DrakX VERSION - en to bs translation catalogue (1642 entries)

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
bs: 		 korisničko ime: %s
    		 u direktoriju: %s

en: 	-Hard drive.
bs: 	-Hard disk.

en: 	-Network by FTP.
bs: 	-Mrežu preko FTPa.

en: 	-Network by SSH.
bs: 	-Mrežu preko SSH.

en: 	Backups use tar and bzip2
bs: 	Backupi koriste tar i bzip2

en: 	Backups use tar and gzip
bs: 	Backupi koriste tar i gzip

en: 	Do not include System Files
bs: 	Ne uključuj sistemske datoteke

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
bs: 
    
    
    Sada ćemo podesiti konekciju %s.
    
    
    Pritisnite OK za nastavak.

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
bs: 
    
    (PAŽNJA! Vi koristite XFS za vašu root particiju,
    pravljenje boot diskete na 1.44 Mb disketi vjerovatno neće
    raditi, pošto XFS traži veoma velik drajver).

en: 
    
    Please check whether Printerdrake did the auto-detection of your printer model correctly. Search the correct model in the list when the cursor is standing on a wrong model or on "Raw printer".
bs: 
    
    Molim provjerite da li je Printerdrake izvršio ispravno automatsko prepoznavanje modela vašeg štampača. Potražite ispravan model na listi ako kursor stoji na pogrešnom modelu ili na "Raw štampač".

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
bs: 
                          DrakBackup Izvještaj o demonima

en: 
                          DrakBackup Report
bs: 
                          DrakBackup Izvještaj

en: 
                        DrakBackup Report Details
bs: 
                        DrakBackup Detalji izvještaja

en: 
     Some errors during sendmail are caused by 
     a bad configuration of postfix. To solve it you have to
     set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf
bs: 
     Neke greške prilikom slanja poruka može izazvati 
     loše podešen postfix. Ovo možete riješiti tako što ćete
     podesiti myhostname ili mydomain u /etc/postfix/main.cf

en: 
    (!) FTP connexion problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
bs: 
    (!) problem sa FTP konekcijom: Nije bilo moguće poslati vaše backup datoteke putem FTPa.

en: 
    - Daemon (%s) include :
bs: 
    - Demon (%s) uključuje :

en: 
    - Options:
bs: 
    - Opcije:

en: 
    - Other Files:
bs: 
    - ostale datoteke:

en: 
    - Save on FTP on host : %s
bs: 
    - spasi na FTPu na računaru : %s

en: 
    - Save on Hard drive on path : %s
bs: 
    - spasi na hard disku u direktoriju : %s

en: 
    - System Files:
bs: 
    - sistemske datoteke:

en: 
    - User Files:
bs: 
    - korisničke datoteke:

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
bs: 
    Također štampači konfigurisani sa PPD datotekama koje su osigurali njihovi proizvođači ili sa vlastitim CUPS drajverima ne mogu biti prebačeni.

en: 
    Backup Sources:
bs: 
    Izvori backup-a:

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition, you should
    probably leave it alone.
bs: 
    Postoji mogućnost da je ova
    particija Driver particija, vjerovatno
    biste je trebali ostaviti na miru.

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
bs: 
    Čestitamo, vaš štampač je sada instaliran i podešen!
    
    Možete štampati koristeći komandu "Štampaj" u vašoj aplikaciji (obično se nalazi u meniju "Datoteka).
    
    Ako želite dodati, ukloniti ili promjeniti ime štampača, ili ako želite promjeniti neke podrazumjevane postavke (ulazni put papira, kvaliteta štampe...), izaberite opciju "Štampač" u "Hardware" sekciji Mandrake Kontrolnog centra.

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the irq and io of your card.
bs: 
    Ako imate ISA karticu, vrijednosti na idućem ekranu bi trebale biti ispravne.
    
    Ako imate PCMCIA karticu, moraćete znati IRQ i IO vaše kartice.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
bs: 
    Označite štampače koje ćete prebacivati i kliknite na 
    "Prebaci".

en: 
    Please check all options that you need.
bs: 
    Molimo uključite sve potrebne opcije.

en: 
    Printers on remote CUPS servers you do not have to configure here; these printers will be automatically detected.
bs: 
    Ovdje ne morate podešavati štampače na udaljenim CUPS serverima;
    ovi štampači će biti automatski prepoznati.

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
bs: 
    Komande "%s" i "%s" također omogućavaju izmjenu opcija za pojedinačni zadatak štampe. Jednostavno dodajte željena podešenja na komandnu liniju, npr. "%s <datoteka>".

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
bs: 
    Komanda "%s" također omogućava izmjenu opcija za pojedinačni zadatak štampe. Jednostavno dodajte željena podešenja na komandnu liniju, npr. "%s <datoteka>".

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
bs: 
    Ova posebna Bootstrap
    particija je za
    dvojni boot vašeg sistema.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
bs: 
    Dobro došli u Čarobnjak za podešavanje štampača
    
    Ovaj čarobnjak vam omogućuje da instalirate lokalne ili udaljene štampače koji će biti korišteni sa ovog računara, a također i sa drugih računara na mreži.
    
    On će od vas tražiti sve potrebne informacije kako bi štampač bio podešen, a vama omogućen pristup svim dostupnim drajverima, opcijama drajvera i vrstama konekcije štampača.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer.
    
    Please plug in your printer(s) on this computer and turn it/them on. Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" when you do not want to set up your printer(s) now.
    
    Note that some computers can crash during the printer auto-detection, turn off "Auto-detect printers" to do a printer installation without auto-detection. Use the "Expert Mode" of printerdrake when you want to set up printing on a remote printer if printerdrake does not list it automatically.
bs: 
    Dobro došli u Čarobnjak za podešavanje štampača
    
    Ovaj čarobnjak će vam pomoći da instalirate vaš(e) štampač(e) koji su povezani na ovaj računar.
    
    Molim uključite štampač(e) na ovom računaru i uključite ih. Kliknite na dugme "Dalje" kada budete spremni, a na "Odustani" ako ne želite da podesite vaše štampače sada.
    
    Obratite pažnju da neki računari mogu krahirati tokom automatskog prepoznavanja štampača. Isključite opciju "Automatski prepoznaj štampače" ako je ovo slučaj kod vas. Koristite "Ekspertni mod" printerdrake-a ako želite da podesite štampanje na udaljenom štampaču a printerdrake ga ne izlista automatski.

en: 
    Welcome.
    
    The parameters of the auto-install are available in the sections on the left
bs: 
    Dobro došli.
    
