DrakX VERSION - en to sv translation catalogue (1726 entries)

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
sv: 		 användarnamn: %s
    		 på sökväg: %s

en: 	-CDROM.
sv: 	-Cd-rom.

en: 	-Hard drive.
sv: 	-Hårddisk.

en: 	-Network by FTP.
sv: 	-Nätverk med FTP.

en: 	-Network by SSH.
sv: 	-Nätverk med SSH.

en: 	Backups use tar and bzip2
sv: 	Säkerhetskopiera med tar och bzip2

en: 	Backups use tar and gzip
sv: 	Säkerhetskopiera med tar och gzip

en: 	Do not include System Files
sv: 	Inkludera inte systemfiler

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
sv: 
    
    
    Kommer nu att konfigurera anslutning %s.
    
    
    Klicka Ok för att börja.

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
sv: 
    
    (VARNING! Du använder XFS på din rotpartition. Det
    kan bli problem att skapa en startdiskett eftersom XFS
    kräver en väldigt stor drivrutin).

en: 
    
    Please check whether Printerdrake did the auto-detection of your printer model correctly. Search the correct model in the list when the cursor is standing on a wrong model or on "Raw printer".
sv: 
    
    Kontrollera om Printerdrake utförde den automatiska identifieringen av skrivaren korrekt. Välj rätt modell i listan om fel modell eller "Raw printer" är markerad.

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
sv: 
                          Rapport från Drakbackup-demonen

en: 
                          DrakBackup Report
sv: 
                          Rapport från Drakbackup

en: 
                        DrakBackup Report Details
sv: 
                        Detaljerad rapport från Drakbackup

en: 
     Some errors during sendmail are caused by 
     a bad configuration of postfix. To solve it you have to
     set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf
sv: 
     Vissa problem som uppstår med Sendmail orsakas av 
     en felaktig konfiguration av Postfix. För att lösa problemet måste
     du ställa in myhostname eller mydomain i /etc/postfix/main.cf.

en: 
    (!) FTP connexion problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
sv: 
    FTP-anslutningsproblem: Det var inte möjligt att skicka din säkerhetskopia via FTP.

en: 
    - Daemon (%s) include :
sv: 
    - Demon (%s) inkluderar:

en: 
    - Options:
sv: 
    - Alternativ:

en: 
    - Other Files:
sv: 
    - Andra filer:

en: 
    - Save on FTP on host : %s
sv: 
    - Spara via FTP på värddator: %s

en: 
    - Save on Hard drive on path : %s
sv: 
    - Spara till hårddisk på sökväg: %s

en: 
    - System Files:
sv: 
    - Systemfiler:

en: 
    - User Files:
sv: 
    - Användarfiler:

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
sv: 
    Skrivare konfigurerade med PPD-filerna som tillhandahålls av tillverkarna eller med de ursprungliga CUPS-drivrutinerna kan inte överföras.

en: 
    Backup Sources:
sv: 
    Säkerhetskopieringskällor:

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition, you should
    probably leave it alone.
sv: 
    Chansen finns att denna partition
    är en drivrutinspartition, du bör
    antagligen lämna den i fred.

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
sv: 
    Gratulerar, skrivaren är nu installerad och konfigurerad!
    
    Du kan skriva ut genom att använda kommandot "Skriv ut" i dina program (oftast från menyn "Arkiv").
    
    Om du vill lägga till, ta bort eller byta namn på en skrivare, eller om du vill ändra standardinställningarna (pappersfack, utskriftskvalitet...), välj "Skrivare" i sektionen "Hårdvara" i Mandrakes kontrollcentral.

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the irq and io of your card.
sv: 
    Om du har ett ISA-kort bör värdena på nästa skärm vara korrekta.
    
    Om du har ett PCMCIA-kort måste du veta IRQ och IO för ditt kort.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
sv: 
    Markera skrivarna du vill överföra och klicka på 
    Överför.

en: 
    Normally, CUPS is automatically configured according to your network environment, so that you can access the printers on the CUPS servers in your local network. If this does not work correctly, turn off "Automatic CUPS configuration" and edit your file /etc/cups/cupsd.conf manually. Do not forget to restart CUPS afterwards (command: "service cups restart").
sv: 
    Normalt sätt så konfigureras CUPS automatiskt enligt din nätverksmiljö, så att du kan komma åt skrivarna på CUPS-servrarna i ditt lokala nätverk. Om det här inte fungerar, stäng av "Automatisk konfiguration av CUPS" och redigera filen /etc/cups/cupsd.conf manuellt. Glöm inte att starta om CUPS efter ändringarna (kommando: "service cups restart").

en: 
    Please check all options that you need.
sv: 
    Markera alla alternativ som du behöver.

en: 
    Printers on remote CUPS servers you do not have to configure here; these printers will be automatically detected.
sv: 
    Skrivare på CUPS-fjärrservrar behöver du inte konfigurera här; dessa skrivare kommer att hittas automatiskt.

en: 
    Restore Backup Problems:
    
    During the restore step, Drakbackup will verify all your
    backup files before restoring them.
    Before the restore, Drakbackup will remove 
    your original directory, and you will loose all your 
    data. It is important to be careful and not modify the 
    backup data files by hand.
sv: 
    Återställningsproblem:
    
    Under återställningssteget kommer Drakbackup att verifiera
    alla dina säkerhetskopior innan den återställer dem.
    Innan återställningen kommer Drakbackup att ta bort 
    din originalkatalog och all din data 
    försvinner. Det är viktigt att du är försiktig och inte ändrar 
    säkerhetskopiorna för hand.

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
sv: 
    Kommandona "%s" och "%s" låter dig också ändra alternativinställningarna för ett speciellt utskriftsjobb. Lägg bara till de önskade inställningarna till kommandoraden, t ex "%s <fil>".

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
sv: 
    Kommandot "%s" låter dig också ändra alternativinställningarna för ett speciellt utskriftsjobb. Lägg bara till de önskade inställningarna till kommandoraden, t ex "%s <fil>".

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
sv: 
    Denna speciella Bootstrap-
    partition är till för att
    kunna starta flera operativsystem på ditt system.

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
sv: 
    Varning
    
    Läs reglerna nedan noga. Om du inte godkänner dem, får du
    inte installera program från nästa cd. Klicka på Vägrar för att
    fortsätta installationen utan programmen från nästa cd.
    
    
    Några av komponenterna på nästa cd är inte licensierade under GPL
    eller någon liknande licens. Varje sådan komponent är i stället
    licensierad under sitt eget licensavtal. Läs och godkänn varje
    enskild sådan licens före användning eller distribuering av dessa
    komponenter. De flesta av dessa licenser förbjuder överföring,
    kopiering (utom för backupendamål), distribuering samt modifiering av
    komponenten. Alla brott mot reglerna under någon av dessa licenser,
    förverkar omedelbart dina rättigheter under licensen i fråga. Utom i
    de fall licensen för en komponent uttryckligen ger dig den rättigheten,
    får du inte installera komponenten på mer än ett system, eller för
    användning på ett nätverk. Om du är osäker, kontakta
    tillverkaren av komponenten i fråga. Kopiering till tredje part av
    sådana komponenter, inkluderat deras dokumentation, är normalt sett
    förbjuden.
    
    
    Alla rättigheter till komponenterna på nästa cd tillhör deras
    respektive upphovsmän, och är skyddade av
    imaterialrätt/copyright-lagstiftning som kan appliceras på mjukvara.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
sv: 
    Välkommen till guiden för skrivarinställning
    
    Den här guiden låter dig installera lokala eller nätverksskrivare för användning från den här datorn och/eller från andra datorer i nätverket.
    
    Den kommer att fråga dig efter informationen som krävs för att installera skrivaren och ger dig åtkomst till alla tillgängliga skrivardrivrutiner, drivrutinsinställningar och skrivaranslutningstyper.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer.
    
    Please plug in your printer(s) on this computer and turn it/them on. Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" when you do not want to set up your printer(s) now.
    
    Note that some computers can crash during the printer auto-detection, turn off "Auto-detect printers" to do a printer installation without auto-detection. Use the "Expert Mode" of printerdrake when you want to set up printing on a remote printer if printerdrake does not list it automatically.
sv: 
    Välkommen till guiden för skrivarinställning
    
    Den här guiden hjälper dig att installera skrivare anslutna till den här datorn.
    
    Anslut din skrivare och slå på den. Klicka på "Nästa" när du är klar, och på "Avbryt" om du inte vill installera någon skrivare just nu.
    
    Observera att vissa datorer kan krascha under den automatiska identifieringen, inaktivera "Identifiera skrivare automatiskt" för att installera skrivaren utan automatisk identifiering. Använd "Expertläget" i Printerdrake när du vill ställa in utskrift på en nätverksskrivare om inte Printerdrake hittar den automatiskt.

en: 
    Welcome.
    
    The parameters of the auto-install are available in the sections on the left
sv: 
    Välkommen.
    
    Parametrarna för auto-install är tillgängliga i sektionerna till vänster

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
sv: 
    Du kan koppla upp mot Internet eller konfigurera om anslutningen.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
sv: 
    Du kan koppla ifrån eller konfigurera om anslutningen.

en: 
    You can reconfigure your connection.
sv: 
    Du kan konfigurera om anslutningen.

en: 
    try to change some parameters
sv: 
    försök ändra några parametrar

en:           All your selectionned data have been
sv:           All vald data har

en:           Successfuly Restored on %s
sv:           Återställts på %s

en:          Restore Configuration
sv:          Återställ konfiguration

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
sv:   <Tab>/<Alt-Tab> mellan element    | <Space> väljer  | <F12> nästa skärm

en:  (Default)
sv:  (Standard)

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
sv: (Pararellportar: /dev/lp0, /dev/lp1,..., lika med LPT1:, LPT2:,..., Första USB-skrivaren: /dev/usb/lp0, andra USB-skrivaren: /dev/usb/lp1,...).

en:  (driver %s)
sv:  (drivrutin %s)

en:  Copyright (C) 2001 MandrakeSoft by DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>
sv:  Copyright (C) 2001 MandrakeSoft av DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>

en:  This program is free software; you can redistribute it and/or modify
     it under the terms of the GNU General Public License as published by
     the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
     any later version.
    
     This program is distributed in the hope that it will be useful,
     but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
     MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
     GNU General Public License for more details.
    
     You should have received a copy of the GNU General Public License
     along with this program; if not, write to the Free Software
     Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
sv:  Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
     informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
     originaltexten.
     Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
     modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
     av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
     någon senare version.
    
     Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
     UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
     SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
     General Public License för ytterligare information.
    
     Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med
     detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, In.,
     59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en:  on parallel port \/*%s
sv:  på pararellport \/*%s

en: "Menu" key
sv: "Meny"-tangenten

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: %d packages
sv: %d paket

en: %d seconds
sv: %d sekunder

en: %s formatting of %s failed
sv: %s formatering av %s misslyckades

en: %s found on %s, configure it ?
sv: %s hittades på %s, konfigurera den?

en: (!) Error during mail sending.
sv: Fel vid skickning av e-post.

en: (This) DHCP Server IP
sv: (Den här) DHCP-serverns IP

en: (already added %s)
sv: (%s finns redan)

en: (module %s)
sv: (modul %s)

en: (on %s)
sv: (på %s)

en: (on this machine)
sv: (på den här datorn)

en: , %s sectors
sv: , %s sektorer

en: , TCP/IP host "%s", port %s
sv: , TCP/IP-värd "%s", port %s

en: , USB printer \/*%s
sv: , USB-skrivare \/*%s

en: , multi-function device
sv: , flerfunktionsenhet

en: , multi-function device on HP JetDirect
sv: , flerfunktionsenhet på HP JetDirect

en: , multi-function device on USB
sv: , flerfunktionsenhet på USB

en: , multi-function device on parallel port \/*%s
sv: , flerfunktionsenhet på parallellport \/*%s

en: , printing to %s
sv: , skriver ut på %s

en: , using command %s
sv: , med kommando %s

en: /File/-
sv: /Arkiv/-

en: /File/Save _As
sv: /Arkiv/Spar_a som

en: /File/_New
sv: /Arkiv/_Ny

en: /File/_Open
sv: /Arkiv/_Öppna

en: /File/_Quit
sv: /Arkiv/_Avsluta

en: /File/_Save
sv: /Arkiv/_Spara

en: /Help/_About...
sv: /Hjälp/_Om...

en: /Options/Test
sv: /Alternativ/Testa

en: /_File
sv: /_Arkiv

en: /_Help
sv: /_Hjälp

en: /_Options
sv: /_Alternativ

en: 1 button
sv: 1-knappars

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 16 million colors (24 bits)
sv: 16 miljoner färger (24 bitar)

en: 2 buttons
sv: 2-knappars

en: 256 colors (8 bits)
sv: 256 färger (8 bitar)

en: 3 buttons
sv: 3-knappars

en: 32 thousand colors (15 bits)
sv: 32 tusen färger (15 bitar)

en: 4 billion colors (32 bits)
sv: 4 miljarder färger (32 bitar)

en: 64 MB or more
sv: 64 MB eller mer

en: 65 thousand colors (16 bits)
sv: 65 tusen färger (16 bitar)

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
sv: 8514 kompatibel, 1024x768 i 87 Hz interlaced (ingen 800x600)

en: <- Previous
sv: <- Föregående

en: => Notice, a label changed:
    %s
sv: => Observera, en etikett ändrades:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
sv: => Det finns många saker att välja bland (%s).

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
sv: En anpassad startdiskett skapar ett sätt att starta ditt Linux-system utan
    att vara beroende av den normala starthanteraren. Det är användbart om du
    inte vill installera Lilo (eller Grub) på ditt system, eller om något annat
    operativsystem raderar Lilo eller om Lilo inte fungerar med din hårdvara.
    En anpassad startdiskett kan också användas i kombination med Mandrakes
    återskapningsavbild, vilket gör återställningen av ett trasigt system
    mycket enklare. Vill du skapa en startdiskett för ditt system?
    %s

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
sv: En anpassad startdiskett skapar ett sätt att starta ditt Linux-system utan
    att vara beroende av den normala starthanteraren. Det är användbart om du inte
    vill installera SILO på ditt system, eller om något annat operativsystem raderar SILO
    eller om SILO inte fungerar med din hårdvara. En anpassad startdiskett kan också
    användas i kombination med Mandrakes återskapningsavbild, vilket gör räddning
    av ett trasigt system mycket enklare.
    
    Om du vill skapa en startdiskett för ditt system, sätt in en disk i första diskett-
    stationen och klicka Ok.

en: A full range of Linux solutions, as well as special offers on products and 'goodies', are available online at our e-store
sv: Ett fullt utbud av Linux-lösningar, samt specialerbjudanden på produkter och annat "godis" återfinns i vår nätbutik.

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
sv: En grafisk miljö med en samling användarvänliga program och skrivbordsverktyg

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
sv: Ett bibliotek som skyddar dig mot "buffer overflow"- och "format string"-attacker.

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
sv: En skrivare med namn "%s" existerar redan under %s. 
    Klicka på Överför för att skriva över den.
    Du kan också ange ett nytt namn eller hoppa över den här skrivaren.

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
sv: Ett fel uppstod när nätverket skulle startas om: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
sv: Ett verktyg för att övervaka dina loggar

en: A valid URI must be entered!
sv: En giltig URI måste anges.

en: ADSL connection
sv: ADSL-anslutning

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
sv: Alla existerande partitioner på %s och dess data kommer att gå förlorade.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Accept
sv: Accepterar

en: Accept user
sv: Acceptera användare

en: Account Login (user name)
sv: Kontoinloggning (användarnamn)

en: Account Password
sv: Kontolösenord

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
sv: Aktiverar/inaktiverar alla de nätverkskort som konfigurerats
    att starta vid uppstart.

en: Adapter %s: %s
sv: Kort %s: %s

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a new printer
sv: Lägg till skrivare

en: Add a user
sv: Lägg till användare

en: Add an item
sv: Lägg till post

en: Add this printer to Star Office/OpenOffice.org
sv: Lägg till den här skrivaren till Star Office/OpenOffice.org.

en: Add to LVM
sv: Addera till LVM

en: Add to RAID
sv: Addera till RAID

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org
sv: Lägger till skrivaren till Star Office/OpenOffice.org

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Advanced Configuration
sv: Avancerad konfiguration

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
sv: Efter ändring av partitionstyp %s kommer all data på denna partition att försvinna.

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
sv: Efter formateringen av partition %s kommer allt data på partitionen att försvinna.

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
sv: Efter storleksändring av partition %s, kommer all data på den att vara borta.

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
sv: När det är klart rekommenderas du att starta om din X-miljö
    för att undvika problem vid byte av värddatornamn.

en: Albanian
sv: Albanskt

en: Alcatel speedtouch usb
sv: Alcatel Speedtouch usb

en: All
sv: Alla

en: All data on this partition should be backed-up
sv: All data på den här partitionen bör säkerhetskopieras.

en: All primary partitions are used
sv: Alla primära partitioner används

en: Allow all users
sv: Tillåt alla användare

en: Alt and Shift keys simultaneously
sv: Alt och shift nedtryckta samtidigt

en: Alternative test page (A4)
sv: Alternativ testsida (A4)

en: Alternative test page (Letter)
sv: Alternativ testsida (Letter)

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
sv: Underhållande program: arkad, brädspel, strategi, etc

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
sv: Ett fel har uppstått - inga giltiga enheter som kan användas för att skapa nya filsystem kunde hittas. Kontrollera hårdvaran för orsaken till problemet.

en: An error has occurred, try to change some parameters
sv: Ett fel uppstod, försök att ändra några parametrar.

en: An error has occurred:
sv: Ett fel uppstod:

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
sv: Ett fel uppstod och jag vet inte hur det kan hanteras på ett
    bra sätt. Fortsätt på egen risk.

en: Anacron a periodic command scheduler.
sv: Anacron kör kommandon vid angivna, periodiska tidpunkter.

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a filesystem).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    any of it.
    
    Click on "OK" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "Cancel" if you want to choose another partition for your new
    Mandrake Linux operating system installation.
    
    Click on "Advanced" if you wish to select partitions that will be checked
    for bad blocks on the disk.
sv: Alla partitioner som har blivit definierade måste formateras innan
    användning (formatering betyder skapa filsystem).
    
    I det här läget kanske du vill omformatera några redan existerande
    partitioner för att rensa dem på data. Om du vill göra det, välj de
    partitioner du vill formatera.
    
    Observera att det inte är nödvändigt att omformatera alla existerande
    partitioner. Du måste omformatera de partitioner som innehåller själva
    operativsystemet. (som t ex "/", "/usr" eller "/var") men du behöver
    inte formatera partitioner som innehåller data du vill behålla
    (vanligtvis /home).
    
    Var försiktig när du väljer partitioner, för efter formatering kommer all
    data att vara raderat och du kommer inte att kunna återskapa någonting.
    
    Klicka på Ok när du är redo att formatera partitionerna.
    
    Klicka på Avbryt om du vill välja andra partitioner att installera ditt
    nya Mandrake Linux-system på.
    
    Klicka på Avancerat för att välja på vilka partitioner du vill leta
    efter felaktiga block.

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
sv: Apache är en www-server (webbserver). Den tillhandahåller HTML-dokument och CGI-skript.

en: Append
sv: Lägg till

en: Apply
sv: Verkställ

en: Archiving, emulators, monitoring
sv: Arkivering, emulatorer, övervakning

en: Are you running a POP or IMAP server here? This would
    be used to host non-web-based mail accounts for people via 
    this machine.
sv: Kör du en POP- eller IMAP-server här? Det skulle användas
    för att erbjuda icke-webbaserade e-postkonton till människor
    genom denna dator.

en: Are you running a mail server here? If you're sending you 
    messages through pine, mutt or any other text-based mail client,
    you probably are.  Otherwise, you should firewall this off.
sv: Kör du en e-postserver? Om du skickar brev
    via Pine, Mutt eller någon annan textbaserad e-postklient,
    gör du antagligen det. Annars borde du blockera med brandvägg.

en: Are you running a name server on this machine? If you didn't set one
    up to give away IP and zone information to the whole Internet, please
    answer no.
sv: Kör du en namnserver på denna dator? Om du inte använder en
    sådan, för att förmedla IP- och zoneinformation till hela Internet,
    svara Nej.

en: Are you running a web server on this machine that you need the whole
    Internet to see? If you are running a webserver that only needs to be
    accessed by this machine, you can safely answer NO here.
sv: Kör du en webbserver på denna dator som hela Internet behöver komma
    åt? Om du kör en webbserver som bara behöver kommas åt lokalt av den
    här datorn, kan du med säkerhet svara Nej här.

en: Are you running an FTP server here that you need accessible to the
    Internet? If you are, we strongly recommend that you only use it for
    Anonymous transfers. Any passwords sent by FTP can be stolen by some
    attackers, since FTP also uses no encryption for transferring passwords.
sv: Kör du en FTP-server som måste vara åtkomlig från Internet? Om du gör det,
    rekommenderar vi att du bara använder den för överföringar med Anonymous.
    Alla lösenord som skickas av FTP kan stjälas av attackerare eftersom FTP
    inte använder någon kryptering vid överföringen av lösenord.

en: Area :
sv: Område:

en: Armenian (old)
sv: Armeniskt (gammal)

en: Armenian (phonetic)
sv: Armeniskt (fonetiskt)

en: Armenian (typewriter)
sv: Armenskt (typewriter)

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle
sv: Tilldela raw-enheter till blockenheter (som t ex hårddiskpartitioner),
    för användning av program såsom Oracle.

en: At the time you are installing Mandrake Linux, it is likely that some
    packages have been updated since the initial release. Some bugs may have
    been fixed, and security issues solved. To allow you to benefit from these
    updates, you are now proposed to download them from the Internet. Choose
    "Yes" if you have a working Internet connection, or "No" if you prefer
    to install updated packages later.
    
    Choosing "Yes" displays a list of places from which updates can be
    retrieved. Choose the one nearest you. Then a package-selection tree
    appears: review the selection, and press "Install" to retrieve and
    install the selected package(s), or "Cancel" to abort.
sv: Sedan denna version av Mandrake Linux släpptes är det troligt att
    några paket har uppdaterats. Fel kan ha rättats till och säkerhetsrelaterade
    problem kan ha lösts. För att du ska kunna ta del av dessa uppdateringar
    ges du nu möjligheten att ladda ner dem från Internet.
    Välj "Ja" om du har en aktiv Internetuppkoppling, eller "Nej" om du vill
    installera uppdaterade paket senare.
    
    När du väljer "Ja" visas en lista på ställen som det går att hämta paketen
    ifrån. Välj det som ligger närmast dig. Sedan dyker det upp en trädvy där det
    går att välja paket. Gå igenom valen och tryck sedan "Installera" för att ta
    emot, eller "Avbryt" för att avbryta.

en: At this point, it is time to choose the security level desired for the
    machine. As a rule of thumb, the more exposed the machine is, and the more
    the data stored in it is crucial, the higher the security level should be.
    However, a higher security level is generally obtained at the expense of
    easiness of use. Refer to the "msec" chapter of the ``Reference Manual''
    to get more information about the meaning of these levels.
    
    If you do not know what to choose, keep the default option.
sv: Nu är det dags att välja vilken säkerhetsnivå som ska tillämpas på
    datorn. En tumregel är att ju mer tillgänglig en dator är och ju viktigare
    dess data är, desto högre bör säkerhetsnivån vara.
    Det bör dock nämnas att nivån på säkerheten påverkar hur lättanvänd
    datorn blir. Se MSEC-kapitlet i "Reference Manual" för mer information
    om de olika säkerhetsnivåerna.
    
    Om du inte är säker på vad du ska välja, behåll det förvalda värdet.

en: At this point, you need to choose where you want to install the Mandrake
    Linux operating system on your hard drive. If your hard drive is empty or
    if an existing operating system is using all the available space, you will
    need to partition it. Basically, partitioning a hard drive consists of
    logically dividing it to create space to install your new Mandrake Linux
    system.
    
    Because the partitioning process' effects are usually irreversible,
    partitioning can be intimidating and stressful if you are an inexperienced
    user. Fortunately, there is a wizard which simplifies this process. Before
    beginning, please consult the manual and take your time.
    
    If you are running the installation in Expert mode, you will enter
    DiskDrake, the Mandrake Linux partitioning tool, which allows you to
    fine-tune your partitions. See the DiskDrake section in the ``User Guide''.
    From the installation interface, you can use the wizards as described here
    by clicking the dialog's "Wizard" button.
    
    If partitions have already been defined, either from a previous
    installation or from another partitioning tool, simply select those to
    install your Linux system.
    
    If partitions are not defined, you will need to create them using the
    wizard. Depending on your hard drive configuration, several options are
    available:
    
     * "Use free space": this option will simply lead to an automatic
    partitioning of your blank drive(s). You will not be prompted further;
    
     * "Use existing partition": the wizard has detected one or more existing
    Linux partitions on your hard drive. If you want to use them, choose this
    option;
    
     * "Use the free space on the Windows; partition": if MicrosoftWindows is
    installed on your hard drive and takes all the space available on it, you
    have to create free space for Linux data. To do so, you can delete your
    MicrosoftWindows partition and data (see ``Erase entire disk'' or ``Expert
    mode'' solutions) or resize your MicrosoftWindows partition. Resizing can
    be performed without the loss of any data, provided you previously
    defragment the Windows partition. Backing up your data won't hurt either..
    This solution is recommended if you want to use both Mandrake Linux and
    MicrosoftWindows on the same computer.
    
       Before choosing this option, please understand that after this procedure,
    the size of your MicrosoftWindows partition will be smaller than at the
    present time. You will have less free space under MicrosoftWindows to store
    your data or to install new software;
    
     * "Erase entire disk": if you want to delete all data and all partitions
    present on your hard drive and replace them with your new Mandrake Linux
    system, choose this option. Be careful with this solution because you will
    not be able to revert your choice after you confirm;
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Remove Windows": this will simply erase everything on the drive and
    begin fresh, partitioning everything from scratch. All data on your disk
    will be lost;
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Expert mode": choose this option if you want to manually partition
    your hard drive. Be careful it is a powerful but dangerous choice. You can
    very easily lose all your data. Hence, do not choose this unless you know
    what you are doing.
sv: Nu måste du välja var på hårddisken du vill installera Mandrake
    Linux operativsystem. Om den är tom eller om ett befintligt
    operativsystem använder allt tillgängligt utrymme behöver du partitionera
    den. Att partitionera en hårddisk går ut på att man logiskt delar upp den
    för att skapa utrymme för ditt nya Mandrake Linux-system.
    
    Eftersom resultatet av en partitionering vanligtvis inte går att ångra
    kan partitionering kännas skrämmande om du är en ovan användare.
    Denna guide förenklar processen. Innan du börjar, titta i manualen
    och ta den tid du behöver.
    
    Om du installerar i Expert-läget kommer du in i Mandrake Linux
    partitionsverktyg: Diskdrake. Detta program låter dig finjustera dina
    partitioner. Se kapitlet om Diskdrake i manualen. I gränssnittet för
    installation kan du starta den guide som det står om här genom att
    klicka på knappen "Guide".
    
    Om partitioner redan är definierade (från en tidigare installation eller av
    ett annat partitionsverktyg) behöver du bara välja dem du vill använda
    för att installera ditt Linux-system.
    
    Om partitioner inte redan har definierats, behöver du skapa dem genom
    att använda guiden. Beroende på din hårddiskkonfiguration, kommer flera
    alternativ att finnas tillgängliga:
    
     * "Använd ledigt utrymme": det här leder till en automatisk
    partitionering av din tomma disk. Du kommer inte att få några fler frågor.
    
     * "Använd existerande partition": guiden har hittat en eller flera
    Linux-partitioner på din hårddisk. Om du vill använda dem, välj detta
    alternativ.
    
     * "Använd ledigt utrymme på Windows-partitionen": Om Microsoft Windows
    är installerat på hårddisken och tar upp allt tillgängligt utrymme, måste
    du skapa ledigt utrymme för Linux-data. För att göra det kan du radera din
    Microsoft Windows-partition och data (se lösningarna "Rensa hela
    hårddisken" eller "Expert-läge") eller ändra storlek på din Microsoft
    Windows-partition. Ändra storlek kan utföras utan att förlora data.
    Denna lösning rekommenderas om du vill använda både Mandrake Linux
    och Microsoft Windows på samma dator.
    
       Innan du väljer denna lösning måste du förstå att storleken på din
    Microsoft Windows-partition kommer att bli mindre än den är för närvarande.
    Det betyder att du kommer att ha mindre utrymme under Microsoft Windows för
    att lagra data eller installera ny mjukvara.
    
     * "Rensa hela hårddisken": Om du vill ta bort all data och alla
    partitioner som finns på din hårddisk och ersätta dem med ditt nya
    Mandrake Linux-system, väljer du detta alternativ. Var försiktig med
    detta alternativ eftersom du kan inte ångra dig efteråt.
    
       Om du väljer detta alternativ kommer all data på din disk att försvinna!!
    
     * "Ta bort Windows": tar helt enkelt bort allt på disken och startar en
    fräsch partitionering från grunden. All data på din disk kommer att tas
    bort.
    
       Om du väljer detta alternativ kommer all data på din disk att försvinna!!
    
