщо Ви маєте плату PCMCIA, Ви повинні знати IRQ та IO Вашої плати.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
uk: 
    Позначте принтери для переносу і натисніть на "Перенести".

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
uk: 
    Це спеціальний підрозділ для 
    можливості подвійного 
    завантаження системи.

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
uk: 
    Будь ласка, уважно прочитайте умови подані далі. Якщо ви не
    погоджуєтесь з будь-якою частиною, вам не дозволяється встановлювати
    наступний компакт-диск. Натисніть на Відмовитися для того, щоб
    продовжити установку без використання цього носія.
    
    Деякі компоненти на наступному компакт-диску не керуються ліцензією
    GPL чи подібною до неї. В такому випадку кожен із компонентів
    керується своєю специфічною ліцензією. Будь ласка, прочитайте уважно і
    дотримуйтесь умов такої специфічної ліцензії перш, ніж користуватися
    або перерозповсюджувати таку компоненту. Такі ліцензії у більшості
    випадків забороняють передачу, копіювання (крім створення резервної
    копії), перерозповсюдження, зворотню інженерію, де-асемблювання,
    де-компіляцію чи модифікацію компоненти. Будь-яке порушення ліцензії
    негайно припиняє ваші права щодо компоненти. Якщо специфічно не
    вказано про надання таких прав, ви не маєте права встановлювати ці
    програми на більш, ніж одній системі, або пристосовувати їх для
    установки в мережі. Якщо ви маєте сумніви щодо ліцензії, зверніться
    безпосередньо до дистриб'ютора чи редактора такої компоненти. Передача
    таких компонент (включаючи документацію) третім особам у більшості
    випадків заборонена. 
    
    Всі авторські права компонент на наступному компакт-диску застережені
    за їх відповідними авторами і захищаються законами про охорону
    авторських прав, які мають право застосовуватися до програмних
    продуктів.

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
uk: 
    Ви зараз з'єднані з інтернетом.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
uk: 
    Ви можете від'єднатись або змінити конфіґурацію своєї мережі.

en: 
    You can reconfigure your connection.
uk: 
    Ви можете змінити настройки з'єднання з інтернетом

en: 
    try to change some parameters
uk: 
    попробуйте змінити деякі характеристики

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
uk:   <Tab>/<Alt-Tab> між елементами  |  <Space> вибір  |  <F12> наступний екран

en:  (Default)
uk:  (Основна)

en:  (driver %s)
uk:  (%s драйвер)

en: %d minutes
uk: %d хвилин

en: %d packages
uk: %d пакети

en: %d seconds
uk: %d секунд

en: %s formatting of %s failed
uk: %s форматування %s втрачено

en: (already added %s)
uk: (вже створений %s)

en: (module %s)
uk: (модуль %s)

en: (on %s)
uk: (на %s)

en: (on this machine)
uk: (на цій машині)

en: , %s sectors
uk: , %s секторів

en: -misc-fixed-bold-r-*-*-*-100-*-*-*-*-*-*,*
uk: -misc-fixed-bold-r-*-*-*-100-*-*-*-*-koi8-u,*

en: -misc-fixed-medium-r-*-*-*-100-*-*-*-*-*-*,*
uk: -misc-fixed-medium-r-*-*-*-100-*-*-*-*-koi8-u,*

en: /File/-
uk: /Файл/-

en: /File/Save _As
uk: /Файл/Змінити на_зву

en: /File/_New
uk: /Файл/_Новий

en: /File/_Open
uk: /Файл/_Відкрити

en: /File/_Quit
uk: /Файл/_Вихід

en: /File/_Save
uk: /Файл/_Записати

en: /Help/_About...
uk: /Підказка/_Про...

en: /Options/Test
uk: /Параметри/Тест

en: /_File
uk: /_Файл

en: /_Help
uk: /_H Допомога

en: /_Options
uk: /_Параметри

en: 1 MB
uk: 1 Мб

en: 1 button
uk: Одно кнопочна

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: 16 MB
uk: 16 Мб

en: 16 million colors (24 bits)
uk: 16 мільйонів кольорів (24 біт)

en: 2 MB
uk: 2 Мб

en: 2 buttons
uk: Двох кнопочна

en: 256 colors (8 bits)
uk: 265 кольорів (8 біт)

en: 256 kB
uk: 256 кб

en: 3 buttons
uk: Трьох кнопочна

en: 32 MB
uk: 32 Мб

en: 32 thousand colors (15 bits)
uk: 32 тисячі кольорів (15 біт)

en: 4 MB
uk: 4 Мб

en: 4 billion colors (32 bits)
uk: 4 мільйярди кольорів (32 біт)

en: 512 kB
uk: 512 кб

en: 64 MB or more
uk: 64 Мб чи більше

en: 65 thousand colors (16 bits)
uk: 65 тисяч кольорів (16 біт)

en: 8 MB
uk: 8 Мб

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
uk: Сумісний з 8514, 1024x768 at 87 Hz черезстрочна розгортка (без 800x600)

en: <- Previous
uk: <- Попередній

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
uk: Спеціально створений диск для завантаження забезпечить Вам можливість
    запуску системи незалежно від звичайного завантажувача. Це може
    знадобитися у тих випадках, коли Ви не бажаєте встановлювати LILO (або
    grub) в своїй системі, або коли інша операційна система "перетирає"
    LILO, або коли LILO не працює з новою конфігурацією апаратних
    засобів. Аварійний диск може також використовуватися разом з Mandrake
    аварійним диском, що робить відновлення від серйозних системних крахів
    набагато простішим. Чи бажаєте Ви створити аварійний диск для своєї
    системи?
    %s

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
uk: Спеціально створений диск для завантаження забезпечить Вам можливість
    запуску системи незалежно від звичайного завантажувача. Це може
    знадобитися у тих випадках, коли Ви не бажаєте встановлювати SILO в
    своїй системі, або коли інша операційна система "перетирає" SILO, або
    коли SILO не працює з новою конфігурацією апаратних засобів. Аварійний
    диск може також використовуватися разом з Mandrake аварійним диском,
    що робить відновлення від серйозних системних крахів набагато
    простішим. 
    
    Якщо Ви бажаєте створити аварійний диск для своєї системи вставте
    дискету в перший дисковід і натисніть "Гаразд".

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
uk: Графічне середовище з дружнім інтерфейсом та програмами, засоби для
    робочого стола

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
uk: Принтер з назвою "%s" вже існує в "%s". Натисніть "Перенести" щоб
    переписати його визначення. Ви можете також надрукувати нову назву чи
    пропустити цей принтер.

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
uk: Проблема при перезапуску мережі:
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
uk: Засіб доглядання Ваших журнальних файлів

en: A valid URI must be entered!
uk: Потрібно ввести коректний URI!

en: ADSL connection
uk: З'єднання ADSL

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
uk: ВСІ існуючі підрозділи та всі дані на диску %s будуть втрачені

en: Abort
uk: Відмінити

en: Accept
uk: Прийняти

en: Accept user
uk: Прийняти користувача

en: Account Login (user name)
uk: Рахунок користувача (ім'я користувача)

en: Account Password
uk: Пароль у провайдера

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
uk: Активізує та деактивізує всі інтерфейси мережі, які настроєні
    стартувати при завантаженні системи.

en: Adapter %s: %s
uk: Плата %s: %s

en: Add
uk: Додати

en: Add a user
uk: Додати користувача

en: Add to LVM
uk: Додати до LVM

en: Add to RAID
uk: Додати до RAID

en: Add user
uk: Додати користувача

en: Advanced
uk: Досвідчений

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
uk: Після зміни типу підрозділу диску %s, всі дані на цьому підрозділі 
    будуть втрачені

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
uk: Після форматування підрозділу %s, всі дані на цьому підрозділі 
    будуть втрачені

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
uk: Після зміни розміру підрозділу %s, всі дані на цьому підрозділі будуть
    втрачені

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
uk: Після того, як це закінчено, бажано перевантажити X сервер для того,
    щоб позбутися проблеми із зміною назви хоста.

en: Albanian
uk: Албанська

en: All
uk: Все

en: All data on this partition should be backed-up
uk: Потрібно зберегти всі дані на цьому підрозділі

en: All primary partitions are used
uk: Всі основні підрозділи зайняті

en: Alternative test page (A4)
uk: Додаткова тестова сторінка (A4)

en: Alternative test page (Letter)
uk: Додаткова тестова сторінка (Letter)

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
uk: Програми для розваг: ігри-погоні, ігри на дошці, стратегічні, тощо

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
uk: Сталася помилка - не знайдено відповідних дисків для створення новихфайлових систем. Перевірте будь-ласка свою систему і спробуйтевідшукати причину цього.

en: An error has occurred, try to change some parameters
uk: Сталася помилка, попробуйте змінити деякі характеристики

en: An error has occurred:
uk: Сталася помилка:

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
uk: Сталася помилка, але я не знаю, як з нею поводитися.
    Продовжуйте на свій власний ризик.

en: Anacron a periodic command scheduler.
uk: Anacron служить для періодичного виконання команд.

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a filesystem).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    any of it.
    
    Click on "OK" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "Cancel" if you want to choose another partition for your new
    Mandrake Linux operating system installation.
    
    Click on "Advanced" if you wish to select partitions that will be checked
    for bad blocks on the disk.
uk: Будь-який з нових визначених підрозділів має бути відформатований для
    використання (форматування означає створення файлової системи).
    
    Зараз Ви, можливо, захочете відформатувати деякі з уже існуючих
    підрозділів для того, щоб стерти дані, які на них записані. Якщо Ви
    хочете це зробити, виберіть також підрозділи, які ви хочете
    відформатувати.
    
    Зауважте, однак, що не обов'язково форматувати всі підрозділи, які
    існували раніше. Ви маєте відформатувати підрозділи, які містять
    операційну систему (такі, як "/", "/usr" чи "/var"), але ви не маєте
    форматувати ті розділи, які містять дані, які ви б хотіли зберегти
    (типово це підрозділ "/home").
    
    Будьте уважні з вибором підрозділів. Після форматування всі дані на
    підрозділах будуть стерті і ви не зможете відновити нічого з них.
    
    Клацніть на "Гаразд" коли ви готові приступити до форматування
    підрозділів.
    
    Клацніть на "Відмінити", якщо ви хочете вибрати інші підрозділи для
    того, щоб встановити нову систему Мандрейк Лінакс.
    
    Натисніть на Додатково, якщо Ви хочете вибрати підрозділи для їхньої
    перевірки на існування збійних блоків.

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
uk: Apache - це сервер  для World Wide Web. Він використовується для надання сервісів
    для файлів HTML та CGI.

en: Append
uk: Приєднати

en: Apply
uk: Застосувати

en: Archiving, emulators, monitoring
uk: Архівування, емулятори, засоби для моніторинґу

en: Are you running a POP or IMAP server here? This would
    be used to host non-web-based mail accounts for people via 
    this machine.
uk: Чи працює у вас POP або IMAP сервери? Вони використовуються для
    забезпечення доступу користувачам до елетронної пошти на цій машині
    (відмінна від пошти, з веб-інтерфейсом).

en: Are you running a mail server here? If you're sending you 
    messages through pine, mutt or any other text-based mail client,
    you probably are.  Otherwise, you should firewall this off.
uk: Чи у вас працює поштовий сервер? Якщо ви відсилаєте пошту через pine,
    mutt чи інший поштовий клієнт, що працює в текстовому режимі, скоріше
    всього відповідь "так". В іншому випадку - відмініть цей сервіс.

en: Are you running a name server on this machine? If you didn't set one
    up to give away IP and zone information to the whole Internet, please
    answer no.
uk: Чи ви користуєтесь сервером імен на цій машини? Якщо ви не робили
    установки сервера для того, щоб відповідати на запити IP адрес всього
    Інтернету, відповідайте "НІ".

en: Are you running a web server on this machine that you need the whole
    Internet to see? If you are running a webserver that only needs to be
    accessed by this machine, you can safely answer NO here.
uk: Чи  працює  на цій  машині  веб-сервер,  який  потрібно бачити  всьому
    Інтернету? Якщо  ви користуєтесь тільки таким  сервером, який потрібно
    бачити тільки з цієї машини, можете спокійно відповісти тут "Ні"

en: Are you running an FTP server here that you need accessible to the
    Internet? If you are, we strongly recommend that you only use it for
    Anonymous transfers. Any passwords sent by FTP can be stolen by some
    attackers, since FTP also uses no encryption for transferring passwords.
uk: Чи ви користуєтесь тут сервером FTP, до якого повинен бути доступ з
    Інтернету? Якщо так, настійливо рекомендуємо, щоб ви ним користувалися
    тільки для анонімних передач даних. Будь-які паролі, передані по FTP
    можуть бути підслуханими нападниками, оскільки FTP не користується
    криптографією для передачі паролів.

en: Armenian (old)
uk: Вірменська (стара)

en: Armenian (phonetic)
uk: Вірменська (фонетична)

en: Armenian (typewriter)
uk: Вірменська (друкарська машинка)

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle
uk: Поставити "сирі" файли спеціальних пристроїв у відповідність до
    блочних пристроїв (як, наприклад, підрозділи жорсткого диску) для
    використання в програмах подібних до Oracle.

en: At this point, it is time to choose the security level desired for the
    machine. As a rule of thumb, the more exposed the machine is, and the more
    the data stored in it is crucial, the higher the security level should be.
    However, a higher security level is generally obtained at the expense of
    easiness of use. Refer to the "msec" chapter of the ``Reference Manual''
    to get more information about the meaning of these levels.
    
    If you do not know what to choose, keep the default option.
uk: Тепер час вибрати рівень доступу (безпеки) для Вашої системи. Золоте
    правило: чим ширше коло доступу має машина, і чим важливіші дані, що в
    ній зберігаються, тим вищим має бути рівень безпеки системи. Але в
    більшості випадків, вищий рівень безпеки досягається за рахунок
    додаткових незручностей в користуванні. Додаткову інформацію з цього
    питання можна отримати з секції MSEC в Довідковому Посібнику.
    
    Якщо Ви не знаєте, на чому зупинитись, залиште все як є.

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
uk: Звукові засоби: програвачі mp3 та midi, мікшери, тощо

en: Authentication
uk: Автентикація

en: Authentication LDAP
uk: Автентикація LDAP

en: Authentication NIS
uk: NIS автентикація

en: Auto Install Configurator
uk: Конфіґурація автоматичної установки

en: Auto allocate
uk: Автоматично розподілити

en: Autologin
uk: Автореєстрація

en: Automated
uk: Автоматизована

en: Automatic CUPS configuration
uk: Автоматична конфіґурація CUPS

en: Automatic IP
uk: Автоматична конфігурація IP

en: Automatic Steps Configuration
uk: Конфіґурація кроків установки

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
uk: Автоматичне визначення та конфіґурування апаратного забезпечення при
    завантаженні.

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
uk: Автоматичне створення файлів заголовків для ядра в каталозі /boot для
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h

en: Automatic time synchronization (using NTP)
uk: Автоматична синхронізація часу (із застосуванням NTP)

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
uk: Автоматично включити NumLock на консолі і в XFree 
    при завантаженні

en: Autoprobe
uk: Автотест

en: Azerbaidjani (latin)
uk: Азербайджанська (латина)

en: Bad backup file
uk: Поганий резервний файл

en: Bad choice, try again
uk: Невдалий вибір, спробуйте ще раз

en: Bad package
uk: Пакети неробочі

en: Be careful: this operation is dangerous.
uk: Обережно: ця операція небезпечна.

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
uk: Через те, що ви робите установку по мережі, ваша мережа вже
    сконфіґурована.  
    