    Parametri automatske instalacije su dostupni u odjeljcima lijevo

en: 
    You can connect to Internet or reconfigure your connection.
bs: 
    Možete se spojiti na Internet ili prekonfigurisati vašu konekciju.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
bs: 
    Možete se diskonektovati ili prekonfigurisati vašu konekciju.

en: 
    You can reconfigure your connection.
bs: 
    Možete prekonfigurisati vašu konekciju.

en: 
    try to change some parameters
bs: 
    probajte izmjeniti neke parametre

en:           All your selectionned data have been
bs:           Svi vaši izabrani podaci su

en:           Successfuly Restored on %s
bs:           uspješno spašeni na %s

en:          Restore Configuration
bs:          Vrati konfiguraciju

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
bs:   <Tab>/<Alt-Tab> između elemenata  | <Space> vrši izbor | <F12> idući ekran

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
bs:  (Paralelni portovi: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., ekvivalentno sa LPT1:, LPT2:, ..., prvi USB štampač: /dev/usb/lp0, drugi USB štampač: /dev/usb/lp1, ...).

en:  (driver %s)
bs:  (drajver %s)

en:  on parallel port \/*%s
bs:  na paralelnom portu \/*%s

en: "Menu" key
bs: "Meni" tipka

en: %d minutes
bs: %d minuta

en: %d packages
bs: %d paketa

en: %d seconds
bs: %d sekundi

en: %s formatting of %s failed
bs: %s formatiranje %s nije uspjelo

en: %s found on %s, configure it ?
bs: %s je pronađen na %s, podesi ga ?

en: (!) Error during mail sending.
bs: (!) Greška tokom slanja pošte.

en: (This) DHCP Server IP
bs: IP adresa (ovog) DHCP servera

en: (already added %s)
bs: (već dodan %s)

en: (module %s)
bs: (modul %s)

en: (on %s)
bs: (na %s)

en: (on this machine)
bs: (na ovom računaru)

en: , %s sectors
bs: , %s sektora

en: , USB printer \/*%s
bs: , USB štampač \/*%s

en: , multi-function device
bs: , višenamjenski uređaj

en: , multi-function device on HP JetDirect
bs: , višenamjenski uređaj na HP JetDirect

en: , multi-function device on USB
bs: , višenamjenski uređaj na USBu

en: , multi-function device on parallel port \/*%s
bs: , višenamjenski uređaj na paralelnom portu \/*%s

en: , printing to %s
bs: , štampa u %s

en: , using command %s
bs: , koristeći komandu %s

en: -adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-*,*-r-*
bs: -adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-2,*-r-*

en: /File/-
bs: /Datoteka/-

en: /File/Save _As
bs: /Datoteaka/Sačuvaj _kao

en: /File/_Open
bs: /Datoteka/_Otvori

en: /File/_Quit
bs: /Datoteka/_Izlaz

en: /File/_Save
bs: /Datoteka/_Sačuvaj

en: /Help/_About...
bs: /Pomoć/_O programu...

en: /Options/Test
bs: /Opcije/Test

en: /_File
bs: /_Datoteka

en: /_Help
bs: /_Pomoć

en: /_Options
bs: /_Opcije

en: 1 button
bs: 1 dugme

en: 1 minute
bs: 1 minuta

en: 16 million colors (24 bits)
bs: 16 miliona boja (24 bita)

en: 2 buttons
bs: 2 dugmeta

en: 256 colors (8 bits)
bs: 256 boja (8 bita)

en: 3 buttons
bs: 3 dugmeta

en: 32 thousand colors (15 bits)
bs: 32 hiljada boja (15 bita)

en: 4 billion colors (32 bits)
bs: 4 milijarde boja (32 bita)

en: 64 MB or more
bs: 64 MB ili više

en: 65 thousand colors (16 bits)
bs: 65 hiljada boja (16 bita)

en: 8514 Compatible, 1024x768 at 87 Hz interlaced (no 800x600)
bs: 8514 Kompatibilna, 1024x768 na 87 Hz sa preplitanjem (bez 800x600)

en: <- Previous
bs: <- Prethodni

en: <control>Q
bs: <control>I

en: => Notice, a label changed:
    %s
bs: => Primjetite, label je promjenjena:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
bs: => Postoji mnogo stvari od kojih možete izabrati (%s).

en: A full range of Linux solutions, as well as special offers on products and 'goodies', are available online at our e-store
bs: Čitav raspon Linux rješenja, kao i posebne ponude za proizvode i 'potrepštine', dostupni su u našoj online radnji

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
bs: Grafički okoliš sa skupom korisnički orjentisanih aplikacija i alata za radnu površinu

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
bs: Biblioteka koja brani od napada "buffer overflow" i "format string".

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
bs: Štampač pod imenom "%s" već postoji pod %s: 
    Kliknite na "Prebaci" da to prepišete.
    Možete također unijeti novo ime ili preskočiti ovaj štampač.

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
bs: Došlo je do problema prilikom restartovanja mreže:
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
bs: Alat za pregled vaših logova

en: A valid URI must be entered!
bs: Trebate unijeti ispravan URI!

en: ADSL connection
bs: ADSL konekcija

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
bs: SVE postojeće particije i podaci na njima će biti izgubljeni na disku %s

en: Abort
bs: Prekid

en: Accept
bs: Prihvati

en: Accept user
bs: Prihvati korisnika

en: Account Login (user name)
bs: Login naloga (korisničko ime)

en: Account Password
bs: Šifra naloga

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
bs: Aktivira/deaktivira sve mrežne interfejse koji su konfigurisani
    za pokretanje tokom boota.

en: Add
bs: Dodaj

en: Add a new printer
bs: Dodaj novi štampač

en: Add a user
bs: Dodajte korisnika

en: Add an item
bs: Dodaj stavku

en: Add this printer to Star Office/OpenOffice.org
bs: Dodaj ovaj štampač u Star Office/OpenOffice.org

en: Add to LVM
bs: Dodaj na LVM

en: Add to RAID
bs: Dodaj na RAID

en: Add user
bs: Dodaj korisnika

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org
bs: Dodajem štampač u Star Office/OpenOffice.org

en: Advanced
bs: Napredno

en: Advanced Configuration
bs: Napredno podešavanje

en: Advanced Options
bs: Napredne opcije

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
bs: Nakon promjene tipa particije %s, svi podaci na ovoj particiji će biti izgubljeni

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
bs: Nakon formatiranja particije %s, svi podaci na toj particiji će biti izgubljeni

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
bs: Nakon promjene veličine particije %s, svi podaci na njoj će biti izgubljeni

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
bs: Nakon što je to gotovo, preporučujemo da restartujete vaš X
    okoliš kako bi se izbjegao problem sa promjenom naziva računara.

en: Albanian
bs: Albanska

en: All
bs: Svi

en: All data on this partition should be backed-up
bs: Svi podaci na toj particiji bi trebali biti backupovani

en: All primary partitions are used
bs: Sve primarne particije su u upotrebi

en: Allow all users
bs: Dozvoli svim korisnicima

en: Alt and Shift keys simultaneously
bs: Alt i Shift tipke istovremeno

en: Alternative test page (A4)
bs: Alternativna testna strana (A4)

en: Alternative test page (Letter)
bs: Alternativna testna strana (Letter)

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
bs: Zabavni programi: arkadne igre, igre za tablu, strategije itd.