     * "Expert-läge": välj detta alternativ om du vill partitionera din hårddisk
    manuellt. Var försiktig - det är ett kraftfullt men farligt alternativ. Du kan
    väldigt enkelt förlora allt ditt data. Därför, välj inte detta om du inte är helt
    säker på vad du gör.

en: At this point, you need to choose which partition(s) will be used for the
    installation of your Mandrake Linux system. If partitions have already been
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or from another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise, hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on ``hda'' for the first IDE drive,
    ``hdb'' for the second, ``sda'' for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "Clear all": this option deletes all partitions on the selected hard
    drive;
    
     * "Auto allocate": this option enables to automatically create "Ext2"
    and swap partitions in free space of your hard drive;
    
     * "More": gives access to additional features:
    
        * "Save partition table": saves the partition table to a floppy. Useful
    for later partition-table recovery if necessary. It is strongly recommended
    to perform this step;
    
        * "Restore partition table": allows to restore a previously saved
    partition table from floppy disk;
    
        * "Rescue partition table": if your partition table is damaged, you can
    try to recover it using this option. Please be careful and remember that it
    can fail;
    
        * "Reload partition table": discards all changes and loads your initial
    partition table;
    
        * "Removable media automounting": unchecking this option will force users
    to manually mount and unmount removable medias such as floppies and
    CD-ROMs.
    
     * "Wizard": use this option if you wish to use a wizard to partition your
    hard drive. This is recommended if you do not have a good knowledge of
    partitioning;
    
     * "Undo": use this option to cancel your changes;
    
     * "Toggle to normal/expert mode": allows additional actions on partitions
    (type, options, format) and gives more information;
    
     * "Done": when you are finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disk.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected);
    
     * Ctrl-d to delete a partition;
    
     * Ctrl-m to set the mount point.
    
    To get information about the different filesystem types available, please
    read the ext2fs chapter from the ``Reference Manual''.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    ``bootstrap'' partition of at least 1MB, which will be used by the yaboot
    bootloader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.
sv: Nu måste du välja vilka partitioner som ska användas för installationen av
    ditt Mandrake Linux-system. Om partitioner redan har definierats, antingen
    från en tidigare installation av GNU/Linux eller av ett annat
    partitionsverktyg, kan du använda dessa. Annars måste hårddiskpartitioner
    definieras.
    
    För att skapa partitioner måste du först välja en hårddisk. Du kan välja
    disken som ska partitioneras genom att klicka på "hda" för den första
    IDE-disken, "hdb" för den andra, "sda" för den första SCSI-disken
    och så vidare.
    
    För att partitionera den valda disken kan du använda dessa alternativ:
    
     * "Nollställ": det här alternativet tar bort alla partitioner på
    den valda hårddisken.
    
     * "Allokera automatiskt": det här alternativet låter dig automatiskt
    skapa Ext2- och växlingspartitioner på det lediga utrymmet på hårddisken.
    
     * "Mer": ger tillgång till ytterligare funktioner:
    
     * "Spara partitionstabell": sparar partitionstabellen på diskett. Användbart
    för eventuell framtida återskapning av partitionstabell. Det rekommenderas
    starkt att du utför detta steg.
    
     * "Återskapa partitionstabell": tillåter återskapning av partitionstabell
    som sparats på diskett.
    
     * "Rädda partitionstabell": om din partitionstabell är skadad, kan du
    försöka reparera den med detta alternativ. Var försiktig och ha i åtanke
    att det kan misslyckas.
    
     * "Ladda om partitionstabell": glömmer alla ändringar och laddar din
    ursprungliga partitionstabell.
    
     * "Automatisk montering av flyttningsbar media": avmarkering av detta
    alternativ tvingar användarna att montera och avmontera flyttbar media
    såsom disketter och cd-skivor.
    
     * "Guide": använd det här alternativet om du vill använda en guide för
    att partitionera hårddisken. Det rekommenderas om du inte har god kunskap
    om partitionering.
    
     * "Ångra": välj detta för att ångra dina ändringar.
    
     * "Byt till normal/expertläge": tillåter ytterligare åtgärder för partitionering
    (Typ, alternativ, format) och ger mer information.
    
     * "Färdig": när du har partitionerat klart hårddisken, kommer detta
    att spara ändringarna till disk.
    
    Observera: du kan hoppa till vilket alternativ som helst med tangentbordet.
    Navigera genom partitionerna med tangenten tabb och upp- och nerpilarna.
    
    När en partition är vald kan du använda:
    
     * Ctrl-c för att skapa en ny partition (när en tom partition är vald).
    
     * Ctrl-d för att ta bort en partition;
    
     * Ctrl-m för att ange monteringspunkten.
    
    För att få information om de olika typerna av filsystem, läs kapitlet
    ext2fs i "Reference Manual".
    
    Om du installerar på en PPC-maskin bör du skapa en en liten HFS-
    partition ("bootstrap") på åtminstone 1 MB. Den kommer att användas av
    starthanteraren Yaboot. Om du gör partitionen lite större, t.ex. 50 MB,
    har du ett bra ställe att lagra en reservkärna och ramdiskar för nödlägen.

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
sv: Ljudrelaterade verktyg: MP3- eller Midi-spelare, mixrar, etc

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrikiskt

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Authentication LDAP
sv: LDAP-autentisering

en: Authentication NIS
sv: NIS-autentisering

en: Auto Install
sv: Automatisk installation

en: Auto Install Configurator
sv: Konfiguration för automatisk installation

en: Auto allocate
sv: Allokera automatiskt

en: Auto-Detection of Printers
sv: Automatisk identifiering av skrivare

en: Auto-detect printers
sv: Identifiera skrivare automatiskt

en: Autologin
sv: Automatisk inloggning

en: Automated
sv: Automatiserad

en: Automatic CUPS configuration
sv: Automatisk konfiguration av CUPS

en: Automatic IP
sv: Dynamisk IP

en: Automatic Steps Configuration
sv: Konfiguration av automatiska steg

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
sv: Automatisk identifiering och konfiguration av hårdvara vid uppstart.

en: Automatic reconfiguration
sv: Automatisk omkonfiguration

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
sv: Automatisk omgenerering av kärnans huvud i /boot för
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h

en: Automatic time synchronization (using NTP)
sv: Automatisk tidsynkronisering (med NTP)

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
sv: Aktivera automatiskt numlock för konsolläge
    och XFree vid uppstart.

en: Autoprobe
sv: Prova automatiskt

en: Backup Now
sv: Säkerhetskopiera nu

en: Backup Now from configuration file
sv: Säkerhetskopiera från konfigurationsfil nu

en: Backup Other files...
sv: Säkerhetskopiera andra filer...

en: Backup User files...
sv: Säkerhetskopiera användarfiler...

en: Backup Users
sv: Säkerhetskopiera användare

en: Backup files are corrupted
sv: Säkerhetskopieringsfilerna är förstörda

en: Backup other files
sv: Säkerhetskopiera andra filer

en: Backup system
sv: Säkerhetskopiera system

en: Backup system files
sv: Säkerhetskopiera systemfiler

en: Backup system files...
sv: Säkerhetskopiera systemfiler...

en: Backup the system files before:
sv: Säkerhetskopiera systemfilerna före:

en: Backup user files
sv: Säkerhetskopiera användarfiler

en: Backup your System files. ( /etc directory )
sv: Säkerhetskopiera dina systemfiler (katalogen /etc)

en: Bad backup file
sv: Trasig återställningsfil

en: Bad choice, try again
sv: Fel val, försök igen.

en: Bad package
sv: Ogiltigt paket

en: Based on the previous level, but the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
sv: Baserat på föregående nivå, men systemet är helt stängt.
    Alla säkerhetsfunktioner är aktiverade.

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Be careful: this operation is dangerous.
sv: Var försiktig: Detta moment är farligt.

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
sv: Eftersom du gör en nätverksinstallation är ditt nätverk redan konfigurerat.
    Klicka på Ok för att behålla konfigurationen, eller avbryt för att konfigurera om din Internet- & nätverksanslutning.

en: Before continuing, you should read carefully the terms of the license. It
    covers the whole Mandrake Linux distribution, and if you do not agree with
    all the terms in it, click on the "Refuse" button which will immediately
    terminate the installation. To continue with the installation, click on the
    "Accept" button.
sv: Innan du fortsätter bör du noga läsa licensen. Den täcker hela
    Mandrake Linux-distributionen och om du inte samtycker med den,
    klicka då på Vägrar som omedelbart avbryter installationen.
    För att fortsätta installationen klicka på Acceptera.

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts using the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
sv: Innan du installerar några teckensnitt måste du vara säker på att du har rätt att använda och installera dem på ditt system.
    
    -Du kan installera teckensnitten på det vanliga sättet. I sällsynta fall kan felaktiga teckensnitt hänga X-servern.

en: Belarusian
sv: Vitryskt

en: Belgian
sv: Belgiskt

en: Belgium
sv: Belgiskt

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
sv: Böcker och "Howto's" om Linux och fri mjukvara

en: Boot Protocol
sv: Startprotokoll

en: Boot Style Configuration
sv: Anpassning av startutförande

en: Boot device
sv: Startenhet

en: Boot from DOS/Windows (loadlin)
sv: Starta från DOS/Windows (loadlin)

en: Bootloader installation
sv: Installation av starthanterare

en: Bootloader main options
sv: Starthanterarens huvudalternativ

en: Bootloader to use
sv: Starthanterare som ska användas

en: Both Shift keys simultaneously
sv: Båda shift-tangenterna nedtryckta samtidigt

en: Brazilian (ABNT-2)
sv: Brazilianskt (ABNT-2)

en: Bringing down the network
sv: Stoppar nätverket

en: Bringing up the network
sv: Startar nätverket

en: Build Backup
sv: Bygg säkerhetskopia

en: Bulgarian (BDS)
sv: Bulgariskt (BDS)

en: Bulgarian (phonetic)
sv: Bulgariskt (fonetiskt)

en: Button 2 Emulation
sv: Knapp 2-emulering

en: Button 3 Emulation
sv: Knapp 3-emulering

en: Button `%s': %s
sv: Knapp "%s": %s

en: Buttons emulation
sv: Knappemulering

en: C and C++ development libraries, programs and include files
sv: Utvecklingsbibliotek, program och include-filer för C och C++

en: C-Class Local Network
sv: Lokalt C-klassnätverk

en: CDROM / DVDROM
sv: Cdrom / dvdrom

en: CUPS configuration
sv: CUPS-konfiguration

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers sending the data into a free-formed command.
sv: CUPS stödjer inte skrivare på Novell-servrar eller skrivare som skickar data in till ett "free-formed"-kommando.

en: CUPS server IP
sv: CUPS-serverns IP

en: Cable connection
sv: Anslutning med kabelmodem

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
sv: Kan inte hitta kärnmodulerna som motsvarar din kärna (%s saknas), det beror för det mesta på att startdisketten inte är i synk med installationsmediat (skapa en nyare startdiskett)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
sv: Kan inte lägga till en partition till en _formaterad_ RAID md%d

en: Can't make screenshots before partitioning
sv: Kan inte ta skärmdumpar före partitionering

en: Can't open %s for writing: %s
sv: Kan inte öppna %s för skrivning: %s

en: Can't open %s: %s
sv: Kan inte öppna %s: %s

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
sv: Kan inte inaktivera monteringspunkten eftersom denna partition
    används för loopback. Ta bort loopback först.

en: Can't use broadcast with no NIS domain
sv: Kan inte använda broadcast utan NIS-domän.

en: Can't write file %s
sv: Kan inte skriva fil %s

en: Canada (cable)
sv: Kanada (kabel)

en: Canadian (Quebec)
sv: Kanadensiskt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: CapsLock key
sv: CapsLock-tangenten

en: Card IO
sv: Kortets IO

en: Card IO_0
sv: Kortets IO_0

en: Card IO_1
sv: Kortets IO_1

en: Card IRQ
sv: Kortets IRQ

en: Card mem (DMA)
sv: Kortets minne (DMA)

en: Cd-Rom labeled "%s"
sv: Cd-rom med etiketten "%s"

en: Change Cd-Rom
sv: Byt cd-skiva

en: Change Graphic card
sv: Ändra grafikkort

en: Change Monitor
sv: Ändra bildskärm

en: Change Resolution
sv: Ändra upplösning

en: Change Server options
sv: Ändra serverinställningar

en: Change partition type
sv: Ändra partitionstyp

en: Change the printing system
sv: Byta skrivarsystem

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
sv: Byt cd-skiva.
    
    Sätt in cd-skivan med namn "%s" och klicka på Ok.
    Om du inte har den, klicka på Avbryt för att hoppa över
    den delen av installationen.

en: Check bad blocks?
sv: Sök efter felaktiga block?

en: Checking device and configuring HPOJ ...
sv: Kontrollerar enhet och konfigurerar HPOJ...

en: Checking installed software...
sv: Kontrollerar installerad mjukvara...

en: China (bcast)
sv: Kina (bcast)

en: Choose a X driver
sv: Välj en X-drivrutin

en: Choose a X server
sv: Välj en X-server

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose a mirror from which to get the packages
sv: Välj en webbplats från vilken du vill hämta paketen

en: Choose a monitor
sv: Välj en bildskärm

en: Choose a partition
sv: Välj en partition

en: Choose action
sv: Välj åtgärd

en: Choose an existing LVM to add to
sv: Välj en existerande LVM att addera till

en: Choose an existing RAID to add to
sv: Välj en existerande RAID att addera till

en: Choose another partition
sv: Välj en annan partition

en: Choose file
sv: Välj fil

en: Choose options for server
sv: Välj alternativ för server

en: Choose packages to install
sv: Välj paket för installation

en: Choose security level
sv: Välj säkerhetsnivå

en: Choose the applications that will support the fonts :
sv: Välj de program som ska använda teckensnitten:

en: Choose the connection you want to configure
sv: Välj den anslutning du vill konfigurera

en: Choose the default user:
sv: Välj standardanvändare:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
sv: Välj den diskettstation du vill använda för att skapa startdisketten

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
sv: Välj vilken hårddisk du vill radera för att kunna installera din nya
    Mandrake Linux-partition. Var försiktig, all data som för tillfället
    finns på disken kommer att gå förlorad och kommer inte att kunna återställas!

en: Choose the mount points
sv: Välj monteringspunkter

en: Choose the network interface
sv: Välj nätverksgränssnitt

en: Choose the new size
sv: Välj den nya storleken

en: Choose the packages you want to install
sv: Välj paketen som du vill installera

en: Choose the partitions you want to format
sv: Välj de partitioner du vill formatera

en: Choose the profile to configure
sv: Välj profil att konfigurera

en: Choose the resolution and the color depth
sv: Välj upplösning och färgdjup

en: Choose the sizes
sv: Välj storlekar

en: Choose the tool you want to use
sv: Välj vilket verktyg du vill använda

en: Choose the window manager to run:
sv: Välj fönsterhanteraren som ska användas:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
sv: Välj vilka tjänster som ska startas automatiskt vid uppstart

en: Choose your country
sv: Välj ditt land

en: Choose your filesystem encryption key
sv: Välj din krypteringsnyckel för filsystemet

en: Choose your keyboard
sv: Välj tangentbord

en: Choose your language
sv: Välj språk

en: Chunk size %s
sv: Blockstorlek %s

en: Circular mounts %s
sv: Cirkulära monteringar %s

en: Clean /tmp at each boot
sv: Rensa /tmp vid varje uppstart

en: Clear all
sv: Nollställ

en: Click here to launch the wizard ->
sv: Klicka här för att starta guiden ->

en: Click on "OK" if you want to delete all data and partitions present on
    this hard drive. Be careful, after clicking on "OK", you will not be able
    to recover any data and partitions present on this hard drive, including
    any Windows data.
    
    Click on "Cancel" to cancel this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
sv: Klicka på Ok om du vill ta bort all data och alla partitioner som
    finns på denna hårddisk. Var försiktig, efter det att du klickat på Ok
    kommer du inte att kunna återställa någon data eller några partitioner på
    denna hårddisk, inkluderande Windows-data.
    
    Klicka på Avbryt för att avbryta denna operation utan att förlora någon
    data eller några partitioner på denna hårddisk.

en: Clients for different protocols including ssh
sv: Klienter för olika protokoll inkluderande SSH

en: Close
sv: Stäng

en: Collapse Tree
sv: Komprimera träd

en: Color depth: %s
sv: Färgdjup: %s

en: Compact
sv: Kompakt

en: Complete (%dMB)
sv: Fullständig (%dMB)

en: Computing FAT filesystem bounds
sv: Räknar ut FAT-filsystemets gränser

en: Computing Windows filesystem bounds
sv: Räknar ut gränserna för Windows filsystem

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration complete.  May we write these changes to disk?
sv: Konfigurationen slutförd. Ska dessa ändringar skrivas till disken?

en: Configuration of a remote printer
sv: Konfiguration av fjärrskrivare

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Internet Access...
sv: Konfigurera Internetåtkomst...

en: Configure Local Area Network...
sv: Konfigurera lokalt nätverk...

en: Configure X
sv: Konfigurera X

en: Configure all heads independently
sv: Anpassa alla huvuden separat

en: Configure mouse
sv: Konfigurera mus

en: Configure networking
sv: Konfigurera nätverk

en: Configure only card "%s" (%s)
sv: Konfigurera endast kort "%s" (%s)

en: Configure services
sv: Konfigurera tjänster

en: Configure the connection
sv: Anpassa anslutningen

en: Configure the network now
sv: Konfigurera nätverket nu

en: Configure the way the system will alert you
sv: Anpassa på vilket sätt systemet ska underrätta dig

en: Configuring IDE
sv: Konfigurerar IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
sv: Konfigurerar PCMCIA-kort...

en: Configuring applications...
sv: Konfigurerar program...

en: Configuring network
sv: Konfigurera nätverket

en: Configuring network device %s
sv: Konfigurerar nätverksenhet %s

en: Configuring printer "%s" ...
sv: Konfigurerar skrivare "%s"...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
sv: Konfigurerar skript, installerar mjukvara, startar servrar...

en: Configuring...
sv: Konfigurerar...

en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/82errata.php3
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
sv: Gratulerar! Installationen är färdig.
    Ta ur diskett och/eller cd-skiva och tryck Enter för att starta om datorn.
    
    Information om uppdateringar för denna version av Mandrake Linux hittar du på:
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/82errata.php3
    
    
    Information om anpassning av ditt system finns i kapitlet "post install" i
    boken "Official Mandrake Linux User's Guide".

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
sv: Gratulerar, nätverks- och Internetkonfigurationen är klar.
    
    Konfigurationen kommer nu att läggas in i ditt system.

en: Connect
sv: Koppla upp

en: Connect to the Internet
sv: Anslut till Internet

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
sv: Anslut din skrivare till en Linux-server och låt dina Windows-datorer jobba som klienter mot den.
    
    Är du säker på att du vill fortsätta med denna typ av installation?

en: Connect...
sv: Anslut...

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connection Configuration
sv: Anslutningskonfiguration

en: Connection name
sv: Namn på anslutningen

en: Connection speed
sv: Anslutningshastighet

en: Connection timeout (in sec)
sv: Anslutningens tidsgräns (i sek)

en: Connection type:
sv: Anslutningstyp:

en: Console Tools
sv: Konsollverktyg

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors
sv: Kontaktar Mandrake Linux webbplats för att hämta listan över tillgängliga speglar

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
sv: Kontaktar webbplatsen för en lista över tillgängliga paket

en: Content of the file
sv: Innehållet i filen

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue anyway?
sv: Fortsätta ändå?

en: Control Center
sv: Kontrollcentral

en: Control and Shift keys simultaneously
sv: Ctrl och shift nedtryckta samtidigt

en: Copy fonts on your system
sv: Kopierar teckensnitt till ditt system

en: Copying %s
sv: Kopierar %s

en: Costa Rica
sv: Costa Ricanskt

en: Create
sv: Skapa

en: Create a bootdisk
sv: Skapa startdiskett

en: Create a new partition
sv: Skapa en ny partition

en: Creating and formatting file %s
sv: Skapar och formaterar filen %s

en: Creating auto install floppy
sv: Skapar automatisk installationsdiskett

en: Creating bootdisk
sv: Skapar startdiskett

en: Croatian
sv: Kroatiskt

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
sv: Ctrl och alt nedtryckta samtidigt

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
sv: Aktuell konfiguration av "%s":
    
    Nätverk: %s
    IP-adress: %s
    IP-attribut: %s
    Drivrutin: %s

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Restore
sv: Egen återställning

en: Custom disk partitioning
sv: Anpassad diskpartitionering

en: Cylinder %d to %d
sv: Cylinder %d till %d

en: Czech (QWERTY)
sv: Tjeckiskt (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
sv: Tjeckiskt (QWERTZ)

en: Czech Republic
sv: Tjekiskt

en: DHCP Client
sv: DHCP-klient

en: DHCP client
sv: DHCP-klient

en: DNS server
sv: DNS-server

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
sv: DOS-enhetsbokstav: %s (bara en gissning)

en: Danish
sv: Danskt

en: Data list to include on CDROM.
sv: Datalista att inkludera på cd-rom.

en: Database
sv: Databas

en: Database Server
sv: Databasserver

en: Default
sv: Standard

en: Default OS?
sv: Standard-OS?

en: Default printer
sv: Standardskrivare

en: Del profile...
sv: Ta bort profil...

en: Delay before booting default image
sv: Fördröjning innan förvald avbild startar

en: Delete
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
    
      Drakbackup is used to backup your system.
      During the configuration you can select 
    	- System files, 
    	- Users files, 
    	- Other files.
    	or All your system ...  and Other (like Windows Partitions)
    
      Drakbackup allows you to backup your system on:
    	- Harddrive.
    	- NFS.
    	- CDROM (CDRW), DVDROM (with autoboot, rescue and autoinstall.).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Tape.
    
      Drakbackup allows you to restore your system to
      a user selected directory.
    
      Per default all backup will be stored on your
      /var/lib/drakbackup directory
    
      Configuration file:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    Restore Step:
      
      During the restore step, Drakbackup will remove
      your original directory and verify that all
      backup files are not corrupted. It is recommended
      you do a last backup before restoring.
sv: Beskrivning:
    
      Drakbackup används för att säkerhetskopiera ditt system.
      Under konfigurationen kan du välja: 
    	- Systemfiler, 
    	- Användares filer, 
    	- Andra filer.
    	eller hela ditt system... och andra (som till exempel Windows-partitioner)
    
      Drakbackup låter dig säkerhetskopiera ditt system till:
    	- Hårddisk.
    	- NFS.
    	- Cd-rom (cdrw), DVD-rom (med automatisk start, räddning och automatsik installation).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Band.
    
      Drakbackup låter dig återställa ditt system till
      en katalog som du väljer.
    
      Som standard lagras alla säkerhetskopior i katalogen
      /var/drakbackup.
    
      Konfigurationsfil:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    
    Återställningssteg:
      
      Under återställningssteget kommer Drakbackup att ta bort
      din originalkatalog och verifiera att alla
      säkerhetskopior inte är förstörda. Du rekommenderas att
      göra en säkerhetskopiering innan återställning.

en: Description:
    
      Drakbackup is used to backup your system.
      During the configuration you can select: 
    	- System files, 
    	- Users files, 
    	- Other files.
    	or All your system ...  and Other (like Windows Partitions)
    
      Drakbackup allows you to backup your system on:
    	- Harddrive.
    	- NFS.
    	- CDROM (CDRW), DVDROM (with autoboot, rescue and autoinstall.).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Tape.
    
      Drakbackup allows you to restore your system to
      a user selected directory.
    
      Per default all backup will be stored on your
      /var/lib/drakbackup directory
    
      Configuration file:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    
    Restore Step:
      
      During the restore step, DrakBackup will remove 
      your original directory and verify that all 
      backup files are not corrupted. It is recommended 
      you do a last backup before restoring.
sv: Beskrivning:
    
      Drakbackup används för att säkerhetskopiera ditt system.
      Under konfigurationen kan du välja: 
    	- Systemfiler, 
    	- Användares filer, 
    	- Andra filer.
    	eller hela ditt system... och andra (som till exempel Windows-partitioner)
    
      Drakbackup låter dig säkerhetskopiera ditt system till:
    	- Hårddisk.
    	- NFS.
    	- Cd-rom (cdrw), DVD-rom (med automatisk start, räddning och automatsik installation).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Band.
    
      Drakbackup låter dig återställa ditt system till
      en katalog som du väljer.
    
      Som standard lagras alla säkerhetskopior i katalogen
      /var/drakbackup.
    
      Konfigurationsfil:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbakup.conf
    
    
    Återställningssteg:
      
      Under återställningssteget kommer Drakbackup att ta bort 
      din originalkatalog och verifiera att alla 
      säkerhetskopior inte är förstörda. Du rekommenderas att 
      göra en säkerhetskopiering innan återställning.

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Detailed information
sv: Detaljerad information

en: Details
sv: Detaljer

en: Detected %s
sv: Hittade %s

en: Detecting devices ...
sv: Letar efter enheter...

en: Detecting devices...
sv: Letar efter enheter...

en: Development
sv: Utveckling

en: Device:
sv: Enhet:

en: Dialing mode
sv: Uppringningsmetod

en: Dialup options
sv: Uppringningsalternativ

en: Did it work properly?
sv: Fungerade det?

en: Directory %s already contain some data
    (%s)
sv: Katalogen %s innehåller redan data
    (%s)

en: Disabling servers...
sv: Inaktiverar servrar...

en: Disconnect
sv: Koppla ned

en: Disconnect...
sv: Koppla ner...

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
sv: Diskdrake misslyckades med att läsa partitionstabellen.
    Fortsätt på egen risk!

en: Do auto-detection
sv: Starta automatisk identifiering

en: Do it!
sv: Ok!

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
sv: Gör en ny säkerhetskopia före återställning (endast för inkrementella säkerhetskopior.)

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
sv: Inkludera inte kritiska filer (passwd, group, fstab)

en: Do not include the browser cache
sv: Inkludera inte webbläsarcachen

en: Do not print any test page
sv: Skriv inte ut någon testsida

en: Do not transfer printers
sv: Överför inte skrivare

en: Do you have an ISA sound card?
sv: Har du ett ISA-ljudkort?

en: Do you have another one?
sv: Har du ett till?

en: Do you have any %s interfaces?
sv: Har du något %s-gränssnitt?

en: Do you really want to leave the installation?
sv: Vill du verkligen lämna installationen?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort skrivaren "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
sv: Vill du att "Backspace" ska returnera "Delete" i konsollen?

en: Do you want to allow incoming Secure Shell (ssh) connections? This
    is a telnet-replacement that you might use to login. If you're using
    telnet now, you should definitely switch to ssh. telnet is not
    encrypted -- so some attackers can steal your password if you use
    it. ssh is encrypted and doesn't allow for this eavesdropping.
sv: Vill du tillåta inkommande Secure Shell-anslutningar (SSH)? Det
    är en telnet-ersättare som du kan använda för att logga in. Om du
    använder telnet nu, borde du definitivt byta till SSH. Telnet är inte
    krypterat -- så attackerare kan stjäla dina lösenord om du använder
    det. SSH är krypterat och tillåter inte samma avlyssning.

en: Do you want to allow incoming telnet connections?
    This is horribly unsafe, as we explained in the previous screen. We
    strongly recommend answering No here and using ssh in place of
    telnet.
sv: Vill du tillåta inkommande telnet-anslutningar?
    Det innebär en stor risk, som vi förklarade på förra skärmen.
    Du rekommenderas att svara Nej och använda SSH
    istället för telnet.

en: Do you want to allow users to export some directories in their home?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
sv: Vill du tillåta användare att exportera kataloger från deras hemkatalog?
    Det gör det möjligt för användare att klicka på "Dela ut" i Konqueror och Nautilus.
    
    "Anpassad" ställer in det per användare.

en: Do you want to click on this button?
sv: Vill du klicka på den här knappen?

en: Do you want to configure another printer?
sv: Vill du konfigurera en annan skrivare?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
sv: Vill du spara /etc/fstab-ändringar?

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
sv: Vill du använda skrivaren "%s"
    som standardskrivare?

en: Do you want to start the connection at boot?
sv: Vill du starta din anslutning vid uppstart?

en: Do you want to test the configuration?
sv: Vill du prova konfigurationen?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
sv: Vill du ansluta till Internet nu?

en: Do you want to use aboot?
sv: Vill du använda aboot?

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Domain Name and Network Information Server
sv: Domännamns- och Network Information-Server

en: Domain name
sv: Domännamn

en: Don't Save
sv: Spara inte

en: Done
sv: Färdig

en: DrakX generally detects the number of buttons your mouse has. If not, it
    assumes you have a two-button mouse and will set it up for third-button
    emulation. DrakX will automatically know whether it is a PS/2, serial or
    USB mouse.
    
    If you wish to specify a different type of mouse select the appropriate
    type from the provided list.
    
    If you choose a mouse other than the default, a test screen will be
    displayed. Use the buttons and wheel to verify that the settings are
    correct. If the mouse is not working well, press the space bar or [Return]
    to "Cancel" and choose again.
sv: Som standard antar DrakX att du har mus med två knappar och kommer att
    ställa in den för knapp 3-emulering. DrakX kommer automatiskt att veta
    om musen är av typ PS/2, seriell eller USB.
    
    Om du vill specificera en annan mustyp välj då den i listan
    som visas.
    
    Om du väljer en annan mus än den förvalda kommer en testskärm att
    visas. Använd musknapparna och hjulet för att verifiera att inställningarna
    är korrekt. Om musen inte fungerar ordentligt tryck på mellanslag eller
    Enter för att avbryta och välja igen.

en: DrakX now detects any IDE device present in your computer. It will also
    scan for one or more PCI SCSI card(s) on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection does not always detect a piece of hardware,
    DrakX will ask you to confirm if a PCI SCSI card is present. Click "Yes"
    if you know that there is a SCSI card installed in your machine. You will
    be presented a list of SCSI cards to choose from. Click "No" if you have
    no SCSI hardware. If you are unsure, you can check the list of hardware
    detected in your machine by selecting "See hardware info" and clicking
    "OK". Examine the list of hardware and then click on the "OK" button to
    return to the SCSI interface question.
    