    Натисніть на Гаразд щоб зберегти установки мережі, або на Відмінити
    для того, щоб змінити установки з'єднання інтернета і мережі.

en: Before continuing, you should read carefully the terms of the license. It
    covers the whole Mandrake Linux distribution, and if you do not agree with
    all the terms in it, click on the "Refuse" button which will immediately
    terminate the installation. To continue with the installation, click on the
    "Accept" button.
uk: Перш, ніж іти далі, Ви маєте прочитати уважно умови ліцензії. Вона
    стосується всього диструбутиву Мандрейк Лінакс, і, якщо Ви не
    погоджуєтесь з умовами ліцензії, натисніть кнопку Відмовитись. Це того
    ж часу відмінить установку системи. Для продовження установки
    натисніть кнопку Погодитись.

en: Belarusian
uk: Білоруська

en: Belgian
uk: Бельгійська

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
uk: Книжки  та HOWTO про Лінакс та вільне програмне забезпечення

en: Boot Protocol
uk: Протокол завантаження

en: Boot Style Configuration
uk: Конфіґурація стилю установки

en: Boot device
uk: Пристрій завантаження

en: Boot from DOS/Windows (loadlin)
uk: Завантажуватися з DOS/Windows (loadlin)

en: Bootloader installation
uk: Установка завантажувача

en: Bootloader main options
uk: Основні опції завантажувача

en: Bootloader to use
uk: Використовувати завантажувач

en: Brazilian (ABNT-2)
uk: Бразілійська (ABNT-2)

en: Bringing down the network
uk: Вимикаю мережу

en: Bringing up the network
uk: Вмикаю мережу

en: Button 2 Emulation
uk: Емуляція 2 клавіш

en: Button 3 Emulation
uk: Емуляція 3 клавіш

en: Buttons emulation
uk: Емуляція клавіш

en: C and C++ development libraries, programs and include files
uk: Бібліотеки для програмування в C, C++ програми та файли заголовків

en: CUPS - Common Unix Printing System
uk: CUPS - Common Unix Printing System (Спільна система друку для Юнікс)

en: CUPS server IP
uk: IP адреса CUPS сервера

en: Cable connection
uk: Кабельне з'єднання

en: Calendar
uk: Календар

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
uk: Не можу додати підрозділ до _форматованого_ RAID md%d

en: Can't open %s for writing: %s
uk: Не можу відкрити %s на запис: %s

en: Can't open %s: %s
uk: Не можу відкрити %s: %s

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
uk: Не можу змінити точку монтування даного розділу, оскільки він
    використовується для зворотнього монтування. Спочатку відмініть
    зворотнє монтування.

en: Can't use broadcast with no NIS domain
uk: Не можу використовувати трансляцію без NIS домену

en: Can't write file %s
uk: Не можу записати файл %s

en: Canadian (Quebec)
uk: Канадська (Квебек)

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Card IO
uk: В/В картки

en: Card IO_0
uk: В/В_0 картки

en: Card IO_1
uk: В/В_1 картки

en: Card IRQ
uk: Перепин картки

en: Card mem (DMA)
uk: Пам'ять картки (DMA)

en: Cd-Rom labeled "%s"
uk: Компакт-диск з етикеткою "%s"

en: Change Cd-Rom
uk: Змініть компакт-диск

en: Change Graphic card
uk: Змініть відео плату

en: Change Monitor
uk: Змініть монітор

en: Change Resolution
uk: Змініть роздільну здатність

en: Change Server options
uk: Змініть параметри сервера

en: Change partition type
uk: Змінити тип підрозділу

en: Change type
uk: Змінити тип

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
uk: Змініть компакт-диск!
    
    Будь-ласка, вставте компакт-диск, позначений "%s" у пристрій і
    натисніть Гаразд після цього.
    
    Якщо ви не маєте такого диску, натисніть Відмінити, щоб не
    встановлювати з цього диску.

en: Check bad blocks?
uk: Перевіряти збійні блоки?

en: Checking installed software...
uk: Перевірка встановленого програмного забезпечення...

en: Choose a X server
uk: Виберіть X сервер

en: Choose a file
uk: Виберіть файл

en: Choose a mirror from which to get the packages
uk: Виберіть сервер, з якого звантажити пакети

en: Choose a monitor
uk: Виберіть тип монітору

en: Choose a partition
uk: Виберіть підрозділ

en: Choose action
uk: Виберіть дію

en: Choose an existing LVM to add to
uk: Виберіть існуючий LVM, до якого додати

en: Choose an existing RAID to add to
uk: Виберіть існуючий RAID, до якого додати

en: Choose another partition
uk: Створити інший підрозділ

en: Choose file
uk: Виберіть файл

en: Choose options for server
uk: Виберіть параметри для сервера

en: Choose packages to install
uk: Вибір пакетів

en: Choose security level
uk: Виберіть рівень захисту

en: Choose the connection you want to configure
uk: Виберіть з'єднання, яке Ви хочете настроїти

en: Choose the default user:
uk: Виберіть стандартного користувача:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
uk: Виберіть привід дискети, який Ви хочете використовувати для створення
    аварійної дискети

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
uk: Виберіть жорсткий диск, який ви хочете переформатувати щоб встановити
    новий підрозділ для Мандрейк Лінакса. Будьте уважні, оскільки всі дані
    будуть знищені, і відновити їх буде неможливо!

en: Choose the mount points
uk: Виберіть точки монтування

en: Choose the network interface
uk: Виберіть інтерфейс мережі

en: Choose the new size
uk: Виберіть новий розмір

en: Choose the packages you want to install
uk: Виберіть пакети, які ви хочете встановити

en: Choose the partitions you want to format
uk: Виберіть підрозділи, які Ви хочете відформатувати

en: Choose the profile to configure
uk: Виберіть профіль для конфігурації:

en: Choose the resolution and the color depth
uk: Виберіть роздільну здатність та кількість кольорів

en: Choose the sizes
uk: Виберіть розміри

en: Choose the tool you want to use
uk: Виберіть засоби, якими Ви хочете користуватися

en: Choose the window manager to run:
uk: Виберіть менеджер вікон, яким ви хочете користуватися

en: Choose which services should be automatically started at boot time
uk: Виберіть, які сервіси мають стартувати автоматично при завантаженні системи

en: Choose your country
uk: Виберіть країну

en: Choose your keyboard
uk: Виберіть тип клавіатури

en: Choose your language
uk: Виберіть мову

en: Chunk size %s
uk: Розмір ділянки %s

en: Circular mounts %s
uk: Кругові точки монтування %s

en: Clean /tmp at each boot
uk: Очищати /tmp при кожному перевантаженні

en: Clear all
uk: Очистити все

en: Click on "OK" if you want to delete all data and partitions present on
    this hard drive. Be careful, after clicking on "OK", you will not be able
    to recover any data and partitions present on this hard drive, including
    any Windows data.
    
    Click on "Cancel" to cancel this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
uk: Клацніть на кнопці "Гаразд", якщо ви хочете стерти всі дані та
    підрозділи на цьому жорсткому диску. Будьте уважні: після того, як Ви
    натиснете на "Гаразд" ви не зможете відновити жодні дані чи
    підрозділи, які маються на цьому диску, включаючи також і дані
    Віндовс.
    
    Якщо Ви вирішили відмінити цю операцію, натисніть клавішу
    Відмінити. Підрозділи і дані на диску залишаться без змін.

en: Clients for different protocols including ssh
uk: Клієнти для різних протоколів (ssh включно)

en: Close
uk: Закрити

en: Collapse Tree
uk: Стиснути дерево

en: Color depth: %s
uk: Глибина кольору: %s

en: Compact
uk: Компактний

en: Complete (%dMB)
uk: Повний (%dМб)

en: Computing FAT filesystem bounds
uk: Обчислюю межі підрозділу FAT

en: Computing Windows filesystem bounds
uk: Обчислюю межі підрозділу Windows

en: Configuration
uk: Конфіґурація

en: Configuration complete.  May we write these changes to disk?
uk: Конфіґурування закінчено. Можна записати ці зміни на диск?

en: Configure
uk: Настроїти

en: Configure Internet Access...
uk: Настроїти доступ до інтернету...

en: Configure Local Area Network...
uk: Настроїти локальну мережу...

en: Configure X
uk: Настроїти X

en: Configure all heads independently
uk: Сконфіґурувати всі монітори незалежно

en: Configure mouse
uk: Сконфігуруйте мишу

en: Configure networking
uk: Настроїти мережу

en: Configure only card "%s" (%s)
uk: Настроїти тільки плату "%s" (%s)

en: Configure services
uk: Настроїти сервіси

en: Configuring IDE
uk: Конфігурація IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
uk: Конфігурую картки PCMCIA...

en: Configuring network
uk: Конфігурую мережу

en: Configuring network device %s
uk: Конфігурую пристрій мережі %s

en: Configuring printer "%s" ...
uk: Настроюю принтер "%s"...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
uk: Конфіґурація скриптів, установка програм, стартування серверів...

en: Configuring...
uk: Конфігурація...

en: Congratulations!
uk: Вітання!

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/82errata.php3
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
uk: Вітання, установка закінчена.  Вийміть з дисководів завантажувальні
    носії і потім натисніть Return для перевантаження системи.
    
    
    Для інформації про виправлені помилки знайдені в цмй версії
    Mandrake Linux зверніться до розділу Errata на сервері
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/82errata.php3
    
    
    Довідки про конфігурацію Вашої системи приведені в пост-установочному
    розділі Офіційного Керівництва Користувача Mandrake Linux.

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
uk: Вітаємо, конфіґурація мережі закінчена.
    
    Тепер ця конфіґурація буде застосована до вашої системи.

en: Connect
uk: З'єднатись

en: Connect to the Internet
uk: З'єднатися з інтернетом

en: Connect...
uk: З'єднання...

en: Connected
uk: З'єднано

en: Connection Configuration
uk: Конфігурація з'єднання

en: Connection name
uk: Назва зв'язку

en: Connection speed
uk: Швидкість зв'язку

en: Connection timeout (in sec)
uk: Затримка перед закриттяс зв'язку (сек)

en: Connection type:
uk: Тип зв'язку:

en: Console Tools
uk: Засоби для консолі

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
uk: Зв'язуюсь з сервером щоб прочитати список наявних пакетів

en: Content of the file
uk: Зміст файлу

en: Continue
uk: Продовжувати

en: Continue anyway?
uk: Все-таки продовжувати?

en: Control Center
uk: Центр керування

en: Create
uk: Створити

en: Create a bootdisk
uk: Створити аварійну дискету

en: Create a new partition
uk: Створити новий розділ

en: Creating and formatting file %s
uk: Створюю та форматую файл %s

en: Creating auto install floppy
uk: Створення автоустановочної дискети

en: Creating bootdisk
uk: Створюю дискету для завантаження

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Custom
uk: Спеціальний

en: Custom disk partitioning
uk: Спеціальний розподіл диску

en: Czech (QWERTY)
uk: Чеська (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
uk: Чеська (QWERTZ)

en: DHCP Client
uk: Клієнт DHCP

en: DHCP client
uk: клієнт DHCP

en: DNS server
uk: Сервер DNS

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
uk: Літера в ДОСі: %s (припущення)

en: Danish
uk: Датська

en: Database
uk: База даних

en: Default
uk: Основна

en: Default OS?
uk: Основна система?

en: Default printer
uk: Стандартний принтер

en: Del profile...
uk: Стерти профіль...

en: Delay before booting default image
uk: Пауза перед завантаженням основної системи

en: Delete
uk: Стерти

en: Description
uk: Опис

en: Desktop
uk: Робочий стіл

en: Detailed information
uk: Детальна інформація

en: Details
uk: Подробиці

en: Detecting devices ...
uk: Визначаю пристрої...

en: Detecting devices...
uk: Визначаю пристрої...

en: Development
uk: Розробник

en: Device:
uk: Пристрій:

en: Dialing mode
uk: Режим зв'язку через модем

en: Dialup options
uk: Параметри зв'язку по модему

en: Did it work properly?
uk: Спрацювало нормально?

en: Disabling servers...
uk: Заборона серверів...

en: Disconnect
uk: Від'єднатись

en: Disconnect...
uk: Відключення...

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
uk: DiskDrake не може вірно прочитати таблицю підрозділів.
    Продовжуйте на свій власний ризик!

en: Do it!
uk: Виконати!

en: Do not transfer printers
uk: Не переносити принтери

en: Do you have another one?
uk: Чи ви маєте інші?

en: Do you have any %s interfaces?
uk: Чи ви маєте будь-які %s інтерфейси?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
uk: Чи Ви хочете видалити принтер "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
uk: Ви хочете щоб BackSpace давав Delete  на консолі?

en: Do you want to allow incoming Secure Shell (ssh) connections? This
    is a telnet-replacement that you might use to login. If you're using
    telnet now, you should definitely switch to ssh. telnet is not
    encrypted -- so some attackers can steal your password if you use
    it. ssh is encrypted and doesn't allow for this eavesdropping.
uk: Чи хочете ви дозволити вхідні з'єднання з відкриттям безпечної
    командної оболонки (SSH)? Це - заміна telnet, який ви, можливо,
    захотіли б використовувати для віддаленої реєстрації. Якщо ви зараз
    користуєтесь telnet'ом, вам, напевне, час подумати про заміну його на
    ssh. telnet не забезпечує кодування передачі -- тобто нападники можуть
    прослухати ваш пароль в той час, як ви ним користуєтесь. ssh закодовує
    пароль і не дозволяє його "підслухати".

en: Do you want to allow incoming telnet connections?
    This is horribly unsafe, as we explained in the previous screen. We
    strongly recommend answering No here and using ssh in place of
    telnet.
uk: Чи хочете ви дозволити вхідні з'єднання по telnet? Це - дуже
    незахищене з'єднання, як було пояснено на попередньому екрані. Ми
    настійливо рекомендуємо відповісти "Ні" тут і користуватися ssh
    замість telnet.

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
uk: Чи ви хочете записати конфіґурацію /etc/fstab?

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
uk: Встановити принтер "%s"
    як стандартний?

en: Do you want to start the connection at boot?
uk: Чи Ви хочете відкривати з'єднання при завантаженні системи?

en: Do you want to test the configuration?
uk: Чи ви хочете випробувати нову конфіґурацію?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
uk: Чи Ви хочете спробувати підключитися до інтернету зараз?

en: Do you want to use aboot?
uk: Чи Ви хочете використовувати aboot?

en: Documentation
uk: Документація

en: Domain Name and Network Information Server
uk: Сервер імен та мережевий інформаційний сервер (DNS, NIS)

en: Domain name
uk: Назва домену

en: Done
uk: Закінчено

en: DrakX now detects any IDE device present in your computer. It will also
    scan for one or more PCI SCSI card(s) on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection does not always detect a piece of hardware,
    DrakX will ask you to confirm if a PCI SCSI card is present. Click "Yes"
    if you know that there is a SCSI card installed in your machine. You will
    be presented a list of SCSI cards to choose from. Click "No" if you have
    no SCSI hardware. If you are unsure, you can check the list of hardware
    detected in your machine by selecting "See hardware info" and clicking
    "OK". Examine the list of hardware and then click on the "OK" button to
    return to the SCSI interface question.
    
    If you have to manually specify your adapter, DrakX will ask if you want to
    specify options for it. You should allow DrakX to probe the hardware for
    the card-specific options which the hardware needs to initialize. This
    usually works well.
    
    If DrakX is not able to probe for the options which need to be passed, you
    will need to provide options to the driver manually. Please review the
    ``User Guide'' (chapter 3, in the ``Collecting Information on Your
    Hardware'' section) for hints on retrieving the parameters required from
    hardware documentation, from the manufacturer's web site (if you have
    Internet access) or from MicrosoftWindows (if you used this hardware with
    Windows on your system).
uk: DrakX спробує відшукати всі жорсткі диски у системі і одночасно
    відшукати плати PCI SCSI.  Якщо DrakX знайде плату SCSI і знає який
    драйвер використовувати з цією платою, він автоматично встановить цей
    драйвер (ці драйвери).
    
    В деяких випадках не вся апаратура розпізнається повністю. Якщо ви не
    маєте плати SCSI, маєте ISA SCSI плату, або PCI SCSI плату, яка не
    розпізнається DrakX, Вам буде задане запитання, про те чи є у Вашій
    системі SCSI плата. Якщо такої плати у Вас немає, просто клацніть на
    "Ні". Якщо ви клацнете на "Так", Вам буде надано список драйверів, з
    якого Вам треба вибрати потрібний.
    
    Якщо Вам потрібно буде вручну вибирати драйвер, DrakX запитає у Вас,
    чи ви хочете вказати якісь певні опції для драйвера. Краще, якщо Ви
    дозволите DrakX випробувати плату, щоб визначити потрібні
    опції. Звично це працює нормально.
    