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
bs: Došlo je do greške - nije pronađen nijedan ispravan uređaj na kojem se mogu kreirati novi file sistemi. Molimo provjerite vaš hardware i pronađite uzrok greške

en: An error has occurred, try to change some parameters
bs: Došlo je do greške, probajte izmjeniti neke parametre

en: An error has occurred:
bs: Došlo je do greške

en: An error occurred
bs: Došlo je do greške

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
bs: Došlo je do greške, ali ne znam kako da je riješim fino.
    Nastavite na vlastiti rizik.

en: Anacron a periodic command scheduler.
bs: Anacron periodični pokretač komandi.

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a filesystem).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    any of it.
    
    Click on "OK" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "Cancel" if you want to choose another partition for your new
    Mandrake Linux operating system installation.
    
    Click on "Advanced" if you wish to select partitions that will be checked
    for bad blocks on the disk.
bs: Sve particije koje su upravo definisane moraju biti formatirane kako bi se
    mogle koristiti (formatiranje znači kreiranje datotečnog sistema). 
    
    U ovom trenutku možda ćete poželjeti da reformatirate neke već postojeće
    particije kako biste pobrisali podatke koje sadrže. Ako želite to učiniti, molim
    takođe izaberite te particije koje želite da formatirate.
    
    Molim obratite pažnju da nije neophodno formatirati sve postojeće particije.
    Morate reformatirati particije koje sadrže operativni sistem (kao što su
    "/", "/usr" ili "var") ali ne morate reformatirati particije koje sadrže
    podatke koje želite zadržati (tipično /home).
    
    Molimo da pažljivo izaberete particije. Nakon formatiranja, svi podaci na
    odabranim particijama će biti pobrisani i nećete biti u mogućnosti da ih
    povratite.
    
    Kliknite na OK kada budete spremni za formatiranje particija.
    
    Kliknite na Odustani ako želite da izaberete druge particije za instalaciju
    vašeg novog Linux-Mandrake operativnog sistema.
    
    Kliknite na Napredno da izaberete particije koje želite provjeriti radi
    loših blokova.

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
bs: Apache je World Wide Web server.  Koristi se za posluživanje HTML
    datoteka i CGI.

en: Apply
bs: Primjeni

en: Archiving, emulators, monitoring
bs: Arhiviranje, emulatori, nadzor

en: Are you running a POP or IMAP server here? This would
    be used to host non-web-based mail accounts for people via 
    this machine.
bs: Da li imate pokrenut POP ili IMAP server ovdje? Ovo bi
    bilo korišteno za smještaj ne-web-baziranih mail naloga
    za ljude na ovom računaru.

en: Are you running a mail server here? If you're sending you 
    messages through pine, mutt or any other text-based mail client,
    you probably are.  Otherwise, you should firewall this off.
bs: Da li imate pokrenut mail server ovdje? Ako šaljete poruke
    kroz pine, mutt ili neki drugi tekst-bazirani mail klijent, onda
    vjerovatno imate.  U suprotnom, trebali biste isključiti ovo 
    firewallom.

en: Are you running a name server on this machine? If you didn't set one
    up to give away IP and zone information to the whole Internet, please
    answer no.
bs: Da li imate pokrenut name server (DNS) na ovom računaru? Ako niste
    podesili DNS radi davanja informacija o IP i zoni cijelom Internetu, 
    molimo vas odgovorite ne.

en: Are you running a web server on this machine that you need the whole
    Internet to see? If you are running a webserver that only needs to be
    accessed by this machine, you can safely answer NO here.
bs: Da li imate pokrenut web server na ovom računaru za koji želite da ga
    cijeli Internet vidi? Ako imate pokrenut webserver kojem ćete pristupati
    samo sa ovog računara, možete slobodno ovdje odgovoriti NE.

en: Are you running an FTP server here that you need accessible to the
    Internet? If you are, we strongly recommend that you only use it for
    Anonymous transfers. Any passwords sent by FTP can be stolen by some
    attackers, since FTP also uses no encryption for transferring passwords.
bs: Da li imate pokrenut FTP server za koji želite da je pristupačan sa
    Interneta? Ako da, onda strogo preporučujemo da ga koristite samo
    za anonimne transfere. Bilo koju šifru koja je poslana putem FTPa
    mogu ukrasti napadači, pošto FTP također ne koristi kriptovanje.

en: Area :
bs: Oblast :

en: Armenian (old)
bs: Armenska (stara)

en: Armenian (phonetic)
bs: Armenska (fonetska)

en: Armenian (typewriter)
bs: Armenska (pisaća mašina)

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle
bs: Dodjeljuje sirove uređaje blokovskim urećajima (kao što su
    particije hard diska) za upotrebu aplikacijama kao što je Oracle

en: At the time you are installing Mandrake Linux, it is likely that some
    packages have been updated since the initial release. Some bugs may have
    been fixed, and security issues solved. To allow you to benefit from these
    updates, you are now proposed to download them from the Internet. Choose
    "Yes" if you have a working Internet connection, or "No" if you prefer
    to install updated packages later.
    
    Choosing "Yes" displays a list of places from which updates can be
    retrieved. Choose the one nearest you. Then a package-selection tree
    appears: review the selection, and press "Install" to retrieve and
    install the selected package(s), or "Cancel" to abort.
bs: At the time you are installing Mandrake Linux, it is likely that some
    packages have been updated since the initial release. Some bug-fixes may
    have been fixed, and security issues solved. To allow you to benefit from
    this updates you are now proposed to download them from the internet.
    Choose "Yes" if you have a working internet connection, or "No" if you
    prefer to install updated packages later.
    
    Choosing "Yes" displays a list of places from which updates can be
    retrieved. Choose the one nearer to you. Then a packages selection tree
    appears: review the selection, and press "Install" to retrieve and
    install the selected package or "Cancel" to abort.

en: At this point, you need to choose where you want to install the Mandrake
    Linux operating system on your hard drive. If your hard drive is empty or
    if an existing operating system is using all the available space, you will
    need to partition it. Basically, partitioning a hard drive consists of
    logically dividing it to create space to install your new Mandrake Linux
    system.
    