    If you have to manually specify your adapter, DrakX will ask if you want to
    specify options for it. You should allow DrakX to probe the hardware for
    the card-specific options which the hardware needs to initialize. This
    usually works well.
    
    If DrakX is not able to probe for the options which need to be passed, you
    will need to provide options to the driver manually. Please review the
    ``User Guide'' (chapter 3, in the ``Collecting Information on Your
    Hardware'' section) for hints on retrieving the parameters required from
    hardware documentation, from the manufacturer's web site (if you have
    Internet access) or from MicrosoftWindows (if you used this hardware with
    Windows on your system).
sv: DrakX letar nu efter IDE-enheter i datorn. DrakX kommer också att
    leta efter PCI SCSI-kort på ditt system. Om DrakX hittar ett SCSI-kort
    och känner till rätt drivrutin, kommer kortet att installeras automatiskt.
    
    Om du har något SCSI-kort som DrakX inte hittar, kommer du i alla fall att
    få frågan om det finns något PCI SCSI-kort i ditt system. Om det inte finns
    något kort kan du klicka på Nej. Om du klickar Ja kommer en lista
    med kort att presenteras, från vilken du kan välja ditt specifika kort.
    Om du är osäker kan du markera "Visa hårdvaruinformation" och klicka
    Ok så visas en lista över vilken hårdvara som hittats i datorn.
    Undersök listan med hårdvara och klicka sedan på Ok för att
    återgå till SCSI-gränssnittsfrågan.
    
    Om du blir tvungen att manuellt specificera ditt kort kommer DrakX att
    fråga om du vill ange alternativ för det. Du bör tillåta DrakX att själv
    undersöka hårdvaran efter alternativ. Detta fungerar oftast bra.
    
    Om inte, kommer du att behöva ange alternativ för drivrutinen. Se "User
    Guide" (kapitel 3, avsnittet "Collective informations on your hardware")
    för tips om hur du får tag på information från hårdvarudokumentation,
    tillverkarens hemsida (om du har tillgång till Internet) eller från
    Microsoft Windows (om du har det på ditt system).

en: DrakX now needs to know if you want to perform a default ("Recommended")
    installation or if you want to have greater control ("Expert"). You can
    also choose to do a new install or an upgrade of an existing Mandrake Linux
    system:
    
     * "Install": completely wipes out the old system. In fact, depending on
    what currently holds your machine, you will be able to keep some old (Linux
    or other) partitions unchanged;
    
     * "Upgrade": this installation class allows to simply update the packages
    currently installed on your Mandrake Linux system. It keeps the current
    partitions of your hard drives as well as user configurations. All other
    configuration steps remain available with respect to plain installation;
    
     * "Upgrade Packages Only": this brand new class allows to upgrade an
    existing Mandrake Linux system while keeping all system configurations
    unchanged. Adding new packages to the current installation is also
    possible.
    
    Upgrades should work fine for Mandrake Linux systems starting from "8.1"
    release.
    
    Depending on your knowledge of GNU/Linux, select one of the following
    choices:
    
     * Recommended: choose this if you have never installed a GNU/Linux
    operating system. The installation will be very easy and you will only be
    asked a few questions;
    
     * Expert: if you have a good knowledge of GNU/Linux, you can choose this
    installation class. The expert installation will allow you to perform a
    highly-customized installation. Answering some of the questions can be
    difficult if you do not have a good knowledge of GNU/Linux, so do not
    choose this unless you know what you are doing.
sv: DrakX behöver nu veta om du vill genomföra en standardinstallation
    ("Rekommenderad") eller om du vill ha större kontroll ("Expert").
    Du har också valet mellan en ny installation eller en uppgradering av
    befintligt Mandrake Linux-system.
    
     * "Installera" Rensar bort det gamla systemet helt. Faktum är att
    beroende på hur ditt nuvarande system ser ut, kan du behålla en del gamla
    partitioner (Linux eller andra) orörda.
    
     * "Uppdatera" Denna typ av installation låter dig uppdatera paketen
    som finns i ditt nuvarande Mandrake Linux-system. Den behåller de partitioner
    som du har på hårddisken och även dina användarinställningar. Alla andra
    konfigurationssteg finns kvar som vid vanlig installation.
    
     * "Uppdatera endast paket" Denna helt nya installationsklass låter dig
    uppdatera ett befintligt Mandrake Linux-system och samtidigt behålla
    samtliga dina systeminställningar. Det går också att lägga till nya paket.
    
    Uppdateringar ska fungera fint för Mandrake Linux 8.1 och uppåt.
    
    Baserat på din kunskap om GNU/Linux kan du välja en av följande nivåer:
     * Rekommenderad: välj detta om du aldrig tidigare har installerat ett GNU/Linux-
    system. Installationen blir väldigt enkel och du får enbart ett fåtal frågor.
    
     * Expert: om du har god kunskap om GNU/Linux kan du välja denna
    installationsklass. Expert-installationen låter dig utföra en mycket
    anpassad installation. En del frågor kan vara svåra om du inte har god kunskap
    om GNU/Linux. Välj inte denna installationsklass om du känner dig osäker.

en: Drakbackup Configuration
sv: Konfiguration av Drakbackup

en: Driver
sv: Drivrutin

en: Duplicate mount point %s
sv: Duplicera monteringspunkt %s

en: Dutch
sv: Holländskt

en: Dvorak (Norwegian)
sv: Dvorak (Norskt)

en: Dvorak (Swedish)
sv: Dvorak (Svenskt)

en: East Europe
sv: Östeuropa

en: Editors, shells, file tools, terminals
sv: Editorer, skal, filverktyg, terminaler

en: Either the server name or the server's IP must be given!
sv: Du måste ange antingen serverns namn eller serverns IP-adress!

en: Empty
sv: Tom

en: Empty label not allowed
sv: Tom etikett tillåts inte

en: Emulate third button?
sv: Emulera tredje knappen?

en: Enable CD Boot?
sv: Aktivera cd-start?

en: Enable OF Boot?
sv: Aktivera OF-start?

en: Enable multi profiles
sv: Aktivera användning av flera profiler

en: Enabling servers...
sv: Aktiverar servrar...

en: Encryption key
sv: Krypteringsnyckel

en: Encryption key (again)
sv: Krypteringsnyckel (igen)

en: Enter a printer device URI
sv: Ange URI för skrivarenhet

en: Enter a user
    %s
sv: Ange en användare
    %s

en: Entering step `%s'
sv: Påbörjar steg "%s"

en: Entries you'll have to fill:
    %s
sv: Alternativ du måste fylla i.
    %s

en: Erase entire disk
sv: Rensa hela hårddisken

en: Error
sv: Fel

en: Error durind sending file via FTP.
     Please correct your FTP configuration.
sv: Fel vid skickning av filer via FTP.
     Korrigera din FTP-anslutning.

en: Error durind sendmail
      your report mail was not sent
      Please configure sendmail
sv: Fel uppstod med Sendmail.
      Rapporten via e-post skickades inte.
      Konfigurera Sendmail.

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
sv: Fel vid installationen av aboot.
    Vill du försöka ändå, fast det kan förstöra partitionen?

en: Error opening %s for writing: %s
sv: Fel vid öppnande av %s för läsning: %s

en: Error reading file %s
sv: Fel vid läsning av fil %s

en: Error writing to file %s
sv: Kunde inte skriva till fil %s

en: Error!
sv: Fel!

en: Estimating
sv: Uppskattar

en: Estonian
sv: Estniskt

en: Ethernet Card
sv: Ethernet-kort

en: Europe protocol
sv: Protokoll för Europa

en: Europe protocol (EDSS1)
sv: Protokoll för Europa (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
sv: Varje skrivare behöver ett namn (exempelvis "skrivare"). Fälten Beskrivning och Plats behöver inte fyllas i. De är kommentarer för användarna.

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
sv: Allt har nu blivit konfigurerat.
    Du kan nu dela Internetanslutning med andra datorer i ditt lokala nätverk, genom automatisk nätverkskonfiguration (DHCP).

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit install
sv: Avsluta installationen

en: Expand Tree
sv: Expandera träd

en: Expert Mode
sv: Expertläge

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
sv: Extended Super VGA, 800x600 i 60 Hz, 640x480 i 72 Hz

en: Extended partition not supported on this platform
sv: Utökade partitioner stöds inte på den här plattformen.

en: External ISDN modem
sv: Externt ISDN-modem

en: FAT resizing failed: %s
sv: FAT-storleksändring misslyckades: %s

en: FTP Connection
sv: FTP-anslutning

en: FTP proxy
sv: FTP-proxy

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org.
sv: Misslyckades med att lägga till skrivare "%s" till Star Office/OpenOffice.org.

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org.
sv: Misslyckades med att ta bort skrivare "%s" från Star Office/OpenOffice.org.

en: Failure installing the needed packages : %s and Bastille.
     Try to install them manually.
sv: Kunde inte installera nödvändiga paket: %s och Bastille.
     Försök installera dem manuellt.

en: File Selection
sv: Filval

en: File already exists. Use it?
sv: Filen finns redan. Använda den?

en: File already used by another loopback, choose another one
sv: Filen används redan av en annan loopback, välj en annan.

en: File sharing
sv: Fildelning

en: Filesystem encryption key
sv: Krypteringsnyckel för filsystem

en: Filesystem type:
sv: Typ av filsystem:

en: Filesystem types:
sv: Filsystemtyper:

en: Finally, depending on whether or not you selected individual packages, you
    will be presented a tree containing all packages classified by groups and
    subgroups. While browsing the tree, you can select entire groups,
    subgroups, or individual packages.
    
    Whenever you select a package on the tree, a description appears on the
    right. When your selection is finished, click the "Install" button which
    will then launch the installation process. Depending on the speed of your
    hardware and the number of packages that need to be installed, it may take
    a while to complete the process. An estimate of the time it will take to
    install everything is displayed on the screen, to help you gauge if there
    is sufficient time to enjoy a cup of coffee.
    
    !! If a server package has been selected, either intentionally or because
    it was part of a whole group, you will be asked to confirm that you really
    want those servers to be installed. Under Mandrake Linux, any installed
    servers are started by default at boot time. Even if they are safe and have
    no known issues at the time the distribution was shipped, it may happen
    that security holes are discovered after this version of Mandrake Linux was
    finalized. If you do not know what a particular service is supposed to do
    or why it is being installed, then click "No". Clicking "Yes" will
    install the listed services and they will be started automatically by
    default. !!
    
    The "Automatic dependencies" option simply disables the warning dialog
    which appears whenever the installer automatically selects a package. This
    occurs because it has determined that it needs to satisfy a dependency with
    another package in order to successfully complete the installation.
    
    The tiny floppy disk icon at the bottom of the list allows to load the
    package list chosen during a previous installation. Clicking on this icon
    will ask you to insert a floppy disk previously created at the end of
    another installation. See the second tip of last step on how to create such
    a floppy.
sv: Slutligen, beroende på om du väljer att installera enskilda paket eller
    inte, kommer du att få se ett träd innehållande alla paket klassificerade
    efter grupper och undergrupper. Om du bläddrar i trädet kan du välja hela
    grupper, undergrupper, eller enskilda paket.
    
    När du väljer ett paket i trädet, visas en beskrivning till höger.
    När du har valt klart, klicka på Installera. Då kommer själva
    installationen att starta. Beroende på hastigheten på din hårdvara och
    på hur många paket som ska installeras kan det här processen ta en stund.
    En uppskattad återstående tid visas på skärmen för att visa dig ungefär hur
    lång tid som är kvar av installationen, du kanske hinner gå och dricka en
    kopp kaffe.
    
    Om det skulle visa sig att ett serverpaket har valts antingen
    oavsiktligt eller om det var med i en hel grupp, kommer du att få bekräfta
    att du verkligen vill att dessa servrar ska installeras. Under Mandrake
    Linux startas installerade servrar vid uppstart. Även fast de är säkra när
    den här distributionen släpps, kan det hända att säkerhetsluckor hittats
    i efterhand. Om du inte vet vad en specifik tjänst gör eller varför den
    blir installerad, klicka Nej här. Om du klickar Ja kommer de
    listade tjänsterna att installeras och startas automatiskt!
    
    Alternativet "Automatiska beroenden" inaktiverar helt enkelt
    varningsdialogrutan som visas när installationsprogrammet automatiskt
    väljer ett paket. Detta inträffar därför att det har upptäckts att ett
    beroende med ett annat paket måste tillfredsställas för att detta paket
    ska kunna installeras ordentligt.
    
    Den lilla diskettikonen i slutet på listan låter dig ladda en paketlista
    som du kan ha gjort vid en tidigare installation. När du klickar på den
    här ikonen kommer du att bli ombedd om att stoppa i en diskett som du
    tidigare kan ha skapat vid slutet av en annan installation. Se det andra
    tipset i det sista steget hur du gör för att skapa en sådan diskett.

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
sv: Slutligen kommer du att få en fråga om du vill se det grafiska gränssnittet
    vid uppstart. Observera att du kommer att få den här frågan även om du
     valde att inte testa konfigurationen. Du vill nog svara "Nej" om datorn ska
    användas som server eller om du inte lyckades få det grafiska att fungera.

en: Finding packages to upgrade
sv: Söker efter paket att uppdatera

en: Finish
sv: Slutför

en: Finnish
sv: Finskt

en: Firewall Configuration Wizard
sv: Brandväggsguiden

en: Firewall/Router
sv: Brandvägg/Router

en: Firewalling
    
    Click on Configure to set up a standard firewall
sv: Brandvägg
    
    Klicka på Konfigurera för att sätta upp en standardbrandvägg.

en: Firewalling
    
    You already have set up a firewall.
    Click on Configure to change or remove the firewall
sv: Brandvägg
    
    Du har redan satt upp en brandvägg.
    Klicka på Konfigurera för att ändra eller ta bort brandväggen.

en: Firewalling Configuration
sv: Brandväggskonfiguration

en: Firewalling configuration
sv: Brandväggskonfiguration

en: Firewalling configuration detected!
sv: Brandväggskonfiguration upptäckt!

en: First DNS Server (optional)
sv: Primär DNS-server (frivilligt)

en: First floppy drive
sv: Första diskettstationen

en: First sector of boot partition
sv: Första sektorn på startpartitionen

en: First sector of drive (MBR)
sv: Första sektorn på disken (MBR)

en: Font List
sv: Teckensnittslista

en: Fonts Importation
sv: Importera teckensnitt

en: Fonts conversion
sv: Konvertering av teckensnitt

en: Fonts copy
sv: Kopiera teckensnitt

en: For Security reason, it will be disconnected now.
sv: Av säkerhetsskäl kommer den att kopplas ner nu.

en: For all of your IT projects, our consultants are ready to analyze your requirements and offer a customized solution. Benefit from MandrakeSoft's vast experience as a Linux producer to provide a true IT alternative for your business organization
sv: För alla dina IT-projekt finns våra konsulter redo för att analysera dina behov och erbjuda en anpassad lösning. Dra nytta av MandrakeSofts långa erfarenhet som Linux-producent för att tillhandahålla ett sant IT-alternativ för din företagsorganisation.

en: For more information on MandrakeSoft's Professional Services and commercial offerings, please see the following web page:
sv: För mer information om MandrakeSofts professionella tjänster och kommersiella erbjudanden se denna webbsida:

en: Format
sv: Formatera

en: Format partitions
sv: Formatera partitioner

en: Formatted
sv: Formaterad

en: Formatting
sv: Formaterar

en: Formatting loopback file %s
sv: Formaterar loopback-filen %s

en: Formatting partition %s
sv: Formaterar partition %s

en: Formatting partitions
sv: Formaterar partitioner

en: Found %s %s interfaces
sv: Hittade %s %s gränssnitt

en: France
sv: Franskt

en: French
sv: Franskt

en: GNU/Linux is a multiuser system, and this means that each user can have his
    own preferences, his own files and so on. You can read the ``User Guide''
    to learn more. But unlike "root", which is the administrator, the users
    you will add here will not be entitled to change anything except their own
    files and their own configuration. You will have to create at least one
    regular user for yourself. That account is where you should log in for
    routine use. Although it is very practical to log in as "root" everyday,
    it may also be very dangerous! The slightest mistake could mean that your
    system would not work any more. If you make a serious mistake as a regular
    user, you may only lose some information, but not the entire system.
    
    First, you have to enter your real name. This is not mandatory, of course
    as you can actually enter whatever you want. DrakX will then take the first
    word you have entered in the box and will bring it over to the "User
    name". This is the name this particular user will use to log onto the
    system. You can change it. You then have to enter a password here. A
    non-privileged (regular) user's password is not as crucial as "root"' one
    from a security point of view, but that is no reason to neglect it: after
    all, your files are at risk.
    
    If you click on "Accept user", you can then add as many as you want. Add
    a user for each one of your friends: your father or your sister, for
    example. When you finish adding all the users you want, select "Done".
    
    Clicking the "Advanced" button allows you to change the default "shell"
    for that user (bash by default).
sv: GNU/Linux är ett fleranvändarsystem, med detta menas att varje användare
    kan ha sina egna inställningar, sina egna filer och så vidare. Du kan
    läsa i användarmanualen för att lära dig mer. Men olikt "root", som
    är administratör, kan användarna som du lägger till här inte ändra
    någonting förutom sina egna filer och sina egna inställningar.
    Du måste skapa åtminstone en vanlig användare åt dig själv.
    Det kontot ska du använda i ditt dagliga arbete. Det är i och för
    sig väldigt praktiskt att logga in som "root" varje dag men det kan
    också vara väldigt farligt! Det minsta misstag kan innebära att ditt
    system inte fungerar längre. Om du gör ett allvarligt misstag som en
    vanlig användare förlorar du bara viss information och inte hela systemet.
    
    Först måste du ange ditt riktiga namn. Det här är inte obligatoriskt,
    du kan faktiskt skriva vad du vill. DrakX kommer att ta de första två
    orden som du skrev in i rutan och flytta över de till användarnamnet.
    Detta är namnet som den här användaren kommer att använda för att logga
    in på systemet. Du kan ändra det om du vill. Du måste sedan ange ett
    lösenord. En icke-privilegierad (vanlig) användares lösenord är inte
    lika viktigt som "roots" sett ur säkerhetssynpunkt, men det finns
    ingen anledning att ignorera det, det är ju trots allt dina filer som
    står på spel.
    
    Efter det att du klickat på Acceptera användare kan du sedan lägga
    till så många som du vill ha. Lägg till en användare för varje kompis som
    du har: din pappa eller din syster till exempel. När du har lagt till alla
    användare som du vill ha, välj Klar.
    
    Om du klickar på Avancerat kan du ändra det förvalda "skalet"
    för den användaren (bash är förvalt).

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Mean Time) and translates it in
    local time according to the time zone you selected. It is however possible
    to deactivate this by deselecting "Hardware clock set to GMT" so that the
    hardware clock is the same as the system clock. This is useful when the
    machine is hosting another operating system like Windows.
    
    The "Automatic time synchronization" option will automatically regulate
    the clock by connecting to a remote time server on the Internet. In the
    list that is presented, choose a server located near you. Of course you
    must have a working Internet connection for this feature to work. It will
    actually install on your machine a time server which can be optionally used
    by other machines on your local network.
sv: GNU/Linux utgår från GMT (Greenwich Mean Time) och översätter det till
    lokal tid enligt den tidszon du har valt. Det är dock möjligt att inaktivera
    detta genom att avmarkera "Hårdvaruklocka ställd till GMT" så att
    hårdvaruklockan blir samma som systemklockan. Det är användbart när
    datorn är värd för andra operativsystem såsom Windows.
    
    Alternativet "Automatisk tidsynkronisering" gör så att klockan ställs
    automatiskt genom att datorn kontaktar en server på Internet. I den lista
    som sedan presenteras väljer du den server som ligger närmast dig. 
    Naturligtvis måste du vara uppkopplad mot Internet för att detta ska fungera.
    Det läggs in en tidserver på din dator och den kan, om så önskas, användas
    av andra datorer i ditt lokala nätverk.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
sv: GPM tillhandahåller musstöd för textbaserade Linux-program,
    så som Midnight Commander. GPM tillhandahåller också musbaserad
    kopiering och inklistring samt popupmenyer i konsollen.

en: Game station
sv: Spelstation

en: Games
sv: Spel

en: Gateway (e.g. %s)
sv: Gateway (t ex %s)

en: Gateway device
sv: Gateway-enhet

en: Generate auto install floppy
sv: Genererar automatisk installationsdiskett

en: Generic
sv: Allmänna

en: Generic 2 Button Mouse
sv: Allmän 2-knapparsmus

en: Generic 3 Button Mouse
sv: Allmän 3-knapparsmus

en: Generic PS2 Wheel Mouse
sv: Allmän PS2-hjulmus

en: Generic Printers
sv: Allmänna skrivare

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
sv: Geometri: %s cylindrar, %s huvuden, %s sektorer

en: Georgian ("Latin" layout)
sv: Georgiskt ("Latinsk" uppsättning)

en: Georgian ("Russian" layout)
sv: Georgiskt ("Rysk" uppsättning)

en: German
sv: Tyskt

en: German (no dead keys)
sv: Tyskt (Inga döda tangenter)

en: Germany
sv: Tyskt

en: Get Windows Fonts
sv: Hämta från Windows

en: Get to know the Open Source community and become a member. Learn, teach, and help others by joining the many discussion forums that you will find in our "Community" webpages
sv: Lär känna Open Source-världen och bli en del av den. Lär, lär ut och hjälp andra genom att delta i de många diskussionsgrupperna som finns på våra "Community"-sidor.

en: Ghostscript referencing
sv: Ghostscript-referenser

en: Give a file name
sv: Ange ett filnamn

en: Give the ram size in MB
sv: Ange RAM-storlek i MB

en: Gnome Workstation
sv: Gnome arbetsstation

en: Go on anyway?
sv: Fortsätta ändå?

en: Go on without configuring the network
sv: Fortsätt utan att konfigurera nätverket

en: Graphic card
sv: Grafikkort

en: Graphic card identification: %s
sv: Grafikkortsidentifiering: %s

en: Graphic card not configured yet
sv: Grafikkortet är inte konfigurerat ännu

en: Graphic card: %s
sv: Grafikkort: %s

en: Graphic card: %s
sv: Grafikkort: %s

en: Graphic memory: %s kB
sv: Grafikminne: %s kB

en: Graphical Environment
sv: Grafisk miljö

en: Graphics programs such as The Gimp
sv: Grafiska program som till exempel Gimp

en: Greece
sv: Grekiskt

en: Greek
sv: Grekiskt

en: HTTP proxy
sv: HTTP-proxy

en: Hard Disk Backup Progress...
sv: Fortskridning av hårddisksäkerhetskopiering...

en: Hard Disk Backup files...
sv: Säkerhetskopieringsfiler för hårddisk...

en: Hard drive detection
sv: Identifiering av hårddisk

en: Hard drive information
sv: Information om hårddisk

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
sv: Harddrake letar efter hårdvara och kan användas för att
    konfigurera ny/ändrad hårdvara.

en: HardDrive / NFS
sv: Hårddisk / NFS

en: Hardware clock set to GMT
sv: Hårdvaruklocka ställd till GMT

en: Help
sv: Hjälp

en: Here are presented various parameters concerning your machine. Depending on
    your installed hardware, you may or not, see the following entries:
    
     * "Mouse": check the current mouse configuration and click on the button
    to change it if necessary;
    
     * "Keyboard": check the current keyboard map configuration and click on
    the button to change that if necessary;
    
     * "Timezone": DrakX, by default, guesses your time zone from the language
    you have chosen. But here again, as for the choice of a keyboard, you may
    not be in the country for which the chosen language should correspond.
    Hence, you may need to click on the "Timezone" button in order to
    configure the clock according to the time zone you are in;
    
     * "Printer": clicking on the "No Printer" button will open the printer
    configuration wizard;
    
     * "Sound card": if a sound card is detected on your system, it is
    displayed here. No modification possible at installation time;
    
     * "TV card": if a TV card is detected on your system, it is displayed
    here. No modification possible at installation time;
    
     * "ISDN card": if an ISDN card is detected on your system, it is
    displayed here. You can click on the button to change the parameters
    associated with it.
sv: Här presenteras olika parametrar rörande din dator. Beroende på
    installerad hårdvara ser du alla eller några av följande poster:
    
     * "Mus": kontrollera din muskonfiguration och om nödvändigt klicka
    på knappen för att ändra.
    
     * "Tangentbord": kontrollera din tangentbordsuppsättning och om
    nödvändigt klicka på knappen för att ändra.
    
     * "Tidszon": DrakX antar vilken tidszon du har, utifrån det
    språk du har valt. Men här gäller samma sak som vid val av tangentbord,
    du kanske inte befinner dig i det land som motsvarar det språk du har valt.
    Därför kan du behöva klicka på Tidszon för att anpassa
    klockan efter din tidszon.
    
     * "Skrivare": om du klickar på "Ingen skrivare" startar skrivarguiden.
    
     * "Ljudkort": om ett ljudkort upptäcks i datorn visas det här.
    Ingen ändring är möjlig under installationen.
    
     * "TV-kort": om ett TV-kort upptäcks i datorn visas det här.
    Ingen ändring är möjlig under installationen.
    
     * "ISDN-kort": om ett ISDN-kort upptäcks i datorn visas det här.
    Du kan klicka på knappen för att ändra dess parametrar.

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
sv: Följande poster finns.
    Du kan lägga till fler eller ändra på befintliga.

en: Here is a list of all auto-detected printers. Please choose the printer you want to set up or enter a device name/file name in the input line
sv: Här är en lista över alla automatiskt identifierade skrivare. Välj skrivaren du vill ställa in eller ange ett enhetsnamn/filnamn i inmatningsfältet.

en: Here is a list of all auto-detected printers. Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
sv: Här är en lista över alla skrivare som identifierades automatiskt. Välj skrivaren du vill ställa in. Konfigurationen av skrivaren kommer att ske helt automatiskt. Om din skrivare inte identifierades korrekt eller om du föredrar att konfigurera skrivaren själv, aktivera "Manuell konfiguration".

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
sv: Här är en lista över de tillgängliga utskriftsalternativen för den aktuella skrivaren:

en: Here is the full list of keyboards available
sv: Här är hela listan med olika tangentbord

en: Here, we select a printing system for your computer. Other OSs may offer
    you one, but Mandrake Linux offers three.
    
     * "pdq" which means ``print, don't queue'', is the choice if you have a
    direct connection to your printer and you want to be able to panic out of
    printer jams, and you do not have networked printers. It will handle only
    very simple network cases and is somewhat slow for networks. Pick "pdq"
    if this is your maiden voyage to GNU/Linux. You can change your choices
    after installation by running PrinterDrake from the Mandrake Control Center
    and clicking the expert button.
    
     * "CUPS"``Common Unix Printing System'', is excellent at printing to your
    local printer and also halfway-around the planet. It is simple and can act
    as a server or a client for the ancient "lpd" printing system. Hence, it
    is compatible with the systems that went before. It can do many tricks, but
    the basic setup is almost as easy as "pdq". If you need this to emulate
    an "lpd" server, you must turn on the "cups-lpd" daemon. It has
    graphical front-ends for printing or choosing printer options.
    
     * "lprNG"``line printer daemon New Generation''. This system can do
    approximately the same things the others can do, but it will print to
    printers mounted on a Novell Network, because it supports the IPX protocol,
    and it can print directly to shell commands. If you have need of Novell or
    printing to commands without using a separate pipe construct, use lprNG.
    Otherwise, CUPS is preferable as it is simpler and better at working over
    networks.
sv: Här väljer du vilket skrivarsystem du ska använda. Andra operativsystem
    erbjuder dig kanske bara ett, men Mandrake erbjuder dig tre.
    
     * "pdq" - vilket betyder "print, don't queue", är det du ska välja om
    du har en direkt anslutning till din skrivare och vill ha möjligheten att
    stoppa utskrifter och om du inte har några nätverksskrivare. Pdq hanterar
    bara enkla nätverksfall och är ganska långsamt över nätverk. Välj
    "pdq" om GNU/Linux är nytt för dig. Du kan alltid ändra dig efter
    installationen genom att använda Printerdrake i Mandrakes kontrollcentral,
    och där klicka på knappen Expert.
    
     * "CUPS""Common Unix Printing System" är mycket bra på att skriva
    ut till lokala skrivare och till skrivare på andra sidan jorden. Det är enkelt och kan
    agera som en server eller klient för det gamla skrivarsystemet "lpd", det
    är alltså kompatibelt med gamla skrivarsystem. CUPS kan utföra mångra tricks,
    men den grundläggande installationen är nästan lika enkel som med "pdq". Om
    du ska använda CUPS för att emulera en "lpd"-server måste du aktivera
    demonen "cups-lpd". CUPS har grafiska gränssnitt för utskrift och för att
    välja olika utskriftsalternativ.
    
     * "lprNG" - "line printer daemon New Generation". Det här systemet kan
    göra ungefär allt som de andra kan, men det kan också skriva ut till
    skrivare i Novell-nätverk eftersom det stödjer IPX-protokollet.
    Det kan också skriva ut direkt till skalkommandon. Om du behöver stöd för
    Novell eller för att skriva ut direkt till kommandon, utan att använda en
    separat rörkonstruktion, använd då lprNG.
    Annars rekommenderas CUPS eftersom det är enklare och har bättre stöd för
    nätverk.

en: Hide files
sv: Dölj filer

en: High
sv: Hög

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
sv: High Frequency SVGA, 1024x768 i 70 Hz

en: Higher
sv: Högre

en: Horizontal refresh rate
sv: Horisontell uppdateringsfrekvens

en: Host name
sv: Värddatornamn

en: Hostname:
sv: Värddatornamn:

en: How is the printer connected?
sv: Hur är skrivaren ansluten?

en: Hungarian
sv: Ungerskt

en: I can keep your current configuration and assume you already set up a DHCP server; in that case please verify I correctly read the C-Class Network that you use for your local network; I will not reconfigure it and I will not touch your DHCP server configuration.
    