    Якщо це не спрацює, Вам слід вказати потрібні опції для
    драйвера. Перегляньте "Посібник по установці" (Розділ 3, підрозділ
    "Знаходження інформації про Вашу апаратуру"), з документації по
    апаратному забезпеченню або з домашньої сторінки виробника апаратури
    або дізнайтеся потрібні параметри з Windows (якщо ви маєте цю систему
    на своєму комп'ютері).

en: Driver
uk: Драйвер

en: Duplicate mount point %s
uk: Подвійні точки монтування %s

en: Dutch
uk: Датська

en: Dvorak
uk: Дворака

en: Dvorak (Norwegian)
uk: Дворака (Норвезька)

en: Dvorak (US)
uk: Дворака (США)

en: Editors, shells, file tools, terminals
uk: Редактори, командні оболонки, файлові засоби та термінали

en: Either the server name or the server's IP must be given!
uk: Мають бути вказаними або назва сервера, або його IP адреса!

en: Empty
uk: Пусто

en: Empty label not allowed
uk: Не дозволяються пусті етикетки

en: Emulate third button?
uk: Імітувавати три кнопки?

en: Enable CD Boot?
uk: Дозволити завантаження з компакт-диску?

en: Enable OF Boot?
uk: Дозволити завантаження OF?

en: Enable multi profiles
uk: Дозволити багатопрофільність

en: Enabling servers...
uk: Вмикаю сервери...

en: Enter a printer device URI
uk: Введіть URI пристрою принтера

en: Enter a user
    %s
uk: Введіть користувача
    %s

en: Entering step `%s'
uk: Починається крок `%s'

en: Erase entire disk
uk: Стерти весь диск

en: Error
uk: Помилка

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
uk: Помилка при встановленні aboot,
    попробувати встановити силою, навіть якщо це розрушить перший підрозділ?

en: Error opening %s for writing: %s
uk: Не можу відкрити %s на запис: %s

en: Error reading file %s
uk: Помилка при читанні файла %s

en: Error writing to file %s
uk: Помилка при записі у файл %s

en: Error!
uk: Помилка!

en: Estimating
uk: Наближене обчислення

en: Estonian
uk: Естонська

en: Ethernet Card
uk: Плата Ethernet

en: Europe protocol
uk: Європейський протокол

en: Europe protocol (EDSS1)
uk: Європейський протоколь (EDSS1)

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
uk: Все сконфіґуровано.  
    
    Ви можете спільно користуватися з'єднанням з інтернетом разом з іншими
    комп'ютерами в вашій локальній мережі, з використанням автоматичного
    конфіґурування мережі (DHCP).

en: Exit
uk: Вихід

en: Exit install
uk: Вийти з установки

en: Expand Tree
uk: Розширити дерево

en: Expert
uk: Експерт

en: Expert Mode
uk: Експертний режим

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
uk: Розширений Супер VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz

en: Extended partition not supported on this platform
uk: Розширені підрозділи не підтримуються на цій платформі.

en: External ISDN modem
uk: Зовнішній модем ISDN

en: FAT resizing failed: %s
uk: Автоматична зміна розміру FAT не спрацювала: %s

en: FTP proxy
uk: Проксі FTP

en: File already exists. Use it?
uk: Файл вже існує. Користуватися ним?

en: File already used by another loopback, choose another one
uk: Інший пристрій зворотнього монтування вже користується цим
    файлом. Виберіть інший.

en: Filesystem type:
uk: Тип підрозділу:

en: Filesystem types:
uk: Типи файлових систем:

en: Finally, depending on whether or not you selected individual packages, you
    will be presented a tree containing all packages classified by groups and
    subgroups. While browsing the tree, you can select entire groups,
    subgroups, or individual packages.
    
    Whenever you select a package on the tree, a description appears on the
    right. When your selection is finished, click the "Install" button which
    will then launch the installation process. Depending on the speed of your
    hardware and the number of packages that need to be installed, it may take
    a while to complete the process. An estimate of the time it will take to
    install everything is displayed on the screen, to help you gauge if there
    is sufficient time to enjoy a cup of coffee.
    
    !! If a server package has been selected, either intentionally or because
    it was part of a whole group, you will be asked to confirm that you really
    want those servers to be installed. Under Mandrake Linux, any installed
    servers are started by default at boot time. Even if they are safe and have
    no known issues at the time the distribution was shipped, it may happen
    that security holes are discovered after this version of Mandrake Linux was
    finalized. If you do not know what a particular service is supposed to do
    or why it is being installed, then click "No". Clicking "Yes" will
    install the listed services and they will be started automatically by
    default. !!
    
    The "Automatic dependencies" option simply disables the warning dialog
    which appears whenever the installer automatically selects a package. This
    occurs because it has determined that it needs to satisfy a dependency with
    another package in order to successfully complete the installation.
    
    The tiny floppy disk icon at the bottom of the list allows to load the
    package list chosen during a previous installation. Clicking on this icon
    will ask you to insert a floppy disk previously created at the end of
    another installation. See the second tip of last step on how to create such
    a floppy.
uk: І нарешті, в залежності від того, чи Ви вибрали індивідуальний вибір
    пакетів чи ні, Вам буде показано повне дерево пакетів зібраних по
    групах і підгрупах. Переглядаючи пакети Ви зможете вибрати повні
    групи, підгрупи та індивідуальні пакети.
    
    Кожного разу, коли Ви вибираєте пакет в дереві, з'явлається підказка,
    праворуч від назви. 
     
    Після того, як Ви закінчили вибір пакетів, натисніть кнопку
    Встановити. Почнеться власне установка системи. Якщо кількість
    вибраних пакетів велика, можете піти попити кави.
    
    !! Якщо або навмисне, або як складова частина якоїсь групи, було
    вибрано для установки певні сервери, Вам буде задане запитання, чи Ви
    справді бажаєте бачити ці сервери встановленими. В Мандрейку всі
    встановлені сервери автоматично запускаються при завантаженні
    системи. Навіть, якщо на час купівлі системи не було відомо проблем з
    безпекою даних серверів, можливо, що в пізніший час такі проблеми
    будуть виявлені. Особливо, якщо Ви не знаєте про що йде мова,
    натисніть тут на Ні. Якщо Ви натиснете Так, сервери будуть встановлені
    і вмикнені неявно!!
    
    Опція Автоматичні залежності забороняє попередження коли програма
    установки знаходить, що тільки що вибраний (чи відмінений вибір) пакет
    залежить від іншого пакету.
    
    Маленька піктограма гнучкого диска в самому низу списку дозволяє
    завантажити список пакетів з дискети, якщо при попередній установці Ви
    зберегли його на дискету. Після натискання цієї кнопки, система
    попросить вставити дискету із списком пакетів у привід. Додатково Ви
    можете отримати інформацію про те, як створити таку дискету в другій
    пораді останнього пункту.

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
uk: Після цього Вам буде задане запитання, чи хотіли б Ви, щоб графічний
    інтерфейс вмикався автоматично при завантаженні системи. Зауважте, що
    це запитання буде задане навіть якщо Ви відмовитесь від випробовування
    конфіґурації. Звичайно ж, якщо Ваша машина буде працювати сервером,
    або якщо Ви не змогли вірно настроїти X, тут краще відповісти "Ні".

en: Finding packages to upgrade
uk: Шукаю пакети для поновлення

en: Finish
uk: Фінська

en: Finnish
uk: Фінська

en: Firewall/Router
uk: Firewall/Маршрутизатор

en: Firewalling
    
    Click on Configure to set up a standard firewall
uk: Захист
    
    Щоб встановити стандартну конфіґурацію firewall, клацніть на
    "Настроїти"

en: Firewalling
    
    You already have set up a firewall.
    Click on Configure to change or remove the firewall
uk: Захист
    
    Ви вже маєте встановлений firewall. Щоб змінити конфіґурацію чи
    відмінити захист клацніть на "Настроїти"

en: Firewalling Configuration
uk: Конфіґурація firewall

en: Firewalling configuration
uk: Конфіґурація firewall!

en: Firewalling configuration detected!
uk: Знайдено конфіґурацію firewall!

en: First DNS Server (optional)
uk: Перший сервер DNS (необов'язково)

en: First floppy drive
uk: Перша дискета

en: First sector of boot partition
uk: Перший сектор системного підрозділу (boot partition)

en: First sector of drive (MBR)
uk: Перший сектор диску (MBR)

en: For Security reason, it will be disconnected now.
uk: З точки зору безпеки, ви будете зараз від'єднані.

en: Format
uk: Форматувати

en: Format partitions
uk: Форматувати підрозділи

en: Formatted
uk: Форматований

en: Formatting
uk: Форматування

en: Formatting loopback file %s
uk: Форматування файлу зворотнього монтування %s

en: Formatting partition %s
uk: Форматування підрозділу %s

en: Formatting partitions
uk: Форматування підрозділів

en: Found %s %s interfaces
uk: Знайдені інтерфейси %s %s

en: France
uk: Франція

en: French
uk: Французька

en: GB
uk: Ґб

en: GNU/Linux is a multiuser system, and this means that each user can have his
    own preferences, his own files and so on. You can read the ``User Guide''
    to learn more. But unlike "root", which is the administrator, the users
    you will add here will not be entitled to change anything except their own
    files and their own configuration. You will have to create at least one
    regular user for yourself. That account is where you should log in for
    routine use. Although it is very practical to log in as "root" everyday,
    it may also be very dangerous! The slightest mistake could mean that your
    system would not work any more. If you make a serious mistake as a regular
    user, you may only lose some information, but not the entire system.
    
    First, you have to enter your real name. This is not mandatory, of course
    as you can actually enter whatever you want. DrakX will then take the first
    word you have entered in the box and will bring it over to the "User
    name". This is the name this particular user will use to log onto the
    system. You can change it. You then have to enter a password here. A
    non-privileged (regular) user's password is not as crucial as "root"' one
    from a security point of view, but that is no reason to neglect it: after
    all, your files are at risk.
    
    If you click on "Accept user", you can then add as many as you want. Add
    a user for each one of your friends: your father or your sister, for
    example. When you finish adding all the users you want, select "Done".
    
    Clicking the "Advanced" button allows you to change the default "shell"
    for that user (bash by default).
uk: GNU/Linux - багатокористувацька система, і це означає, що кожен з
    користувачів може мати свої власні установки, власні файли, тощо. Щоб
    більше дізнатися про це Ви можете прочитати Підручник користувача з
    системи. Але на відміну від користувача Root, який є адміністратором
    системи, користувачі, яких Ви будете створювати на цьому кроці, не
    мають права змінювати нічого в системі крім своїх власних файлів і
    власної конфіґурації. Ви маєте створити рахунок для хоча б одного
    єдиного користувача - для самого себе. Ви будете користуватися цим
    рахунком для того, щоб виконувати щоденні задачі. І хоча це і дуже
    зручно реєструватись в системі як Root, але одночасно це і дуже
    небезпечно! Найменша помилка може призвести до того, що система буде
    неробочою. Якщо Ви помилитесь як звичайний користувач, Ви можете,
    звичайно, втратити деякі свої дані, але не всю систему.
    
    Спочатку надрукуйте своє повне ім'я. Це не обов'язково, Ви можете
    надрукувати все, що завгодно. drakx потім візьме перше слово і
    використає його як ім'я користувача. Це - ім'я під яким користувач
    буде реєструватись у системі. Ви можете змінити це ім'я. Потім Ви
    маєте ввести пароль. Пароль звичайного (не root) користувача не така
    критична річ, як пароль адміністратора, але все-одно немає причин для
    того, щоб нехтувати ним. Врешті-решт, це загрожує Вашим власним
    файлам. 
    
    Після того, як Ви натиснете на кнопку Прийняти користувача, Ви можете
    створити ще багато інших користувачів. Створіть рахунки для кожного з
    Ваших друзів, для тата й сестри, наприклад. Після того, як створено
    всі потрібні рахунки користувачів, натисніть клавішу Закінчено.
    
    Якщо Ви натиснете на кнопку Додатково, Ви будете мати можливість
    встановити командну оболонку даного користувача (неявно встановлюється
    bash).

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
uk: GPM додає підтримку мишки до текстових програм у Лінаксі, таких як,
    наприклад, Midnight Commander. Додає також можливості "cut-and-paste"
    до програм, що працюють на консолі, включаючи підтримку меню на
    консолі.

en: Game station
uk: Ігрова станція

en: Games
uk: Ігри

en: Gateway
uk: Шлюз

en: Gateway device
uk: Шлюзовий пристрій

en: Gateway:
uk: Шлюз:

en: Generate auto install floppy
uk: Створення автоустановочної дискети

en: Generic
uk: Загальне

en: Generic 2 Button Mouse
uk: Звичайна 2х кнопочна мишка

en: Generic 3 Button Mouse
uk: Звичайна 3х кнопочна мишка

en: Generic PS2 Wheel Mouse
uk: Звичайний тип PS2 миші з коліщатком

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
uk: Геометрія: %s циліндрів, %s головок, %s секторів

en: Georgian ("Latin" layout)
uk: Грузинська (латинська розкладка)

en: Georgian ("Russian" layout)
uk: Грузинська (російська розкладка)

en: German
uk: Німецька

en: German (no dead keys)
uk: Німецька (без мертвих клавіш)

en: Germany
uk: Німеччина

en: Give a file name
uk: Дайте назву файлу

en: Give the ram size in MB
uk: Давати розмір пам'яті в Мб

en: Gnome Workstation
uk: Робоча станція Gnome

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
uk: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, тощо

en: Go on anyway?
uk: Все-таки продовжувати?

en: Graphic card
uk: Відео плата

en: Graphic card not configured yet
uk: Відео плата ще не сконфіґурована

en: Graphic card: %s
uk: Відео плата: %s

en: Graphic card: %s
uk: Відео плата: %s

en: Graphic memory: %s kB
uk: Відео пам'яіть: %sкб

en: Graphical Environment
uk: Графічне середовище

en: Graphics programs such as The Gimp
uk: Графічні програми - такі як The Gimp

en: Greek
uk: Грецька

en: HTTP proxy
uk: Проксі HTTP

en: Hard drive detection
uk: Визначення типу диску

en: Hard drive information
uk: Інформація жорсткого диску

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
uk: HardDrake виконує тестування апаратного забезпечення і якщо потрібно
    конфіґурує нове або змінене апаратне забезпечення.

en: Hardware clock set to GMT
uk: Годинник встановлено в GMT (час по Ґрінвічу)?

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
uk: Тут наведені різноманітні пункти.
    ви можете або додати ще деякі, або змінити ті, що вже існують.

en: Here is the full list of keyboards available
uk: Тут наведено повний список наявних клавіатур

en: High
uk: Високий

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
uk: Високочастотний SVGA, 1024x768 at 70 Hz

en: Horizontal refresh rate
uk: Частота горизонтальної розгортки

en: Host name
uk: Назва хоста

en: Hostname:
uk: Ім'я хоста:

en: How is the printer connected?
uk: Як принтер з'єднаний

en: Hungarian
uk: Угорська

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    Do you want to use this feature?
uk: Я можу настроїти Вашу систему так, що X буде стартувати автоматично
    після завантаження системи.
    Чи ви бажаєте скористуватися цією можливістю?

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
uk: Я можу настроїти Вашу систему так, що X буде стартувати автоматично
    після завантаження системи.
    Чи ви хочете, щоб X стартував автоматично?

en: I can't add any more partition
uk: Не можу додати жодного підрозділу

en: I can't find any room for installing
uk: Не можу знайти вільного простору для установки

en: I can't find needed image file `%s'.
uk: Не можу знайти потрібний файл із зображенням `%s'

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on blanking bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to disallow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
uk: Не можу прочитати таблицю підрозділів, вона занадто зіпсована для мене
    :( Я спробую стерти зіпсовані підрозділи і ВСІ ДАНІ будуть
    втрачені. Проблемі можна також запобігти, якщо заборонити DrakX
    змінювати таблицю підрозділів. (помилка: %s)
    
    Ви погоджуєтесь втратити всі підрозділи?