    Because the partitioning process' effects are usually irreversible,
    partitioning can be intimidating and stressful if you are an inexperienced
    user. Fortunately, there is a wizard which simplifies this process. Before
    beginning, please consult the manual and take your time.
    
    If you are running the installation in Expert mode, you will enter
    DiskDrake, the Mandrake Linux partitioning tool, which allows you to
    fine-tune your partitions. See the DiskDrake section in the ``User Guide''.
    From the installation interface, you can use the wizards as described here
    by clicking the dialog's "Wizard" button.
    
    If partitions have already been defined, either from a previous
    installation or from another partitioning tool, simply select those to
    install your Linux system.
    
    If partitions are not defined, you will need to create them using the
    wizard. Depending on your hard drive configuration, several options are
    available:
    
     * "Use free space": this option will simply lead to an automatic
    partitioning of your blank drive(s). You will not be prompted further;
    
     * "Use existing partition": the wizard has detected one or more existing
    Linux partitions on your hard drive. If you want to use them, choose this
    option;
    
     * "Use the free space on the Windows; partition": if MicrosoftWindows is
    installed on your hard drive and takes all the space available on it, you
    have to create free space for Linux data. To do so, you can delete your
    MicrosoftWindows partition and data (see ``Erase entire disk'' or ``Expert
    mode'' solutions) or resize your MicrosoftWindows partition. Resizing can
    be performed without the loss of any data, provided you previously
    defragment the Windows partition. Backing up your data won't hurt either..
    This solution is recommended if you want to use both Mandrake Linux and
    MicrosoftWindows on the same computer.
    
       Before choosing this option, please understand that after this procedure,
    the size of your MicrosoftWindows partition will be smaller than at the
    present time. You will have less free space under MicrosoftWindows to store
    your data or to install new software;
    
     * "Erase entire disk": if you want to delete all data and all partitions
    present on your hard drive and replace them with your new Mandrake Linux
    system, choose this option. Be careful with this solution because you will
    not be able to revert your choice after you confirm;
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Remove Windows": this will simply erase everything on the drive and
    begin fresh, partitioning everything from scratch. All data on your disk
    will be lost;
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Expert mode": choose this option if you want to manually partition
    your hard drive. Be careful it is a powerful but dangerous choice. You can
    very easily lose all your data. Hence, do not choose this unless you know
    what you are doing.
bs: Na ovom mjestu trebate izabrati gdje želite instalirati Linux Mandrake
    operativni sistem na vašem hard disku. Ako je disk prazan ili ako postojeći
    operativni sistem koristi sav prostor na njemu, potrebno je da ga
    particionirate. U biti, particioniranje hard diska predstavlja logičko
    organiziranje kako bi se stvorio prostor za instaliranje vašeg novog
    Mandrake Linux sistema.
    
    Pošto su efekti particioniranja obično nepovratni, particioniranje može
    biti zastrašujuće i stresno ako ste neiskusan korisnik. Srećom, postoji
    čarobnjak koji pojednostavljuje taj proces. Prije započinjanja, molimo
    konsultirajte priručnik i nemojte žuriti.
    
    Ako instalirate koristeći Ekspertni mod, ući ćete u DiskDrake, Mandrake
    Linux alat za particioniranje, koji vam omogućava da fino podesite vaše
    particije. Pogledajte priručnik, poglavlje o DiskDrake-u. Na instalacionom
    sučelju možete koristiti čarobnjake kao što je opisano tamo, klikajući na
    dugme Čarobnjak.
    
    Ako su particije već definirane (tokom neke ranije instalacije ili pomoću
    nekog drugog alata za particioniranje), sve što trebate jeste da ih izaberete
    za instalaciju vašeg Linux sistema.
    
    Ako particije nisu već definirane, trebate ih kreirati koristeći čarobnjak.
    Ovisno o konfiguraciji vašeg hard diska, može biti dostupno nekoliko
    mogućnosti:
    
     * Koristi slobodan prostor: jednostavno vodi na automatsko particioniranje
    vašeg praznog diska (diskova). Neće biti postavljana nikakva daljnja pitanja.
    
     * Koristi postojeću particiju: čarobnjak je detektovao jednu ili više postojećih
    Linux particija na vašem hard disku. Ako ih želite zadržati, izaberite ovu
    opciju.
    
     * Koristi slobodan prostor na Windows particiji: ako je na vašem hard
    disku instaliran Microsoft Windows koji je zauzeo sav slobodan prostor,
    moraćete napraviti nešto slobodnog prostora za Linux. To možete učiniti
    brišući vašu Microsoft Windows particiju zajedno sa podacima (vidi opcije
    "Pobriši čitav disk" ili "Ekspertni mod") ili možete promjeniti veličinu vaše
    Microsoft Windows particije. Promjena veličine se može izvršiti bez gubitka
    podataka. Ova mogućnost je preporučena ako namjeravate koristiti i Linux
    Mandrake i Microsoft Windows na istom računaru.
    
        Prije izbora ove opcije, molimo da imate na umu da će veličina vaše
    Microsoft Windows particije biti manja nego trenutno. To znači da će Microsoft
    Windows prijavljivati da imate manje prostora za smještaj podataka ili instaliranje
    novog softwarea.
    
     * Pobriši čitav disk: ako želite da obrišete sve podatke i sve particije
    koje su prisutne na vašem hard disku i umjesto njih postavite vaš novi Linux
    Mandrake sistem, možete izabrati ovu opciju. Budite oprezni sa ovom
    mogućnošću, jer nećete moći poništiti vaš izbor nakon potvrde.
    
       !! Ako izaberete ovu opciju, svi podaci na vašem disku će biti izgubljeni. !!
    
     * Ukloni Windows: ovo će jednostavno pobrisati sve na disku i početi od
    početka, particionirajući ga. Svi podatci na vašem disku će biti izgubljeni.
    
       !! Ako izaberete ovu opciju, svi podaci na vašem disku će biti izgubljeni. !!
    
     * Ekspertni mod: ako želite da ručno particionirate vaš hard disk, izaberite ovu
    opciju. Budite oprezni - to je moćan, ali i opasan izbor. Vrlo lako možete
    izgubiti sve vaše podatke. Zato nemojte birati ovu opciju sem ako ste sigurni
    šta radite.

en: At this point, you need to choose which partition(s) will be used for the
    installation of your Mandrake Linux system. If partitions have already been
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or from another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise, hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on ``hda'' for the first IDE drive,
    ``hdb'' for the second, ``sda'' for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "Clear all": this option deletes all partitions on the selected hard
    drive;
    
     * "Auto allocate": this option enables to automatically create "Ext2"
    and swap partitions in free space of your hard drive;
    
     * "More": gives access to additional features:
    
        * "Save partition table": saves the partition table to a floppy. Useful
    for later partition-table recovery if necessary. It is strongly recommended
    to perform this step;
    
        * "Restore partition table": allows to restore a previously saved
    partition table from floppy disk;
    
        * "Rescue partition table": if your partition table is damaged, you can
    try to recover it using this option. Please be careful and remember that it
    can fail;
    
        * "Reload partition table": discards all changes and loads your initial
    partition table;
    
        * "Removable media automounting": unchecking this option will force users
    to manually mount and unmount removable medias such as floppies and
    CD-ROMs.
    