    Else, I can reconfigure your interface and (re)configure a DHCP server for you.
sv: Vi kan behålla din aktuella konfiguration och anta att du redan har satt upp en DHCP-server; om så är fallet, verifiera att C-klassnätverket som du använder på ditt lokala nätverk blev korrekt läst. Det kommer inte att konfigureras om och din konfiguration av DHCP-servern kommer inte att röras.
    
    Annars kan vi konfigurera om ditt gränssnitt och konfigurera (om) en DHCP-server åt dig.

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    Do you want to use this feature?
sv: Datorn kan ställas in så att den automatiskt loggar in en användare.
    Vill du använda denna funktion?

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
sv: Datorn kan ställas in så att X startas automatiskt vid uppstart.
    Vill du att X ska starta när du startar om?

en: I can't add any more partition
sv: Det går inte att lägga till fler partitioner

en: I can't find any room for installing
sv: Jag kan inte hitta utrymme för installation.

en: I can't find needed image file `%s'.
sv: Den nödvändiga avbildsfilen "%s" kan inte hittas.

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on blanking bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to disallow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
sv: Partitionstabellen kan inte läsas - den är alldeles för trasig.
    Vi kan gå vidare genom att rensa dåliga partitioner (ALL DATA försvinner!)
    Den andra lösningen är att förhindra DrakX från att ändra partitionstabellen.
    (felet är %s)
    
    Accepterar du att förlora alla partitioner?

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
sv: Partitionstabellen kan inte läsas - den är alldeles för trasig.
    Kommer nu att försöka rensa alla felaktiga partitioner.

en: I don't know
sv: Vet ej

en: I don't know how to format %s in type %s
sv: Vet inte hur man formaterar %s i typ %s

en: I have detected an ISDN PCI Card, but I don't know the type. Please select one PCI card on the next screen.
sv: Jag har hittat ett ISDN PCI-kort, men känner inte till modellen. Välj ett av PCI-korten på nästa skärm.

en: IP address
sv: IP-adress

en: IP address should be in format 1.2.3.4
sv: IP-adressen ska vara i formatet 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
sv: ISDN-konfiguration

en: ISDN card
sv: ISDN-kort

en: ISDN connection
sv: ISDN-uppkoppling

en: Icelandic
sv: Isländskt

en: Icon
sv: Ikon

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
sv: Om du har alla cd-skivorna i listan ovan, välj Ok.
    Om du inte har någon av dem, välj Avbryt.
    Om du bara har några av dem, se till att bara
    de du har är valda, välj sedan Ok.

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
sv: Om du tänker använda aboot, se till att lämna ledigt utrymme (2048 sektorer räcker)
    i början av disken.

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
sv: Om du vill installera mindre än detta, välj då hur stor del av
    paketen du vill installera. Vid en låg andel kommer endast de
    viktigaste paketen att installeras. Om du väljer 100%%, kommer alla
    valda paket att installeras.

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
sv: Om din skrivare inte finns med i listan, välj en kompatibel (se skrivarens manual) eller en liknande.

en: Image
sv: Avbild

en: Importance: %s
sv: Betydelsegrad: %s

en: In addition, queues not created with this program or "foomatic-configure" cannot be transferred.
sv: Köer som inte skapats med detta program eller "foomatic-configure" kan inte överföras.

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
sv: I vissa fall behöver drivrutinen %s extra information för att fungera
    korrekt. Vanligtvis fungerar det ändå. Vill du specificera extra
    information eller låta drivrutinen leta efter informationen själv?
    Ibland kan sökningen låsa datorn, men det ska inte
    ställa till med någon skada.

en: Individual package selection
sv: Välj enskilda paket

en: Info
sv: Information

en: Info:
sv: Information:

en: Initials tests
sv: Initiala tester

en: Initrd-size
sv: Initrd-storlek

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
sv: Sätt in en FAT-formaterad diskett i diskettstationen %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
sv: Sätt in en tom diskett i diskettenhet %s

en: Insert a floppy containing package selection
sv: Sätt in en diskett som innehåller ditt paketval

en: Insert a floppy in %s
sv: Sätt in en diskett i diskettstationen %s

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
sv: Sätt in en diskett i diskettstationen.
    All data på denna diskett kommer att tas bort.

en: Install
sv: Installera

en: Install & convert Fonts
sv: Installerar & konverterar teckensnitt

en: Install Class
sv: Installationsklass

en: Install List
sv: Installera lista

en: Install bootloader
sv: Installera starthanterare

en: Install system
sv: Installera system

en: Install system updates
sv: Installera systemuppdateringar

en: Install/Update
sv: Installera/Uppdatera

en: Installation of %s failed. The following error occured:
sv: Installationen av %s misslyckades. Följande fel uppstod:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
sv: Installation av starthanteraren misslyckades. Följande fel uppstod:

en: Installing
sv: Installerar

en: Installing Foomatic ...
sv: Installerar Foomatic...

en: Installing HPOJ package...
sv: Installerar HPOJ-paket...

en: Installing SANE package...
sv: Installerar Sane-paket...

en: Installing a printing system in the %s security level
sv: Installerar ett skrivarsystem i säkerhetsnivån %s

en: Installing bootloader
sv: Installerar starthanterare

en: Installing driver for %s card %s
sv: Installerar drivrutin för %s kort %s

en: Installing package %s
sv: Installerar paketet %s

en: Installing package %s
    %d%%
sv: Installerar paket %s
    %d%%

en: Installing packages...
sv: Installerar paket...

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface %s
sv: Gränssnitt %s

en: Interface %s (using module %s)
sv: Gränssnitt %s (använder modul %s)

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Internal ISDN card
sv: Internt ISDN-kort

en: Internet Connection Configuration
sv: Konfiguration av Internetanslutning

en: Internet Connection Sharing
sv: Internetdelning

en: Internet Connection Sharing currently disabled
sv: Internetdelning för närvarande inaktiverat

en: Internet Connection Sharing currently enabled
sv: Internetdelning är för närvarande aktiverat

en: Internet access
sv: Internetåtkomst

en: Internet and Messaging
sv: Internet och Messaging

en: Internet configuration
sv: Internetkonfiguration

en: Internet connection
sv: Internetanslutning

en: Internet connection & configuration
sv: Internetanslutning & konfiguration

en: Internet connection configuration
sv: Konfiguration av Internetanslutning

en: Internet connection sharing configuration
sv: Konfigurera Internetanslutning och delning

en: Internet connection sharing is now disabled.
sv: Internetdelning är nu inaktiverat

en: Internet connection sharing is now enabled.
sv: Internetdelning är nu aktiverat

en: Internet gateway
sv: Internet-gateway

en: Internet station
sv: Internetstation

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read carefully this document. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurance of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
sv: Detta är en inofficiell översättning av licensavtalet för
    Linux Mandrake. Denna text bestämmer inte reglerna för mjukvara i
    denna distribution - endast den franska originaltexten för
    Linux Mandrake-licensen gör det. Denna text tillhandahålls för att
    hjälpa dig som svensktalande att förstå licensen bättre.
    
    
    Introduktion
    
     Hädanefter avses med beteckningen "Mjukvaruprodukter",
    operativsystemet, samt de olika komponenter som ingår i
    Mandrake Linux-distributionen. Mjukvaruprodukterna inkluderar, men är
    inte begränsade till, programmen, metoderna, reglerna och
    dokumentationen relaterade till operativsystemet och de olika
    komponenterna i Mandrake Linux-distributionen.
    
    
    1. Licens
    
     Läs denna text noggrant. Den är en licensavtal mellan dig
    och MandrakeSoft S.A., gällande mjukvaruprodukterna. Genom att
    installera, kopiera, eller använda mjukvaruprodukterna på något sätt,
    accepterar du detta avtal, och godkänner att rätta dig efter dess
    regler.
     Genom att installera, kopiera eller använda mjukvaruprodukterna på
    något sätt som inte tillåts enligt detta avtal, har du brutit avtalet,
    som då upphör, och därigenom förverkat alla de rättigheter det ger
    dig. Skulle avtalet upphöra, måste du omedelbart förstöra alla kopior
    av mjukvaruprodukten.
    
    
    2. Begränsad garanti
    
     Mjukvaruprodukten och medföljande dokumentation tillhandahålls "som
    den är", utan någon som helst garanti, endast begränsat av vad lagen
    kräver. MandrakeSoft S.A. ska, under inga omständigheter, till den
    grad lagen tillåter det, hållas ansvariga för olycks-, direkt eller
    indirekt skada (bland annat, men inte begränsat till, minskad
    försäljning, drifts-/affärs-avbrott, finansiella förluster,
    rättsavgifter och böter i en rättsprocess mot er, eller några andra
    därav följande förluster) som orsakats av användandet, eller oförmågan
    att använda mjukvaruprodukten, även om MandrakeSoft S.A. skulle ha
    vetskap möjligheten av en sådan händelse.
    
    BEGRÄNSAT ANSVAR GÄLLANDE ÄGANDET ELLER ANVÄNDANDET AV PROGRAMVARA FÖRBJUDEN I VISSA LÄNDER
    
     MandrakeSoft S.A. ska, under inga omständigheter, till den grad
    lagen tillåter det, hållas ansvariga för olycks-, direkt eller
    indirekt skada (bland annat, men inte begränsat till, minskad
    försäljning, drifts-/affärs-avbrott, finansiella förluster,
    rättsavgifter och böter i en rättsprocess mot er, eller några andra
    därav följande förluster) som orsakats av ägandet, användandet eller
    nedladdandet, från någon av Mandrake Linuxs siter, av
    mjukvarukomponenter som är förbjudna eller begränsade av landets
    lagar. Detta begränsade ansvar gäller bland annat, men är inte
    begränsat till, det kryptografiska mjukvarukomponenter som ingår i
    Mjukvaruprodukten.
    
    
    3. GPL och relaterade licenser
    
     Mjukvaruprodukten består av komponenter med olika upphovsmän (fysiska
    eller juridiska). De flesta av dessa komponenter distribueras under
    The GNU General Public License, hädanefter kallad "GPL", eller
    liknande licenser. De flesta av dessa licenser tillåter dig att
    använda, kopiera, ändra och distribuera de licensierade
    komponenterna. Läs avtalet för varje enskild komponent noga
    innan ni använder komponenten i fråga. Varje fråga angående licensen
    för en given komponent ska ställas till komponentens upphovsman,
    inte till MandrakeSoft S.A.
     Program skrivna av MandrakeSoft S.A. distribueras under GPL.
     Dokumentation skriven av MandrakeSoft S.A. distribueras under en
    speciell licens. Se dokumentationen för detaljer.
    
    
    4. Upphovsrätt
    
     Alla rättigheter till Mjukvaruproduktens komponenter tillhör deras
    respektive upphovsmän och är skyddade av
    immaterialrätt/copyrightlagstiftning som kan appliceras på mjukvara.
     MandrakeSoft S.A. har rätt att ändra mjukvaruprodukten, helt eller
    delvis, på alla sätt och för alla ändamål.
     "Mandrake", "Mandrake Linux" och associerade logotyper är
    registrerade varumärken tillhörande MandrakeSoft S.A.
    
    
    5. Lagar
    
     Skulle någon del av detta avtal hållas olagligt, icke applicerbart
    eller ogiltigt av domstol, ska denna del exkluderas från avtalet. Ni
    fortsätter då att vara bunden av de återstående delarna av detta
    avtal.
     Detta avtals regler regleras av Frankrikes lagar.
     Alla stridigheter över reglerna i detta avtal ska i första hand
    göras upp utom domstol, och om detta ej är möjligt, inom en domstol i
    Paris, Frankrike.
     För alla frågor rörande denna text, kontakta MandrakeSoft
    S.A.

en: Iranian
sv: Iranskt

en: Ireland
sv: Irland

en: Is this an install or an update?
sv: Är detta en installation eller en uppdatering?

en: Is this correct?
sv: Är detta korrekt?

en: Is this the correct setting?
sv: Är denna inställning korrekt?

en: Is your computer getting time syncronized to another computer?
    Mostly, this is used by medium-large Unix/Linux organizations
    to synchronize time for logging and such.  If you're not part
    of a larger office and haven't heard of this, you probably 
    aren't.
sv: Blir din dator tidsynkroniserad med en annan dator?
    Vanligtvis används detta av mellanstora och stora Unix/Linux-företag
    för att synkronisera tider för loggning och dylikt. Om du inte är del
    i en större kontorsmiljö och inte har hört talas om denna funktion,
    blir den nog inte det.

en: Is your printer a multi-function device from HP (OfficeJet, PSC, PhotoSmart, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 with scanner)?
sv: Är din skrivare en flerfunktionsenhet från HP (OfficeJet, PSC, PhotoSmart, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 med en bildläsare)?

en: Israeli
sv: Israeliskt

en: Israeli (Phonetic)
sv: Israeliskt (Fonetiskt)

en: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for Mandrake Linux, and
    you are not supposed to know them all by heart.
    
    If you are performing a standard installation from a CD-ROM, you will first
    be asked to specify the CDs you currently have (in Expert mode only). Check
    the CD labels and highlight the boxes corresponding to the CDs you have
    available for installation. Click "OK" when you are ready to continue.
    
    Packages are sorted in groups corresponding to a particular use of your
    machine. The groups themselves are sorted into four sections:
    
     * "Workstation": if you plan to use your machine as a workstation, select
    one or more of the corresponding groups;
    
     * "Development": if your machine is to be used for programming, choose
    the desired group(s);
    
     * "Server": if your machine is intended to be a server, you will be able
    to select which of the most common services you wish to install on your
    machine;
    
     * "Graphical Environment": finally, this is where you will choose your
    preferred graphical environment. At least one must be selected if you want
    to have a graphical workstation!
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group. If you deselect all groups when performing a regular
    installation (by opposition to an upgrade), a dialog will pop up proposing
    different options for a minimal installation:
    
     * "With X": install the fewer packages possible to have a working
    graphical desktop;
    
     * "With basic documentation": installs the base system plus basic
    utilities and their documentation. This installation is suitable for
    setting up a server;
    
     * "Truly minimal install": will install the strict minimum necessary to
    get a working Linux system, in command line only. This installation is
    about 65Mb large.
    
    You can check the "Individual package selection" box, which is useful if
    you are familiar with the packages being offered or if you want to have
    total control over what will be installed.
    
    If you started the installation in "Upgrade" mode, you can unselect all
    groups to avoid installing any new package. This is useful for repairing or
    updating an existing system.
sv: Det är nu dags att ange vilka program du vill installera på ditt
    system. Det finns flera tusen paket tillgängliga för Mandrake Linux och
    det är inte meningen att du ska känna till alla.
    
    Om du utför en standardinstallation från cd kommer du först att
    få ange vilka cd-skivor du har till hands (endast i Expert-läge).
    Kontrollera cd-skivornas etiketter och markera rutorna som
    motsvarar de cd-skivor du har. Klicka "Ok" när du är klar.
    
    Paketen är sorterade i grupper som motsvarar olika användningsområden
    för din dator. Grupperna är i sig sorterade i fyra sektioner:
    
     * "Arbetsstation": Om du ska använda datorn som arbetsstation,
    välj en eller flera av de motsvarande grupperna.
    
    * "Utveckling": om datorn ska användas för programmering välj de
    önskade grupperna.
    
    * "Server": om datorn ska användas som server, kan du här
    välja de mest vanliga tjänsterna som du vill ha installerade på den.
    
     * "Grafisk miljö": slutligen, här väljer du den grafiska miljö som du
    vill använda. Välj åtminstone en om du vill ha ett grafiskt gränssnitt på
    din arbetsstation.
    
    Om du flyttar muspekaren över ett gruppnamn får du se en kort
    förklaringstext för just den gruppen. Om du inte väljer någon grupp när
    du installerar (och inte uppdaterar), kommer en dialogruta att visas och
    föreslå olika minimala installationer:
    
     * "Med X" Installera det minsta antalet paket som behövs för att få en
    fungerande grafisk skrivbordsmiljö.
    
     * "Med grundläggande dokumentation" Installerar grundsystemet plus
    grundläggande verktyg och dess dokumentation. Denna installation lämpar
    sig för en server.
    
    * "Minimal installation" Installerar det absolut minsta antalet paket som
    behövs för ett Linux-system, utan några grafiska system. Denna installation
    är ca 65Mb stor.
    
    Du kan markera "Välj enskilda paket" som är användbart om du vet vilka
    paket du vill ha installerade eller om du vill ha fullständig kontroll över
    vad som blir installerat.
    
    Om du startade installationen i uppdateringsläge, kan du avmarkera alla
    grupper för att undvika installation av nya paket. Detta är användbart
    för att reparera eller uppdatera ett befintligt system.

en: Italian
sv: Italienskt

en: Italy
sv: Italienskt

en: Japan (cable)
sv: Japan (kabel)

en: Japanese 106 keys
sv: Japanskt 106 tangenter

en: Join the Free Software world
sv: Gå med i den fria mjukvarans värld.

en: Journalised FS
sv: Journalförande fs

en: KDE Workstation
sv: KDE arbetsstation

en: Keep the changes?
    Current configuration is:
    
    %s
sv: Behålla ändringarna?
    Aktuell konfiguration är:
    
    %s

en: Kernel Boot Timeout
sv: Tidsgräns för kärnuppstart

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard layout: %s
sv: Tangentbordslayout: %s

en: Know how to use this printer
sv: Känner till hur man använder denna skrivare

en: Korean keyboard
sv: Koreanskt

en: LAN Configuration
sv: LAN-konfiguration

en: LAN configuration
sv: LAN-konfiguration

en: LAN connection
sv: LAN-anslutning

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
sv: LBA (fungerar inte med gamla BIOS)

en: LDAP Base dn
sv: LDAP Base DN

en: LDAP Server
sv: LDAP-server

en: LILO (the LInux LOader) and grub are bootloaders: they are able to boot
    either GNU/Linux or any other operating system present on your computer.
    Normally, these other operating systems are correctly detected and
    installed. If this is not the case, you can add an entry by hand in this
    screen. Be careful to choose the correct parameters.
    
    You may also not want to give access to these other operating systems to
    anyone. In which case, you can delete the corresponding entries. But then,
    you will need a boot disk in order to boot those other operating systems!
sv: LILO (Linux Loader) och grub är starthanterare: de kan starta
    antingen GNU/Linux eller något annat operativsystem som finns
    på datorn. Vanligtvis hittas och installeras dessa andra
    operativsystem automatiskt. Om så inte är fallet kan du lägga till
    en post manuellt i den här rutan. Var försiktig så att du inte
    väljer felaktiga parametrar.
    
    Du kanske inte vill att någon annan ska få åtkomst till dessa andra
    operativsystem. Om så är fallet kan du ta bort de motsvarande posterna.
    Men om du gör det, måste du använda en startdiskett för att kunna starta
    dessa operativsystem!

en: LILO and grub are GNU/Linux bootloaders. This stage, normally, is totally
    automated. In fact, DrakX analyzes the disk boot sector and acts
    accordingly, depending on what it finds here:
    
     * if a Windows boot sector is found, it will replace it with a grub/LILO
    boot sector. Hence, you will be able to load either GNU/Linux or another
    OS;
    
     * if a grub or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one.
    
    If in doubt, DrakX will display a dialog with various options.
    
     * "Bootloader to use": you have three choices:
    
        * "GRUB": if you prefer grub (text menu).
    
        * "LILO with graphical menu": if you prefer LILO with its graphical
    interface.
    
        * "LILO with text menu": if you prefer LILO with its text menu interface.
    
     * "Boot device": in most cases, you will not change the default
    ("/dev/hda"), but if you prefer, the bootloader can be installed on the
    second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk ("/dev/fd0");
    
     * "Delay before booting the default image": when rebooting the computer,
    this is the delay granted to the user to choose in the bootloader menu,
    another boot entry than the default one.
    
    !! Beware that if you choose not to install a bootloader (by selecting
    "Cancel" here), you must ensure that you have a way to boot your Mandrake
    Linux system! Also, be sure you know what you do before changing any of the
    options. !!
    
    Clicking the "Advanced" button in this dialog will offer many advanced
    options, which are reserved to the expert user.
    
    After you have configured the general bootloader parameters, the list of
    boot options which will be available at boot time will be displayed.
    
    If there is another operating system installed on your machine, it will
    automatically be added to the boot menu. Here, you can choose to fine-tune
    the existing options. Select an entry and click "Modify" to modify or
    remove it; "Add" creates a new entry; and "Done" goes on to the next
    installation step.
sv: LILO och Grub är starthanterare för GNU/Linux. Det här steget är
    vanligtvis helt automatiskt. DrakX analyserar startsektorn på
    disken och uppträder lite olika beroende på vad den hittar där:
    
     * om en startsektor tillhörande Windows hittas kommer den att ersättas
    med grub/LILO. På så sätt kan du välja mellan GNU/Linux och andra OS
    när du startar datorn.
    
     * om en grub- eller LILO-startsektor hittas, kommer den att ersättas med en
    ny.
    
    Vid tveksamheter kommer DrakX att visa en dialogruta med diverse alternativ.
    
     * "Starthanterare som ska användas": du har tre val:
    
        * "Grub": om du föredrar Grub (textbaserad meny).
    
        * "LILO med grafisk meny": om du föredrar Lilo med grafiskt
    gränssnitt.
    
        * "LILO med textbaserad meny": om du föredrar LILO med textbaserad meny.
    
     * "Startenhet": i de flesta fall behöver du inte ändra det förvalda
    ("/dev/hda"), men om du föredrar kan starthanteraren installeras på
    andra hårddisken ("/dev/hdb") eller till och med på diskett ("/dev/fd0").
    
     * "Fördröjning innan förvald avbild startar": vid omstart av datorn är
    detta tiden som användaren har på sig att välja ett annat värde än det
    förvalda i starthanterarens meny.
    
    Obs! Om du väljer att inte installera någon starthanterare (genom att välja
    "Avbryt") måste du se till att du kan starta ditt Mandrake Linux-system
    på något annat sätt! Om du inte känner dig säker, ändra inte på några
    alternativ!
    
    Om du klickar på Avancerat i den här dialogrutan kommer du att
    erbjudas många avancerade alternativ, reserverade för expertanvändaren.
    
    Efter att du har konfigurerat de generella parametrarna för starthanteraren
    får du se de olika startalternativen som kommer att finnas vid uppstart.
    
    Om det finns något annat operativsystem installerat på datorn kommer det
    att automatiskt läggas till startmenyn. Här kan du välja att finjustera
    de existerande alternativen. Välj ett startalternativ och klicka på "Ändra"
    för att ändra eller ta bort. "Lägg till" skapar ett nytt startalternativ och
    "Färdig" tar dig till nästa installationssteg.

en: LILO with graphical menu
sv: LILO med grafisk meny

en: LILO with text menu
sv: LILO med textbaserad meny

en: LILO/grub Installation
sv: Installation av Lilo/Grub

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
sv: LPD och LPRng stödjer inte IPP-skrivare.

en: LVM name?
sv: LVM-namn?

en: LVM-disks %s
sv: LVM-diskar %s

en: Label
sv: Etikett

en: Latin American
sv: Latinamerikanskt

en: Latvian
sv: Lettisk

en: Launch Aurora at boot time
sv: Kör Aurora vid uppstart

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
sv: Starta paketfiltrering för 2.2-serien av Linuxkärnan, för att sätta
    upp en brandvägg som skyddar din dator från nätverksattacker.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
sv: Starta ljudsystemet ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)

en: Launch the X-Window system at start
sv: Kör X-Window-systemet vid start

en: Launch the sound system on your machine
sv: Starta ljudsystemet på din dator

en: Launch userdrake
sv: Starta userdrake

en: Leaving in %d seconds
sv: Avslutar om %d sekunder

en: Left "Windows" key
sv: Vänstra "Windows"-tangenten

en: Level %s
sv: Nivå %s

en: Lexmark inkjet configuration
sv: Konfiguration av Lexmark inkjet

en: License agreement
sv: Licensavtal

en: Lilo/grub mode
sv: Lilo/Grub-läge

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
sv: Linux Virtual Server, används för att bygga en högpresterande
    och tillgänglig server.

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
sv: Linuxconf kommer emellanåt att utföra olika aktiviteter
    vid uppstart för att hålla systemet i skick.

en: List of data corrupted:
sv: Lista på förstörd data:

en: List of data to restore:
sv: Lista på data att återställa:

en: Listed above are the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, they are good for most common
    installations. If you make any changes, you must at least define a root
    partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not be
    able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a partition for "/home"
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
sv: Listat ovan är de existerande Linux-partitionerna som hittats på
    hårddisken. Du kan behålla valen som gjorts av guiden, de passar de flesta
    vanliga installationer. Om du gör några ändringar måste du åtminstone
    definiera en rotpartition ("/"). Välj inte en för liten partition för
    då kommer du inte kunna installera tillräckligt med mjukvara. Om du vill
    lagra din data på en separat partition, behöver du också skapa en partition
    för /home (endast möjligt om du har mer än en Linux-partition tillgänglig).
    
    Varje partition listas som följer: "Namn", "Kapacitet".
    
    "Namn" är strukturerad på följande vis: "hårddisktyp", "hårddisknummer",
    "partitionsnummer" (till exempel, "hda1").
    
    "Hårddisktyp" är "hd" om din hårddisk är en IDE-hårddisk och
    "sd" om det är en SCSI-hårddisk.
    
    "Hårddisknummer" är alltid en bokstav efter "hd" eller "sd". För IDE-
    hårddiskar:
    
     * "a" betyder "master-hårddisk på den primära IDE-kontrollern",
    
     * "b" betyder "slavhårddisk på den primära IDE-kontrollern",
    
     * "c" betyder "master-hårddisk på den sekundära IDE-kontrollern",
    
     * "d" betyder "slavhårddisk på den sekundära IDE-kontrollern".
    
    Med SCSI-hårddiskar betyder ett "a" "lägsta SCSI-ID", ett "b" betyder
    "andra lägsta SCSI-ID", etc.

en: Lithuanian "number row" QWERTY
sv: Litauiskt "number row" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
sv: Litauiskt "phonetic" QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
sv: Litauiskt AZERTY (nytt)

en: Lithuanian AZERTY (old)
sv: Litauiskt AZERTY (gamalt)

en: Load from floppy
sv: Ladda från diskett

en: Load the drivers for your usb devices.
sv: Ladda drivrutinerna för dina USB-enheter.

en: Load/Save on floppy
sv: Ladda/spara på diskett

en: Loading from floppy
sv: Laddar från diskett

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
sv: Modulen %s kunde inte laddas.
    Vill du försöka igen med andra parametrar?

en: Local Printer
sv: Lokal skrivare

en: Local Printers
sv: Lokala skrivare

en: Local files
sv: Lokala filer

en: Local printer
sv: Lokal skrivare

en: Location
sv: Placering

en: Login ID
sv: Användar-ID

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
sv: Logitech Mouse (seriell, gammal C7-typ)

en: Looking for available packages
sv: Söker efter tillgängliga paket

en: Loopback file name:
sv: Loopback-filnamn:

en: Loopback file name: %s
sv: Loopback-filnamn: %s

en: Loopback file(s):
       %s
sv: Loopback-fil(er):
       %s

en: MOVE YOUR WHEEL!
sv: SNURRA PÅ HJULET!

en: Macedonian
sv: Makedoniskt

en: Mail/Groupware/News
sv: E-post/Gruppprogram/Diskussioner

en: Mail/SMS alert
sv: E-post/SMS-underrättelse

en: Mail/SMS alert configuration
sv: Konfiguration av e-post/SMS-underrättelse

en: Making printer port available for CUPS ...
sv: Gör skrivarport tillgänglig för CUPS...

en: Mandatory package %s is missing
sv: Det obligatoriska paketet %s saknas

en: Mandrake Control Center
sv: Mandrakes kontrollcentral

en: Mandrake Linux 8.2 is the ultimate development platform. Discover the power of the GNU gcc compiler as well as the best Open Source development environments
sv: Mandrake Linux 8.2 är den ultimata plattformen för programutveckling. Upptäck kraften i GNU gcc-kompilatorn och använd de bästa öppna utvecklingsmiljöerna.

en: Mandrake Linux 8.2 lets you push your multimedia computer to its limits! Use the latest software to play music and audio files, edit and organize your images and photos, watch TV and videos, and much more
sv: Mandrake Linux 8.2 låter dig använda din multimediadator fullt ut! Använd de senaste programmen för att spela musik- och ljudfiler, redigera och organisera dina bilder och foton, titta på TV och video och mycket mer.

en: Mandrake Linux 8.2 provides 11 different graphical desktop environments and window managers to choose from including GNOME 1.4, KDE 2.2.2, Window Maker 0.8, and the rest
sv: Mandrake Linux 8.2 erbjuder 11 olika grafiska skrivbordsmiljöer och fönsterhanterare att välja mellan, inklusive GNOME 1.4, KDE 2.2.2, Window Maker 0.8, m.fl.

en: Mandrake Linux 8.2 provides the best Open Source games - arcade, action, cards, sports, strategy, ...
sv: Mandrake Linux 8.2 levererar de bästa Open Source-spelen. Arkad, action, kort, sport, strategi, mm.

en: Mandrake Linux 8.2 provides the best software to access everything the Internet has to offer: Surf the web & view animations with Mozilla and Konqueror, exchange email & organize your personal information with Evolution and Kmail, and much more
sv: Mandrake Linux 8.2 ger dig de bästa programmen för att komma åt allt som Internet har att erbjuda. Surfa på webben och se på animationer med Mozilla och Konqueror, skicka/ta emot e-post och organisera din personliga information med Evolution och KMail och mycket mer.

en: Mandrake Linux Installation %s
sv: Mandrake Linux installation %s

en: Mandrake Tools Explanations
sv: Förklaring av Mandrake-verktyg

en: Manual configuration
sv: Manuell konfiguration

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Minimal install
sv: Minimal installation

en: Minimum (%dMB)
sv: Minimal (%dMB)

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify RAID
sv: Ändra RAID

en: Modify printer configuration
sv: Ändra skrivarinställning

en: Module options:
sv: Modulalternativ:

en: Monitor
sv: Bildskärm

en: Monitor HorizSync: %s
sv: Bildskärm horisynk: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
sv: Bildskärm vertuppdatering: %s

en: Monitor not configured
sv: Bildskärm ej konfigurerad

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
sv: Bildskärm som klarar 1600x1200 i 70 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
sv: Bildskärm som klarar 1600x1200 i 76 Hz

en: Monitor: %s
sv: Bildskärm: %s

en: More
sv: Mer

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
sv: Fler grafiska skrivbordsmiljöer (Gnome, IceWM)

en: More Options
sv: Fler alternativ

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose the one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
sv: Fler än en Microsoft Windows-partition har hittats på hårddisken.
    Välj vilken av dem du vill ändra storlek på för att kunna installera ditt
    nya operativsystem Mandrake Linux.
    