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
uk: Не можу прочитати таблицю підрозділів, вона занадто зіпсована для
    мене :(
    Я спробую стерти зіпсовані підрозділи

en: I don't know
uk: Не знаю

en: I don't know how to format %s in type %s
uk: Не знаю як форматувати  %s типу  %s

en: I have detected an ISDN PCI Card, but I don't know the type. Please select one PCI card on the next screen.
uk: Знайдена ISDN PCI плата, але невідомого типу. Виберіть, будь-ласка, одну з плат PCI на наступному екрані.

en: IP address
uk: IP-адреса

en: IP address should be in format 1.2.3.4
uk: IP адреса має бути у форматі 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
uk: Конфіґурація ISDN

en: ISDN card
uk: Плата ISDN

en: ISDN connection
uk: З'єднання ISDN

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
uk: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, тощо

en: Icon
uk: Піктограма

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
uk: Якщо Ви маєте всі компакт-диски з поданих вище, натисніть на "Гаразд".
    Якщо Ви не маєте жодного з поданих вище, натисніть на "Відмінити".
    Якщо тільки деяких компакт-дисків не вистачає, відмініть їх вибір, і
    натисніть "Гаразд" після цього."

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
uk: Якщо ви збираєтесь користуватися aboot, не забудьте залишити вільний
    розділ (достатньо 2048 секторів) на початку диску

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
uk: Якщо Ви хочете встановити менше, ніж цей розмір, виберіть розмір у
    відсотках тих пакетів, що ви бажаєте встановити.
    
    Якщо ви виберете мале число, тільки пакети, без яких не можна обійтися
    будуть встановлені. При виборі 100% буде встановлено все вибране.

en: Image
uk: Образ

en: Importance: %s
uk: Важливість: %s

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
uk: В деяких випадках драйвер %s вимагає додаткової інформації для того,
    щоб вірно працювати, хоча звичайно працює нормально без неї. Чи не
    хотіли б ви вказати додаткові опції для нього чи дозволити драйверу
    випробувати Вашу систему, щоб знайти потрібну інформацію? Інколи таке
    випробовування може привести до зависання комп'ютера, але не повинно
    ніяк зашкодити йому.

en: Individual package selection
uk: Індивідульний вибір пакетів

en: Info
uk: Інформація

en: Info:
uk: Інформація:

en: Init Message
uk: Повідомлення при завантаженні

en: Initrd-size
uk: Розмір Initrd

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
uk: Вставте дискету відформатовану у FAT в дисковід %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
uk: Вставте чисту дискету в дисковід %s

en: Insert a floppy containing package selection
uk: Вставте дискету, з записаним списком пакетів

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
uk: Вставте дискету в дисковід
    Всі дані на цій дискеті будуть втрачені

en: Install
uk: Установка

en: Install Class
uk: Клас установки

en: Install bootloader
uk: Блок завантаження

en: Install system
uk: Встановити систему

en: Install/Update
uk: Встановити/Поновити

en: Installation of %s failed. The following error occured:
uk: Установка %s неуспішна. Сталася помилка:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
uk: Установка завантажувача неуспішна. Сталася помилка:

en: Installing
uk: Встановлюю

en: Installing bootloader
uk: Встановлюю блок завантаження

en: Installing driver for %s card %s
uk: Встановлюю драйвер для %s плати %s

en: Installing package %s
uk: Установка пакету %s

en: Installing package %s
    %d%%
uk: Встановлюю пакет %s
    %d%%

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Interface %s
uk: Інтерфейс %s

en: Interface %s (using module %s)
uk: Інтерфейс %s (з використанням модуля %s)

en: Interface:
uk: Інтерфейс:

en: Internal ISDN card
uk: Внутрішня плата ISDN

en: Internet
uk: Інтернет

en: Internet Connection Configuration
uk: Конфігурація з'єднання з інтернетом

en: Internet Connection Sharing
uk: Спільне використанн з'єднання з інтернетом

en: Internet Connection Sharing currently disabled
uk: Спільне користування з'єднанням з інтернетом вимкнене

en: Internet Connection Sharing currently enabled
uk: Спільне користування з'єднанням з інтернетом вмикнене

en: Internet access
uk: Доступ до інтернету

en: Internet configuration
uk: Конфігурація інтернету

en: Internet connection
uk: З'єднання з тенетами

en: Internet connection & configuration
uk: З'єднання з інтернетом і конфігурація

en: Internet connection configuration
uk: Конфігурація з'єднання з інтернетом

en: Internet connection sharing configuration
uk: Конфігурація спільного З'єднання з інтернетом.

en: Internet connection sharing is now disabled.
uk: Спільне користування з'єднанням з інтернетом вимкнене

en: Internet connection sharing is now enabled.
uk: Спільне користування з'єднанням з інтернетом вмикнене

en: Internet gateway
uk: Інтернет-шлюз

en: Internet station
uk: Станція для інтернету

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read carefully this document. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurance of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
uk: Вступ
    
    Операційна система та різноманітні компоненти, що маються в
    дистрибутиві Лінакс Мандрейк надалі мають зватися "Програмні
    продукти". Програмні продукти включають але не обмежуються наборами
    програм, методів правил та документацією, яка має відношення до
    операційної системи та різноманітних складових частин дистрибутива
    Лінакс Мандрейка.
    
    1. Ліцензійна угода
    
    Будь ласка, прочитайте цю угоду уважно. Цей документ є ліцензійною
    угодою між Вами та MandrakeSoft S.A., яка стосується програмних
    продуктів. Встановленням, дублюванням чи використанням Програмних
    продуктів будь-яким чином, Ви тим самим явно приймаєте на повністю
    погоджуєтесь з умовами даної Ліцензії. Якщо Ви не погоджуєтесь з
    будь-якою частиною Ліцензійної угоди, Вам не дозволяється
    встановлювати, дублювати чи користуватися Програмним
    продуктом. Будь-яка спроба встановлення, дублювання чи використання
    Програмного продукту чином, який не відповідає умовам Угоди визнається
    порушенням Угоди і, тим самим Ви позбавляєтесь прав за цією
    Угодою. Після припинення дії цієї Угоди, Ви повинні негайно знищити
    всі копії Програмних Продуктів.
    
    2. Обмежена гарантія
    
    Програмні продукти та доповнююча документація поставляються "як є",
    без гарантії, в межах встановлених законодавством. Ні за яких умов
    MandrakeSoft S.A. не буде нести відповідальності, в межах встановлених
    законодавством, за випадкові, прямі чи опосередковані ( включаючи але
    не обмежуючись втратами чи перепинами бізнесу, фінансовими втратами,
    адвокатськими витратами чи штрафами, як результат присуду судової
    інстанції, чи будь-які інші втрати), що походять від використання,
    або, навпаки, від неможливості використання Програмні продукти, навіть
    у випадку, якщо MandrakeSoft S.A. повідомлялося про можливості таких
    втрат.
    
    ОБМЕЖЕННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ, ЗАЛЕЖНОЇ ВІД ОБЛАДАННЯ АБО ВИКОРИСТАННЯ
    ЗАБОРОНЕНИХ ПРОГРАМНИХ ПРОДУКТІВ В ДЕЯКИХ КРАЇНАХ
    
    В межах встановлених законодавством, MandrakeSoft S.A. чи його
    дистрибютори ні за яких умов не несуть відповідальності за жодне
    навмисне, випадкове, пряме чи опосередковане пошкодження, (включаючи
    але не обмежуючись перешкодами для бізнесу, припиненням бізнесу,
    фінансовими втратами, адвокатськими витратами чи штрафами, як
    результат присуду судової інстанції, чи будь-якими іншим втратами),
    які виникають від обладання чи використання програмних компонент чи
    виникають від завантаження заборонених законодавством чи обмежених до
    використання в деяких країнах програмних компонент по мережі з однієї
    з домашніх сторінок Лінакс Мандрейк. Ця обмежена відповідальність
    включає також (але не обмежується) так званими сильними
    криптографічними методами, які включені в Програмний продукт.
    
    3. Ліцензія GPL та подібні
    
    Програмні продукти складаються з компонент, розроблених різними
    фізичними чи юридичними особами. Більшість компонент керуються
    термінами та умовами загальної публічної ліцензії GNU (GNU General
    Public Licence), яку ми надалі будемо називати в даному документі GPL,
    або подібними до даної ліцензіями. Більшість таких ліцензій Більшість
    з цих ліцензій дозволяють використання, дублювання, прийняття та
    перерозповсюдження складових частин, які вони регулюють. Будь-ласка,
    ознайомтесь уважно з термінами та умовами ліцензійних умов для кожної
    складової частини перш, ніж використовувати будь-яку з
    частин. Будь-які запитання стосовно ліцензії на окрему складову
    частину мають адресуватися автору цієї складової частини, а не до
    MandrakeSoft. Програми, розроблені MandrakeSoft S.A. керуються
    ліцензією GPL. Документація, розроблена MandrakeSoft S.A. керується
    спеціальною ліцензією. Зверніться, будь-ласка, до документації за
    подробицями.
    
    4. Права інтелектуальної власності
    
    Всі права на складові компоненти Програмних продуктів належать
    відповідним авторам і захищені законами про інтелектуальну власність
    та права на копіювання, які мають застосування до програмного
    забезпечення. MandrakeSoft S.A. залишає за собою право змінювати чи
    адаптувати Програмні продукти як в цілому, так і окремими частинами з
    будь-якою метою і для будь-яких цілей. "Mandrake", "Mandrake Linux" та
    відповідні логотипи є торгівельними марками MandarakeSoft S.A.
    
    5. Законодавство
    
    Якщо будь-який розділ цієї угоди признаний недійсним, таким, що не
    відповідає законодавству чи невідповідним щодо судової постанови, цей
    розділ угоди видаляється з даного контракту. Ви залишаєтесь зв'язаними
    іншими секціями цієї угоди, які ще мають застосування. Терміни та
    умови цієї Ліцензії керуються Законодавством Франції. Всі спірні
    питання щодо термінів та умов цієї ліцензії будуть розв'язуватися по
    можливості поза межами судових установ. В крайніх випадках спірні
    питання будуть вирішуватися відповідним Законним Судом Парижа -
    Франція.
    
    З будь-якими питаннями щодо цього документа звертайтеся, будь-ласка,
    до MandrakeSoft S.A.

en: Iranian
uk: Іранська

en: Is this an install or an update?
uk: Це установка чи поновлення?

en: Is this correct?
uk: Все вірно?

en: Is this the correct setting?
uk: Це вірні установки?

en: Is your computer getting time syncronized to another computer?
    Mostly, this is used by medium-large Unix/Linux organizations
    to synchronize time for logging and such.  If you're not part
    of a larger office and haven't heard of this, you probably 
    aren't.
uk: Чи ваш комп'ютер синхронізується з іншим в мережі? У великих та
    середнього розміру компаніях з системами Юнікс/Лінакс це
    використовується для синхронізації часу для журналів реєстрації
    протоколів тощо. Якщо ваша система не є частиною більшого офісу і ви
    ніколи не чули про таке, скоріше всього вам це не потрібно.

en: Israeli
uk: Ізраїльська

en: Israeli (Phonetic)
uk: Ізраїльська (фонетична)

en: Italian
uk: Італійська

en: Japanese 106 keys
uk: Японська 106 клавіш

en: Journalised FS
uk: Журнальна файлова система

en: KB
uk: кб

en: KDE Workstation
uk: Робоча станція KDE

en: Keep the changes?
    Current configuration is:
    
    %s
uk: Зберегти зміни?
    Існуюча конфігурація:
    
    %s

en: Kernel Boot Timeout
uk: Затримка при завантаженні ядра

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Keyboard layout: %s
uk: Розкладка клавіатури: %s

en: Korean keyboard
uk: Корейська клавіатура

en: LAN Configuration
uk: Конфіґурація локальної мережі

en: LAN configuration
uk: Конфіґурація мережі

en: LAN connection
uk: З'єднання через локальну мережу

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
uk: LBA (не працює із старими BIOS'ами)

en: LDAP Base dn
uk: dn на основіLDAP

en: LDAP Server
uk: Сервер LDAP

en: LILO with graphical menu
uk: LILO з графічним меню

en: LILO with text menu
uk: LILO з текстовим меню

en: LILO/grub Installation
uk: Установка LILO/grub

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
uk: LPD та LPRng не підтримують принтери IPP.

en: LPRng - LPR New Generation
uk: LPRng - LPR New Generation (нове покоління)

en: LVM name?
uk: Назва LVM?

en: LVM-disks %s
uk: Диски LVM %s

en: Label
uk: Етикетка

en: Latin American
uk: Латино-американська

en: Latvian
uk: Латвійська

en: Launch Aurora at boot time
uk: Вмикати Аврору при завантаженні

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
uk: Запускає механізм фільтрування пакетів для ядра 2.2 Лінакса, для того
    щоб мати захист типу firewall на вашій системі.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
uk: Запуск звукової системи ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)

en: Launch the X-Window system at start
uk: Запускати вікно X-Window при завантаженні

en: Launch the sound system on your machine
uk: Запуск звукової системи на вашій машині

en: Leaving in %d seconds
uk: Виходжу через %d секунд

en: Level %s
uk: Рівень %s

en: License agreement
uk: Ліцензійна умова

en: Lilo/grub mode
uk: Режим Lilo/grub

en: Linux
uk: Лінакс

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
uk: Linux Virtual Server використовується для побудови високонадійного
    сервера з високою продуктивністю.

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
uk: Linuxconf у деяких випадках буде виконувати певні процедури під час
    завантаження системи щоб забезпечити підтримання цілісності
    конфіґурації системи.

en: Listed above are the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, they are good for most common
    installations. If you make any changes, you must at least define a root
    partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not be
    able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a partition for "/home"
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
uk: Вище перелічені вже існуючі підрозділи, знайдені на Вашому жорсткому
    диску. Ви можете притримуватись конфіґурації, встановленої
    помічником. Ця конфіґурація підходить для більшості випадків
    використання системи. Якщо ви вирішите змінити цю конфіґурацію, як
    мінімум Ви маєте визначити кореневу файлову систему (/). Не виділяйте
    для цього занадто малий підрозділ, бо інакше ви не зможете встановити
    все потрібне програмне забезпечення. Якщо ви бажаєте зберегти всі свої
    дані на окремому підрозділі, Вам потрібно буде також вибрати підрозділ
    для "/home" (тільки в тому випадку, якщо ви маєте більше одного
    підрозділа для Лінакса). 
    
    Кожен підрозділ поданий в такому вигляді: "Назва", "Об'єм".
    
    Назва розшифровується так: "тип жорсткого диску", "номер жорсткого
    диску", "номер підрозділу на диску", (Наприклад: "hda1").
    
    "Тип жорсткого диску" - це "hd", якщо ви маєте диск типу IDE, і "sd",
    якщо ви маєте жорсткий диск типу SCSI.
    
    "Номер жорского диску" - це завжди літера після "hd" чи "sd". Для
    дисків типу IDE це:
    
        * "a" - головний диск (master) на першому контролері IDE,
    
        * "b" - вторинний (slave) диск на першому контролері IDE,
    
        * "c" - головний диск на другому  контролері IDE,
    
        * "d" - вторинний диск на другому  контролері IDE.
    
    Для SCSI дисків "a" означає "головний диск", "b" - другорядний диск, і
    т.д. ...

en: Lithuanian "number row" QWERTY
uk: Литовська "цифровий ряд" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
uk: Литовська "фонетична" QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
uk: Литовська AZERTY (нова)

en: Lithuanian AZERTY (old)
uk: Литовська AZERTY (стара)

en: Load from floppy
uk: Відновити з дискети

en: Load the drivers for your usb devices.
uk: Завантажити драйвери для пристроїв usb.

en: Load/Save on floppy
uk: Прочитати/записати з/на дискету

en: Loading from floppy
uk: Відновлюю з дискети

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
uk: Завантаження модуля %s неуспішне.
    Хочете спробувати інші параметри?

en: Local files
uk: Локальні файли

en: Local printer
uk: Локальний принтер

en: Location
uk: Розташування

en: Login ID
uk: ID користувача

en: Logitech CC Series
uk: Типу Logitech CC

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
uk: Logitech Mouse (serial, тип C7)

en: Looking for available packages
uk: Шукаю наявні пакети

en: Loopback
uk: Зворотнє монтування

en: Loopback file name:
uk: Назва файлу зворотнього монтування:

en: Loopback file name: %s
uk: Назви файлів зворотнього монтування: %s

en: Loopback file(s):
       %s
uk: Файл(и) зворотнього монтування: 
      %s

en: MB
uk: Мб

en: MM Series
uk: Типу MM

en: MOVE YOUR WHEEL!
uk: ПОСУНЬТЕ КОЛІЩАТКО!