     * "Wizard": use this option if you wish to use a wizard to partition your
    hard drive. This is recommended if you do not have a good knowledge of
    partitioning;
    
     * "Undo": use this option to cancel your changes;
    
     * "Toggle to normal/expert mode": allows additional actions on partitions
    (type, options, format) and gives more information;
    
     * "Done": when you are finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disk.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected);
    
     * Ctrl-d to delete a partition;
    
     * Ctrl-m to set the mount point.
    
    To get information about the different filesystem types available, please
    read the ext2fs chapter from the ``Reference Manual''.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    ``bootstrap'' partition of at least 1MB, which will be used by the yaboot
    bootloader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.
bs: At this point, you need to choose what partition(s) will be used for the
    installation of your Mandrake Linux system. If partitions have been already
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or from another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on "hda" for the first IDE drive,
    "hdb" for the second, "sda" for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "Clear all": this option deletes all partitions on the selected hard
    drive.
    
     * "Auto allocate": this option allows you to automatically create Ext2
    and swap partitions in free space of your hard drive.
    
     * "More": gives access to additional features:
    
        * "Save partition table": saves the partition table to a floppy. Useful
    for later partition-table recovery if necessary. It is strongly recommended
    to perform this step.
    
        * "Restore partition table": allows to restore a previously saved
    partition table from floppy disk.
    
        * "Rescue partition table": if your partition table is damaged, you can
    try to recover it using this option. Please be careful and remember that it
    can fail.
    
        * "Reload partition table": discards all changes and load your initial
    partitions table.
    
        * "removable media automounting": unchecking this option will force users
    to manually mount and unmount removable medias such as floppies and
    CD-ROMs.
    
     * "Wizard": use this option if you wish to use a wizard to partition your
    hard drive. This is recommended if you do not have a good knowledge of
    partitioning.
    
     * "Undo": use this option to cancel your changes.
    
     * "Toggle to normal/expert mode": allows additional actions on partitions
    (Type, options, format) and gives more information.
    
     * "Done": when you have finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disc.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected);
    
     * Ctrl-d to delete a partition;
    
     * Ctrl-m to set the mount point.
    
    To get information about the different filesystem types available, please
    read the chapter ext2fs from the ``Reference Manual''.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    "bootstrap" partition of at least 1MB which will be used by the yaboot
    boot loader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
bs: Alati vezani za zvuk: mp3 ili midi playeri, mixeri itd.

en: Australia
bs: Australija

en: Austria
bs: Austrija

en: Authentication
bs: Autentikacija

en: Authentication LDAP
bs: Autentikacijski LDAP

en: Authentication NIS
bs: Autentifikacija NIS

en: Auto Install
bs: Auto instalacija

en: Auto Install Configurator
bs: Podešavanje auto instalacije

en: Auto allocate
bs: Auto alokacija

en: Auto-Detection of Printers
bs: Automatsko prepoznavanje štampača

en: Auto-detect printers
bs: Automatski prepoznaj štampače

en: Automated
bs: Automatizovano

en: Automatic CUPS configuration
bs: Automatska konfiguracija CUPSa

en: Automatic IP
bs: Automatska IP

en: Automatic Steps Configuration
bs: Automatska konfiguracija koraka

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
bs: Automatsko prepoznavanje i podešavanje hardware-a tokom boota.

en: Automatic reconfiguration
bs: Automatsko ponovno podešavanje

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
bs: Automatsko regenerisanje kernel zaglavlja u /boot za
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h

en: Automatic time synchronization (using NTP)
bs: Automatska sinhronizacija vremena (koristeći NTP)

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
bs: Automatski uključuje numlock bravu tipaka pod konzolom i
    XFree tokom boota.

en: Autoprobe
bs: Ispitivanje

en: Azerbaidjani (latin)
bs: Azerbejdžanska (latinica)

en: Backup Now
bs: Backup-uj sada

en: Backup Now from configuration file
bs: Backup-uj sada iz konfiguracijske datoteke

en: Backup Other files...
bs: Backup-uj ostale datoteke...

en: Backup User files...
bs: Backup-uj korisničke datoteke...

en: Backup Users
bs: Backup korisnika

en: Backup files are corrupted
bs: Backup datoteke su oštećene

en: Backup other files
bs: Backup ostalih datoteka

en: Backup system
bs: Backup sistema

en: Backup system files
bs: Backup sistemskih datoteka

en: Backup system files...
bs: Backup-uj sistemske datoteke...

en: Backup the system files before:
bs: Vrati sistemske datoteke prije:

en: Backup user files
bs: Backup korisničkih datoteka

en: Backup your System files. ( /etc directory )
bs: Backup sistemskih datoteka. ( /etc direktorij )

en: Bad backup file
bs: Loša backup datoteka

en: Bad choice, try again
bs: Pogrešan izbor, pokušajte ponovo

en: Bad package
bs: Neispravan paket

en: Based on the previous level, but the system is entirely closed.
    Security features are at their maximum.
bs: Baziran na prethodnom nivou, ali sada je sistem potpuno zatvoren.
    Sigurnosne osobine na maksimumu.

en: Basic
bs: Osnovno

en: Be careful: this operation is dangerous.
bs: Budite oprezni: ova operacija je opasna

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
bs: Pošto radite mrežnu instalaciju, vaša mreža je već podešena.
    Kliknite na Ok da zadržite tu konfiguraciju ili Odustani za podešavanje vaše Internet & Mrežne konekcije.

en: Before continuing, you should read carefully the terms of the license. It
    covers the whole Mandrake Linux distribution, and if you do not agree with
    all the terms in it, click on the "Refuse" button which will immediately
    terminate the installation. To continue with the installation, click on the
    "Accept" button.
bs: Prije nego što nastavimo, trebate pažljivo pročitati uvjete licence. Ona
    pokriva cijelu Mandrake Linux distribuciju, pa ako se ne slažete sa svim
    uvjetima u njoj, kliknite na dugme Odbij, što će automatski završiti instalaciju.
    Da biste nastavili sa instalacijom, kliknite na dugme Prihvati.

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts using the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
bs: Prije instaliranja fontova, provjerite da li imate dozvole da ih koristite i instalirate na va[em sistemu.
    