    Varje partition listas som följer: "Linux-namn", "Windows-namn"
    "Kapacitet".
    
    "Linux-namn" är strukturerad på följande vis: "hårddisktyp", "hårddisknummer",
    "partitionsnummer" (till exempel, "hda1").
    
    "Hårddisktyp" är "hd" om din hårddisk är en IDE-hårddisk och
    "sd" om det är en SCSI-hårddisk.
    
    "Hårddisknummer" är alltid en bokstav efter "hd" eller "sd". Med IDE-
    hårddiskar:
    
     * "a" betyder "master-hårddisk på den primära IDE-kontrollern",
    
     * "b" betyder "slavhårddisk på den primära IDE-kontrollern",
    
     * "c" betyder "master-hårddisk på den sekundära IDE-kontrollern",
    
     * "d" betyder "slavhårddisk på den sekundära IDE-kontrollern".
    
    Med SCSI-hårddiskar, betyder "a" "lägsta SCSI-ID", ett "b" betyder
    "andra lägsta SCSI-ID", etc.
    
    "Windows-namn" är bokstaven på din hårddisk under Windows (den första
    disken eller partitionen kallas "C:").

en: Mount
sv: Montera

en: Mount options
sv: Monteringsalternativ

en: Mount point
sv: Monteringspunkt

en: Mount point:
sv: Monteringspunkt:

en: Mount points must begin with a leading /
sv: Monteringspunkter måste börja med /.

en: Mounted
sv: Monterad

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
sv: Monterar/avmonterar alla nätverksfilsystem (NFS, SMB och NCP).

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Port
sv: Musport

en: Mouse device: %s
sv: Musenhet: %s

en: Mouse type: %s
sv: Mustyp: %s

en: Move
sv: Flytta

en: Move files to the new partition
sv: Flytta filer till den nya partitionen

en: Moving
sv: Flyttar

en: Moving files to the new partition
sv: Flyttar filerna till den nya partitionen

en: Moving partition...
sv: Flyttar partition...

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
sv: Multi-frequency som klarar 1280x1024 i 60 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
sv: Multi-frequency som klarar 1280x1024 i 74 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
sv: Multi-frequency som klarar 1280x1024 i 76 Hz

en: Multi-head configuration
sv: Anpassa "multi-head"

en: Multimedia - CD Burning
sv: Multimedia - cd-bränning

en: Multimedia - Graphics
sv: Multimedia - Grafik

en: Multimedia - Sound
sv: Multimedia - Ljud

en: Multimedia and Graphics
sv: Multimedia och grafik

en: Multimedia station
sv: Multimediastation

en: NCP queue name missing!
sv: Namn på NCP-kö saknas.

en: NCP server name missing!
sv: Namn på NCP-server saknas.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
sv: NFS är ett populärt protokoll för fildelning över TCP/IP-nätverk.
    Den här demonen tillhandahåller NFS-fillåsning.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
sv: NFS är ett populärt protokoll för fildelning över TCP/IP-nätverk.
    Den här demonen är en server för detta protokoll, och konfigureras
    i filen /etc/exports.

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
sv: NFS-server, SMB-server, Proxyserver, SSH-server

en: NIS Domain
sv: NIS-domän

en: NIS Server
sv: NIS-server

en: NTP Server
sv: NTP-server

en: Name of printer
sv: Skrivarens namn

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
sv: Skrivarnamnet får bara innehålla bokstäver, siffror och understrykningsstreck.

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
sv: Namn på profilen som ska skapas (den nya profilen skapas som en kopia av den aktuella):

en: Name:
sv: Namn:

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: NetWare Printer Options
sv: Skrivarinställningar för Netware

en: Netherlands
sv: Nederländskt

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Computer (client)
sv: Nätverksdator (klient)

en: Network Computer server
sv: Nätverksserver

en: Network Configuration
sv: Konfigurera nätverk

en: Network Configuration Wizard
sv: Guiden för nätverkskonfiguration

en: Network configuration
sv: Nätverkskonfiguration

en: Network configuration (%d adapters)
sv: Nätverkskonfiguration (%d kort)

en: Network functionality not configured
sv: Nätverksfunktionalitet ej konfigurerad

en: Network interface
sv: Nätverksgränssnitt

en: Network interface already configured
sv: Nätverksgränssnitt redan konfigurerat

en: Network printer (TCP/Socket)
sv: Nätverksskrivare (TCP/socket)

en: Network printers can only be installed after the installation. Choose "Hardware" and then "Printer" in the Mandrake Control Center.
sv: Nätverksskrivare kan endast installeras efter installationen. Välj "Hårdvara" sedan "Skrivare" i Mandrakes kontrollcentral.

en: New configuration (isdn-light)
sv: Ny konfiguration (isdn-light)

en: New printer name
sv: Nytt skrivarnamn

en: New profile...
sv: Ny profil...

en: New size in MB:
sv: Ny storlek i MB:

en: NewStyle Categorizing Monitor
sv: Ny stil kategoriseringsmonitor

en: NewStyle Monitor
sv: Ny stil monitor

en: Newzealand
sv: Nya Zeeland

en: Next
sv: Nästa

en: Next ->
sv: Nästa ->

en: No
sv: Nej

en: No (firewall this off from the internet)
sv: Nej (blockera detta mot Internet)

en: No I don't need DHCP
sv: Nej, jag behöver inte DHCP

en: No I don't need NTP
sv: Nej, jag behöver inte NTP

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
sv: Inget ISDN PCI-kort hittat. Välj ett på nästa skärm.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
sv: Ingen Internetdelning har varit konfigurerad.

en: No TV Card detected!
sv: Inget TV-kort kunde hittas!

en: No TV Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Video/TV Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
sv: Inget TV-kort kunde hittas i din dator. Kontrollera att ditt TV-kort har stöd för Linux och att det sitter i ordentligt.
    
    
    Du kan besöka vår hårdvarudatabas på:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No additional information
    about this service, sorry.
sv: Tyvärr, ingen ytterligare information
    om den här tjänsten.

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
sv: Ingen konfigurationsfil hittad. 
    Klicka på Guide eller Avancerat.

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
sv: Ingen konfiguration, klicka på Guide eller Avancerat.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
sv: Inget Ethernet-nätverkkort har hittats i ditt system.
    Kan inte installera denna nätverkstyp.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
sv: Inget Ethernet-nätverkskort har hittats i ditt system. Kör konfigurationsverktyget för hårdvara.

en: No floppy drive available
sv: Ingen diskettstation tillgänglig

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
sv: Inget ledigt utrymme för 1MB bootstrap! Installationen fortsätter, men för att starta ditt system måste du skapa en "bootstrap"-partition i Diskdrake.

en: No local printer found!
sv: Ingen lokal skrivare funnen!

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
sv: Ingen lokal skrivare hittades! För att manuellt installera en skrivare, ange ett enhetsnamn/filnamn i inmatningsfältet (Pararellportar: /dev/lp0, /dev/lp1,..., lika med LPT1:, LPT2:,..., Första USB-skrivaren: /dev/usb/lp0, andra USB-skrivaren: /dev/usb/lp1,...).

en: No mouse
sv: Ingen mus

en: No network adapter on your system!
sv: Inget nätverkskort i ditt system.

en: No password
sv: Inget lösenord

en: No printer
sv: Ingen skrivare

en: No root partition found to perform an upgrade
sv: Ingen rotpartition hittades för uppdatering

en: No sharing
sv: Dela ej med

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
sv: Inget ljudkort hittades. Prova "harddrake" efter installationen

en: No test pages
sv: Inga testsidor

en: No, I don't want autologin
sv: Nej, jag vill inte ha automatisk inloggning

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
sv: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 i 60 Hz, 800x600 i 72 Hz

en: Normal Mode
sv: Normalläge

en: Normal modem connection
sv: Normal modemuppkoppling

en: Normally, DrakX selects the right keyboard for you (depending on the
    language you have chosen) and you won't even see this step. However, you
    might not have a keyboard that corresponds exactly to your language: for
    example, if you are an English speaking Swiss person, you may still want
    your keyboard to be a Swiss keyboard. Or if you speak English but are
    located in Quebec, you may find yourself in the same situation. In both
    cases, you will have to go back to this installation step and select an
    appropriate keyboard from the list.
    
    Click on the "More" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
sv: I de flesta fall väljer DrakX rätt tangentbord åt dig (beroende på vilket
    språk du har valt) och det hela sker automatiskt. Men det kan hända
    att du har ett tangentbord som inte helt motsvarar ditt språk: om du
    till exempel är en engelsktalande schweizare kanske du ändå vill att
    ditt tangentbord är schweiziskt. Eller om du talar engelska och bor i
    Quebec kan du befinna dig i en liknande situation. I båda fallen behöver
    du gå tillbaka till detta installationssteg och välja önskat tangentbord
    ur listan.
    
    Klicka på Mer för en komplett lista över tillgängliga tangentbord.

en: Norway
sv: Norskt

en: Norwegian
sv: Norskt

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Not enough free space for auto-allocating
sv: Inte tillräckligt med utrymme för automatisk allokering

en: Not enough free space to allocate new partitions
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att allokera nya partitioner.

en: Not enough partitions for RAID level %d
sv: Inte tillräckligt många partitioner för RAID-nivå %d

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
sv: Ej tillräckligt med växlingsutrymme för att genomföra installationen, lägg till mer.

en: Not formatted
sv: Inte formaterad

en: Nothing to do
sv: Ingenting att göra

en: OK
sv: Ok

en: OK to restore the other files.
sv: Ok för att återställa de andra filerna.

en: OKI winprinter configuration
sv: Konfiguration av OKI winprinter

en: Office
sv: Kontor

en: Office Workstation
sv: Kontorsarbetsstation

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
sv: Kontorsprogram: ordbehandlare (Kword, Abiword), kalkylprogram (Kspread, Gnumeric), PDF-visare, etc

en: Old configuration (isdn4net)
sv: Äldre konfiguration (isdn4net)

en: On CUPS server "%s"
sv: På CUPS-server "%s"

en: On boot
sv: Vid uppstart

en: Open Firmware Delay
sv: Open Firmware-fördröjning

en: Option %s must be a number!
sv: Alternativet %s måste vara ett nummer!

en: Option %s must be an integer number!
sv: Alternativet %s måste vara ett heltal!

en: Option %s out of range!
sv: Alternativet %s är utanför området!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
sv: Alternativet "Begränsa alternativen för kommandoraden" är värdelöst utan lösenord.

en: Options
sv: Alternativ

en: Options: %s
sv: Alternativ: %s

en: Other
sv: Annan

en: Other Graphical Desktops
sv: Andra grafiska skrivbordsmiljöer

en: Other Media
sv: Annat media

en: Other OS (MacOS...)
sv: Annat OS (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
sv: Annat OS (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
sv: Annat OS (Windows...)

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
sv: PCMCIA används för att ansluta t ex ethernet-nätverkskort och modem till
    bärbara datorer. PCMCIA-tjänsten startas inte om den inte behövs, så det är
    helt säkert att ha den installerad, även på datorer som inte använder den.

en: PCMCIA support no longer exist for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
sv: PCMCIA-stöd finns inte längre för kärnan 2.2. Välj istället kärnan 2.4.

en: PDQ - Print, Don't Queue
sv: PDQ - "Print, Don't Queue"

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and Socket/TCP printers.
sv: PDQ stödjer endast lokala skrivare, LPD-fjärrskrivare och Socket/TCP-skrivare.

en: Package Group Selection
sv: Val av paketgrupper

en: Package List to Install
sv: Paketlista att installera

en: Package selection
sv: Paketval

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
sv: Förvald partition för uppstart
        (för MS-DOS-start, inte för Lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
sv: Partitionstabellen på disk %s kommer att skrivas till disk.

en: Partition table type: %s
sv: Partitionstabellstyp: %s

en: Partitioning failed: %s
sv: Partitionering misslyckades: %s

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (again)
sv: Lösenord (bekräfta)

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
sv: Lösenord är nu aktiverade, men att använda systemet i ett nätverk är ändå inte att rekommendera.

en: Percentage of packages to install
sv: Andel (i procent) av paketen som ska installeras

en: Personal Finance
sv: Personlig ekonomi

en: Personal Information Management
sv: Personlig informationshantering (PIM)

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Photo test page
sv: Fototestsida

en: Pipe job into a command
sv: Skicka jobbet till kommando

en: Please Build backup before to restore it...
     or verify that your path to save is correct.
sv: Kör först Bygg säkerhetskopia för att återställa den...
     eller verifiera att spara-sökvägen är korrekt.

en: Please Wait... Applying the configuration
sv: Vänta... verkställer konfigurationen

en: Please Wait... Verifying installed packages
sv: Vänta... Verifierar installerade paket

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
sv: Vänta. Den här operationen kan ta flera minuter.

en: Please be sure that the cron daemon is included in your services.
sv: Kontrollera att cron-demonen är inkluderad i dina tjänster.

en: Please check all users that you want to include in your backup.
sv: Markera alla användare som du vill inkludera i säkerhetskopian.

en: Please check if you are using CDRW media
sv: Markera om du använder cdrw-media

en: Please check if you want to erase your CDRW before
sv: Markera om du vill radera din cdrw

en: Please check if you want to include
     install boot on your CD.
sv: Markera om du vill inkludera
     installationsstart på cd:n.

en: Please check if you want to include install boot on your CD.
sv: Markera om du vill inkludera installationsstart på cd:n.

en: Please choose a language to use.
sv: Välj språket som ska användas.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
sv: Välj för varje steg om det ska vara en repris av din installation eller om det ska utföras manuellt.

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
sv: Välj ladda eller spara paketval på diskett.
    Formatet är detsamma som för auto_install-genererade disketter.

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
sv: Välj vilken serieport musen är kopplad till.

en: Please choose one of the following classes of installation:
sv: Välj en av de följande installationsklasserna:

en: Please choose the
    media for backup.
sv: Välj mediet för
    säkerhetskopiering.

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
sv: Välj första numret av de tio urval du vill ändra,
    eller tryck Enter för att fortsätta.
    Ditt val?

en: Please choose the port where your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
sv: Välj porten till vilken din skrivare är ansluten eller ange ett enhetsnamn/filnamn i inmatningsfältet.

en: Please choose the port where your printer is connected to.
sv: Välj porten till vilken skrivaren är ansluten.

en: Please choose the time 
    interval between each backup
sv: Välj tidsintervallet mellan varje 
    säkerhetskopiering

en: Please choose the type of your mouse.
sv: Välj mustyp.

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
sv: Välj vilket nätverkskort som ska kopplas mot ditt lokala nätverk.

en: Please choose what you want to backup
sv: Välj vad du vill säkerhetskopiera

en: Please choose where you want to backup
sv: Välj var du vill säkerhetskopiera

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
sv: Välj vilken nätverkskort du vill använda för anslutning till Internet

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
sv: Ange vilken serieport ditt modem är anslutet till:

en: Please choose your CD space
sv: Välj cd-utrymme

en: Please choose your keyboard layout.
sv: Välj tangentbordslayout.

en: Please choose your preferred language for installation and system usage.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation. Selecting other languages
    will install the language-specific files for system documentation and
    applications. For example, if you will host users from Spain on your
    machine, select English as the main language in the tree view and in the
    Advanced section click on the box corresponding to "Spanish|Spain".
    
    Note that multiple languages may be installed. Once you have selected any
    additional locales, click the "OK" button to continue.
sv: Välj det språk du önskar använda för installation och systemanvändning.
    
    Om du klickar på Avancerat kan du välja andra språk som du vill
    ha installerade på datorn. Genom att välja andra språk så kommer
    språkspecifika filer för systemdokumentation och program att installeras.
    Om du till exempel får besök av personer från Spanien som behöver använda
    din dator, välj Engelska som huvudspråket i trädvyn, och under den
    avancerade sektionen, klicka på den gråa stjärnan som motsvarar
    "Spanska|Spanien".
    
    Observera att flera språk kan installeras. Så fort du har valt alla
    ytterligare språk, klicka på Ok för att fortsätta.

en: Please click on a media
sv: Klicka på ett media

en: Please click on a partition
sv: Klicka på en partition

en: Please enter proxy login and password, if any.
    Leave it blank if you don't want login/passwd
sv: Ange användarnamn och lösenord för proxy.
    Lämna blankt om du inte vill ha något användarnamn/lösenord.

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
sv: Ange IP-konfigurationen för den här datorn.
    Varje adress ska skrivas som en så kallad
    dotted-quad (t ex 1.2.3.4).

en: Please enter the cd writer speed
sv: Ange hastigheten på cd-brännaren

en: Please enter the device name to use for backup
sv: Ange enhetsnamnet som ska användas för säkerhetskopiering

en: Please enter the directory to
     put the backup on this host.
sv: Ange katalogen på den här värddatorn
    där säkerhetskopiorna ska lagras.

en: Please enter the directory to save:
sv: Ange katalogen som ska sparas:

en: Please enter the directory where backups are stored
sv: Ange katalogen där säkerhetskopiorna lagras

en: Please enter the host name or IP.
sv: Ange värddatornamnet eller IP-adressen.

en: Please enter the maximum size
     allowed for Drakbackup
sv: Ange den maximala storleken
     som tillåts för Drakbackup

en: Please enter your CD Writer device name
     ex: 0,1,0
sv: Ange enhetsnamnet för cd-brännaren
     t ex: 0,1,0

en: Please enter your CD Writer device name (ex: 0,1,0)
sv: Ange enhetsnamnet på cd-brännaren (t ex: 0,1,0)

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
sv: Ange ditt datornamn om du vet det.
    En del DHCP-servrar kräver att din dator
    har ett namn för att fungera. Ditt datornamn
    ska skrivas inklusive domännamn,
    t ex som "mindator.mittlab.mittforetag.se".

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
sv: Ange ditt värddatornamn.
    Värddatornamnet ska vara ett fulltständigt datornamn,
    t ex "mindator.mindoman.se". Du kan också ange IP-adressen
    till en gateway om du har en sådan.

en: Please enter your login
sv: Ange ditt användarnamn

en: Please enter your password
sv: Ange ditt lösenord

en: Please fill in the ftp proxy informations
    Leave it blank if you don't want an ftp proxy
sv: Fyll i information om ftp-proxy.
    Lämna blankt om du inte vill ha någon ftp-proxy.

en: Please fill in the http proxy informations
    Leave it blank if you don't want an http proxy
sv: Fyll i information om http-proxy.
    Lämna blankt om du inte vill ha någon http-proxy.

en: Please fill or check the field below
sv: Fyll i, eller kontrollera, fältet nedan

en: Please give a user name
sv: Ange ett användarnamn

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
sv: Sätt in aktuell startdiskett i diskettstationen %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
sv: Sätt in cd-skivan med installationen och klicka på Ok.
    Om du inte har den, klicka på Avbryt för att undvika live-uppdatering.

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
sv: Sätt in disketten med uppdaterade moduler i diskettstationen %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
sv: Logga ut och använd sedan Ctrl-Alt-Backsteg

en: Please make a backup of your data first
sv: Säkerhetskopiera din data först

en: Please relog into %s to activate the changes
sv: Logga in i %s igen för att aktivera ändringarna

en: Please select data to backup...
sv: Välj data att säkerhetskopiera...

en: Please select data to restore...
sv: Välj data att återställa...

en: Please select media for backup...
sv: Välj media för säkerhetskopia...

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
sv: Välj den korrekta porten. Som exempel: porten som kallas "COM1" i
    Windows heter "ttyS0" i GNU/Linux.

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
sv: Välj de testsidor du vill skriva ut.
    Observera: fototestsidan kan ta ganska lång tid att få utskriven och på laserskrivare med för lite minne kanske det inte går överhuvudtaget. I de flesta fall räcker det med att skriva ut standardtestsidan.

en: Please test the mouse
sv: Testa musen

en: Please try again
sv: Försök igen

en: Please uncheck or remove it on next time.
sv: Avmarkera eller ta bort det nästa gång.

en: Please wait
sv: Vänta

en: Please wait, preparing installation
sv: Vänta, förbereder installation

en: Please,
    type in your tv norm and country
sv: Ange
    din TV-standard och ditt land

en: Please, choose the type of your mouse.
sv: Välj mustyp.

en: Please, choose your keyboard layout.
sv: Välj tangentbordslayout.

en: Polish
sv: Polskt

en: Polish (qwerty layout)
sv: Polskt (querty-layout)

en: Polish (qwertz layout)
sv: Polskt (qwertz-layout)

en: Poor
sv: Låg

en: Portuguese
sv: Portugisiskt

en: Post Install
sv: Bearbetar installation

en: Post Uninstall
sv: Bearbetar avinstallation

en: Post-install configuration
sv: Bearbetar installerade paket

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
sv: Postfix är en MTA (Mail Transport Agent), vilket är det program som flyttar e-post mellan datorer.

en: Postfix mail server, Inn news server
sv: E-postservern Postfix, Diskussionsgruppsservern Inn

en: PostgreSQL or MySQL database server
sv: PostgreSQL- eller MySQL-databasserver

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
sv: Potentiell LAN-adresskonflikt hittad i aktuell konfiguration av %s.

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
sv: Ange RAM-storlek om nödvändigt (hittade %d MB)

en: Preference:
sv: Inställning:

en: Preparing PrinterDrake ...
sv: Förbereder Printerdrake...

en: Preparing X-Window configuration
sv: Förbereder konfiguration av X-Window

en: Preparing bootloader
sv: Förbereder starthanterare

en: Preparing installation
sv: Förbereder installation

en: Preparing printer database ...
sv: Förbereder skrivardatabas...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
sv: Tryck Enter för att starta valt operativsystem, "e" för att redigera.

en: Previous
sv: Föregående

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Queue Name
sv: Skrivarkönamn

en: Print option list
sv: Alternativlista för utskrift

en: Print test pages
sv: Skriv ut testsidor

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
sv: Skrivare %s
    Vad vill du ändra på den här skrivaren?

en: Printer Device URI
sv: Skrivarenhetens URI

en: Printer Server
sv: Skrivarserver

en: Printer connection type
sv: Skrivarens anslutningstyp

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
sv: Standardinställningar för skrivare.
    
    Du bör se till att sidstorleken och bläcktyp/skrivarläge (om tillgängligt) samt hårdvaruinställningarna för laserskrivare (minne, duplexenhet, extra magasin) är inställda korrekt. Observera att med en väldigt hög utskriftskvalitet kan utskrifterna ta längre tid.

en: Printer host name
sv: Skrivarvärddatornamn

en: Printer host name missing!
sv: Namn på skrivarvärddatorn saknas.

en: Printer manufacturer, model
sv: Skrivarens tillverkare, modell

en: Printer manufacturer, model, driver
sv: Skrivarens tillverkare, modell, drivrutin

en: Printer model selection
sv: Val av skrivarmodell

en: Printer name, description, location
sv: Skrivarens namn, beskrivning, plats

en: Printer on NetWare server
sv: Skrivare på Netware-server

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
sv: Skrivare på SMB/Windows-server

en: Printer on parallel port \/*%s
sv: Skrivare på pararellport \/*%s

en: Printer on remote CUPS server
sv: Skrivare på CUPS-fjärrserver

en: Printer on remote lpd server
sv: Skrivare på LPD-fjärrserver

en: Printer options
sv: Skrivarinställningar

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
sv: Printerdrake har jämfört modellbeteckningen den kände av automatiskt med modeller som finns i dess modellista och försökt hitta den som passar bäst. Valet kan bli fel, speciellt om din skrivare inte finns med i listan överhuvudtaget. Så kontrollera om valet är korrekt och om så är fallet klicka på "Korrekt modell" annars på "Välj modell manuellt" så du kan välja skrivarmodell manuellt på nästa skärm.
    
    För din skrivare har Printerdrake hittat:
    
    %s

en: Printerdrake is able to auto-detect your locally connected parallel and USB printers for you, but note that on some systems the auto-detection CAN FREEZE YOUR SYSTEM AND THIS CAN LEAD TO CORRUPTED FILE SYSTEMS! So do it ON YOUR OWN RISK!
    
    Do you really want to get your printers auto-detected?
sv: Printerdrake kan automatiskt identifiera lokalt anslutna parallell- och USB-skrivare åt dig, men observera att på vissa system kan den automatiska identifieringen HÄNGA DIN DATOR OCH ÄVEN LEDA TILL FÖRSTÖRDA FILSYSTEM! Använd den på egen risk!
    
    Vill du verkligen att dina skrivare ska identifieras automatiskt?

en: Printing
sv: Skrivare

en: Printing on the printer "%s"
sv: Skriver ut på skrivare "%s"

en: Printing system:
sv: Skrivarsystem:

en: Printing test page(s)...
sv: Skriver ut testsida...

en: Printing/Scanning on "%s"
sv: Skriver ut/läser in bild på "%s"

en: Problems installing package %s
sv: Problem att installera paket %s

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration
sv: Problem uppstod under konfigurationen.
    Testa anslutningen via net_monitor eller mcc. Om din anslutning inte fungerar kan du starta om konfigurationen.

en: Profile to delete:
sv: Profil att ta bort:

en: Profile:
sv: Profil:

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
sv: Program för att hantera din ekonomi, som till exempel Gnucash

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Protocol for the rest of the world
sv: Protokoll för resten av världen

en: Protocol for the rest of the world 
     no D-Channel (leased lines)
sv: Protokoll för resten av världen 
     ingen D-kanal (hyrd lina)

en: Provider dns 1 (optional)
sv: Leverantörens DNS 1 (frivilligt)

en: Provider dns 2 (optional)
sv: Leverantörens DNS 2 (frivilligt)

en: Provider name (ex provider.net)
sv: Leverantörens namn (t ex leverantor.se)

en: Provider phone number
sv: Leverantörens telefonnummer

en: Proxies configuration
sv: Proxykonfiguration

en: Proxy configuration
sv: Proxykonfiguration

en: Proxy should be ftp://...
sv: Proxy ska vara ftp://...

en: Proxy should be http://...
sv: Proxy ska vara http://...

en: Quality support from the Linux Community, and from MandrakeSoft, is just around the corner. And if you're already a Linux veteran, become an "Expert" and share your knowledge at our support website
sv: Kvalificerad hjälp från Linux-världen och från MandrakeSoft finns precis bakom hörnet! Om du redan är en Linux-veteran, bli en "Expert" och dela med dig av dina kunskaper på vår supportwebb.

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit without saving
sv: Avsluta utan att spara

en: Quit without writing the partition table?
sv: Avsluta utan att skriva partitionstabellen?

en: RAID-disks %s
sv: RAID-diskar %s

en: Raw printer
sv: Rå skrivare

en: Raw printer (No driver)
sv: Rå skrivare (ingen drivrutin)

en: Re-configure interface and DHCP server
sv: Konfigurera om gränssnitt och DHCP-server

en: Re-submit
sv: Skicka igen

en: Read carefully!
sv: Läs noggrant!

en: Read-write
sv: Läs-skriv

en: Reading printer data ...
sv: Läser skrivardata...

en: Reading printer database ...
sv: Läser skrivardatabas...

en: Real name
sv: Fullständigt namn

en: Recommended
sv: Rekommenderad

en: Recommended (%dMB)
sv: Rekommenderad (%dMB)

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
sv: Uppdatera skrivarlista (för att göra alla CUPS-fjärrskrivare synliga)

en: Refreshing printer data ...
sv: Laddar om skrivardata...

en: Refuse
sv: Vägrar

en: Reload partition table
sv: Ladda om partitionstabell

en: Remember this password
sv: Kom ihåg detta lösenord

en: Remote Administration
sv: Fjärradministration

en: Remote CUPS server
sv: CUPS-fjärrserver

en: Remote Printers
sv: Fjärrskrivare

en: Remote host name
sv: Fjärrvärddatornamn

en: Remote host name missing!
sv: Namn på fjärrvärddatorn saknas.

en: Remote lpd Printer Options
sv: Alternativ för LPD-fjärrskrivare

en: Remote printer
sv: Nätverksskrivare

en: Remote printer name
sv: Fjärrskrivarnamn

en: Remote printer name missing!
sv: Namn på fjärrskrivaren saknas.

en: Removable media automounting
sv: Automatisk montering av flyttningsbar media

en: Remove List
sv: Ta bort lista

en: Remove Selected
sv: Ta bort valda

en: Remove Windows(TM)
sv: Ta bort Windows(TM)

en: Remove entry
sv: Ta bort post

en: Remove fonts on your system
sv: Tar bort teckensnitt från ditt system

en: Remove from LVM
sv: Ta bort från LVM

en: Remove from RAID
sv: Ta bort från RAID

en: Remove printer
sv: Ta bort skrivare

en: Remove the last item
sv: Ta bort den sista posten

en: Remove the logical volumes first
sv: Ta bort de logiska volymerna först

en: Remove the loopback file?
sv: Ta bort loopback-filen?