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Mail/Groupware/News
uk: Пошта/ програми для робочих груп/новини

en: Mandrake Linux Installation %s
uk: Установка Mandrake Linux %s

en: Minimal install
uk: Мінімальна установка

en: Minimum (%dMB)
uk: Мінімальний (%dМб)

en: Modify
uk: Змінити

en: Modify RAID
uk: Змінити RAID

en: Modify printer configuration
uk: Змінити конфігурацію принтера

en: Module options:
uk: Опції модуля:

en: Monitor
uk: Монітор

en: Monitor HorizSync: %s
uk: Горизонтальна синхронізація монітора: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
uk: Частота вертикальної розгортки монітора: %s

en: Monitor not configured
uk: Монітор не сконфіґурований

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
uk: Монітор, що може працювати з режимами до 1600x1200 at 70 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
uk: Монітор, що може працювати з режимами до 1600x1200 at 76 Hz

en: Monitor: %s
uk: Монітор: %s

en: More
uk: Ще

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
uk: Додаткові графічні середовища (Gnome, IceWM)

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose the one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
uk: На Вашому диску знайдено більше одного підрозділа, що належать
    операційній системі Віндовс. Виберіть, будь-ласка, один з них, розмір
    якого би ви хотіли змінити, для того щоб встановити операційну систему
    Мандрейк Лінакс.
    
    Кожен підрозділ подано в такому вигляді: "Назва в Лінаксі", "Назва у
    Віндовс", "Розмір".
    
    "Назва в Лінаксі" закодована таким чином: "тип жорсткого диску",
    "номер жорсткого диску", "номер підрозділу на диску", (Наприклад:
    "hda1").
    
    Тип жорсткого диску" - це "hd", якщо ви маєте диск типу IDE, і "sd",
    якщо ви маєте жорсткий диск типу SCSI.
    
    "Номер жорского диску" - це завжди літера після "hd" чи "sd". Для
    дисків типу IDE це:
    
        * "a" - головний диск (master) на першому контролері IDE,
    
        * "b" - вторинний (slave) диск на першому контролері IDE,
    
        * "c" - головний диск на другому  контролері IDE,
    
        * "d" - вторинний диск на другому  контролері IDE.
    
    Для SCSI дисків "a" означає "головний диск", "b" - другорядний диск, і
    т.д. ...
    
    "Назва у Віндовс" - це літера Вашого жорсткого диску, як ви її бачите
    при роботі у Віндовс (перший диск чи підрозділ називається "C:").

en: Mount
uk: Монтувати

en: Mount options
uk: Параметри монтування:

en: Mount point
uk: Точка монтування

en: Mount point:
uk: Точка монтування:

en: Mount points must begin with a leading /
uk: Точка монтування повинна починатися з /

en: Mounted
uk: Змонтований

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
uk: Монтує та розмонтовує всі файлові системи типу Network File System
    (NFS), SMB (Lan Manager/Windows) та NCP (NetWare).

en: Mouse
uk: Миша

en: Mouse Port
uk: Порт миші

en: Mouse device: %s
uk: Спеціальний пристрій миші: %s

en: Mouse type: %s
uk: Тип миші: %s

en: Move
uk: Перемістити

en: Moving
uk: Переміщення

en: Moving partition...
uk: Переміщаю підрозділ...

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
uk: Із змінною частотою, який може працювати з режимами до 1280x1024 at 60 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
uk: Із змінною частотою, який може працювати з режимами до 1280x1024 at 74 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
uk: Із змінною частотою, який може працювати з режимами до 1280x1024 at 76 Hz

en: Multi-head configuration
uk: Конфіґурація з кількома моніторами

en: Multimedia - CD Burning
uk: Мультимедія - запис компакт-дисків

en: Multimedia - Graphics
uk: Мультимедія - графіка

en: Multimedia - Sound
uk: Мультимедія - звук

en: Multimedia - Video
uk: Мультимедія - відео

en: Multimedia station
uk: Мультимедійна станція

en: NCP queue name missing!
uk: Немає назви черги NCP!

en: NCP server name missing!
uk: Немає назви сервера NCP!

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
uk: NFS - це дуже популярний протокол для спільного використання файлів на
    комп'ютерах, з'єднаних мережею TCP/IP. Цей сервіс забезпечує
    можливість користування замиканням файлів.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
uk: NFS - це дуже популярний протокол для спільного використання файлів на
    комп'ютерах, з'єднаних мережею TCP/IP. Цей сервіс забезпечує NFS
    сервер, який конфіґурується за допомогою файла /etc/exports.

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
uk: Сервер NFS, сервер SMB, проксі-сервер, сервер ssh

en: NIS Domain
uk: Домен NIS

en: NIS Server
uk: Сервер NIS

en: NTP Server
uk: Сервер NTP

en: Name of printer
uk: Назва принтера

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
uk: Назва принтера має складатися тільки з літер, цифр та символа підкреслення.

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
uk: Назва профілю для створення (новий профіль створюється як копія вже існуючого):

en: Name:
uk: Назва:

en: Name: %s
uk: Назва: %s

en: NetWare Printer Options
uk: Опції принтера NetWare

en: Netmask
uk: Маска мережі

en: Network Computer (client)
uk: Мережевий Комп'ютер (клієнт)

en: Network Computer server
uk: Мережевий комп'ютер (сервер)

en: Network Configuration
uk: Конфігурація мережі

en: Network Configuration Wizard
uk: Помічник конфігурації мережі

en: Network configuration
uk: Конфігурація мережі

en: Network configuration (%d adapters)
uk: Конфігурація мережі (%d плат)

en: Network interface
uk: Інтерфейс мережі

en: New configuration (isdn-light)
uk: Нова конфіґурація (isdn-light)

en: New printer name
uk: Нова назва принтера

en: New profile...
uk: Новий профіль...

en: New size in MB:
uk: Новий розмір (Мб):

en: NewStyle Categorizing Monitor
uk: Категорія монітора нового стилю

en: NewStyle Monitor
uk: Монітор нового типу

en: Next ->
uk: Далі ->

en: No
uk: Ні

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
uk: Не знайдено плати ISDN PCI. Виберіть одну із плат у наступному вікні.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
uk: Спільне користування з'єднанням з інтернетом сконфігуровано

en: No additional information
    about this service, sorry.
uk: Вибачте, немає додаткової 
    інформації про цей сервіс.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
uk: У Вашій системі немає сконфіґурованого адаптера мережі ethernet. Не
    можна встановити з'єднання цього типу.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
uk: У Вашій системі немає сконфіґурованого адаптера мережі
    ethernet. Скористайтесь, будь-ласка, програмою для конфігурації
    апаратних засобів.

en: No floppy drive available
uk: Немає привода дискети

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
uk: Не вистачає вільного місця для 1МБ завантажувального блоку! Установка
    буде продовжуватись, але для завантаження своєї системи Вам потрібно
    буде створити DiskDrake'ом завантажувальний підрозділ

en: No mouse
uk: Без мишки

en: No network adapter on your system!
uk: У Вашій системі немає адаптера мережі!

en: No password
uk: Без паролю

en: No printer
uk: Немає принтера

en: No root partition found to perform an upgrade
uk: Не можу знайти підрозділ root для поновлення системи

en: No test pages
uk: Немає тестових сторінок

en: No, I don't want autologin
uk: Ні, мені не потрібна автоматична реєстрація

en: NoVideo
uk: БезВідео

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
uk: SVGA без черезстрочної розгортки , 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz

en: Normal Mode
uk: Звичайний режим

en: Normal modem connection
uk: Звичайне з'єднання по модему

en: Normally, DrakX selects the right keyboard for you (depending on the
    language you have chosen) and you won't even see this step. However, you
    might not have a keyboard that corresponds exactly to your language: for
    example, if you are an English speaking Swiss person, you may still want
    your keyboard to be a Swiss keyboard. Or if you speak English but are
    located in Quebec, you may find yourself in the same situation. In both
    cases, you will have to go back to this installation step and select an
    appropriate keyboard from the list.
    
    Click on the "More" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
uk: Звично drakX вибирає вірну клавіатуру (в залежності від мови, якою Ви
    користуєтесь) і Ви не побачите цього кроку. Однак, можливо, Ви не
    маєте клавіатури, що точно відповідає Вашій мові: наприклад, якщо Ви
    агломовний швед, Ви все-одно можете забажати користуватись шведською
    клавіатурою. Або, якщо Ви говорите англійською, але живете в Квебеку,
    Ви потрапляєте в аналоґічну ситуацію. В обох випадках, Вам потрібно
    повернутись до цього етапу установки і вибрати відповідну клавіатуру з
    наданого списку. Все, що потрібно, це вибрати потрібну клавіатуру із
    списку, що з'являється перед Вами.
    
    Натисніть кнопку Додатково і Ви побачите повний список розкладок
    клавіатур.

en: Norwegian
uk: Норвезька

en: Not connected
uk: Немає з'єднання

en: Not enough free space to allocate new partitions
uk: Недостатньо вільного простору для нових підрозділів

en: Not enough partitions for RAID level %d
uk: Недостатньо підрозділів для RAID рівня %d

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
uk: Не вистачає своп-пам'яті щоб закінчити установку. Збільшіть
    її. будь-ласка.

en: Not formatted
uk: Не форматований

en: OK
uk: Гаразд

en: Office
uk: Офісна станція

en: Office Workstation
uk: Офісна робоча станція

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
uk: Програми для офісу: текстові процесори (kword, abiword), бухгалтерські
    таблиці (kspread, gnumeric), переглядачі файлів pdf, тощо

en: Ok
uk: Гаразд

en: Old configuration (isdn4net)
uk: Стара конфіґурація (isdn4net)

en: On boot
uk: При завантаженні

en: Open Firmware Delay
uk: Затримка Open Firmware

en: Option %s must be a number!
uk: Параметр %s має бути числом!

en: Option %s must be an integer number!
uk: Параметр %s має бути цілим числом!

en: Option %s out of range!
uk: Параметр %s виходить за рамки дозволених меж!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
uk: Опція ``Обмежити опції командного рядка'' не має сенсу без пароля

en: Options
uk: Параметри

en: Options: %s
uk: Параметри: %s

en: Other
uk: Інші

en: Other Graphical Desktops
uk: Інші робочі середовища

en: Other OS (MacOS...)
uk: Інші системи (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
uk: Інші системи (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
uk: Інші системи (windows...)

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
uk: PCMCIA підтримка потрібна в основному для забезпечення роботи таких
    речей, як ethernet та модем в переносних комп'ютерах. Пакет не почне
    працювати, якщо його не сконфіґуровано. Отже, його безпечно
    встановлювати на комп'ютерах, навіть якщо він не буде
    використовуватися.

en: Package Group Selection
uk: Вибір груп пакетів

en: Package selection
uk: Вибір пакетів

en: Parameters
uk: Параметри

en: Paranoid
uk: Параноідальний

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
uk: Підрозділ, який буде використовуватися для завантаження системи
         (для завантаження ДОСу, не для lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
uk: Таблиця підрозділів диску %s буде записано на диск

en: Partition table type: %s
uk: Тип таблиці підрозділів: %s

en: Partitioning failed: %s
uk: Розбиття на  підрозділи невдале: %s

en: Password
uk: Пароль

en: Password (again)
uk: Пароль (ще раз)

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
uk: Паролі тепер вмикнені, але все одно не рекомендується користуватися
    цим комп'ютером в мережі.

en: Percentage of packages to install
uk: Процентні відношення пакетів для установки

en: Personal Finance
uk: Персональні фінанси

en: Personal Information Management
uk: Менеджер особистої інформації

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Photo test page
uk: Тестова сторінка фотографічної якості

en: Pipe job into a command
uk: Перенаправити роботу по каналу в команду

en: Please Wait... Applying the configuration
uk: Зачекайте, будь ласка. Тестування конфіґурації

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
uk: Потерпіть будь-ласка. Це може зайняти кілька хвилин.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
uk: Для кожного кроку, будь ласка, вкажіть чи при повторній установці цей
    крок виконається автоматично, чи вручну.

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
uk: Будь ласка, виберіть запис/завантаження вибору пакетів на дискету.
    Формат дистети такий-же, як і дискети auto_install.

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
uk: Виберіть до якого послідовного порту приєднано мишу?

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
uk: Виберіть, будь-ласка, який адаптер мережі буде підключено до локальної
    мережі.

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
uk: Виберіть яку плату мережі Ви хочете використати для з'єднання з
    Інтернетом

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
uk: Виберіть до якого послідовного порта підключений Ваш модем?

en: Please choose your preferred language for installation and system usage.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation. Selecting other languages
    will install the language-specific files for system documentation and
    applications. For example, if you will host users from Spain on your
    machine, select English as the main language in the tree view and in the
    Advanced section click on the box corresponding to "Spanish|Spain".
    
    Note that multiple languages may be installed. Once you have selected any
    additional locales, click the "OK" button to continue.
uk: Будь ласка, виберіть мову для установку системи та користування після
    установки. 
    
    Присутня також кнопка "Додатково", яка дозволяє Вам вибрати інші мови,
    які можуть бути також установленими в системі. Ви зможете
    користуватися цими мовами після установки. Якщо, наприклад, на Вашій
    машині (у якої англійська встановлена основною мовою) будуть працювати
    іспанці, виберіть в додаткових мовах Іспанська|Іспанія.
    
    Після вибору мови і підтвердження, Ви автоматично переходите до
    наступного кроку.

en: Please click on a partition
uk: Клацніть, будь-ласка, на підрозділі

en: Please enter proxy login and password, if any.
    Leave it blank if you don't want login/passwd
uk: Будь ласка, заповніть ім'я користувача та пароль, якщо вони є.
    Якщо ні - залиште їх порожніми

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
uk: Введіть, будь-ласка, конфігурацію IP для цієї машини.  Кожен пункт
    треба вводити як IP адресу в точково-десятковій нотації (як,
    наприклад, 1.2.3.4)

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
uk: з

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
uk: Введіть, будь-ласка, назву Вашого хоста. Назва хоста повинна бути
    повністю кваліфікованою назвою хоста, такою, як, наприклад,
    ``mybox.mylab.myco.com''.
    Ви також можете ввести IP адресу шлюза якщо Ви такий маєте.

en: Please fill in the ftp proxy informations
    Leave it blank if you don't want an ftp proxy
uk: Заповніть графи інформації про проксі ftp
    Залишіть їх порожніми, якщо Ви не маєте проксі ftp

en: Please fill in the http proxy informations
    Leave it blank if you don't want an http proxy
uk: Заповніть графи інформації про проксі http
    Залишіть їх порожніми, якщо Ви не маєте проксі http

en: Please fill or check the field below
uk: Будь-ласка заповніть або виберіть поле внизу

en: Please give a user name
uk: Дайте, будь-ласка, ім'я користувача

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
uk: Вставте системну дискету, яка вживалася в дисководі %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
uk: Будь-ласка, вставте компакт-диск, позначений "%s" у пристрій і
    натисніть Гаразд після цього.
    
    Якщо Ви не маєте такого диску, натисніть Відмінити, щоб не
    встановлювати з цього диску.