    -Možete instalirati fontove koristeći uobičajen način. U rijetkim slučajevima, neispravni fontovi mogu zaglaviti vaš X Server.

en: Belarusian
bs: Bjeloruska

en: Belgian
bs: Belgijska

en: Belgium
bs: Belgija

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
bs: Knjige i Howto-i na temu Linuxa i Slobodnog Software-a

en: Boot Protocol
bs: Boot protokol

en: Boot Style Configuration
bs: Konfiguracija stila boota

en: Boot device
bs: Boot uređaj

en: Boot from DOS/Windows (loadlin)
bs: Bootanje iz DOS/Windowsa (loadlin)

en: Bootloader installation
bs: Bootloader instalacija

en: Bootloader main options
bs: Glavne opcije bootloadera

en: Bootloader to use
bs: Bootloader koji ćete koristiti

en: Both Shift keys simultaneously
bs: Obje Shift tipke istovremeno

en: Brazilian (ABNT-2)
bs: Brazilska (ABNT-2)

en: Bringing down the network
bs: Zaustavljam mrežu

en: Bringing up the network
bs: Pokrećem mrežu

en: Build Backup
bs: Izgradi backup

en: Bulgarian (BDS)
bs: Bugarska (BDS)

en: Bulgarian (phonetic)
bs: Bugarska (fonetska)

en: Button 2 Emulation
bs: Emulacija 2 dugmeta

en: Button 3 Emulation
bs: Emulacija 3 dugmeta

en: Button `%s': %s
bs: Dugme '%s': %s

en: Buttons emulation
bs: Emulacija tipki

en: C and C++ development libraries, programs and include files
bs: C i C++ razvojne biblioteke, programi i include datoteke

en: C-Class Local Network
bs: Lokalna mreža C klase

en: CUPS configuration
bs: Podešavanje CUPSa

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers sending the data into a free-formed command.
bs: CUPS ne podržava štampače na Novell serverima ili štampačekoji šalju podatke u komandama slobodnog oblika.

en: CUPS server IP
bs: IP CUPS servera

en: Cable connection
bs: Kablovska konekcija

en: Calendar
bs: Kalendar

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
bs: Ne mogu dodati particiju na _formatiran_ RAID md%d

en: Can't make screenshots before partitioning
bs: Ne mogu napraviti screenshot prije particioniranja

en: Can't open %s for writing: %s
bs: Ne mogu otvoriti %s za pisanje: %s

en: Can't open %s: %s
bs: Ne mogu otvoriti %s: %s

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
bs: Ne mogu izmjeniti tačku montiranja jer se ova particija koristi za loopback.
    Najprije uklonite loopback

en: Can't use broadcast with no NIS domain
bs: Ne mogu koristiti broadcast bez NIS domene

en: Can't write file %s
bs: Ne mogu pisati datoteku %s

en: Canada (cable)
bs: Kanada (kablovska)

en: Canadian (Quebec)
bs: Kanadska (Kvebek)

en: Cancel
bs: Odustani

en: CapsLock key
bs: CapsLock tipka

en: Card IO
bs: IO kartice

en: Card IO_0
bs: IO_0 kartice

en: Card IO_1
bs: IO_1 kartice

en: Card IRQ
bs: IRQ kartice

en: Card mem (DMA)
bs: Memorija kartice (DMA)

en: Cd-Rom labeled "%s"
bs: CD-ROM pod oznakom "%s"

en: Change Cd-Rom
bs: Promjenite CD-ROM

en: Change Graphic card
bs: Izmjena Grafičke kartice

en: Change Monitor
bs: Izmjena Monitora

en: Change Resolution
bs: Izmjena Rezolucije

en: Change Server options
bs: Izmjena Server opcija

en: Change partition type
bs: Izmjena tipa particije

en: Change the printing system
bs: Promjenite sistem štampe

en: Change type
bs: Promjeni tip

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
bs: Promjenite vaš CD-ROM!
    
    Molimo ubacite CD označen sa "%s" u vaš CD-ROM uređaj i pritisnite Ok kad ste spremni.
    Ako ga nemate, pritisnite Odustani da biste izbjegli instaliranje sa ovog CD-ROMa.

en: Check bad blocks?
bs: Provjeri loše blokove?

en: Checking device and configuring HPOJ ...
bs: Provjeravam uređaj i podešavam HPOJ ...

en: Checking installed software...
bs: Provjeravam instalirani software...

en: China (bcast)
bs: Kina (bcast)

en: Choose a X driver
bs: Izaberite X drajver

en: Choose a X server
bs: Izaberite X server

en: Choose a file
bs: Izaberi datoteku

en: Choose a mirror from which to get the packages
bs: Izaberite mirror sa kojeg će biti dobavljeni paketi

en: Choose a monitor
bs: Izaberite monitor

en: Choose a partition
bs: Izaberi particiju

en: Choose action
bs: Izaberi akciju

en: Choose an existing LVM to add to
bs: Izaberite postojeći LVM na koji ćete dodati

en: Choose an existing RAID to add to
bs: Izaberite postojeći RAID na koji ćete dodati

en: Choose another partition
bs: Izaberi drugu particiju

en: Choose file
bs: Izaberi datoteku

en: Choose options for server
bs: Izaberite opcije za server

en: Choose packages to install
bs: Izaberite pakete za instalaciju

en: Choose security level
bs: Izaberite nivo sigurnosti

en: Choose the applications that will support the fonts :
bs: Izaberite aplikacije koje će podržavati fontove :

en: Choose the connection you want to configure
bs: Izaberite konekciju koju želite podesiti

en: Choose the default user:
bs: Izaberite default korisnika:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
bs: Izaberite disketnu jedinicu koju želite koristiti da napravite boot disketu

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
bs: Izaberite hard disk koji želite obrisati kako biste instalirali vašu novu Mandrake
    Linux particiju. Budite pažljivi, svi podaci koji se nalaze na njemu će biti
    izgubljeni i neće se moći vratiti!