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org
sv: Ta bort den här skrivaren från Star Office/OpenOffice.org.

en: Remove user directories before restore.
sv: Ta bort användarkataloger före återställning.

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Removing LPD...
sv: Tar bort LPD...

en: Removing LPRng...
sv: Tar bort LPRng...

en: Removing old printer "%s" ...
sv: Tar bort gammal skrivare "%s"...

en: Removing printer "%s" ...
sv: Tar bort skrivare "%s"...

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org
sv: Tar bort skrivare från Star Office/OpenOffice.org

en: Replay
sv: Repris

en: Rescue partition table
sv: Rädda partitionstabell

en: Reselect correct fonts
sv: Välj om korrekta teckensnitt

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Resizing
sv: Ändrar storlek

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resolution: %s
sv: Upplösning: %s

en: Resolutions
sv: Upplösningar

en: Resolutions not chosen yet
sv: Upplösningar ej valda ännu

en: Restart XFS
sv: Starta om XFS

en: Restarting printing system ...
sv: Startar om skrivarsystem...

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore Other
sv: Återställ annat

en: Restore Users
sv: Återställ användare

en: Restore all backups
sv: Återställ alla säkerhetskopior

en: Restore from Hard Disk.
sv: Återställ från hårddisk.

en: Restore partition table
sv: Återskapa partitionstabell

en: Restore system
sv: Återställ system

en: Restoring from file %s failed: %s
sv: Återställning från fil %s misslyckades: %s

en: Restrict command line options
sv: Begränsa alternativen för kommandoraden

en: Right "Windows" key
sv: Högra "Windows"-tangenten

en: Right Alt key
sv: Högra alt-tangenten

en: Romanian (qwerty)
sv: Rumänskt (qwerty)

en: Romanian (qwertz)
sv: Rumänskt (qwertz)

en: Root Partition
sv: Rotpartition

en: Root partition size in MB:
sv: Storleken på rotpartitionen i MB:

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
sv: Kör "sndconfig" efter installationen för att konfigurera ditt ljudkort

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
sv: Denna tjänst kör kommandon som givits till "at"-kommandot, vid den
    tidpunkt som angetts. At kan även köra batch-kommandon då
    datorns belastning minskat under en angiven nivå.

en: Russian
sv: Ryskt

en: Russian (Yawerty)
sv: Ryskt (Yawerty)

en: SECURITY WARNING!
sv: SÄKERHETSVARNING!

en: SILO Installation
sv: SILO-installation

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
sv: SMB-skrivarinställningar (Windows 9x/NT)

en: SMB server IP
sv: SMB-serverns IP-adress

en: SMB server host
sv: SMB-servervärddator

en: Samba share name missing!
sv: Namn på Samba-utdelning saknas.

en: Save
sv: Spara

en: Save & Quit
sv: Spara och avsluta

en: Save as..
sv: Spara som...

en: Save on floppy
sv: Spara på diskett

en: Save packages selection
sv: Spara paketval

en: Save partition table
sv: Spara partitionstabell

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
sv: Sparar och återladdar enropi-poolen för att ge högre kvalitet
    på systemets slumptalsgenerator.

en: Scannerdrake was not able to detect your %s scanner.
    Please select the device where your scanner is plugged
sv: Scannerdrake kunde inte hitta din %s-scanner.
    Välj den enhet som din scanner sitter kopplad till.

en: Scanning for TV channels
sv: Söker efter TV-kanaler

en: Scanning for TV channels in progress ...
sv: Sökning efter TV-kanaler pågår...

en: Scanning on your HP multi-function device
sv: Söker av din HP-flerfunktionsenhet

en: Scanning partitions to find mount points
sv: Söker av partitioner för att finna monteringspunkter

en: Scientific Workstation
sv: Vetenskaplig arbetsstation

en: Screenshots will be available after install in %s
sv: Skärmdumpar kommer att finnas tillgängliga efter installationen i %s

en: Script-based
sv: Skriptbaserad

en: Search fonts in installed list
sv: Sök teckensnitt i installerad lista

en: Search installed fonts
sv: Sök installerade teckensnitt

en: Search servers
sv: Sök servrar

en: Second DNS Server (optional)
sv: Sekundär DNS-server (frivilligt)

en: Second floppy drive
sv: Andra diskettstationen

en: Sector
sv: Sektor

en: Secure Connection
sv: Säker anslutning

en: Security
sv: Säkerhet

en: Security level
sv: Säkerhetsnivå

en: See hardware info
sv: Visa hårdvaruinformation

en: Select Printer Connection
sv: Välj skrivaranslutning

en: Select Printer Spooler
sv: Välj utskriftshanterare

en: Select a graphic card
sv: Välj ett grafikkort

en: Select a scanner
sv: Välj en bildläsare

en: Select another media to restore from
sv: Välj ett annat media att återställa från

en: Select file
sv: Välj fil

en: Select installation class
sv: Välj installationsklass

en: Select model manually
sv: Välj modell manuellt

en: Select the files or directories and click on 'Add'
sv: Välj filerna eller katalogerna och klicka på Lägg till

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
sv: Välj teckensnittsfilen eller katalogen och klicka på Lägg till

en: Select the memory size of your graphic card
sv: Välj minnesstorlek på ditt grafikkort

en: Select user manually
sv: Välj användare manuellt

en: Select your provider.
     If it's not in the list, choose Unlisted
sv: Välj din leverantör.
     Om den saknas i listan, välj "Unlisted"

en: Selected All
sv: Markera alla

en: Selected size is larger than available space
sv: Vald storlek är större än tillgängligt utrymme.

en: Send mail report after each backup to :
sv: Skicka en e-postrapport efter varje säkerhetskopiering till:

en: Sending files...
sv: Skickar filer...

en: Serbian (cyrillic)
sv: Serbiskt (cyrillic)

en: Server Software
sv: Server-mjukvara

en: Services
sv: Tjänster

en: Services and deamons
sv: Tjänster och demoner

en: Services: %d activated for %d registered
sv: Tjänster: %d aktiverad för %d registrerad

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
sv: En samling verktyg för e-post, diskussioner, webb, filöverföring och chatt

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
sv: En samling verktyg för att läsa och skicka e-post och nyheter (Pine, Mutt, Tin...) och för att utforska webben

en: Set root password
sv: Ange root-lösenord

en: Set this printer as the default
sv: Använd denna skrivare som standardskrivare

en: Set up printer manually
sv: Installera skrivare manuellt

en: Set up your Windows server to make the printer available under the IPP protocol and set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
sv: Ställ in din Windows-server så att den gör skrivaren tillgänglig via IPP-protokollet och ställ sedan in din dator med anslutningsmetoden "%s" i Printerdrake.

en: Setting security level
sv: Verkställer säkerhetsnivå

en: Settings
sv: Inställningar

en: Setup filesystems
sv: Konfigurera filsystem

en: Share name
sv: Utdelningsnamn

en: Shell
sv: Skal

en: Show all
sv: Visa alla

en: Show automatically selected packages
sv: Visa automatiskt valda paket

en: Show current interface configuration
sv: Visa aktuell gränssnittskonfiguration

en: Show information
sv: Visa information

en: Show only for the selected day
sv: Visa endast för den valda dagen

en: Size in MB:
sv: Storlek i MB:

en: Size: %d KB
sv: Storlek: %d KB

en: Size: %s
sv: Storlek: %s

en: Size: %s
sv: Storlek: %s

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Slovakian (QWERTY)
sv: Slovakiskt (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
sv: Slovakiskt (QWERTZ)

en: Slovenian
sv: Slovenskt

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
sv: En del hårdvara i din dator behöver "proprietära" drivrutiner för att
    fungera. Du kan hitta en del information om dem här: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
sv: Några viktiga paket blev inte installerade ordentligt.
    Antingen är cd-enheten eller cd-skivan trasig.
    Du kan kontrollera cd-skivan på en redan installerad
    Mandrake Linux-dator med kommandot "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm".

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
sv: Några steg är inte slutförda.
    
    Vill du verkligen avbryta nu?

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
sv: Det händer något dåligt med din disk. 
    Ett integritetstest av data har misslyckats. 
    Det betyder att skrivning till disken medför allmänt skräp.

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
sv: Jag vägrar skapa /boot så långt in på disken (på en cylinder > 1024).
    Antingen använder du Lilo, som inte kommer fungera eller så
    använder du inte Lilo och då behöver du inte /boot.

en: Sorry, no floppy drive available
sv: Ingen diskettstation hittades

en: Sound and video playing/editing programs
sv: Redigerings- och uppspelningsprogram för video och ljud

en: Sound card
sv: Ljudkort

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: Spanish
sv: Spanskt

en: Specify CUPS server
sv: Ange CUPS-server

en: Specify options
sv: Ange alternativ

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
sv: Standard VGA, 640x480 i 60 Hz

en: Standard test page
sv: Standardtestsida

en: Start Menu
sv: Start-menyn

en: Start sector:
sv: Startsektor:

en: Start: sector %s
sv: Start: sektor %s

en: Started on boot
sv: Startad vid uppstart

en: Starting network ...
sv: Startar nätverket...

en: Starting the printing system at boot time
sv: Startar skrivarsystemet vid uppstart

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
sv: Startar X Font Server (detta är obligatoriskt för att köra XFree).

en: State
sv: Status

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Sun - Mouse
sv: Sun - Mus

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
sv: Super VGA, 1024x768 i 87 Hz interlaced, 800x600 i 56 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
sv: Super VGA, 800x600 i 56 Hz

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
sv: Skapa stöd för OKI 4w och kompatibla Windowsskrivare.

en: Suppress Fonts Files
sv: Stäng av teckensnittsfiler

en: Suppress temporary Files
sv: Stäng av temporära filer

en: Swap
sv: Växlingsutrymme

en: Swap partition size in MB:
sv: Storleken på växlingspartitionen i MB:

en: Sweden
sv: Svenskt

en: Swedish
sv: Svenskt

en: Swiss (French layout)
sv: Schweiziskt (Fransk uppsättning)

en: Swiss (German layout)
sv: Schweiziskt (Tysk uppsättning)

en: Switching from ext2 to ext3
sv: Byter från Ext2 till Ext3

en: Syslog
sv: Syslogg

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
sv: Syslog är en demon genom vilken andra demoner sköter sin
    loggning till diverse olika loggfiler. Det är en god idé
    att alltid köra syslog.

en: System mode
sv: Systemläge

en: TCP/Socket Printer Options
sv: Alternativ för TCP/socket-skrivare

en: TV card
sv: TV-kort

en: TV norm :
sv: TV-standard:

en: Table
sv: Tabell

en: Tajik keyboard
sv: Tajik

en: Tamil
sv: Tamilsk

en: Terminal-based
sv: Terminalbaserad

en: Test again
sv: Testa igen

en: Test of the configuration
sv: Test av konfigurationen

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
sv: Testsidan har skickats till skrivaren.
    Det kan ta lite tid innan skrivaren startar.

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
sv: Testsidan har skickats till skrivaren.
    Det kan ta lite tid innan skrivaren startar.
    Skrivarens status:
    %s

en: Test pages
sv: Testsidor

en: Test ports
sv: Testar portar

en: Testing your connection...
sv: Testar din anslutning...

en: Thai keyboard
sv: Thailändskt

en: Thank you for choosing Mandrake Linux 8.2
sv: Tack för att du valde Mandrake Linux 8.2.

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
sv: DrakXs partitioneringsguide hittade följande lösningar:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
sv: Det gick inte att ändra storlek på FAT-partitionen, 
    följande fel uppstod: %s

en: The IP address should look like 192.168.1.20
sv: IP-adressen ska vara i formatet 192.168.1.20

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
sv: K Desktop Environment, den grundläggande grafiska miljön med en samling tillhörande verktyg

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
sv: Det lokala nätverket slutade inte med ".0", avbryter.

en: The Mandrake Linux 8.2 Control Center is a one-stop location for fully customizing and configuring your Mandrake system
sv: Kontrollcentralen i Mandrake Linux 8.2 är allt du behöver för att anpassa och konfigurera ditt Mandrake-system.

en: The Mandrake Linux installation is spread out over several CD-ROMs. DrakX
    knows if a selected package is located on another CD-ROM and will eject the
    current CD and ask you to insert a different one as required.
sv: Installationen av Mandrake Linux är utspridd på flera cd-skivor. DrakX
    vet om ett valt paket finns på en annan cd-skiva och kommer att mata ut
    den aktuella cd:n och be dig sätta in en annan om det blir nödvändigt.

en: The Mandrake LinuxCD-ROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting from the CD-ROM, press the >>F1<< key at boot and type >>rescue<<
    at the prompt. But in case your computer cannot boot from the CD-ROM, you
    should come back to this step for help in at least two situations:
    
     * when installing the bootloader, DrakX will rewrite the boot sector (MBR)
    of your main disk (unless you are using another boot manager), to allow you
    to start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have Windows in
    your system). If you need to reinstall Windows, the Microsoft install
    process will rewrite the boot sector, and then you will not be able to
    start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start up GNU/Linux from the hard disk,
    this floppy disk will be the only means of starting up GNU/Linux. It
    contains a fair number of system tools for restoring a system, which has
    crashed due to a power failure, an unfortunate typing error, a typo in a
    password, or any other reason.
    
    When you click on this step, you will be asked to enter a disk inside the
    drive. The floppy disk you will insert must be empty or contain data which
    you do not need. You will not have to format it since DrakX will rewrite
    the whole disk.
sv: Mandrake Linux cd-skiva har ett inbyggt reparationssläge. Du kan komma åt
    det genom att starta från cd-skivan och sedan trycka på tangenten >>F1<<
    vid uppstart och skriva >>rescue<< vid prompten. Om din dator inte kan
    starta från cd-skiva bör du komma tillbaka till det här steget i åtminstone
    två situationer:
    
     * när starthanteraren installeras kommer DrakX att skriva över startsektorn
    (MBR) på din huvuddisk (om du inte använder en annan starthanterare) så att
    du kan starta antingen Windows eller GNU/Linux (om du nu har Windows
    installerat på din dator). Om du blir tvungen att installera om Windows
    så kommer Microsofts installationsprogram att skriva över startsektorn
    vilket leder till att du inte kan starta GNU/Linux!
    
     * om ett problem uppstår så att du inte kan starta GNU/Linux från
    hårddisken kommer den här disketten att vara det enda sättet att starta
    GNU/Linux. Den innehåller ett antal systemverktyg som kan användas för att
    återställa ett system som kraschat på grund av strömavbrott, en olycklig
    felstavning, en felskrivning i ett lösenord eller av någon annan anledning.
    
    När du klickar på det här steget kommer du att bli ombedd att stoppa in en
    diskett i diskettstationen. Disketten som du stoppar in måste vara tom
    eller inte innehålla någon data som du vill ha kvar. Du behöver inte formatera
    den eftersom DrakX kommer att skriva om hela disketten.

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
sv: Automatisk installation kan göras helt automatisk, om så önskas,
    vilket gör att den tar över hårddisken!
    (syftet är att installera på en annan dator).
    
    Du kan tänkas vilja köra samma installation i repris.

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
sv: Den säkerhetskopierade partitionstabellen har inte samma storlek.
    Fortsätta ändå?

en: The change is done, but to be effective you must logout
sv: Ändringen är genomförd men för att aktiveras måste du logga ut.

en: The encryption keys do not match
sv: Krypteringsnycklarna matchar inte

en: The first time you try the X configuration, you may not be very satisfied
    with its display (screen is too small, shifted left or right...). Hence,
    even if X starts up correctly, DrakX then asks you if the configuration
    suits you. It will also propose to change it by displaying a list of valid
    modes it could find, asking you to select one.
    
    As a last resort, if you still cannot get X to work, choose "Change
    graphics card", select "Unlisted card", and when prompted on which
    server, choose "FBDev". This is a failsafe option which works with any
    modern graphics card. Then choose "Test again" to be sure.
sv: Första gången du provar X-konfigurationen kanske du inte är nöjd med
    bilden (skärmen är för liten, förskjuten till vänster eller höger...).
    Även om X startar korrekt kommer DrakX att fråga dig om konfigurationen
    passar dig. DrakX kommer även föreslå en ändring av konfigurationen genom
    att visa en lista på alla giltiga lägen som den kunde hitta och be dig
    välja ett.
    
    Som en sista utväg, om du fortfarande inte kan få X att fungera, välj
    Ändra grafikkort och sedan "Unlisted card". När du får frågan om
    vilken server du vill använda, välj "FBDev". Detta är ett felsäkert
    alternativ som fungerar med alla moderna grafikkort. Välj sedan
    "Testa igen" för att vara säker på att det fungerar.

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
sv: Disketten har genererats.
    Du kan nu göra en repris av din installation.

en: The following packages are going to be installed
sv: Följande paket kommer att installeras

en: The following packages are going to be removed
sv: Följande paket kommer att tas bort

en: The following printer was auto-detected, if it is not the one you want to configure, enter a device name/file name in the input line
sv: Följande skrivare identifierades automatiskt, om det inte är den du vill konfigurera, ange ett enhetsnamn/filnamn i inmatningsfältet.

en: The following printer was auto-detected. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
sv: Följande skrivare identifierades automatiskt. Konfigurationen av skrivaren kommer att ske helt automatiskt. Om din skrivare inte identifierades korrekt eller om du föredrar att konfigurera skrivaren själv, aktivera "Manuell konfiguration".

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
sv: Följande skrivare är inställda. Dubbelklicka på någon av dem för att ändra dess inställningar, för att använda den som standard eller för att få information om den.

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; to view information about it; or to make a printer on a remote CUPS server available for Star Office/OpenOffice.org.
sv: Följande skrivare är konfigurerade. Dubbelklicka på en skrivare för att ändra dess inställningar, göra den till standardskrivare, se information om den eller för att göra en fjärrskrivare på CUPS-server tillgänglig för Star/Open Office.

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
sv: Markerat alternativ kommer att starta automatiskt om %d sekunder.

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support local printers, no printers on remote machines or print server boxes. Please connect your printer to a local port or configure it on the machine where it is connected to.
sv: Drivrutinerna för inkjet som tillhandahålls av Lexmark stödjer endast lokala skrivare, inga skrivare på fjärrdatorer eller skrivarservrar. Anslut din skrivare till en lokal port eller konfigurera den på datorn till vilken den är ansluten.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
sv: Inetd är en basserver som startar andra Internetservrar. Den är
    ansvarig för startandet av många olika tjänster, såsom telnet, ftp,
    rsh och rlogin. Om inetd är inaktiverad, kan ingen av dessa servrar köras.

en: The model is correct
sv: Korrekt modell

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
sv: Det vanligaste sättet att koppla upp med ADSL är pppoe.
    En del anslutningar använder pptp och några få använder DHCP.
    Om du är osäker, välj "pppoe".

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
sv: Nätverksåtkomsten var inte igång och kunde inte startas. Kontrollera konfigurationen och din hårdvara. Försök sedan konfigurera fjärrskrivaren igen.

en: The network configuration done during the installation cannot be started now. Please check whether the network gets accessable after booting your system and correct the configuration using the Mandrake Control Center, section "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set up the printer, also using the Mandrake Control Center, section "Hardware"/"Printer"
sv: Nätverkskonfigurationen som gjordes under installationen kan inte startas nu. Kontrollera om du kommer åt nätverket efter det att du har startat upp systemet och korrigera konfigurationen med Mandrakes kontrollcentral, sektionen "Nätverk & Internet"/"Anslutning". Konfigurera sedan skrivaren med samma kontrollcentral, sektionen "Hårdvara"/"Skrivare".

en: The network needs to be restarted
sv: Nätverket måste startas om

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
sv: Paketet %s måste installeras. Vill du installera det?

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
sv: Partitionen du har valt att använda som rot (/) är fysiskt placerad
    efter den 1024:e cylindern på hårddisken och du har ingen /boot-partition.
    Om du tänkt använda Lilo som starthanterare måste du lägga till en
    /boot-partition.

en: The passwords do not match
sv: Du angav inte samma lösenord

en: The passwords don't match. Try again!
sv: Du angav inte samma lösenord. Försök igen.

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user in this group.
sv: Utdelning per användare använder gruppen "fileshare". 
    Använd userdrake för att lägga till användare till denna grupp.

en: The port number should be an integer!
sv: Portnumret måste vara ett heltal!

en: The port part should be numeric
sv: Portdelen ska vara numerisk.

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
sv: Portmappern hanterar RPC-anslutningar, vilka används av protokoll som t ex
    NFS och NIS. En portmapper måste köras på de datorer som ska fungera
    som server för sådana protokoll.

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
sv: Skrivaren "%s" existerar redan,
    vill du verkligen skriva över dess konfiguration?

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
sv: Skrivaren "%s" kommer nu att används som standardskrivare.

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org.
sv: Skrivare "%s" har lagts till Star Office/OpenOffice.org.

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org.
sv: Skrivare "%s" har tagits bort från Star Office/OpenOffice.org.

en: The printing system (%s) will not be started automatically when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off by changing to a higher security level, because the printing system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing system turned on again?
sv: Skrivarsystemet (%s) kommer inte att startas automatiskt när datorn startas upp.
    
    Det är möjligt att den automatiska starten inaktiverades genom att säkerhetsnivån höjdes, eftersom skrivarsystem är en svag punkt när det gäller attacker.
    
    Vill du att den automatiska starten av skrivarsystemet ska aktiveras igen?

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
sv: Routed-demonen uppdaterar automatiskt IP-routing-tabeller via RIP-
    protokollet. RIP är mycket välanvänt på mindre nätverk, men för komplexare
    nät krävs kraftfullare protokoll.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
sv: Rstat-protokollet låter användare se hur mycket en
    annan dator som kör en rstat-demon används.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
sv: Rusers-protokollet låter användare se vilka som är inloggade på
    en annan dator som kör en rusers-demon.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
sv: Rwho-protokollet låter fjärranvändare se en lista på alla användare
    som är inloggade på en annan dator som kör en rwho-demon (liknar finger).

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
sv: Konfigurationen är redan gjord och är för närvarande aktiverad.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
sv: Konfigurationen är redan gjord, men är för närvarande inaktiverad.

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
sv: Konfiguration av Internetdelning har redan genomförts.
    Den är för närvarande inaktiverad.
    
    Vad vill du göra?

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
sv: Konfigurationen av Internetdelningen har redan blivit genomförd.
    Den är för närvarande aktiverad.
    
    Vad vill du göra?

en: The success of MandrakeSoft is based upon the principle of Free Software. Your new operating system is the result of collaborative work on the part of the worldwide Linux Community
sv: Succén för MandrakeSoft bygger på principen fri mjukvara. Ditt nya operativsystem är resultatet av ett världsomspännande samarbete mellan människor som använder Linux.

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
sv: Systemet verkar inte vara anslutet till Internet.
    Prova att konfigurera om anslutningen.

en: The system is now connected to Internet.
sv: Systemet är nu anslutet till Internet.

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
sv: Den totala storleken för de grupper du har valt är ungefär %d MB.

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
sv: De två mest kritiska värdena är den vertikala uppdateringsfrekvensen,
    som är den hastighet som hela skärmen uppdateras i, och framförallt
    den horisontella synkroniseringshastigheten, som är den hastighet som
    scan-linjerna visas i.
    
    Det är VÄLDIGT VIKTIGT att du inte väljer värden för en skärmtyp som går
    utanför kapaciteten för din bildskärm; du kan då förstöra skärmen.
    Välj konservativa värden om du är osäker.

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
sv: Användarnamnet får endast innehålla små bokstäver, siffror,"-" och "_"

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
sv: Det finns några begränsningar och fler automatiska kontroller körs varje natt.

en: There is already a partition with mount point %s
sv: Det finns redan en partition med monteringspunkt %s

en: There is no FAT partitions to resize or to use as loopback (or not enough space left)
sv: Det finns ingen FAT-partition att ändra storlek på eller använda som loopback (eller ej tillräckligt utrymme)

en: There is no existing partition to use
sv: Det finns ingen befintlig partition att använda.

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
sv: Det finns bara ett konfigurerat nätverkskort i ditt system:
    
    %s
    
    Ditt lokala nätverk kommer att sättas upp med det kortet.

en: There was an error installing packages:
sv: Det uppstod ett fel vid installation av paketen:

en: There was an error ordering packages:
sv: Det uppstod ett fel vid sortering av paket:

en: There you are. Installation is now complete and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "OK" to reboot the system. You can start
    GNU/Linux or Windows, whichever you prefer (if you are dual-booting), as
    soon as the computer has booted up again.
    
    The "Advanced" button (in Expert mode only) shows two more buttons to:
    
     * "generate auto-install floppy": to create an installation floppy disk
    which will automatically perform a whole installation without the help of
    an operator, similar to the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "Replay". This is a partially automated installation as the
    partitioning step (and only this one) remains interactive;
    
        * "Automated". Fully automated installation: the hard disk is completely
    rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a great number of similar
    machines. See the Auto install section on our web site;
    
     * "Save packages selection"(*): saves the package selection as done
    previously. Then, when doing another installation, insert the floppy inside
    the drive and run the installation going to the help screen by pressing on
    the [F1] key, and by issuing >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")
sv: Installationen är nu färdig och ditt GNU/Linux-system är klart
    att användas. Klicka bara på "Ok" för att starta om systemet. Du kan starta
    GNU/Linux eller Windows, beroende på vilket du vill använda (om du har
    dubbla operativsystem), så fort datorn har startat upp.
    
    Knappen Avancerat visar ytterligare två knappar som är till för att:
    
     * Generera en automatisk installationsdiskett: för att skapa en
    installationsdiskett som automatiskt utför en hel installation utan
    hjälp av en operatör, likande installationen du just konfigurerade.
    
       Observera att två olika alternativ finns tillgängliga när du klickar på
    knappen:
    
        * "Repris". Det här är en delvis automatisk installation eftersom
    partitioneringssteget (och endast detta) fortfarande är interaktivt.
    
        * "Automatisk". Helt automatisk installation: allt innehåll på
    hårddisken skrivs om och all data går förlorad.
    
       Den här funktionen är väldigt praktisk om du ska installera ett större
    antal likande datorer. Se sektionen "Auto install" på vår hemsida.
    
     * "Spara paketval"(*): sparar föregående paketval.
    När du sedan gör en annan installation, sätt in disketten i
    diskettstationen och kör installationen fram till hjälpskärmen
    F1, och skriv >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) Du behöver en FAT-formaterad diskett (för att skapa en under GNU/Linux,
    skriv "mformat a:")

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
sv: Dessa kommandon kan du också använda i fältet "Utskriftskommando" som finns i utskriftsdialogrutan hos många program. Ange då inte filnamnet här, eftersom filen som ska skrivas ut tillhandahålls av programmet.

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
sv: Dessa alternativ kan säkerhetskopiera och återställa alla filer i katalogen /etc.

en: This %s scanner is unsupported
sv: Bildläsaren %s stöds inte

en: This %s scanner must be configured by printerdrake.
    You can launch printerdrake from the Mandrake Control Center in Hardware section.
sv: Denna %s scanner måste konfigureras av printerdrake.
    Du kan starta printerdrake från Mandrakes kontrollcentral i avdelningen Hårdvara.

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
sv: Detta kommando kan du också använda i fältet "Utskriftskommando" som finns i utskriftsdialogrutan hos många program. Ange då inte filnamnet här, eftersom filen som ska skrivas ut tillhandahålls av programmet.

en: This directory should remain within the root filesystem
sv: Denna katalog bör lämnas i rotfilsystemet.

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
sv: Den här krypteringsnyckeln är för enkel (den måste vara minst %d tecken lång)

en: This floppy is not FAT formatted
sv: Denna diskett är inte FAT-formaterad

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
sv: Gränssnittet har inte konfigurerats ännu.
    Starta konfigurationsguiden i huvudfönstret.

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
sv: Detta är ett obligatoriskt paket som inte kan väljas bort.

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess DrakX will tell you if it is too easy. As you can see, you can choose
    not to enter a password, but we strongly advise you against this if only
    for one reason: do not think that because you booted GNU/Linux that your
    other operating systems are safe from mistakes. Since "root" can overcome
    all limitations and unintentionally erase all data on partitions by
    carelessly accessing the partitions themselves, it is important for it to
    be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    However, please do not make the password too long or complicated because
    you must be able to remember it without too much effort.
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. Hence, you
    will have to type the password twice to reduce the chance of a typing
    error. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will have to be used the first time you connect.
    
    In Expert mode, you will be asked if you will be connecting to an
    authentication server, like NIS or LDAP.
    
    If your network uses the LDAP (or NIS) protocol for authentication, select
    "LDAP" (or "NIS") as authentication. If you do not know, ask your
    network administrator.
    
    If your computer is not connected to any administrated network, you will
    want to choose "Local files" for authentication.
sv: Det här är det viktigaste steget för säkerheten i ditt GNU/Linux-system:
    du ska ange "root"-lösenordet. "root" är systemets administratör och
    den enda som har rättigheter att göra uppdateringar, lägga till användare,
    ändra på systemets övergripande konfiguration, osv. Kort sagt, "root" kan
    göra allt! Därför måste du välja ett lösenord som är svårt att lista ut - 
    DrakX talar om för dig om du väljer ett lösenord som är för lätt. Som du
    ser har du möjlighet att inte ange något lösenord alls, men vi avråder från
    det, om bara för att även om du kör GNU/Linux kan du ha andra
    operativsystem som begår misstag. Eftersom "root" kan gå förbi alla
    begränsningar och oavsiktligt radera all data på partitioner, kan de
    manipulera med partitionerna själva på ett oförsiktigt sätt, därför är
    det viktigt att det är svårt att bli "root".
    