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
uk: Вставте дискету Поновлення Модулів в дисковід %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
uk: Будь-ласка, вийдіть із системи і потім скористуйтеся Ctrl-Alt-BackSpace

en: Please make a backup of your data first
uk: Будь-ласка, створіть спочатку резерну копію Ваших даних

en: Please relog into %s to activate the changes
uk: Зареєструйтеся, будь-ласка, ще раз у %s щоб привести у дію зміни

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
uk: Будь-ласка, виберіть вірний порт. Наприклад, порт під назвою COM1 у MS
    Windows носить назву ttyS0 у GNU/Лінаксі.

en: Please test the mouse
uk: Випробуйте мишку, будь-ласка

en: Please try again
uk: Будь-ласка, спробуйте ще раз

en: Please wait
uk: Зачекайте, будь-ласка

en: Please wait, preparing installation
uk: Зачекайте, іде підготовка установки

en: Please, choose the type of your mouse.
uk: Який тип миші ви маєте?

en: Please, choose your keyboard layout.
uk: Яка у Вас розкладка клавіатури?

en: Polish
uk: Польська

en: Polish (qwerty layout)
uk: Польська (розкладка qwerty)

en: Polish (qwertz layout)
uk: Польська (розкладка qwertz)

en: Poor
uk: Дуже низький

en: Port
uk: Порт

en: Portuguese
uk: Португальська

en: Post-install configuration
uk: Конфіґурація після установки

en: Postfix mail server, Inn news server
uk: Поштовий сервер postfix, сервер новин inn

en: PostgreSQL or MySQL database server
uk: Сервери баз даних PostgreSQL або MySQL

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
uk: В даній конфігурації %s знайдено потенційний конфлікт адреси мережі!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
uk: Точний об'єм пам'яті (RAM). Знайдено %d Мб

en: Preference:
uk: Установки:

en: Preparing PrinterDrake ...
uk: Готую PrinterDrake ...

en: Preparing X-Window configuration
uk: Підготовка конфігурації X-Window

en: Preparing bootloader
uk: Встановлюю завантажувальний блок

en: Preparing installation
uk: Підготовка установки

en: Preparing printer database ...
uk: Готуються дані принтерів  ...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
uk: Natysnit' enter shchob zavantazhyty vibranu systemu, 'e' shchob redaguvaty

en: Print
uk: Друк

en: Print Queue Name
uk: Назва принтера

en: Print test pages
uk: Друк тестових сторінок

en: Printer
uk: Принтер

en: Printer Device URI
uk: URI пристрою принтера

en: Printer Server
uk: Принтер сервер

en: Printer connection type
uk: Тип  з'єднання принтера

en: Printer host name
uk: Назва хоста принтера

en: Printer host name missing!
uk: Немає назви хоста принтера!

en: Printer manufacturer, model
uk: Виробник принтера, модель

en: Printer manufacturer, model, driver
uk: Виробник принтера, модель, драйвер

en: Printer model selection
uk: Вибір моделі принтера

en: Printer name, description, location
uk: Назва, опис, розташування принтера

en: Printer on NetWare server
uk: Принтер на NetWare сервері

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
uk: Принтер на сервері SMB/Windows 95/98/NT

en: Printer on remote CUPS server
uk: Принтер на віддаленому сервері CUPS

en: Printer on remote lpd server
uk: Принтер на віддаленому сервері lpd

en: Printer options
uk: Опції принтера

en: Printing system:
uk: Система друку:

en: Printing test page(s)...
uk: Друкую тестову сторінку(сторінки)...

en: Problems installing package %s
uk: Помилки при установці пакету %s

en: Profile to delete:
uk: Профіль для стирання:

en: Profile:
uk: Профіль:

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
uk: Програми для персональних фінансових обрахунків (типу gnucash)

en: Protocol
uk: Протокол

en: Protocol for the rest of the world
uk: Протокол для всього іншого світу

en: Protocol for the rest of the world 
     no D-Channel (leased lines)
uk: Протокол для всього іншого світу 
     без D-каналу (виділених ліній)

en: Provider dns 1 (optional)
uk: 1й DNS провайдера (необов'язково)

en: Provider dns 2 (optional)
uk: 2й DNS провайдера  (необов'язково)

en: Provider name (ex provider.net)
uk: Назва провайдера (тобто provider.net)

en: Provider phone number
uk: Номер телефону провайдера

en: Proxies configuration
uk: Конфіґурація проксі

en: Proxy configuration
uk: Конфіґурація проксі

en: Proxy should be ftp://...
uk: Вигляд проксі має бути ftp://...

en: Proxy should be http://...
uk: Вигляд проксі має бути http://...

en: Quit
uk: Вихід

en: Quit without saving
uk: Вийти без запису

en: Quit without writing the partition table?
uk: Вийти без запису таблиці підрозділів?

en: RAID-disks %s
uk: Диски RAID %s

en: Read carefully!
uk: Читайте уважно!

en: Read-write
uk: Запис/читання

en: Reading printer data ...
uk: Читаю дані принтерів  ...

en: Reading printer database ...
uk: Читаю дані принтерів  ...

en: Real name
uk: Повне ім'я

en: Recommended
uk: Рекомендований

en: Recommended (%dMB)
uk: Рекомендований (%dМб)

en: Refreshing printer data ...
uk: Поновлюю дані принтерів  ...

en: Refuse
uk: Відкинути

en: Reload partition table
uk: Прочитати таблицю підрозділів

en: Remote CUPS server
uk: Віддалений сервер CUPS

en: Remote host name
uk: Назва віддаленого хоста

en: Remote host name missing!
uk: Немає назви віддаленого хоста!

en: Remote lpd Printer Options
uk: Опції віддаленого принтера

en: Remote printer
uk: Віддалений принтер

en: Remote printer name
uk: Назва віддаленого принтер

en: Remote printer name missing!
uk: Відсутня назва принтера!

en: Removable media automounting
uk: Автоматичне монтування змінних носіїв

en: Remove Windows(TM)
uk: Стерти Windows(TM)

en: Remove entry
uk: Стерти пункт

en: Remove from LVM
uk: Видалити з LVM

en: Remove from RAID
uk: Видалити з RAID

en: Remove printer
uk: Видалити принтер

en: Remove the logical volumes first
uk: Спочатку зітріть логічний том

en: Remove the loopback file?
uk: Стертифайлу зворотнього монтування?

en: Removing LPD...
uk: Видалення LPD...

en: Removing LPRng...
uk: Стираю LPRng...

en: Removing old printer "%s" ...
uk: Стираю дані старого принтера "%s"  ...

en: Removing printer "%s" ...
uk: Стираю принтер "%s" ...

en: Replay
uk: Повторити

en: Rescue partition table
uk: Аварійна таблиця підрозділів

en: Resize
uk: Змінити розмір

en: Resizing
uk: Змінюю розмір

en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: Resolution: %s
uk: Роздільна здатність: %s

en: Resolutions
uk: Роздільні здатності

en: Resolutions not chosen yet
uk: ви ще не вибрали роздільну здатність

en: Restore partition table
uk: Відновити таблицю підрозділів

en: Restoring from file %s failed: %s
uk: Відновлення з файлу %s не спрацювало: %s

en: Restrict command line options
uk: Обмежити опції командного рядка

en: Romanian (qwerty)
uk: Румунська (qwerty)

en: Romanian (qwertz)
uk: Румунська (qwertz)

en: Root Partition
uk: Підрозділ root

en: Root partition size in MB:
uk: Розмір підрозділу root в Мб:

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
uk: Виконує команди, заплановані командою at під час виконання команди at
    і виконує пакетні команди, коли системне навантаження достатньо
    низьке.

en: Russian
uk: Російська

en: Russian (Yawerty)
uk: Російська (ЯВЕРТИ)

en: SILO Installation
uk: Установка SILO

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
uk: Опції SMB (Windows 9x/NT) принтера

en: SMB server IP
uk: IP адреса SMB сервера

en: SMB server host
uk: Назва хоста SMB сервера

en: Samba share name missing!
uk: Немає назви ресурсу samba!

en: Save as..
uk: Зберегти як..

en: Save on floppy
uk: Записати на дискету

en: Save packages selection
uk: Зберегти вибір пакетів

en: Save partition table
uk: Записати  таблицю підрозділів

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
uk: Зберігає і відновлює джерело ентропії в системі, тим самим підвищуючи
    якість ґенерації випадкових чисел.

en: Scanning partitions to find mount points
uk: Сканування підрозділів для знаходження точок монтування

en: Scientific Workstation
uk: Наукова робоча станція

en: Script-based
uk: За допомогою скрипта

en: Second DNS Server (optional)
uk: Другий сервер DNS(необов'язково)

en: Second floppy drive
uk: Другий привід дискети

en: Sector
uk: Сектор

en: Security
uk: Безпека

en: See hardware info
uk: Перегляньте інформацію про апаратне забезпечення

en: Select Printer Connection
uk: Виберіть з'єднання принтера

en: Select Printer Spooler
uk: Виберіть чергу друку для принтера

en: Select a graphic card
uk: Виберіть графічну плату

en: Select file
uk: Виберіть файл

en: Select installation class
uk: Виберіть тип установки

en: Select the memory size of your graphic card
uk: Виберіть розмір пам'яті Вашої графічної плати

en: Select your provider.
     If it's not in the list, choose Unlisted
uk: Виберіть свого провайдера.
    Якщо його немає в списку, виберіть Інший

en: Selected size is larger than available space
uk: Вибраний розмір більший за наявний простір

en: Serbian (cyrillic)
uk: Сербська (кирилиця)

en: Server
uk: Сервер

en: Services and deamons
uk: Сервіси та демони

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
uk: Набір засобів для пошти, новин, тенет, передачі файлів, та "балачок"

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
uk: Набір засобів для прочитання та передачі електронної пошти та груп
    новин (pine, mutt, tin..) та для перегляду інформаційних тенет

en: Set root password
uk: Встановити пароль root'а

en: Set this printer as the default
uk: Встановити як основний принтер

en: Setting security level
uk: Встановлення рівня безпеки

en: Settings
uk: Параметри

en: Setup filesystems
uk: Установка файл. систем

en: Share name
uk: Назва ресурсу

en: Shell
uk: Командна оболонка

en: Show all
uk: Показати все

en: Show automatically selected packages
uk: Показувати автоматично вибрані пакети

en: Show information
uk: Показ інформації

en: Size in MB:
uk: Розмір (Мб):

en: Size: %d KB
uk: Розмір: %d КБ

en: Size: %s
uk: Розмір: %s

en: Size: %s
uk: Розмір: %s

en: Skip
uk: Пропустити

en: Slovakian (QWERTY)
uk: Словацька (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
uk: Словацька (QWERTZ)

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
uk: Деякі з апаратних засобів на Вашому комп'ютері вимагають драйверів
    фірм-виготовлювачів для того, щоб працювати вірно. 
    
    Ви можете знайти потрібну інформацію про них на: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
uk: Деякі важливі пакети не змогли вірно встановитися.  Або Ваш
    компакт-диск або привід дефектні.  Перевірте компакт диск на
    встановленому комп'ютері командою "rpm -qpl " "Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
uk: Деякі кроки не завершені.
    
    Ви дійсно хочете припинити зараз?

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
uk: Щось недобре відбувається на вашому диску.
    Тестування цілісності даних було невдалим.
    Це означає, що запис будь-чого на диск матиме сумний результат.

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
uk: Я не можу створити /boot так віддалено на диску (на циліндрі, номер
    якого > 1024).
    Або ви будете користуватися LILO і він не буде працювати, або ви не
    будете користуватися LILO, тоді Вам не потрібна директорія /boot

en: Sorry, no floppy drive available
uk: Перепрошую, немає приводу дискети

en: Sound and video playing/editing programs
uk: Звукові та відео прогрвачі та редактори

en: Sound card
uk: Звукова плата

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Specify options
uk: Вкажіть опції

en: Standard
uk: Стандартний

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
uk: Стандартний VGA, 640x480 at 60 Hz

en: Standard test page
uk: Стандартна тестова сторінка

en: Start Menu
uk: Стартове меню

en: Start sector:
uk: Початок (сектор):

en: Start: sector %s
uk: Початок: сектор %s

en: Started on boot
uk: Стартувати при завантаженні

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
uk: Стартує та зупиняє сервер шрифтів для X (обов'язкове для роботи
    сервера XFree).

en: State
uk: Статус

en: Status:
uk: Статус:

en: Summary
uk: Загалом

en: Sun - Mouse
uk: Миша Sun

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
uk: Супер VGA, 1024x768 at 87 Hz черезстрочна розгортка, 800x600 at 56 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
uk:  Супер VGA, 640x480 at 60 Hz

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
uk: Підтримка для OKI 4w і подібних win принтерів.

en: Swap partition size in MB:
uk: Розмір підрозділу для свопінгу в Мб:

en: Swedish
uk: Шведська

en: Swiss (French layout)
uk: Швейцарська (французька розкладка)

en: Swiss (German layout)
uk: Швейцарська (німецька розкладка)

en: Switching from ext2 to ext3
uk: Перемикаюсь з ext2 на ext3

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
uk: syslog - це сервіс в системі, за допомогою якого демони записують
    системні повідомлення у різні системні файли реєстрації повідомлень. В
    будь-якій системі непогано мати syslog.

en: System mode
uk: Системний режим

en: TB
uk: Тб

en: TV card
uk: Телевізійна плата

en: Table
uk: Таблиця

en: Tajik keyboard
uk: Таджицька клавіатура

en: Terminal-based
uk: Через термінал

en: Test again
uk: Ще один тест

en: Test of the configuration
uk: Тестування конфіґурації

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
uk: Тестова сторінка передана програмі друку.
    Перед тим, як принтер почне друкувати, можливо пройде
    деякий час. Чи він працює коректно?

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
uk: Тестова сторінка передана програмі друку.
    Перед тим, як принтер почне друкувати, можливо пройде 
    деякий час.
    Статус друку:
    %s

en: Test pages
uk: Тестую сторінки

en: Test ports
uk: Тестую порти

en: Testing your connection...
uk: Випробування з'єднання...

en: Thai keyboard
uk: Тайська клавіатура

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
uk: Помічник розбивки на підрозділи DrakX знайшов такі можливі рішення:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
uk: Програма зміни розміру підрозділу FAT не може працювати з Вашим
    підрозділом, при роботі сталася така помилка: %s

en: The IP address should look like 192.168.1.20
uk: IP адреса має бути у форматі 192.168.1.20

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
uk: Робоче середовище K (KDE) - основне графічне середовище з набором
    допоміжних засобів

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
uk: Якщо потрібно, автоматизована установка може бути повністю
    автоматично. В цьому випадку установка буде мати повний контроль над
    вашим диском!! (Такий тип установки в основному підходить для
    установки на іншій системі)
    
    Можливо ви захочете повторити установку.

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
uk: Аварійна таблиця підрозділів має інший розмір
    Продовжувати?

en: The first time you try the X configuration, you may not be very satisfied
    with its display (screen is too small, shifted left or right...). Hence,
    even if X starts up correctly, DrakX then asks you if the configuration
    suits you. It will also propose to change it by displaying a list of valid
    modes it could find, asking you to select one.
    
    As a last resort, if you still cannot get X to work, choose "Change
    graphics card", select "Unlisted card", and when prompted on which
    server, choose "FBDev". This is a failsafe option which works with any
    modern graphics card. Then choose "Test again" to be sure.
uk: Можливо з першого разу Ви не зможете встановити найкращий дисплей
    (екран замалий, посунутий вбік, тощо). Ось чому, навіть якщо X стартує
    вірно, drakX перепитає Вас, чи підходить Вам дана конфіґурація і
    запропонує змінити деякі відеорежими, показавши їх список. 
    
    Якщо нічого не спрацює, і Ви не зможете запустити X на своїй машині,
    виберіть пункт Змінити відео плату, виберіть Плати немає в списку
    (Unlisted card) і, коли drakX запитає який сервер Ви хочете
    встановити, виберіть FBDev. Цей режим застрахований від неудач, який
    підтримується більшістю сучасних відео плат. Після цього виберіть
    Випробувати ще раз.

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
uk: Дискета створена успішно.
    Ви можете повторити установку.

en: The following packages are going to be installed
uk: Ці пакети будуть встановленими

en: The following packages are going to be removed
uk: Ці пакети будуть деінстальованими

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
uk: Pidsvichena systema zavantazhyt'sja avtomatichno cherez %d sekund.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
uk: Суперсервер демон (більш відомий під назвою inetd) служить для запуску
    різноманітних сервісів Інтернету, коли це необхідно. Він
    відповідальний за старт багатьох сервісів, таких як telnet, ftp, rsh,
    та rlogin. При непрацюючому сервері inetd не будуть також працювати
    всі інші сервіси.

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
uk: Найбільш поширений спосіб з'єднання через adsl - це за допомогою
    pppoe. Однак, деякі з'єднання користуються тільки pptp, невелика
    кількість користується dhcp.  Якщо Ви не знаєте напевне виберіть
    "вживати pppoe".

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
uk: Підрозділ, який ви вибрали щоб додати як кореневий підрозділ (/)
    фізично розташований поза 1024-м циліндром жорсткого диску.  Крім
    цього ви не маєте виділеного підрозділу під директорію /boot.  Якщо ви
    плануєте використовувати LILO, не забудьте додати підрозділ для /boot

en: The passwords do not match
uk: Паролі різні

en: The passwords don't match. Try again!
uk: Паролі різні. Спробуйте ще раз.

en: The port number should be an integer!
uk: Номер порта має бути цілим числом!

en: The port part should be numeric
uk: Номер порта має бути числовим

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
uk: portmapper керує з'єднаннями з протоколом RPC, які використовуються
    такими протоколами, як NFS та NIS. portmaper повинен працювати на
    машинах, які є серверами для протоколів, що користуються RPC.