en: Choose the mount points
bs: Izaberite tačke montiranja

en: Choose the network interface
bs: Izaberite mrežni interface

en: Choose the new size
bs: Izaberite novu veličinu

en: Choose the packages you want to install
bs: Izaberite pakete koje želite instalirati

en: Choose the partitions you want to format
bs: Izaberite particije koje želite formatirati

en: Choose the profile to configure
bs: Izaberite profil za podešavanje

en: Choose the resolution and the color depth
bs: Izaberite rezoluciju i dubinu boja

en: Choose the sizes
bs: Izaberite veličine

en: Choose the tool you want to use
bs: Izaberite alat koji želite koristiti

en: Choose the window manager to run:
bs: Izaberite window manager koji će se pokretati:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
bs: Izaberite koji servisi se trebaju pokretati automatski prilikom boota

en: Choose your country
bs: Izaberite vašu državu

en: Choose your filesystem encryption key
bs: Izaberite vaš ključ za kodiranje datotečnog sistema

en: Choose your keyboard
bs: Izaberite vašu tastaturu

en: Choose your language
bs: Izaberite svoj jezik

en: Chunk size %s
bs: Veličina chunka %s

en: Circular mounts %s
bs: Kružno montiranje %s

en: Clean /tmp at each boot
bs: Čisti /tmp prilikom svakog boota

en: Clear all
bs: Obriši sve

en: Click here to launch the wizard ->
bs: Kliknite ovdje za pokretanje čarobnjaka ->

en: Clients for different protocols including ssh
bs: Klijenti za razne protokole uključujući ssh

en: Close
bs: Zatvori

en: Collapse Tree
bs: Smanji stablo

en: Color depth: %s
bs: Dubina boja: %s

en: Compact
bs: Kompaktno

en: Complete (%dMB)
bs: Potpuna (%dMB)

en: Computing FAT filesystem bounds
bs: Izračunavam granice FAT filesistema

en: Computing Windows filesystem bounds
bs: Izračunavam granice Windows datotečnog sistema

en: Configuration
bs: Podešavanje

en: Configuration complete.  May we write these changes to disk?
bs: Podešavanje završeno.  Možemo li zapisati ove izmjene na disk?

en: Configuration of a remote printer
bs: Podešavanje udaljenog štampača

en: Configure
bs: Konfiguriši

en: Configure Internet Access...
bs: Podesi Internet pristup...

en: Configure Local Area Network...
bs: Podesi Lokalnu mrežu...

en: Configure X
bs: Podešavanje X

en: Configure all heads independently
bs: Konfiguriši sve glave odvojeno

en: Configure mouse
bs: Podešavanje miša

en: Configure networking
bs: Podešavanje mreže

en: Configure only card "%s" (%s)
bs: Konfiguriši samo karticu "%s" (%s)

en: Configure services
bs: Podešavanje servisa

en: Configure the connection
bs: Podesi konekciju

en: Configure the network now
bs: Sada podesite mrežu

en: Configure the way the system will alert you
bs: Podesite način na koji će vas sistem obavijestiti

en: Configuring IDE
bs: Podešavam IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
bs: Podešavam PCMCIA kartice...

en: Configuring applications...
bs: Podešavam aplikacije...

en: Configuring network
bs: Podešavam mrežu

en: Configuring network device %s
bs: Podešavam mrežni uređaj %s

en: Configuring printer "%s" ...
bs: Podešavam štampač "%s"...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
bs: Podešavam skripte, instaliram software, pokrećem servere...

en: Configuring...
bs: Podešavam...

en: Congratulations!
bs: Čestitamo!

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/82errata.php3
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
bs: Čestitamo, instalacija je završena.
    Uklonite boot medij i pritisnite return za reboot.
    
    
    Za informacije o ispravkama koje su dostupne za ovu verziju Mandrake Linuxa,
    pogledajte Errata koja je dostupna na:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/82errata.php3
    
    
    Informacije o podešavanju vašeg sistema su dostupne u poglavlju
    "nakon instalacije" vašeg Zvaničnog Mandrake Linux priručnika za upotrebu.

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
bs: Čestitamo, podešavanje mreže i interneta je završeno.
    
    Sada će ova konfiguracija biti primjenjena na vaš sistem.

en: Connect
bs: Konektuj me

en: Connect to the Internet
bs: Spoji se na Internet

en: Connect...
bs: Konektuj se...

en: Connected
bs: Konektovan

en: Connection Configuration
bs: Podešavanje konekcije

en: Connection name
bs: Naziv konekcije

en: Connection speed
bs: Brzina konekcije

en: Connection timeout (in sec)
bs: Timeout konekcije (u sek.)

en: Connection type:
bs: Tip konekcije:

en: Console Tools
bs: Alati za konzolu

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors
bs: Kontaktiram Mandrake Linux web stranicu da bih saznao listu dostupnih mirrora

en: Contacting the mirror to get the list of available packages
bs: Kontaktiram mirror da bih saznao listu dostupnih paketa

en: Content of the file
bs: Sadržaj datoteke

en: Continue
bs: Nastavak

en: Continue anyway?
bs: Svejedno nastavljate?

en: Control Center
bs: Kontrolni centar

en: Control and Shift keys simultaneously
bs: Control i Shift tipka istovremeno

en: Copy fonts on your system
bs: Kopiraj fontove na sistem

en: Copying %s
bs: Kopiram %s

en: Costa Rica
bs: Kostarika

en: Create
bs: Kreiraj

en: Create a bootdisk
bs: Napravite boot disketu

en: Create a new partition
bs: Napravi novu particiju

en: Creating and formatting file %s
bs: Kreiram i formatiram datoteku %s

en: Creating auto install floppy
bs: Pravim auto instalacijsku disketu

en: Creating bootdisk
bs: Pravim boot disketu

en: Croatian
bs: Hrvatska

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
bs: Ctrl i Alt tipke istovremeno

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
bs: Trenutna konfiguracija `%s':
    
    Mreža: %s
    IP adresa: %s
    IP atributi: %s
    Drajver: %s

en: Custom
bs: Ručno izaberi

en: Custom Restore
bs: Ručno vraćanje

en: Custom disk partitioning
bs: Ručno particioniranje diska

en: Cylinder %d to %d
bs: Cilindar %d do %d

en: Czech (QWERTY)
bs: Češka (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
bs: Češka (QWERTZ)

en: Czech Republic
bs: Češka

en: DHCP Client
bs: DHCP klijent

en: DHCP client
bs: DHCP klijent

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
bs: DOS slovo uređaja: %s (pretpostavka)

en: Danish
bs: Danska

en: Data list to include on CDROM.
bs: Lista podataka koji će biti smješteni na CDROM.

en: Database
bs: Baze podataka

en: Database Server
bs: Server baze podataka

en: Default printer
bs: Podrazumjevani štampač

en: Del profile...
bs: Briši profil...

en: Delay before booting default image
bs: Čekanje prije bootanja default preslike

en: Delete
bs: Obriši

en: Description
bs: Opis

en: Detailed information
bs: Detaljne informacije

en: Details
bs: Detalji

en: Detected %s
bs: Detektovan %s

en: Detecting devices ...
bs: Prepoznajem uređaje ...

en: Detecting devices...
bs: Prepoznajem uređaje...

en: Development
bs: Programiranje

en: Device:
bs: Uređaj:

en: Dialing mode
bs: Način biranja broja

en: Dialup options
bs: Opcije dialupa

en: Did it work properly?
bs: Da li je radilo ispravno?

en: Directory %s already contain some data
    (%s)
bs: Direktorij %s već sadrži neke podatke
    (%s)

en: Disabling servers...
bs: Isključujem servere...

en: Disconnect
bs: Prekini konekciju

en: Disconnect...
bs: Prekini konekciju...

en: DiskDrake failed to read correctly the partition table.
    Continue at your own risk!
bs: DiskDrake nije uspio ispravno pročitati tabelu particija.
    Nastavljate na vlastiti rizik!

en: Do auto-detection
bs: Koristi auto prepoznavanje

en: Do it!
bs: Uradi!