    Lösenordet ska vara en blandning av numeriska tecken och bokstäver och
    minst åtta tecken långt. Skriv aldrig ner "root"-lösenordet - det
    ökar risken för ett intrång i systemet.
    
    Gör dock inte lösenordet för långt och komplicerat, för du måste
    kunna komma ihåg det utan allt för mycket besvär.
    
    Lösenordet visas inte på skärmen när du skriver in det. Det är därför
    du får skriva det två gånger, för att undvika att du skriver fel. Om du
    gör samma skrivfel två gånger behöver du använda detta "felaktiga"
    lösenord första gången du loggar in.
    
    I expertläget får du frågan om du vill ansluta mot en autentiseringsserver,
    exempelvis NIS eller LDAP.
    
    Om ditt nätverk använder LDAP (eller NIS) för autentisering, välj
    "LDAP" (eller "NIS") som autentisering. Om du är osäker, fråga
    din nätverksadministratör.
    
    Om din dator inte är ansluten till något administrerat nätverk uppmanas du
    att välja "Lokala filer" som autentisering.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
sv: Detta är den standardsäkerhet som rekommenderas för en dator som kommer att vara ansluten till Internet som klient.

en: This label is already used
sv: Denna etikett används redan

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
sv: Den här nivån ska användas med försiktighet. Den gör ditt system enklare
    att använda, men även väldigt känsligt. Den ska inte användas på en dator
    som är ansluten till andra datorer eller till Internet. Lösenord används inte.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
sv: Den här tjänsten laddar den valda tangentbordsmappningen som
    ställts in i /etc/sysconfig/keyboard. Inställningen kan ändras med
    kbdconfig-verktyget. Du bör aktivera detta paket på de flesta datorer.

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
sv: Detta paketet måste uppdateras.
    Är du säker på att du vill välja bort det?

en: This partition can't be used for loopback
sv: Denna partition kan inte användas för loopback.

en: This partition is not resizeable
sv: Denna partition kan inte ändra storlek

en: This password is too simple
sv: Det här lösenordet är för enkelt

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
sv: Lösenordet är för enkelt (det måste vara minst %d tecken långt)

en: This user name is already added
sv: Det här användarnamnet finns redan

en: Time remaining
sv: Återstående tid

en: Timezone
sv: Tidszon

en: To activate the mouse,
sv: För att aktivera musen,

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this configuration, you need the inkjet printer drivers provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Go to the US site and click on the "Drivers" button. Then choose your model and afterwards "Linux" as operating system. The drivers come as RPM packages or shell scripts with interactive graphical installation. You do not need to do this configuration by the graphical frontends. Cancel directly after the license agreement. Then print printhead alignment pages with "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment settings with this program.
sv: För att kunna skriva ut med din Lexmark inkjet och denna konfiguration måste du ha inkjet-drivrutinerna som tillhandahålls av Lexmark (http://www.lexmark.com/). Gå till US-webbplatsen och klicka på knappen "Drivers". Välj sedan din modell och sedan "Linux" som operativsystem. Drivrutinerna är RPM-paket eller skalskript med en interaktiv grafisk installation. Om du inte vill så behöver du inte göra installationen med det grafiska gränssnittet. Avbryt direkt efter licensavtalet. Skriv sedan ut justeringssidor med "lexmarkmaintain" och justera huvudjusteringsinställningarna med detta program.

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
sv: För att se en lista på de tillgängliga alternativen för den aktuella skrivaren, klicka på "Alternativlista för utskrift".

en: To get access to printers on remote CUPS servers in your local network you do not have to configure anything; the CUPS servers inform your machine automatically about their printers. All printers currently known to your machine are listed in the "Remote printers" section in the main window of Printerdrake. When your CUPS server is not in your local network, you have to enter the CUPS server IP address and optionally the port number to get the printer information from the server, otherwise leave these fields blank.
sv: För att komma åt skrivare på CUPS-servrar i ditt lokala nätverk behöver du inte konfigurera någonting: CUPS-servrarna informerar din dator om skrivarna automatiskt. Alla skrivare som din dator känner till för närvarande finns listade under "Fjärrskrivare" i Printerdrakes huvudfönster. När din CUPS-server inte finns i ditt lokala nätverk behöver du ange CUPS-serverns IP-adress och alternativt även portnumret för att få information om skrivarna, annars lämnar du fälten tomma.

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
sv: För att få fler partitioner, ta bort en för att sedan kunna skapa en utökad partition.

en: To install network printers, click "Cancel", switch to the "Expert Mode", and click "Add a new printer" again.
sv: För att installera nätverksskrivare, klicka på "Avbryt", byt till "Expertläget" och klicka på "Lägg till en ny skrivare".

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s
sv: För att se en lista på de tillgängliga alternativen för den aktuella skrivaren, läs antingen listan som visas nedan eller klicka på "Alternativlista för utskrift".%s

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
sv: För att skriva ut en fil från kommandoraden (terminalfönster) använd kommandot "%s <fil>" eller "%s <fil>".

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
sv: För att skriva ut en fil från kommandoraden (terminalfönster) använd kommandot "%s <fil>".

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "kprinter <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
sv: För att skriva ut en fil från kommandoraden (terminalfönster) kan du antingen använda kommandot "%s <fil>" eller ett grafiskt utskriftsverktyg: "xpp <fil>" eller "kprinter <fil>". De grafiska verktygen låter dig välja skrivare och ändra alternativinställningarna på ett enkelt sätt.

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
sv: För att skriva ut på en Netware-skrivare ska du uppge Netware-skrivarnamnet (detta är inte alltid samma som DNS-namnet) såväl som namnet till skrivarkön för den skrivare du vill ha tillgång till. Du måste även uppge eventuella användarnamn med lösenord.

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
sv: För att skriva ut på en SMB-skrivare ska du uppge SMB-värddatornamnet (detta är inte alltid samma som DNS-namnet) och om möjligt IP-adressen till skrivarservern. Även utdelningsnamnet för skrivaren du vill ha tillgång till och användarnamn med lösenord.

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name of the printer and optionally the port number. On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
sv: För att skriva ut på en TCP- eller socket-skrivare behöver du ange värddatornamnet för skrivaren och eventuellt också portnummret. På HP JetDirect-servrar är portnumret vanligtvis 9100, på andra servrar kan det variera. Se manualen för din hårdvara.

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
sv: För att använda en LPD-utskriftskö måste du ange skrivarserverns värddatornamn och vad skrivarkön heter på den servern.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
sv: För att använda detta sparade paketval, starta installationen med "linux defcfg=floppy".

en: Toggle between flat and group sorted
sv: Byt mellan rak och gruppvis sortering

en: Toggle to expert mode
sv: Byt till expertläge

en: Toggle to normal mode
sv: Byt till normalläge

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
sv: Verktyg för din Palm Pilot eller Visor

en: Tools to create and burn CD's
sv: Verktyg för att skapa och bränna cd-skivor

en: Tools to ease the configuration of your computer
sv: Verktyg för att underlätta konfigurationen av din dator

en: Total Progress
sv: Total fortskridning

en: Total size: %d / %d MB
sv: Total storlek: %d / %d MB

en: Track network card id (usefull for laptops)
sv: Spåra nätverkskortets id (användbart för bärbara datorer)

en: Traditional Gtk+ Monitor
sv: Traditionell Gtk+-monitor

en: Traditional Monitor
sv: Traditionell monitor

en: Transfer
sv: Överför

en: Transfer printer configuration
sv: Överför skrivarkonfiguration

en: Transferring %s ...
sv: Överför %s...

en: Transform your machine into a powerful server with just a few clicks of the mouse: Web server, email, firewall, router, file and print server, ...
sv: Förvandla din dator till en kraftfull server genom bara några musklick: webbserver, e-postserver, brandvägg, router, fil- och skrivarserver, etc.

en: True Type fonts installation
sv: Installation av True Type-teckensnitt

en: True Type install done
sv: Installation av True Type klar

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
sv: Minimal installation (ingen urpmi)

en: Trying to rescue partition table
sv: Försöker återskapa partitionstabellen

en: Turkish (modern "Q" model)
sv: Turkisk (modern "Q"-modell)

en: Turkish (traditional "F" model)
sv: Turkiskt (traditionell "F"-modell)

en: Type
sv: Typ

en: Type of install
sv: Installationstyp

en: Type:
sv: Typ:

en: Type:
sv: Typ:

en: UK keyboard
sv: Engelskt (UK)

en: US keyboard
sv: Engelskt (US)

en: US keyboard (international)
sv: Amerikanskt (internationellt)

en: USA (cable)
sv: USA (kabel)

en: USA (cable-hrc)
sv: USA (kabel-hrc)

en: USB printer \/*%s
sv: USB-skrivare \/*%s

en: Ukrainian
sv: Ukrainskt

en: Unable to start live upgrade !!!
sv: Kan inte starta live-uppdateringen.

en: Under Devel ... please wait.
sv: Under utveckling... vänta.

en: Undo
sv: Ångra

en: Uninstall Fonts
sv: Avinstallera teckensnitt

en: United States
sv: Amerikanskt

en: Unknown model
sv: Okänd modell

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Unsafe
sv: Osäker

en: Unselect fonts installed
sv: Avmarkera installerade teckensnitt

en: Unselected All
sv: Avmarkera alla

en: Updating package selection
sv: Uppdaterar paketval

en: Upgrade
sv: Uppdatera

en: Upgrade packages only
sv: Uppdatera endast paket

en: Url should begin with 'ftp:'
sv: URL ska börja med "ftp:"

en: Url should begin with 'http:'
sv: URL ska börja med "http:"

en: Use CD/DVDROM to backup
sv: Använd cd/dvd-rom för säkerhetskopiering

en: Use FTP connection to backup
sv: Använd FTP-anslutning för säkerhetskopiering

en: Use FTP with daemon
sv: Använd FTP med demon

en: Use Hard Disk to backup
sv: Använd hårddisk för säkerhetskopiering

en: Use Hard Drive with daemon
sv: Använd hårddisk med demon

en: Use Incremental Backups  (do not replace old backups)
sv: Använd inkrementell säkerhetskopiering (ersätt inte gamla säkerhetskopior)

en: Use Xinerama extension
sv: Använd Xinerama-utökning

en: Use ``%s'' instead
sv: Använd "%s" i stället

en: Use ``Unmount'' first
sv: Använd "Unmount" först

en: Use auto detection
sv: Använd automatisk identifiering

en: Use daemon
sv: Använd demon

en: Use existing partition
sv: Använd existerande partition

en: Use fdisk
sv: Använd fdisk

en: Use for loopback
sv: Använd till loopback

en: Use free space
sv: Använd ledigt utrymme

en: Use incremental backup  (do not replace old backups)
sv: Använd inkrementell säkerhetskopiering (ersätt inte gamla säkerhetskopior)

en: Use libsafe for servers
sv: Använd "libsafe" för servrar

en: Use quota for backup files.
sv: Använd kvota för säkerhetskopieringsfiler.

en: Use tape to backup
sv: Använd band för säkerhetskopiering

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
sv: Använd tangenterna %c och %c för att välja vad som ska markeras.

en: Use the Windows partition for loopback
sv: Använd Windows-partitionen för loopback

en: Use the free space on the Windows partition
sv: Använd ledigt utrymme på Windows-partitionen

en: User
sv: Användare

en: User interfaces
sv: Användargränssnitt

en: User list to restore (only the most recent date per user is important)
sv: Användarlista att återställa (endast det allra senaste datumet per användare är viktigt)

en: User name
sv: Användarnamn

en: Users
sv: Användare

en: Utilities
sv: Verktyg

en: Various
sv: Diverse

en: Vertical refresh rate
sv: Vertikal uppdateringsfrekvens

en: Video mode
sv: Videoläge

en: Video players and editors
sv: Videospelare och editorer

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
sv: Litauiskt "numerisk rad" QWERTY

en: View Backup Configuration.
sv: Visa säkerhetskopieringskonfiguration.

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful:
    this operation is dangerous. If you have not already done
    so, you should first exit the installation, run scandisk
    under Windows (and optionally run defrag), then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
sv: VARNING!
    
    DrakX kommer nu att ändra storleken på Windows-partitionen.
    Var försiktig: detta moment är riskfyllt. Om du inte redan gjort
    det, ska du först avsluta installationen och köra Scandisk i Windows
    (och möjligtvis även Defrag), starta sedan installationen på nytt.
    Du bör också säkerhetskopiera dina data.
    När du är säker, klicka Ok.

en: WARNING: This device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
sv: VARNING: Denna enhet har tidigare varit konfigurerad för att koppla upp mot Internet.
    Genom att acceptera behåller den sin konfiguration.
    Modifiering av fälten nedan åsidosätter denna konfiguration.

en: Wait please
sv: Vänta

en: Warning
sv: Varning

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation.
sv: Varning! En existerande brandväggskonfiguration har upptäckts. Du behöver eventuellt en manuell fix efter installationen.

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
sv: Varning, en annan Internetanslutning har upptäckts som kanske använder ditt nätverk.

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
sv: Varning, nätverkskortet (%s) är redan konfigurerat.
    
    Vill du ha en automatisk omkonfiguration?
    
    Du kan göra det manuellt men du måste veta vad du gör.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
sv: Varning: att prova detta grafikkort kan låsa datorn

en: We are now going to configure the %s connection.
sv: Kommer nu att anpassa anslutning %s.

en: We'll now ask you questions about which services you'd like to allow
    the Internet to connect to.  Please think carefully about these
    questions, as your computer's security is important.
    
    Please, if you're not currently using one of these services, firewall
    it off.  You can change this configuration anytime you like by
    re-running this application!
sv: Vi kommer nu att ställa frågor om vilka tjänster du vill tillåta
    Internet att komma åt. Tänk efter noga innan du
    svarar, eftersom din dators säkerhet är viktig.
    
    Om du inte använder någon eller några av dessa tjänster
    se till att blockera dem. Du kan ändra denna konfiguration
    när som helst genom att köra detta program på nytt.

en: Web/FTP
sv: Webb/FTP

en: Welcome To Crackers
sv: Välkommen crackers!

en: Welcome to %s
sv: Välkommen till %s

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system in the list above or
    wait %d seconds for default boot.
sv: Välkommen till operativsystemväljaren %s!
    
    Välj ett operativsystem i listan ovan eller
    vänta i %d sekunder för standardstart.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
sv: Välkommen till operativsystemväljaren Grub!

en: Welcome to The Network Configuration Wizard
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
sv: Välkommen till guiden för nätverksinstallation.
    
    Vi kommer att konfigurera din Internet/nätverksanslutning.
    Klicka bort markeringen om du inte vill använda automatisk identifiering.

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
sv: Välkommen till verktyget för Internetdelning!
    
    %s
    
    Klicka på Konfigurera för att starta inställningsguiden.

en: Welcome to the Open Source world
sv: Välkommen till de öppna källkodernas värld.

en: Welcome to the mail/SMS configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
sv: Välkommen till verktyget för e-post/SMS-konfiguration.
    
    Här kan du ställa in underrättelsesystemet.

en: Welcome to the proxy configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up your http and ftp proxies
    with or without login and password
sv: Välkommen till proxyverktyget.
    
    Här kommer du att kunna sätta upp http- och ftp-proxy
    med eller utan användarnamn och lösenord.

en: West Europe
sv: Västeuropa

en: What
sv: Vad

en: What do you want to do?
sv: Vad vill du göra?

en: What is the root partition (/) of your system?
sv: Vad är rotpartitionen (/) i ditt system?

en: What kind is your ISDN connection?
sv: Vad för slags ISDN-anslutning har du?

en: What kind of card do you have?
sv: Vilket typ av kort har du?

en: What type of partitioning?
sv: Vilken typ av partitionering?

en: Wheel
sv: Hjul

en: When
sv: När

en: Where
sv: Var

en: Where do you want to install the bootloader?
sv: Var vill du installera starthanteraren?

en: Where do you want to mount device %s?
sv: Var vill du montera enheten %s?

en: Where do you want to mount loopback file %s?
sv: Var vill du montera loopback-filen %s?

en: Which %s driver should I try?
sv: Vilken %s drivrutin ska testas?

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerfull
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
sv: Vilken ISDN-konfiguration föredrar du?
    
    * Den äldre varianten använder isdn4net. Den har kraftfulla verktyg,
      men är svår att anpassa för nybörjare och är inte standard.
    
    * Den nya varianten är lättare att förstå, mer standard, men har
      färre verktyg.
    
    Vi rekommenderar isdn-light.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
sv: Vilken XFree-konfiguration vill du använda?

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpcd
sv: Vilken DHCP-klient vill du använda?
    Standardalternativet är dhcpcd.

en: Which disk do you want to move it to?
sv: Vilken hårddisk vill du flytta den till?

en: Which filesystem do you want?
sv: Vilket filsystem vill du använda?

en: Which installation class do you want?
sv: Vilken installationsklass vill du använda?

en: Which is your ISDN card ?
sv: Vilket är ditt ISDN-kort?

en: Which is your timezone?
sv: Vilken är din tidszon?

en: Which partition do you want to resize?
sv: Vilken partition vill du ändra storlek på?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
sv: Vilken partition vill du använda för Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
sv: Vilken skrivarmodell har du?

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
sv: Vilket utskriftssystem (spooler) vill du använda?

en: Which protocol do you want to use ?
sv: Vilket protokoll vill du använda?

en: Which sector do you want to move it to?
sv: Vilken sektor vill du flytta den till?

en: Which size do you want to keep for windows on
sv: Vilken storlek vill du behålla för Windows på

en: Which type of entry do you want to add?
sv: Vilket sorts post vill du lägga till?

en: With X
sv: Med X

en: With basic documentation (recommended!)
sv: Med grundläggande dokumentation (rekommenderas)

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
sv: Med det här alternativet kan du återställa någon version av
     katalogen /etc.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should better choose a lower level.
sv: På den här säkerhetsnivån är det möjligt att använda systemet som en server.
    Säkerheten är hög nog för en server som tillåter att många klienter ansluter mot den.
    Observera: om din dator enbart är en klient bör du välja en lägre nivå.

en: Wizard
sv: Guide

en: Wizard Configuration
sv: Guidekonfiguration

en: Wizard...
sv: Guide...

en: Workgroup
sv: Arbetsgrupp

en: Workstation
sv: Arbetsstation

en: Would you like to configure printing?
sv: Vill du konfigurera utskrift?

en: Would you like to learn Linux simply, quickly, and for free? MandrakeSoft provides free Linux training, as well as a way to test your progress, at MandrakeCampus -- our online training center
sv: Vill du lära dig Linux på ett enkelt, snabbt och gratis sätt? MandrakeSoft erbjuder gratis Linux-träning och sätt för att testa dina framsteg. På MandrakeCampus, vårt träningscenter på Internet.

en: X (for X Window System) is the heart of the GNU/Linux graphical interface
    on which all the graphical environments (KDE, GNOME, AfterStep,
    WindowMaker, etc.) bundled with Mandrake Linux rely. In this section, DrakX
    will try to configure X automatically.
    
    It is extremely rare for it to fail, unless the hardware is very old (or
    very new). If it succeeds, it will start X automatically with the best
    resolution possible, depending on the size of the monitor. A window will
    then appear and ask you if you can see it.
    
    If you are doing an "Expert" installation, you will enter the X
    configuration wizard. See the corresponding section of the manual for more
    information about this wizard.
    
    If you can see the message during the test, and answer "Yes", then DrakX
    will proceed to the next step. If you cannot see the message, it simply
    means that the configuration was wrong and the test will automatically end
    after 10 seconds, restoring the screen.
sv: X (för X Window System) är hjärtat i GNU/Linux grafiska gränssnitt
    på vilket alla grafiska skrivbordsmiljöer (KDE, Gnome, AfterStep,
    WindowMaker, etc.) som kommer med Mandrake Linux stödjer sig på. I den
    här sektionen kommer DrakX att försöka konfigurera X automatiskt.
    
    Det är väldigt sällsynt att det misslyckas, det kan hända om du har
    väldigt gammal hårdvara (eller väldigt ny). Om det lyckas kommer X att
    startas automatiskt med den bästa tänkbara upplösningen beroende på
    storleken på din bildskärm. Ett fönster kommer att visas och frågar dig
    om du kan se det.
    
    Om du gör en "Expert"-installation kommer du in i konfigurationsguiden
    för X. Se den motsvarande sektionen i manualen för mer information
    om den här guiden.
    
    Om du kan se meddelandet och svarar Ja, kommer DrakX att fortsätta till
    nästa steg. Om du inte kan se meddelandet, betyder det att konfigurationen
    var felaktig och testet kommer automatiskt att avslutas efter 10 sekunder
    och skärmen återställs.

en: X at startup
sv: X vid uppstart

en: X driver
sv: X-drivrutin

en: X server
sv: X-server

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
sv: XFree %s med hårdvarubaserad 3D-acceleration

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
sv: XFree %s med EXPERIMENTELLT hårdvarustöd för 3D-acceleration.

en: XFree configuration
sv: XFree-konfiguration

en: XFree86 driver: %s
sv: XFree86-drivrutin: %s

en: XFree86 server: %s
sv: XFree86-server: %s

en: XFree86 server: %s
sv: XFree86-server: %s

en: Xpmac (installation display driver)
sv: Xpmac (skärmdrivrutininstallation)

en: Yaboot is a bootloader for NewWorld MacIntosh hardware. It is able to boot
    either GNU/Linux, MacOS or MacOSX if present on your computer. Normally,
    these other operating systems are correctly detected and installed. If this
    is not the case, you can add an entry by hand in this screen. Be careful to
    choose the correct parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message displayed before the boot prompt;
    
     * Boot Device: indicates where you want to place the information required
    to boot to GNU/Linux. Generally, you set up a bootstrap partition earlier
    to hold this information;
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux;
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second before your
    default kernel description is selected;
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose ``C'' for CD
    at the first boot prompt;
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose ``N'' for Open
    Firmware at the first boot prompt;
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.
sv: Yaboot är en starthanterare för NewWorld MacIntosh-hårdvara. Den kan ladda
    antingen GNU/Linux, MacOS eller MacOSX. I de flesta fall blir dessa
    operativsystem korrekt identifierade och installerade. Om så inte är
    fallet kan du lägga till dem manuellt här. Var försiktig så du väljer rätt
    parametrar.
    
    Yaboots huvudalternativ är:
    
     * Init Message: ett enkelt textmeddelande som visas före startprompten.
    
     * Boot Device: indikerar var du vill placera informationen som behövs
    för att starta GNU/Linux. Vanligtvis sätter man upp en "bootstrap"-
    partition tidigare för att lagra denna information.
    
     * Open Firmware Delay: till skillnad från LILO finns det två fördröjningar
    i yaboot. Första fördröjningen räknas i sekunder och vid detta tillfälle
    kan du välja mellan cd, OF-start, MacOS eller Linux.
    
     * Kernel Boot Timeout: denna tidsgräns motsvarar fördröjningen i LILO.
    Efter att du valt Linux kommer en fördröjning på 0.1 sekunder innan din
    förvalda kärna väljs.
    
     * Enable CD Boot?: genom att välja detta alternativ kan du välja "C" för
    cd vid första startprompten.
    
     * Enable OF Boot?: genom att välja detta alternativ kan du välja "N" för
    "Open Firmware" vid första startprompten.
    
    * Default OS: du kan välja vilket OS som ska starta som standard när
    "Open Firmware"-fördröjningen är över.

en: Yaboot mode
sv: Yaboot-läge

en: Yes
sv: Ja

en: Yes (allow this through the firewall)
sv: Ja (låt detta komma igenom brandväggen)

en: Yes I need DHCP
sv: Ja, jag behöver DHCP

en: Yes I need NTP
sv: Ja, jag behöver NTP

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
sv: Ja, jag vill ha automatisk inloggning med denna (användare, skrivbordsmiljö)

en: You appear to be running a 2.2 kernel.  If your network IP
    is automatically set by a computer in your home or office 
    (dynamically assigned), we need to allow for this.  Is
    this the case?
sv: Du verkar köra en 2.2-kärna. Om din IP-adress ska
    tilldelas automatiskt av en dator i ditt hem eller på jobbet
    (dynamisk adressering) behöver vi tillåta det att ske.
    Är så fallet?

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX to boot your machine
sv: Du verkar ha en OldWorld eller okänd
     maskin, yaboot-starthanteraren kommer inte att fungera.
    Installationen fortsätter, men du behöver
     använda BootX för att starta din dator.

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
sv: Du är på väg att konfigurera en automatisk installationsdiskett. Denna funktion är en aning riskfylld och måste användas försiktigt.
    
    Med den funktionen kan du göra repris av installationen du gjorde på denna dator, genom att gå igenom några steg och ange dess värden.
    
    För maximal säkerhet sker partitionering och formatering aldrig automatiskt, oavsett vad du väljer vid installationen av denna dator.
    
    Vill du fortsätta?

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
sv: Du är på väg att konfigurera din dator för att dela sin Internetanslutning.
    Med den funktionen kan andra datorer i ditt nätverk använda din dators Internetanslutning.
    
    Observera: du behöver ett dedikerat nätverkskort för att sätta upp ett lokalt nätverk (LAN).

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessable by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
sv: Du är på väg att installera skrivarsystemet %s på ett system som körs i säkerhetsnivån %s.
    
    Det här skrivarsystemet körs som en demon (bakgrundsprocess) vilken väntar på skrivarjobb och sedan hanterar dem. Den här demonen är även tillgänglig för fjärrdatorer via nätverket och kan därmed utsättas för attacker. Därför startas endast ett fåtal valda demoner som standard i denna säkerhetsnivå.
    
    Vill du verkligen konfigurera utskrift på den här datorn?

en: You are about to set up printing to a Windows account with password. Due to a fault in the architecture of the Samba client software the password is put in clear text into the command line of the Samba client used to transmit the print job to the Windows server. So it is possible for every user on this machine to display the password on the screen by issuing commands as "ps auxwww".
    
    We recommend to make use of one of the following alternatives (in all cases you have to make sure that only machines from your local network have access to your Windows server, for example by means of a firewall):
    
    Use a password-less account on your Windows server, as the "GUEST" account or a special account dedicated for printing. Do not remove the password protection from a personal account or the administrator account.
    
    Set up your Windows server to make the printer available under the LPD protocol. Then set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
sv: Du har valt att skriva ut via ett lösenordsskyddat Windows-konto. På grund av en svaghet i Sambaklientens konstruktion blir lösenordet synligt i klartext på kommandoraden som Sambaklienten använder för att skicka utskriftsjobbet till Windows-servern. Så varje användare på denna dator har möjlighet att se lösenordet på skärmen, genom att ange ett kommando såsom "ps auxwww".
    
    Vi rekommenderar att du gör något av följande (hur det än är måste du se till att bara datorer på ditt lokala nätverk har tillgång till din Windows-server, t.ex. med hjälp av en brandvägg):
    
    
    Använd ett konto utan lösenord på din Windows-server, t.ex. "Guest" eller annat specialkonto, för dina utskrifter. Ta inte bort lösenordet från ett personligt konto eller administratörkontot.
    
    Ställ in din Windows-server att göra skrivaren tillgänglig över LPD-protokollet. Använd sedan anslutningsmetoden "%s" i Printerdrake för att konfigurera utskrift från denna maskin.

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they work only when connected to the first parallel port. When your printer is connected to another port or to a print server box please connect the printer to the first parallel port before you print a test page. Otherwise the printer will not work. Your connection type setting will be ignored by the driver.
sv: Du konfigurerar en OKI laser winprinter. Dessa skrivare
    använder ett väldigt speciellt kommunikationsprotokoll och fungerar därför bara när de är anslutna till den första parallellporten. När din skrivare är ansluten till en annan port eller till en skrivarserver, anslut skrivaren till den första parallellporten innan du skriver ut en testsida. Annars kommer skrivaren inte att fungera. Dina inställningar för anslutningstyp kommer att ignoreras av drivrutinen.

en: You are currently connected to internet.
sv: Du är för närvarande ansluten till Internet.

en: You are currently using %s as Boot Manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
sv: Du använder för närvarande %s som starthanterare.
    Klicka på Konfigurera för att starta inställningsguiden.

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
sv: Du är på väg att konfigurera en fjärrskrivare. För detta krävs nätverksåtkomst, men du har inte konfigurerat ditt nätverk ännu. Om du fortsätter utan att konfigurera nätverket kommer du inte att kunna använda skrivaren som du just nu konfigurerar. Hur vill du fortsätta?

en: You are not currently connected to Internet.
sv: Du är inte ansluten till Internet för närvarande.

en: You are now proposed to set up your Internet/network connection. If you
    wish to connect your computer to the Internet or to a local network, click
    "OK". The autodetection of network devices and modem will be launched. If
    this detection fails, uncheck the "Use auto detection" box next time. You
    may also choose not to configure the network, or do it later; in that case,
    simply click the "Cancel" button.
    
    Available connections are: traditional modem, ISDN modem, ADSL connection,
    cable modem, and finally a simple LAN connection (Ethernet).
    
    Here, we will not detail each configuration. Simply make sure that you have
    all the parameters from your Internet Service Provider or system
    administrator.
    
    You can consult the ``User Guide'' chapter about Internet connections for
    details about the configuration, or simply wait until your system is
    installed and use the program described there to configure your connection.
    