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
uk: Принтер з назвою "%s" вже існує.
    Ви дійсно бажаєте переписати його конфіґурацію?

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
uk: Принтер "%s" встановлено основним

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
uk: Демон routed дає можливість користуватися автоматичним поновленням
    таблиці маршрутизації IP за допомогою протокола RIP. Протокол RIP
    широко використовується на невеликих мережах, в той час, як на більш
    складних необхідне застосування більш розвинених протоколів
    маршрутизації.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
uk: Протокол rstat дає можливість користувачам в мережі отримувати дані
    про завантання будь-якого комп'ютера в цій мережі.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
uk: Протокол rusers дає можливість користувачам в мережі отримувати
    інформацію про те, хто з користувачів зареєстрований на системах, що
    відповідають на запити.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
uk: Протокол rwho видає користувачам на віддалених системах інформацію про
    всіх користувачів зареєстрованих в системі, яка має демон rwho
    (подібний до демона finger).

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
uk: Установка спільного користування з'єднанням з інтернетом вже зроблена,
    на даний час воно дозволено.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
uk: Установка спільного користування з'єднанням з інтернетом вже зроблена,
    але на даний момент воно відключено.

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
uk: Установка спільного користування з'єднанням з інтернетом вже
    зроблена. Спільне користування в даний момент вимкнене.
    
    Що Ви бажаєте зробити?

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
uk: Установка спільного користування з'єднанням з інтернетом вже
    зроблена. Спільне користування в даний момент дозволене.
    
    Що Ви бажаєте зробити?

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
uk: Система здається не підключена до інтернету.
    Спробуйте змінити конфігурацію свого з'єднання.

en: The system is now connected to Internet.
uk: Система з'єднана з інтернетом.

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
uk: Загальний розмір вибраної Вами групи близько %d Мб.

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
uk: Два дуже важливих параметри - це частота вертикальної розгортки
    (тобто - частота, з якою обновлюється зображення на екрані), та
    найбільш важливо - частота горизонтальної синхронізації (тобто - та
    частота, з якою на екрані малюються горизонтальні рядки).
    
    ДУЖЕ ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ, що ви повинні вибрати такий монітор, параметри
    якого не перевищують справжніх параметрів Вашого монітора: інакше Ви
    можете причинити непоправну шкоду своєму монітору. 
    Якщо ви маєте сумніви щодо характеристик свого монітора виберіть певно
    гірший монітор.

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
uk: Ім'я користувача повинно складатися тільки з малих латинських літер,
    чисел, `-' та `_'

en: There is already a partition with mount point %s
uk: Вже є підрозділ з точкою монтування %s

en: There is no FAT partitions to resize or to use as loopback (or not enough space left)
uk: Немає підрозділу FAT для зміни розміру або для використання як пристрій зворотнього монтування (або не вистачає вільного простору)

en: There is no existing partition to use
uk: Немає існуючих підрозділів для використання

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
uk: У Вашій системі присутній тільки один адаптер мережі:
    
    %s
    
    Зараз буде встановлена локальна мережа з цим адаптером.

en: There was an error installing packages:
uk: Сталася помилка під час установки пакетів:

en: There was an error ordering packages:
uk: Сталася помилка під час сортування пакетів:

en: This directory should remain within the root filesystem
uk: Цей каталог має знаходитись на кореневій файловій системі

en: This floppy is not FAT formatted
uk: Ця дискета не відформатована як FAT

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
uk: Цей пакет необхідний. Не можна відмінити його вибір

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess DrakX will tell you if it is too easy. As you can see, you can choose
    not to enter a password, but we strongly advise you against this if only
    for one reason: do not think that because you booted GNU/Linux that your
    other operating systems are safe from mistakes. Since "root" can overcome
    all limitations and unintentionally erase all data on partitions by
    carelessly accessing the partitions themselves, it is important for it to
    be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    However, please do not make the password too long or complicated because
    you must be able to remember it without too much effort.
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. Hence, you
    will have to type the password twice to reduce the chance of a typing
    error. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will have to be used the first time you connect.
    
    In Expert mode, you will be asked if you will be connecting to an
    authentication server, like NIS or LDAP.
    
    If your network uses the LDAP (or NIS) protocol for authentication, select
    "LDAP" (or "NIS") as authentication. If you do not know, ask your
    network administrator.
    
    If your computer is not connected to any administrated network, you will
    want to choose "Local files" for authentication.
uk: Наступне - найбільш вашливий крок з точки зору безпеки Вашої системи
    GNU/Linux: вибір пароля для користувача Root. Root - це системний
    адміністратор і єдина особа, якій дозволено робити поновлення системи,
    додавати користувачів, змінювати загальну конфіґурацію системи, таке
    інше. Коротше - Root може все! Ось чому Вам слід вибирати пароль, який
    важко вгадати, drakX скаже Вам, якщо пароль занадто легкий. Як
    показано, Вам необов'язково вводити пароль, але ми настійливо
    рекомендуємо Вам все-таки вибрати пароль, хоча б з однієї-єжиної
    причини: не думайте, що через те, що Ви завантажили GNU/Linux, Ваша
    система вільна від помилок. Це не так, оскільки Root може переважити
    всі заборони і ненароком стерти всі дані на всих підрозділах
    звертаючись безпосередньо до підрозділів! Тому, доступ до рахунку root
    має бути захищеним.
    
    Пароль має бути сумішшю алфавітно-цифрових символів і бути завдовжки
    хоча-б 8 символів. Ніколи не записуйте пароль!
    
    Не вибирайте занадто довгий чи складний пароль. Вам його
    запам'ятовувати.
    
    Коли Ви будете друкувати пароль на екрані, його не буде видно. Ось
    чому при виборі пароля, Вам запропонується ввести його двічі, оскільки
    помилка при першому введенні пароля, може бути проблемою: при
    реєстрації в системі Вам треба буде користуватись "невірним" паролем.
    
    В експертному режимі, у Вас буде можливість вказати, чи Ви будете
    користуватися яким-небудь сервером автентикації: NIS чи LDAP.
    
    Якщо Ви користуєтесь NIS'ом (чи LDAP) виберіть опцію "Користуватись
    NIS'ом" ("LDAP").  Якщо Ви не знаєте цього, запитайте в свого
    системного адміністратора.
    
    Якщо комп'ютер не підключений до мережі, виберіть Локальні файли дли
    автентикації..

en: This label is already used
uk: Ця етикетка вже використовується

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
uk: Цей рівень потрібно використовувати з обережністю. Він дозволяє більш
    просте користування Вашою системою, але є надзвичайно ненадійним. Не
    можна користуватися такою системою, коли вона під'єднана мережею до
    інших систем, або до інтернету. Паролі не використовуються в цій
    системі.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
uk: Цей пакет завантажує вибрану розкладку клавіатури, яка встановлюється
    в /etc/sysconfig/keyboard. Ця клавіатура може бути вибрана за
    допомогою програми kbdconfig. Краще залишити цей пакет працюючим на
    більшості систем.

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
uk: Цей пакет повинен бути поновлений
    Ви справді хочете відмінити його вибір?

en: This partition can't be used for loopback
uk: Цей підрозділ не може використовуватися для зворотнього монтування

en: This partition is not resizeable
uk: Розмір цього підрозділу неможливо змінити

en: This password is too simple
uk: Пароль занадто простий

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
uk: Цей пароль занадто простий (він повинен бути хоча б %d літер завдовжки)

en: This user name is already added
uk: Це ім'я вже зайняте

en: Time remaining
uk: Залишок часу

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: To activate the mouse,
uk: Щоб активізувати мишку,

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
uk: Щоб мати більше підрозділів, зітріть один із тих, що є. Після цього
    ви можете створити замість нього кілька розширених підрозділів

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
uk: Для того, щоб використовувати записані вибрані пакети, завантажте
    систему з ``linux defcfg=floppy''

en: Toggle between flat and group sorted
uk: Перемикнути між показом по групам і звичайним списком

en: Toggle to expert mode
uk: Звичайний > Експерт

en: Toggle to normal mode
uk: Експерт > Звичайний

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
uk: Засоби для Palm Pilot та Visor

en: Tools to create and burn CD's
uk: Засоби для створення та запису компакт-дисків

en: Tools to ease the configuration of your computer
uk: Засоби для полегшення конфіґурування вашого комп'ютера

en: Total size: %d / %d MB
uk: Загальний розмір: %d / %d Мб

en: Track network card id (usefull for laptops)
uk: Записати id плати мережі (може знадобиться при користуванні мобільним комп'ютером)

en: Traditional Gtk+ Monitor
uk: Традиційний монітор Gtk+

en: Traditional Monitor
uk: Звичайний монітор

en: Transfer
uk: Перенести

en: Transfer printer configuration
uk: Переніс конфігурації принтерів

en: Transferring %s ...
uk: Переношу %s ...

en: Trying to rescue partition table
uk: Пробую відновити таблицю підрозділів

en: Turkish (modern "Q" model)
uk: Турецька (традиційна "Q" модель)

en: Turkish (traditional "F" model)
uk: Турецька (традиційна "F" модель)

en: Type
uk: Тип

en: Type:
uk: Тип:

en: Type:
uk: Тип:

en: UK keyboard
uk: Британська клавіатура

en: US keyboard
uk: Клавіатура США

en: US keyboard (international)
uk: Клавіатура США (міжнародна)

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Unable to start live upgrade !!!
uk: Не можу стартувати "живе поновлення"!!!

en: Undo
uk: Назад

en: Unknown model
uk: Невідома модель

en: Unmount
uk: Розмонтувати

en: Unsafe
uk: Небезпечно

en: Updating package selection
uk: Зберегти вибір пакетів

en: Url should begin with 'ftp:'
uk: Вигляд URL має бути 'ftp:'

en: Url should begin with 'http:'
uk: Вигляд URL має бути http:

en: Use Xinerama extension
uk: Користуватися розширенням Xinerama

en: Use ``%s'' instead
uk: Замість цього скористайтеся ``%s''

en: Use ``Unmount'' first
uk: Спочатку скористуйтеся ``Розмонтувати''

en: Use auto detection
uk: Користуватися автовизначенням

en: Use existing partition
uk: Користуватися існуючим підрозділом

en: Use fdisk
uk: Використовувати fdisk

en: Use for loopback
uk: Використовувати для зворотнього монтування

en: Use free space
uk: Використовувати вільний простір

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
uk: Dlja vyboru pidsvichenogo punktu korystujtesja klavishamy %c ta %c.

en: Use the Windows partition for loopback
uk: Використовувати підрозділ Windows для зворотнього монтування

en: Use the free space on the Windows partition
uk: Використовувати вільний простір на підрозділі Windows

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: Utilities
uk: Утіліти

en: Various
uk: Різноманітне

en: Version: %s
uk: Версія: %s

en: Vertical refresh rate
uk: Частота вертикальної розгортки

en: Video mode
uk: Відео режим

en: Video players and editors
uk: Програвачі відео та відео-редактори

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
uk: В'єтнамська "цифровий ряд" QWERTY

en: WARNING: This device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
uk: УВАГА: Цей пристрій було попередньо настроєно для з'єднання з Інтернетом.
    
    Просто натисніть "Гаразд" щоб зберегти конфіґурацію пристрою.
    Зміна полів нижче приведе до зміни конфіґурації пристрою.

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation.
uk: Увага! Знайдена існуюча конфіґурація firewall. Можливо Вам потрібно
    буде виконати деякі зміни після установки.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
uk: Увага!  Тестування цієї графічної плати може призвести до зависання
    Вашого комп'ютера.

en: We are now going to configure the %s connection.
uk: Зараз буде сконфіґуровано з'єднання %s.

en: We'll now ask you questions about which services you'd like to allow
    the Internet to connect to.  Please think carefully about these
    questions, as your computer's security is important.
    
    Please, if you're not currently using one of these services, firewall
    it off.  You can change this configuration anytime you like by
    re-running this application!
uk: Зараз вам будуть задані запитання про сервіси, які ви хочете дозволити
    для з'єднання в інтернеті. Обережно поставтеся до цих запитань,
    оскільки від цього залежить безпека вашої системи.
    
    Якщо ви на даний час не користуєтесь деякими з цих сервісів,
    забороніть їх використання. Пізніше ви зможете змінити свою
    конфігурацію будь-коли просто ще раз скористувавшись цією 
    програмою.

en: Web/FTP
uk: Тенета/FTP

en: Welcome To Crackers
uk: Зломщики! Ласкаво просимо!

en: Welcome to %s
uk: Ласкаво просимо до %s

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system in the list above or
    wait %d seconds for default boot.
uk: Laskavo prosymo do %s - peremykacha operaciynih system!
    
    Vyberit' odnu z operaciynikh system v spysku abo pochekajte %d sekund
    poki pochne vantazhytysja persha z inh.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
uk: Laskavo prosymo do prohramy vyboru operacijnoyi systemy GRUB!

en: Welcome to The Network Configuration Wizard
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
uk: Ласкаво просимо до помічника установки мережі.
    
    Зараз ваша мережа та інтернет з'єднання будуть настроєні.  Якщо ви не
    хочете користуватись автоматичним визначенням, відмініть вибір опції.

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
uk: Ласкаво просимо до програми конфіґурації спільного користування
    з'єднання з інтернетом
    
    %s
    
    Клацніть на "Настроїти" щоб запустити конфіґуратор.

en: Welcome to the proxy configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up your http and ftp proxies
    with or without login and password
uk: Ласкаво просимо до конфіґураційної програми для проксі.
    
    Тут Ви можете встановити проксі для протоколів ftp та http з паролем
    чи без.

en: What do you want to do?
uk: Як ви хочете настоїти свою систему

en: What is the root partition (/) of your system?
uk: Який підрозділ у Вашій системі є підрозділом root (/)?

en: What kind is your ISDN connection?
uk: Який тип з'єднання ISDN Ви маєте?

en: What kind of card do you have?
uk: Який тип картки Ви маєте

en: What type of partitioning?
uk: Тип підрозділів?

en: Wheel
uk: Коліщатко

en: Where do you want to install the bootloader?
uk: Де ви хочете встановити стартовий блок?

en: Where do you want to mount device %s?
uk: Де ви хочете змонтувати пристрій %s?

en: Where do you want to mount loopback file %s?
uk: Де ви хочете змонтувати файл зворонього монтування %s?

en: Which %s driver should I try?
uk: Який драйвер %s мені спробувати?

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerfull
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
uk: Яку конфіґурацію ISDN Ви бажаєте встановити?
    
    * Стара конфіґурація використувує isdn4net. Досить потужні засоби
    входять до складу пакету, але його досить складно налагодити, і він не
    є стандартним.
    
    * Нова конфіґурація простіша для розуміння, більш стандартизована, але
    має менше інструментарію.
    
    Ми рекомендуємо просту конфіґурацію.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
uk: Яку конфігурацію XFree ви хочете мати?

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpcd
uk: Який dhcp клієнт Ви хочете використовувати?
    Стандартний клієнт - dhcpcd

en: Which disk do you want to move it to?
uk: На який диск ви хочете переміститися?

en: Which filesystem do you want?
uk: Яку файлову систему ви вибираєте?

en: Which installation class do you want?
uk: Який клас установки ви вибираєте?

en: Which is your ISDN card ?
uk: Яка Ваша ISDN плата?

en: Which is your timezone?
uk: В якій часовій смузі Ви знаходитесь?

en: Which partition do you want to resize?
uk: Розмір якого підрозділу ви хочете змінити?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
uk: Який підрозділ ви хочете використати для Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
uk: Яку модель принтера Ви маєте

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
uk: Яку чергу друку (систему) Ви хочете вживати?

en: Which protocol do you want to use ?
uk: Який протокол Ви хочете використовувати?

en: Which sector do you want to move it to?
uk: На який сектор переміститися?

en: Which size do you want to keep for windows on
uk: Який розмір ви хочете залишити для Windows?

en: Which type of entry do you want to add?
uk: Який тип ви хочете додати?

en: Wizard
uk: Помічник

en: Wizard...
uk: Помічник...

en: Workgroup
uk: Робоча група

en: Workstation
uk: Робоча станція

en: Would you like to configure printing?
uk: Чи треба Вам настроїти друк?

en: X at startup
uk: Стартувати X автоматично

en: X server
uk: X сервер

en: XFree %s
uk: XFree86 %s

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
uk: XFree %s з апаратним прискоренням трьохвимірної графіки

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
uk: XFree %s з ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЮ підтримкою апаратного прискорення трьохвимірної графіки

en: XFree configuration
uk: Конфіґурація XFree

en: XFree86 driver: %s
uk: XFree86 драйвер: %s

en: XFree86 server: %s
uk: Сервер XFree86: %s

en: XFree86 server: %s
uk: X сервер: %s

en: Xpmac (installation display driver)
uk: Xpmac (драйвер дисплея для установки)

en: Yaboot
uk: Yaoot

en: Yaboot mode
uk: Режим Yaboot

en: Yes
uk: Так

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
uk: Так, я хочу автоматично реєструватися в системі з цим (іменем, середовищем)

en: You appear to be running a 2.2 kernel.  If your network IP
    is automatically set by a computer in your home or office 
    (dynamically assigned), we need to allow for this.  Is
    this the case?
uk: Ви користуєтесь ядром версії 2.2. Якщо IP адреси на вашому комп'ютері
    встановлюються автоматично, це потрібно дозволити. Чи це так?