    If you wish to configure the network later after installation, or if you
    are finished configuring your network connection, click "Cancel".
sv: Du ska nu ställa in din Internet/nätverksanslutning. Om du har som avsikt
    att ansluta din dator till Internet eller till ett lokalt nätverk, clicka "OK"
    Det startar den automatiska sökningen efter nätverksenheter och modem.
    Om sökningen misslyckas, avmarkera "Använd automatisk identifiering". Du
    kan också välja att inte konfigurera nätverket vid denna tidpunkt, klicka
    i så fall på knappen "Avbryt".
    
    Möjliga anslutningar är: vanligt modem, ISDN-modem, ADSL-anslutning,
    kabelmodem och slutligen vanlig LAN-anslutning (Ethernet).
    
    Vi går inte igenom varje anslutning i detalj. Se bara till att du har den information
    som du fått från din Internetleverantör eller administratör till hands.
    
    Du kan läsa kapitlet om Internetanslutning i manualen för en djupare genomgång
    om konfigurationen, eller helt enkelt vänta tills systemet är installerat och sedan
    använda programmet som det står om i manualen för att anpassa din anslutning.
    
    Om du vill konfigurera nätverket senare eller är klar med din anslutning
    klicka på "Avbryt".

en: You can add additional entries for yaboot, either for other operating
    systems, alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OSs, the entry consists only of a label and the "root"
    partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is simply the name you will have to type at the yaboot prompt
    to select this boot option;
    
     * Image: this would be the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux
    or a variation of vmlinux with an extension;
    
     * Root: the "root" device or ``/'' for your Linux installation;
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is used quite often
    to assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse
    button emulation for the often lacking 2nd and 3rd mouse buttons on a stock
    Apple mouse. The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules, before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation;
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4,096 bytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used;
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially brought up in
    read-only, to allow a file system check before the system becomes ``live''.
    Here, you can override this option;
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in ``novideo'' mode, with
    native frame buffer support;
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by just pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will
    also be highlighted with a ``*'', if you press [Tab] to see the boot
    selections.
sv: Du kan lägga till ytterligare alternativ för yaboot, antingen för andra
    operativsystem, alternativa kärnor, eller startavbilder för nödsituationer.
    
    För andra operativsystem består alternativet bara av en etikett
    och rotpartitionen.
    
    För Linux finns det några olika alternativ:
    
     * Etikett: helt enkelt namnet som du behöver skriva vid yaboot-prompten
    för att välja detta startalternativ.
    
     * Avbild: namnet på kärnan du vill starta. Vanligtvis vmlinux
    eller en variant på vmlinux med ett tillägg.
    
     * Rot: rotenheten eller "/" för din Linux-installation.
    
    * Lägg till: med Apple-hårdvara används tilläggsalternativ för kärnan ganska
    ofta för att initialisera videohårdvara, eller för att aktivera musemulering
    med tangentbordet eftersom andra och tredje musknappen ofta saknas på en
    standardmus från Apple. Några exempel:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: detta alternativ kan användas antingen för att ladda moduler,
    innan startenheten är tillgänglig, eller för att ladda en ramdiskavbild
    vid krissituationer.
    
     * Initrd-storlek: standardstorleken på ramdisken är vanligtvis 4096 byte.
    Om du behöver allokera en större ramdisk, använd detta alternativ.
    
     * Läs-skriv: vanligtvis startar rotpartitionen i skrivskyddat läge
    för att tillåta en filsystemskontroll innan systemet startar på "riktigt".
    Här kan du gå runt denna funktion.
    
     * NoVideo: skulle Apple-videohårdvaran vara extra krånglig kan du välja
    detta "novideo"-läge, med framebuffer-stöd.
    
     * Default: vad som ska vara Linux standardalternativ, det som väljs bara
    genom att trycka Enter vid yaboot-prompten. Det blir också markerat med en
    "*" om du trycker tabb för att se startalternativen.

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
sv: Du kan också använda det grafiska gränssnittet "xpdq" för att ställa in olika alternativ och hantera utskrifterna.
    Om du använder KDE som din skrivbordsmiljö har du en "panikknapp", en ikon på skrivbordet med namnet "Stoppa skrivare". Om du klickar på den avbryts omedelbart alla utskrifter. Detta kan vara användabart om papper har fastnat.

en: You can choose other languages that will be available after install
sv: Du kan välja ytterligare språk som ska finnas tillgängliga efter installationen.

en: You can copy the printer configuration which you have done for the spooler %s to %s, your current spooler. All the configuration data (printer name, description, location, connection type, and default option settings) is overtaken, but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following reasons:
sv: Du kan kopiera skrivarkonfigurationen som du har gjort för spoolern %s till %s, din aktuella spooler. All konfigurationsdata (skrivarnamn, beskrivning, plats, anslutningstyp och standardinställningar) flyttas över, men jobb överförs inte.
    Alla köer kan inte överföras på grund av följande anledning:

en: You can export using NFS or Samba. Which one do you want
sv: Du kan exportera med NFS eller Samba. Vilken vill du använda?

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
sv: Du kan nu partitionera %s.
    Glöm inte att spara med "w" när du är klar.

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
sv: Du kan ange URI för att komma åt skrivaren direkt. URI:n måste uppfylla antingen CUPS eller Foomatics specifikationer. Inte alla URI-typer stöds av alla utskriftshanterare.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
sv: Du kan inte installera starthanteraren på en %s-partition.

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
sv: Du kan inte välja detta paket eftersom det inte finns tillräckligt med utrymme.

en: You can't select/unselect this package
sv: Du kan inte välja/välja bort detta paket.

en: You can't unselect this package. It is already installed
sv: Du kan inte välja bort detta paket. Det är redan installerat.

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
sv: Du kan inte välja bort det här paketet. Det måste uppdateras.

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
sv: Du kan inte använda JFS på partitioner mindre än 16MB.

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
sv: Du kan inte använda ReiserFS på partitioner mindre än 32MB.

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
sv: Du kan inte använda en LVM Logical Volume som monteringspunkt %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
sv: Du kan inte använda ett krypterat filsystem för monteringspunkten %s

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
sv: Du valde att installera starthanteraren på en partition.
    Det antyder att du redan har en starthanterare på den hårddisk du startar på (t.ex. System Commander).
    
    Vilken hårddisk startar du på?

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
sv: Du har ingen växlingspartition.
    
    Fortsätta ändå?

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
sv: Du har inga gränssnitt konfigurerade.
    Konfigurera dem först genom att klicka på Konfigurera.

en: You don't have any internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
sv: Du har ingen Internetanslutning.
    Skapa en först genom att klicka på Konfigurera.

en: You don't have any partitions!
sv: Du har inga partitioner!

en: You don't have enough free space on your Windows partition
sv: Du har inte tillräckligt med utrymme på din Windows-partition.

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
sv: Du har en lucka i partitionstabellen, men den kan inte användas.
    Den enda lösningen är att du flyttar din primära partition,
    så att den ligger bredvid den utökade partitionen.

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
sv: Du har konfigurerat flera sätt att ansluta till Internet.
    Välj den du vill använda.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
sv: Du har mer än en hårddisk, vilken vill du installera Linux på?

en: You have now the possibility to download software aimed for encryption.
    
    WARNING:
    
    Due to different general requirements applicable to these software and imposed
    by various jurisdictions, customer and/or end user of theses software should
    ensure that the laws of his/their jurisdiction allow him/them to download, stock
    and/or use these software.
    
    In addition customer and/or end user shall particularly be aware to not infringe
    the laws of his/their jurisdiction. Should customer and/or end user not
    respect the provision of these applicable laws, he/they will incure serious
    sanctions.
    
    In no event shall Mandrakesoft nor its manufacturers and/or suppliers be liable
    for special, indirect or incidental damages whatsoever (including, but not
    limited to loss of profits, business interruption, loss of commercial data and
    other pecuniary losses, and eventual liabilities and indemnification to be paid
    pursuant to a court decision) arising out of use, possession, or the sole
    downloading of these software, to which customer and/or end user could
    eventually have access after having sign up the present agreement.
    
    
    For any queries relating to these agreement, please contact 
    Mandrakesoft, Inc.
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA
sv: Du har nu möjlighet att ladda hem mjukvara för kryptering.
    
    VARNING:
    
    Beroende på olika allmänna krav tillämpningsbara på denna mjukvara och ålagda
    av olika jurisdiktioner, ska kund och/eller slutanvändare försäkra sig om att
    lagar i hennes/deras jurisdiktion tillåter henne/dem att ladda ner, lagra och/eller
    använda denna mjukvara.
    
    Dessutom ska kund och/eller slutanvändare vara extra uppmärksamma på att inte
    överträda lagar i hennes/deras jurisdiktion. Skulle kund och/eller slutanvändare inte
    respektera villkoren i dessa tillämpningsbara lagar, kommer hon/dem att ådra sig
    allvarliga sanktioner.
    
    Inte under några omständigheter ska Mandraksoft eller dess tillverkare och/eller
    leverantörer anses ansvariga för speciell, indirekt eller oförutsedd skada (inkluderat,
    men inte begränsat till förlorad inkomst, avbrott i affär, förlust av kommersiell data och
    andra pekuniära förluster och eventuellt påföljande skadestånd och kostnader i
    samband med dom i domstol) uppkomna ur användning, innehav, eller enbart
    nerladdning av denna mjukvara som kund och/eller slutanvändare kan få
     tillgång till efter att accepterat det aktuella avtalet.
    
    
    För ev. frågor relaterade till dessa avtal, kontakta 
    Mandrakesoft, Inc. 
    2400 N. Lincoln Avenue Suite 243
    Altadena California 91001
    USA

en: You have now the possibility to download updated packages that have
    been released after the distribution has been made available.
    
    You will get security fixes or bug fixes, but you need to have an
    Internet connection configured to proceed.
    
    Do you want to install the updates ?
sv: Nu har du möjlighet att ladda hem programuppdateringar och
    säkerhetsuppdateringar som kommit ut efter att denna distribution släpptes.
    
    Du behöver en Internetanslutning för att kunna fortsätta.
    
    Vill du installera uppdateringarna?

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
sv: Du har en stor FAT-partition
    (normalt använd av Microsoft DOS/Windows).
    Du rekommenderas att ändra storleken på den partitionen.
    (Klicka på den och sedan på Ändra storlek)

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new could be found. In that case, you must make sure to upgrade
    as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
sv: Du har valt följande server/servrar: %s
    
    
    Dessa startas automatiskt vid uppstart. De har inga kända säkerhetsproblem,
    men sådana kan upptäckas. Om så blir fallet måste du se till att uppdatera
    dem så snabbt som möjligt.
    
    
    Vill du installera dessa servrar?

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
sv: Endast %d%% av de valda paketen får plats på hårddisken.
    Om du vill installera mindre än detta, välj då hur stor del av
    paketen du vill installera. Vid en låg andel kommer endast de
    viktigaste paketen att installeras. Om du väljer %d%%, kommer så
    många paket som möjligt att installeras.

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
sv: Du har överfört din förra standardskrivare ("%s"). Ska den användas som standardskrivare under det nya skrivarsystemet %s?

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
sv: Du har inte valt några grupppaket.
    Välj den minimala installationen du vill ha.

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
sv: Du behöver eventuellt ändra din Open Firmware-startenhet för att
     aktivera starthanteraren. Om du inte ser starthanterarprompten vid
     omstart, håll ner Command-Option-O-F under uppstart och skriv:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Skriv sedan: shut-down
    Vid nästa uppstart bör du se starthanterarprompten.

en: You may now choose which services you wish to start at boot time.
    
    Here are presented all the services available with the current
    installation. Review them carefully and uncheck those which are not always
    needed at boot time.
    
    You can get a short explanatory text about a service by selecting a
    specific service. However, if you are not sure whether a service is useful
    or not, it is safer to leave the default behavior.
    
    !! At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services which you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
    !!
sv: Välj vilka tjänster du vill starta vid uppstart.
    
    Här visas alla tjänster tillgängliga med den aktuella installationen.
    Titta igenom dem och avmarkera dem du inte behöver vid uppstart.
    
    Du kan få en kort förklaringstext om en tjänst genom att välja den
    specifika tjänsten. Om du är osäker på om en tjänst är användabar eller
    inte, lämna då den tjänsten orörd.
    
    Var extra försiktig i dina val om den här datorn ska användas som en
    server: du vill antagligen inte starta tjänster som du inte behöver.
    Kom ihåg att flera tjänster kan innebära en risk om de aktiveras på
    en server. Som generell regel, välj bara de tjänster du verkligen behöver.

en: You may now provide its options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
sv: Du kan nu ange alternativen till modul %s.
    Notera att alla adresser ska inledas med prefixet 0x, t.ex. 0x123.

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
sv: Du kan nu ange parametrar till modulen %s.
    Parametrar i formatet "name=value name2=value2...".
    Till exempel, "io=0x300 irq=7"

en: You must also format %s
sv: Du måste också formatera %s

en: You must choose/enter a printer/device!
sv: Du måste välja/ange en skrivare/enhet.

en: You must enter a device or file name!
sv: Du måste ange en enhet eller ett filnamn.

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
sv: Du måste ha en FAT-partition monterad i /boot/efi.

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
sv: Du måste ha en rotpartition.
    För detta, skapa en partition (eller klicka på en befintlig).
    Välj sedan åtgärden "monteringspunkt" och ange den som "/".

en: You must have a swap partition
sv: Du måste ha en växlingspartition

en: You must indicate where you wish to place the information required to boot
    to GNU/Linux.
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of drive
    (MBR)".
sv: Du måste indikera var du vill placera informationen som krävs för att
    starta GNU/Linux.
    
    Om du inte vet exakt vad du gör, välj "Första sektorn på enheten
    (MBR)".

en: You must specify a kernel image
sv: Du måste ange en kärnavbild

en: You must specify a root partition
sv: Du måste ange en rotpartition

en: You need a true filesystem (ext2, reiserfs) for this mount point
sv: Du behöver ett riktigt filsystem (Ext2, Reiserfs) för denna monteringspunkt.

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
sv: Du behöver starta om datorn för att ändringarna i partitionstabellen ska aktiveras.

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
sv: Du kommer att få välja exakt vilka paket som ska installeras i nästa steg.

en: You will receive an alert if one of the selected service is no more running
sv: Du kommer att få en underrättelse om en av de valda tjänsterna inte längre körs

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
sv: Du kommer att få en underrättelse om belastningen överskrider det här värdet

en: You'll need to reboot before the modification can take place
sv: Du behöver starta om datorn innan ändringarna kan verkställas.

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
sv: Du har valt en mjukvaru-RAID-partition som rot (/).
    Det finns ingen starthanterare som hanterar detta utan
    en /boot-partition. Se till att skapa en /boot-partition.

en: Your %s scanner has been configured.
    You may now scan documents using ``XSane'' from Multimedia/Graphics in the applications menu.
sv: Din %s-scanner har blivit konfigurerad.
    Du kan nu läsa in bilder och dokument med hjälp av "XSane" som finns i Multimedia/Grafik-menyn.

en: Your HP multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan from the command line with "ptal-hp %s scan ...". Scanning via a graphical interface or from the GIMP is not supported yet for your device. More information you will find in the "/usr/share/doc/hpoj-0.8/ptal-hp-scan.html" file on your system. If you have an HP LaserJet 1100 or 1200 you can only scan when you have the scanner option installed.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
sv: Din HP-flerfunktionsenhet blev automatiskt konfigurerad för bildinläsning. Nu kan du läsa in bilder från kommandoraden med "ptal-hp %s scan...". Bildinläsning från ett grafiskt gränssnitt eller från Gimp stöds inte ännu för din enhet. Du hittar mer information i dokumentet "/usr/share/doc/hpoj-0.8/ptal-hp-scan.html". Om du har en HP LaserJet 1100 eller 1200 kan du endast läsa in bilder om du har bildläsaralternativet installerat.
    
    Använd inte "Scannerdrake" för den här enheten!

en: Your HP multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan with "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" to specify the scanner when you have more than one) from the command line or with the graphical interfaces "xscanimage" or "xsane". If you are using the GIMP, you can also scan by choosing the appropriate point in the "File"/"Acquire" menu. Call also "man scanimage" and "man sane-hp" on the command line to get more information.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
sv: Din HP-flerfunktionsenhet blev automatiskt konfigurerad för bildinläsning. Nu kan du läsa in bilder med "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" för att specificera bildläsare om du har flera) från kommandoraden eller med de grafiska gränssnitten "xscanimage" eller "xsane". Om du använder Gimp kan du också läsa in bilder genom att välja passande punkt i menyn "Arkiv"/"Inhämta". Du kan också använda "man scanimage" och "man sane-hp" på kommandoraden för att få mer information.
    
    Använd inte "Scannerdrake" för den här enheten!

en: Your Windows partition is too fragmented, please run ``defrag'' first
sv: Din Windows-partition är för fragmenterad, kör "Defrag" först.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
sv: Ditt kort kan få hårdvarustöd för 3D-acceleration, men bara med XFree %s,
    OBSERVERA: DETTA ÄR EXPERIMENTELLT STÖD OCH KAN HÄNGA DIN DATOR.
    Ditt kort stöds av XFree %s som kan vara bättre för 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
sv: Ditt kort kan få hårdvarustöd för 3D-acceleration, men bara med XFree %s.
    Ditt kort stöds av XFree %s, som kan vara bättre för 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
sv: Ditt kort kan få hårdvarustöd för 3D-acceleration med XFree %s,
    OBSERVERA: DETTA ÄR EXPERIMENTELLT STÖD OCH KAN HÄNGA DIN DATOR.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
sv: Ditt kort kan få hårdvarustöd för 3D-acceleration med XFree %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
sv: Ditt val? (0/1, standard "%s")

en: Your choice? (default %s)
sv: Ditt val? (standard %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
sv: Ditt val? (standard "%s"%s)

en: Your new Mandrake Linux operating system is currently being installed.
    Depending on the number of packages you will be installing and the speed of
    your computer, this operation could take from a few minutes to a
    significant amount of time.
    
    Please be patient.
sv: Ditt nya operativsystem Mandrake Linux håller på att installeras.
    Beroende på hur många paket som ska installeras och på datorns
    hastighet, kan detta moment ta några minuter eller betydligt längre tid.
    
    Var god vänta.

en: Your personal phone number
sv: Ditt personliga telefonnummer

en: Your printer model
sv: Din skrivarmodell

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
sv: Ditt system har inte tillräckligt med utrymme för installation eller uppdatering (%d > %d)

en: Your system is low on resource. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
sv: Ditt system har ont om resurser. Du kan få problem med att installera
    Mandrake Linux. Om det blir problem kan du prova den textbaserade
    installationen istället. För att göra det tryck F1 när du startar
    från cd-skivan, skriv sedan "text".

en: Your system support multiple head configuration.
    What do you want to do?
sv: Ditt system stöder "multi-head"-konfiguration.
    Vad vill du göra?

en: Yugoslavian (latin)
sv: Jugoslaviskt (latinsk)

en: access to X programs
sv: åtkomst till X-program

en: access to administrative files
sv: åtkomst till administrativa filer

en: access to rpm tools
sv: åtkomst till RPM-verktyg

en: across Network
sv: över nätverk

en: activate now
sv: aktivera nu

en: alert configuration
sv: Underrättelsekonfiguration

en: allow "su"
sv: tillåt "su"

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
sv: Apmd används för att övervaka batteristatusen i en bärbar dator,
    samt logga denna till syslog. Den kan även användas för att stänga ner
    datorn om batteriet håller på att ta slut.

en: busmouse
sv: bussmus

en: but not matching
sv: matchar inte

en: cable connection detected
sv: kabelanslutning har hittats

en: can not open /etc/inittab for reading: %s
sv: Kan inte öppna /etc/inittab för läsning: %s

en: choose device
sv: välj enhet

en: chunk size
sv: blockstorlek

en: click here if you are sure.
sv: klicka här om du är säker.

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
sv: kommandon innan start, eller "c" för kommandorad.

en: compact
sv: kompakt

en: consolehelper missing
sv: consolehelper saknas

en: could not find any font in your mounted partitions
sv: kunde inte hitta några teckensnitt på dina monterade partitioner

en: could not find any font.
sv: kunde inte hitta några teckensnitt.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
sv: Cron-tjänsten kan köra program periodiskt vid angivna klockslag.
    Den här cron-demonen, vixie cron har ett antal utökningar och
    förbättringar över standard Unix cron, bland annat högre säkerhet
    och bättre inställningsmöjligheter.

en: daily
sv: dagligen

en: deactivate now
sv: inaktivera nu

en: detected %s
sv: hittade %s

en: detected on interface %s
sv: hittad på gränssnitt %s

en: detected on port %s
sv: hittad på port %s

en: device
sv: enhet

en: disable
sv: inaktivera

en: dismiss
sv: avsluta

en: done
sv: färdig

en: enable
sv: aktivera

en: error unmounting %s: %s
sv: fel vid avmontering %s: %s

en: ethernet card(s) detected
sv: ethernet-kort har hittats

en: file list send by FTP : %s
sv: fillista skickad av FTP: %s

en: files sending by FTP
sv: filer skickas med FTP

en: fsck failed with exit code %d or signal %d
sv: fsck misslyckades, med slutkod %d eller signal %d

en: here if no.
sv: här om osäker.

en: high
sv: hög

en: hourly
sv: varje timma

en: important
sv: viktigt

en: kdesu missing
sv: kdesu saknas

en: level
sv: nivå

en: load setting
sv: ladda inställning

en: login
sv: användarnamn

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
sv: LPD är en skrivardemon som behövs för att lpr ska fungera korrekt.
    Det är i princip en server som tilldelar utskrifter till skrivare.

en: matching
sv: matchar

en: maybe
sv: tveksamt

en: mkraid failed
sv: mkraid misslyckades

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
sv: mkraid misslyckades (kanske finns det inga raid-verktyg)

en: monthly
sv: månadsvis

en: mount failed:
sv: montering misslyckades:

en: mounting partition %s in directory %s failed
sv: försöket att montera partition %s i katalog %s misslyckades

en: must have
sv: nödvändigt

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
sv: Named (BIND) är en namnserver (Domain Name Server, DNS) som kan användas för att slå upp IP-adresser från datornamn.

en: new
sv: ny

en: nice
sv: trevligt

en: no available partitions
sv: inga tillgängliga partitioner

en: no fonts found
sv: inga teckensnitt hittades

en: no help implemented yet.
sv: ingen hjälp finns implementerad ännu.

en: no network card found
sv: inget nätverkskort kunde hittas

en: no serial_usb found
sv: ingen serial_usb hittades

en: none
sv: ingen

en: not enough room in /boot
sv: inte tillräckligt med utrymme på /boot

en: on Hard Drive
sv: på hårddisk

en: on LPD server "%s", printer "%s"
sv: på LPD-server "%s", skrivare "%s"

en: on Novell server "%s", printer "%s"
sv: på Novell-server "%s", skrivare "%s"

en: on Windows server "%s", share "%s"
sv: på Windows-server "%s", utdelning "%s"

en: on bus %d id %d
sv: på buss %d id %d

en: options description:
    
     - Backup system files:
           
    	This option allows you to backup your /etc directory,
    	which contains all configuration files. Please be
    	careful during the restore step to not overwrite:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - Backup User files: 
    
    	This option allows you select all users that you want 
    	to backup.
    	To preserve disk space, it is recommended that you 
    	do not include web browser's cache.
    
     - Backup Other files: 
    
    	This option allows you to add more data to save.
    	With the other backup it's not possible at the 
    	moment to select select incremental backup.		
     
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerful 
    	option for backup. This option allows you 
    	to backup all your data the first time, and 
    	only the changed afterward.
    	Then you will be able, during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this option all
    	old backups are deleted before each backup.
sv: Alternativbeskrivning:
    
     - Säkerhetskopiera systemfiler:
           
    	Det här alternativet låter dig säkerhetskopiera katalogen /etc,
    	vilken innehåller alla konfigurationsfiler. Var försiktig
    	när du återställer så att du inte skriver över:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - Säkerhetskopiera användarfiler: 
    
    	Det här alternativet låter dig välja alla användare som du vill 
    	säkerhetskopiera.
    	För att spara diskutrymme rekommenderas du att 
    	inte inkludera webbläsarens cache.
    
     - Säkerhetskopiera andra filer: 
    
    	Det här alternativet låter dig lägga till mer data som du vill spara.
    	Med det här alternativet är det ännu inte möjligt att 
    	välja inkrementell säkerhetskopia.		
     
     - Inkrementell säkerhetskopia:
    
    	Inkrementell säkerhetskopia är det kraftfullaste 
    	alternativet för säkerhetskopiering. Det här alternativet låter dig 
    	säkerhetskopiera all din data en första gång och bara 
    	det som ändrats andra gången.
    	Under återställningssteget kan du återställa data från ett
    	speciellt datum.
    	Om du inte väljer det här alternativet kommer
    	alla gamla säkerhetskopior att tas bort före varje säkerhetskopiering.

en: options description:
    
     In this step Drakbackup allow you to change:
    
     - The compression mode:
        
          If you check bzip2 compression, you will compress
          your data better than gzip (about 2-10 %).
          This option is not checked by default because
          this compression mode needs more time ( about 1000% more).
     
     - The update mode:
    
          This option will update your backup, but this
          option is not really useful because you need to
          decompress your backup before you can update it.
          
     - the .backupignore mode:
    
          Like with cvs, Drakbackup will ignore all references
          included in .backupignore files in each directories.
          ex: 
             /*> cat .backupignore*/
             *.o
             *~
             ...
sv: Alternativbeskrivning:
    
     I det här steget låter Drakbackup dig välja:
    
     - Kompressionsläget:
        
          Om du markerar bzip2-kompression, kommer du att packa
          datat bättre än med gzip (ungefär 2-10 %).
          Det här alternativet är inte förvalt eftersom
          det här kompressionsläget tar längre tid (ungefär 1000% längre).
     
     - Uppdateringsläge:
    
          Det här alternativet kommer att uppdatera din säkerhetskopia, men det
          här alternativet är egentligen inte användbart eftersom du måste
          dekomprimera säkerhetskopian innan du kan uppdatera den.
          
     - Läget ".backupignore":
    
          Som med CVS, Drakbackup kommer att ignorera alla referenser
          som inkluderas i .backupignore-filer i varje katalog.
          exempel: 
             /*> cat .backupignore*/
             *.o
             *~
             ...

en: options description:
    
    Please be careful when you are using ftp backup, because only 
    backups that are already built are sent to the server.
    So at the moment, you need to build the backup on your hard 
    drive before sending it to the server.
sv: Alternativbeskrivning:
    
    Var försiktig när du säkerhetskopierar till FTP eftersom endast 
    säkerhetskopior som redan byggts skickas till servern.
    För tillfället måste du bygga säkerhetskopian på din hårddisk 
    innan du skickar den till servern.

en: parse all fonts
sv: tolka alla teckensnitt

en: partition %s is now known as %s
sv: partitionen %s är känd som %s

en: password
sv: lösenord

en: pfm fonts conversion
sv: konvertering av pfm-teckensnitt

en: please choose the date to restore
sv: välj datumet som ska återställas

en: please wait during ttmkfdir...
sv: vänta medan ttmkfdir...

en: please wait, parsing file: %s
sv: vänta, behandlar fil: %s

en: re-type password
sv: bekräfta lösenord

en: reconfigure
sv: konfigurera om

en: restore description:
     
    Only the most recent date will be used ,because with incremental 
    backups it is necesarry to restore one by one each older backups.
    
    So if you don't like to restore an user please unselect all his
    check box.
    
    Otherwise, you are able to select only one of this
    
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerfull 
    	option to use backup, this option allow you 
    	to backup all your data the first time, and 
    	only the changed after.
    	So you will be able during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this options all
    	old backups are deleted before each backup.
sv: Återställningsbeskrivning:
     
    Bara den senaste datan kommer att användas, eftersom det med inkrementella 
    säkerhetskopior är nödvändigt att återställa gamla säkerhetskopior en efter en.
    
    Om du inte vill återställa en användare, avmarkera då dennes
    kryssrutor.
    
    Annars kan du bara välja en av dessa
    
    - Inkrementell säkerhetskopia:
    
    	Inkrementell säkerhetskopia är det kraftfullaste 
    	alternativet för säkerhetskopiering. Det här alternativet låter dig 
    	säkerhetskopiera all din data en första gång och bara 
    	det som ändrats andra gången.
    	Under återställningssteget kan du återställa data från ett
    	speciellt datum.
    	Om du inte väljer det här alternativet kommer
    	alla gamla säkerhetskopior att tas bort före varje säkerhetskopiering.

en: restrict
sv: begränsa

en: running
sv: startad

en: search
sv: sök

en: select path to restore (instead of / )
sv: välj sökväg att återställa (istället för /)

en: serial
sv: seriell

en: service setting
sv: inställning för tjänst

en: simple
sv: enkel

en: stopped
sv: stoppad

en: tinyfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
sv: Tinyfirewall-konfigurator
    
    Detta konfigurerar en personlig brandvägg för denna Mandrake Linux-dator.
    För en kraftfull och dedikerad brandväggslösning, ta en titt på den
    specialiserade distributionen MandrakeSecurity Firewall.

en: total progess
sv: total fortskridning

en: ttf fonts conversion
sv: konvertering av ttf-teckensnitt

en: type1inst building
sv: type1inst-byggning

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
sv: användning: keyboarddrake [--expert] [keyboard]

en: use dhcp
sv: använd DHCP

en: use pppoe
sv: använd pppoe

en: use pptp
sv: använd pptp

en: very nice
sv: väldigt trevligt

en: weekly
sv: veckovis

en: with /usr
sv: med /usr

en: xfs restart
sv: starta om xfs