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX to boot your machine
uk: Здається у Вас машина OldWorld чи Невідома. Завантажувач yaboot не
    буде працювати з цією машиною. Установка буде продовжуватись, але для
    завантаження, Вам потрібно користуватись BootX.

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
uk: Ви можете зараз настроїти дискету для автоматизованої устаноки. Цей
    режим установки дещо небезпечний і ним треба користуватися
    помірковано.
    
    Користуючись цим режимом Ви можете повторити установку, що Ви
    тільки-що виконали на даній системі. На деяких етапах Вам будуть
    задані запитання, щоб змінити значення кількох змінних.
    
    Для Вашої безпеки, поділ диску на підрозділи і форматування ніколи не
    буде виконуватись автоматично незалежно від того, що вибрано при
    установці.
    
    Хочете продовжувати?

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
uk: Тепер після того, як параметри Вашого з'єднання з Інтернетом
    встановлені, Ви можете скофіґурувати свій комп'ютер таким чином, щоб
    він дозволяв спільне використання свого з'єднання до
    Інтернету. 
    
    Примітка: Вам для цього потрібно мати плату мережі, щоб настроїти
    локальну мережу (LAN).

en: You are currently connected to internet.
uk: З'єднання з інтернетом встановлено.

en: You are currently using %s as Boot Manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
uk: ви користуєтесь завантажувачем систем %s.
    Клацніть на "Настроїти" щоб стартувати помічник установки.

en: You are not currently connected to Internet.
uk: Ви зараз не з'єднані з інтернетом.

en: You can choose other languages that will be available after install
uk: Ви можете вибрати також інші мови, які будуть доступні в системі після
    установки

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
uk: Тепер ви можете розбити на підрозділи Ваш диск %s.
    Після того, як ви закінчите не забудьте виконати команду `w'

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
uk: Можна вказати безпосередньо URI для доступу до принтера. URI має
    відповідати специфікаціям або CUPS або Foomatic. Зауважте, однак, що
    не всі типи URI підтримуються засобами керування черг друку.

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
uk: Вибрати цей пакет неможливо. Для його установки не вистачає місця.

en: You can't select/unselect this package
uk: Не можна вибрати або відмінити вибір цього пакету.

en: You can't unselect this package. It is already installed
uk: Вибір цього пакету неможливо відмінити. Його вже встановлено.

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
uk: Вибір цього пакету неможливо відмінити. Він повинен бути поновлений.

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
uk: JFS не можна користуватися на підрозділах розміром менше 16Мб.

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
uk: ReiserFS не можна користуватися на підрозділах розміром менше 32Мб.

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
uk: Для точки монтування %s не можна користуватися логічним томом LVM

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
uk: Ви не маєте підрозділу для свопінгу
    
    Все-таки продовжувати?

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
uk: У вас немає жодного сконфіґурованого інтерфейса.
    Сконфіґуруйте їх спочатку, клацнувши на "Настроїти"

en: You don't have any internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
uk: Ви не маєте жодного з'єднання з інтернетом.
    Створіть таке з'єднання клацнувши на "Настроїти"

en: You don't have any partitions!
uk: У Вас немає жодного підрозділу!

en: You don't have enough free space on your Windows partition
uk: На підрозділі з системою Windows не вистачає простору

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
uk: У Вас є проміжок в таблиці розділів, але я не можу ним скористуватися.
    Єдиним рішенням може бути пересунути Ваші основні підрозділи так, щоб
    проміжок був поруч з розширеними підрозділами.

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
uk: Ви настроїли кілька способів з'єднання з інформаційними тенетами.
    Виберіть один із них, яким Ви будете користуватись.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
uk: У Вас більше одного диску. На який з них ви хочете встановити Лінакс?

en: You have now the possibility to download software aimed for encryption.
    
    WARNING:
    
    Due to different general requirements applicable to these software and imposed
    by various jurisdictions, customer and/or end user of theses software should
    ensure that the laws of his/their jurisdiction allow him/them to download, stock
    and/or use these software.
    
    In addition customer and/or end user shall particularly be aware to not infringe
    the laws of his/their jurisdiction. Should customer and/or end user not
    respect the provision of these applicable laws, he/they will incure serious
    sanctions.
    
    In no event shall Mandrakesoft nor its manufacturers and/or suppliers be liable
    for special, indirect or incidental damages whatsoever (including, but not
    limited to loss of profits, business interruption, loss of commercial data and
    other pecuniary losses, and eventual liabilities and indemnification to be paid
    pursuant to a court decision) arising out of use, possession, or the sole
    downloading of these software, to which customer and/or end user could
    eventually have access after having sign up the present agreement.
    
    
    For any queries relating to these agreement, please contact 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA
uk: Ви маєте можливість зараз звантажити криптографічне програмне забезпечення.
    
    УВАГА!
    
    Через відмінності в загальних рекомендаціях до такого типу програмного
    забезпечення, що залежать від відмінностей в юрисдикціях, користувач
    та/або кінцевий користувач цього програмного продукту мають
    пересвідчитися, що законодовство її/його юрисдикції дозволяють їй/йому
    завантажувати, зберігати та використовувати таке програмне
    забезпечення.
    
    Додатково користувач та/або кінцевий користувач особливо мають
    звернути увагу на те, щоб не порушувати законодавство своєї
    юрисдикції. У разі порушення відповідного законодавства вони можуть
    понести серйозну кримінальну відповідальність за це.
    
    В жодному випадку ні Mandrakesoft, ні його виробники чи постачальники
    не несуть жодної відповідальності ні за які особливі, непрямі чи
    випадкові втрати (включаючи, але не обмежуючись втратами прибутку,
    переривами у бізнесі, втратами комерційних даних та іншими втратами, а
    також виплатами по судовим позовам), що виникають від використання,
    володіння або від звантаження цього програмного забезпеченн, до якого
    користувач має доступ після підписання даного договору.
    
    Всі запитання щодо цього договору мають направлятися за адресою:
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
uk: ви маєте один великий дисковий 
    підрозділ типу FAT (який в основному
    використовується системами MicroSoft 
    Dos/Windows).  Рекомендовано спершу 
    зменшити розмір цього розділу (клацніть 
    на ньому, і потім клацніть на "Змінити розмір")

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new could be found. In that case, you must make sure to upgrade
    as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
uk: Ви вибрали такі(ий) сервер(и): %s
    
    Ці сервери стандартно активізовані. Для них невідомі ніякі проблеми з
    безпекою, але деякі можуть бути виявлені. В такому випадку ви повинні
    якомога швидше поновити версії цих серверів. 
    
    Ви хочете дозволити установку цих серверів?

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
uk: На Вашому диску вистачає місця тільки для %d%% цих пакетів.
    
    Якщо ви хочете встановити менше, ніж це, виберіть число у відсотках
    від розміру пакетів для установки. Якщо ви виберете мале число, тільки
    пакети, без яких не можна обійтися будуть встановлені. При виборі
    %d%% буде встановлено максимально можливе число пакетів.

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
uk: Можливо вам потрібно змінити пристрій завантаження у Open Firmware для
    того, щоб дозволити роботу завантажувача. Якщо ви не бачите запрошення
    завантажувача при завантаженні системи, натисніть Command-Option-O-F
    при завантаженні і введіть setenv boot-device %s,\\:tbxi. Після
    цього надрукуйте shut-down. При наступному завантаженні ви побачите
    підказку завантажувача.

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
uk: ви можете тепер використовувати його опції в модулі %s.
    Опції мають формат ``назва=величина назва2=величина2 ...''.
    Наприклад, ``io=0x300 irq=7''

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
uk: Ви повинні мати FAT підрозділ змонтований в /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
uk: Ви повинні мати підрозділ root.
    Для цього створіть новий підрозділ (або клацніть на вже
    існуючому). Після цього виберіть ``Точка монтування'' і встановіть її
    в `/'

en: You must have a swap partition
uk: Ви повинні мати підрозділ для своп

en: You must indicate where you wish to place the information required to boot
    to GNU/Linux.
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of drive
    (MBR)".
uk: Ви повинні вказати, де саме ви хочете записати інформацію потрібну
    для завантаження GNU/Лінакса.
    
    
    Крім того випадку, коли ви абсолютно впевнені в тому, що ви робите,
    виберіть "Перший сектор диску (MBR)".

en: You need a true filesystem (ext2, reiserfs) for this mount point
uk: Для цієї точки монтування Вам потрібна справжня файлова система (ext2,
    reiserfs)

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
uk: Для того, щоб таблиця підрозділів була активізована, Вам треба
    перевантажити систему

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
uk: Більш точно можна буде вибрати на наступному кроці

en: You'll need to reboot before the modification can take place
uk: Щоб зміни почали діяти Вам слід перевантажити комп'ютер

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
uk: В якості підрозділа для root (/) ви вибрали програмний RAID.
    Завантажувачі не мжоуть працювати з такими підрозділами без підрозділу
    /boot. Тож, будь-ласка, не забудьте додати підрозділ /boot.

en: Your Windows partition is too fragmented, please run ``defrag'' first
uk: Підрозділ з Windows на Вашому комп'ютері занадто
    фраґментований. Виконайте де-фраґментацію 
    спочатку (команда ``defarg'').

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
uk: Ця відеоплата має підтримку апаратного прискорення трьохвимірної
    графіки, але тільки для XFree %s, ВІДМІТЬТЕ, ЩО ЦЕ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИЙ
    РЕЖИМ, ЯКИЙ МОЖЕ ПРИВЕСТИ ДО ЗАВИСАННЯ ВАШОГО КОМП'ЮТЕРА. Ваша плата
    підтримується XFree %s, який має кращу підтримку двовимірної графіки.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
uk: Ваша відеоплата може користуватися апаратним прискоренням
    трьохвимірної графіки але тільки з сервером XFree %s. Ваша відеоплата
    підтримується сервером XFree %s, у якому ви можливо матимете кращий
    супровід для двохвимірної графіки.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
uk: Ця відеоплата має підтримку апаратного прискорення трьохвимірної
    графіки, але тільки для XFree %s, ВІДМІТЬТЕ, ЩО ЦЕ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИЙ
    РЕЖИМ, ЯКИЙ МОЖЕ ПРИВЕСТИ ДО ЗАВИСАННЯ ВАШОГО КОМП'ЮТЕРА.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
uk: Ваша відеоплата може користуватися апаратним 3D прискоренням графіки
    але тільки з сервером XFree %s.

en: Your choice? (default %s)
uk: Ваш вибір? (рекомендований %s)

en: Your new Mandrake Linux operating system is currently being installed.
    Depending on the number of packages you will be installing and the speed of
    your computer, this operation could take from a few minutes to a
    significant amount of time.
    
    Please be patient.
uk: Ваша нова система Мандрейк Лінакс встановлюється в даний момент. В
    залежності від розміру пакетів, які ви вибрали для установки та від
    швидкості Вашого комп'ютера ця операція може зайняти від кількох
    хвилин до відчутного відтинку часу.
    
    
    Потерпіть, будь-ласка.

en: Your personal phone number
uk: Ваш особистий номер телефону

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
uk: У Вашій системі не залишилось достатньо вільного місця для установки
    чи поновлення (%d > %d )

en: Your system is low on resource. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
uk: Ваша система має замало ресурсів. Ви можете мати проблеми з установкою
    Mandrake Лінакса. Якщо це станеться, ви можете спробувати установку в
    текстовому режимі. Для цього під час завантаження компакт-диску
    натисніть F1 і потім введіть "text".

en: Your system support multiple head configuration.
    What do you want to do?
uk: Ваша система може працювати з кількома моніторами.
    Що ви хочете настроїти?

en: Yugoslavian (latin)
uk: Югославська (латинська)

en: activate now
uk: активізувати зараз

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
uk: apmd служить для контролю за рівнем батареї та запису повідомлень про
    це у систмний журнал syslog. Крім цього він може вимикати комп'ютер,
    коли батарея розрядилася.

en: but not matching
uk: але не відповідає

en: cable connection detected
uk: Знайдено кабельне з'єднання

en: can not open /etc/inittab for reading: %s
uk: не можу відкрити /etc/inittab на прочитання: %s

en: chunk size
uk: розмір ділянки

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
uk: komandy pered zavantazhennjam, ta 'c' dlja perehodu v komandnyj rezhim.

en: compact
uk: компактний

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
uk: cron - це стандартна програма UNIX, яка виконує вибрані користувачем
    програми періодично у вибраний час. vixie cron додає до стандартного
    UNIX cron кілька нових можливостей, включаючи підвищену безпеку та
    більш потужні конфігураційні опції.

en: deactivate now
uk: деактивізувати зараз

en: detected %s
uk: знайдено %s

en: detected on interface %s
uk: Знайдено на Інтерфейсі %s

en: detected on port %s
uk: знайдено на порту %s

en: device
uk: пристрій

en: disable
uk: заборонити

en: dismiss
uk: прибрати

en: enable
uk: дозволити

en: error unmounting %s: %s
uk: помилка розмонтування %s: %s

en: ethernet card(s) detected
uk: знайдено плата (и) Ethernet

en: fsck failed with exit code %d or signal %d
uk: fcsk закінчилась з кодом помилки %d чи сигналом %d

en: important
uk: важливий

en: kdesu missing
uk: немає kdesu

en: level
uk: рівень

en: login
uk: реєстрація

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
uk: lpd - це демон друку, який забезпечує роботу lpr. Фактично він є
    сервером, який надсилає роботу для друкування на принтері.

en: matching
uk: відповідає

en: maybe
uk: можливо

en: mkraid failed
uk: збій у mkraid

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
uk: збій у mkraid (можливо не встановлені raidtools?)

en: mount failed:
uk: помилка монтування:

en: must have
uk: потрібний

en: new
uk: новий

en: nice
uk: гарно

en: no available partitions
uk: немає підрозділів

en: no help implemented yet.
uk: підказка ще не зроблена.

en: no network card found
uk: не знайдена плата мережі

en: no serial_usb found
uk: не знайдено serial_usb

en: none
uk: Нічого

en: not enough room in /boot
uk: недостатньо місця в /boot

en: on bus %d id %d
uk: на шині %d id %d

en: partition %s
uk: підрозділ %s

en: password
uk: пароль

en: please wait, parsing file: %s
uk: будь ласка заждіть, проходження файлу: %s

en: port
uk: порт

en: re-type password
uk: ще раз пароль

en: reconfigure
uk: перенастроїти

en: restrict
uk: обмежити

en: running
uk: працюю

en: search
uk: пошук

en: serial
uk: послідовний

en: server
uk: сервер

en: simple
uk: простий

en: stopped
uk: зупинено

en: tinyfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
uk: Манюсінький брандмауер
    
    Ці установки конфіґурують персональний брандмауер (a.k.a. firewall) на
    даній машині з Лінакс Мандрейк. Для того, щоб встановити серйозний
    потужний брандмауер, зверніться, будь ласка, до спеціалізованого
    дистрибутива MandrakeSecurity Firewall.

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
uk: використання: keyboarddrake [--expert] [клавіатура]

en: use dhcp
uk: користуватися dhcp

en: use pppoe
uk: вживати pppoe

en: use pptp
uk: вживати pptp

en: very nice
uk: дуже гарний