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
bs: Izvrši novi backup prije vraćanja (samo za inkrementalni backup.)

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
bs: Zaobiđi kritične datoteke (passwd, group, fstab)

en: Do not include the browser cache
bs: Ne uključuj spremnik web preglednika

en: Do not print any test page
bs: Nemoj štampati testnu stranicu

en: Do not transfer printers
bs: Nemoj prebacivati štampače

en: Do you have an ISA sound card?
bs: Imate li ISA zvučnu karticu?

en: Do you have another one?
bs: Imate li neki drugi?

en: Do you have any %s interfaces?
bs: Imate li ijedan %s interfejs?

en: Do you really want to leave the installation?
bs: Da li zaista želite napustiti instalaciju?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
bs: Da li želite da uklonite štampač "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
bs: Želite li da BackSpace vrati Delete u konzoli?

en: Do you want to allow incoming Secure Shell (ssh) connections? This
    is a telnet-replacement that you might use to login. If you're using
    telnet now, you should definitely switch to ssh. telnet is not
    encrypted -- so some attackers can steal your password if you use
    it. ssh is encrypted and doesn't allow for this eavesdropping.
bs: Da li želite da dozvolite ulazne Secure Shell (ssh) konekcije? Ovo
    je zamjena za telnet koju možete koristiti za prijavu. Ako sada koristite
    telnet, definitivno trebate preći na ssh. Telnet nije kriptovan, tako
    da neki napadači mogu ukrasti vašu šifru ako ga koristite. ssh je
    kriptovan i ne dozvoljava ovo prisluškivanje.

en: Do you want to allow incoming telnet connections?
    This is horribly unsafe, as we explained in the previous screen. We
    strongly recommend answering No here and using ssh in place of
    telnet.
bs: Da li želite dozvoliti ulazne telnet konekcije?
    Ovo je užasno nesigurno, kao što je objašnjeno na prethodnom
    ekranu. Strogo preporučujemo da odgovorite Ne ovdje i koristite
    ssh umjesto telneta.

en: Do you want to click on this button?
bs: Da li želite kliknuti na ovo dugme?

en: Do you want to configure another printer?
bs: Želite li podesiti još jedan štampač?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
bs: Želite li spasiti izmjene /etc/fstab

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
bs: Da li želite da podesite ovaj štampač ("%s")
    kao podrazumjevani štampač?

en: Do you want to start the connection at boot?
bs: Da li želite pokrenuti konekciju prilikom boota?

en: Do you want to test the configuration?
bs: Želite li testirati konfiguraciju?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
bs: Da li se želite pokušati spojiti na Internet sada?

en: Do you want to use aboot?
bs: Da li želite koristiti aboot?

en: Documentation
bs: Dokumentacija

en: Domain Name and Network Information Server
bs: Domain Name i Network Information Server

en: Domain name
bs: Ime domena

en: Don't Save
bs: Nemoj snimiti

en: Done
bs: Gotovo

en: DrakX generally detects the number of buttons your mouse has. If not, it
    assumes you have a two-button mouse and will set it up for third-button
    emulation. DrakX will automatically know whether it is a PS/2, serial or
    USB mouse.
    
    If you wish to specify a different type of mouse select the appropriate
    type from the provided list.
    
    If you choose a mouse other than the default, a test screen will be
    displayed. Use the buttons and wheel to verify that the settings are
    correct. If the mouse is not working well, press the space bar or [Return]
    to "Cancel" and choose again.
bs: By default, DrakX assumes you have a two-button mouse and will set it up
    for third-button emulation. DrakX will automatically know whether it is a
    PS/2, serial or USB mouse.
    
    If you wish to specify a different type of mouse select the appropriate
    type from the list provided.
    
    If you choose a mouse other than the default you will be presented with a
    mouse test screen. Use the buttons and wheel to verify that the settings
    are good. If the mouse is not working correctly press the space bar or
    [Return] to "Cancel" and choose again.

en: DrakX now detects any IDE device present in your computer. It will also
    scan for one or more PCI SCSI card(s) on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection does not always detect a piece of hardware,
    DrakX will ask you to confirm if a PCI SCSI card is present. Click "Yes"
    if you know that there is a SCSI card installed in your machine. You will
    be presented a list of SCSI cards to choose from. Click "No" if you have
    no SCSI hardware. If you are unsure, you can check the list of hardware
    detected in your machine by selecting "See hardware info" and clicking
    "OK". Examine the list of hardware and then click on the "OK" button to
    return to the SCSI interface question.
    
    If you have to manually specify your adapter, DrakX will ask if you want to
    specify options for it. You should allow DrakX to probe the hardware for
    the card-specific options which the hardware needs to initialize. This
    usually works well.
    
    If DrakX is not able to probe for the options which need to be passed, you
    will need to provide options to the driver manually. Please review the
    ``User Guide'' (chapter 3, in the ``Collecting Information on Your
    Hardware'' section) for hints on retrieving the parameters required from
    hardware documentation, from the manufacturer's web site (if you have
    Internet access) or from MicrosoftWindows (if you used this hardware with
    Windows on your system).
bs: DrakX sada pronalazi sve IDE uređaje prisutne na vašem računaru. Također
    će pretražiti sistem za jednu ili više PCI SCSI kartica. Ako SCSI kartica bude
    pronađena, DrakX će automatski instalirati odgovarajući drajver.
    
    Budući da pronalaženje hardware-a ponekad ne uspjeva pronaći neki dio
    hardware-a, DrakX će pitati za potvrdu da li imate SCSI karticu ili ne.
    Kliknite Da ako znate da postoji SCSI kartica instalirana na vašem računaru.
    Biće vam predstavljena lista SCSI kartica koje možete izabrati. Kliknite Ne
    ako nemate nikakav SCSI hardware. Ako niste sigurni, možete pregledati listu
    hardware u vašem računaru tako što ćete izabrati "Vidi hardware info" i kliknuti
    na OK. Pretražite listu hardware-a i zatim kliknite na dugme OK kako bi se
    vratili na pitanje o SCSI-ju.
    
    Ako morate ručno odabrati adapter, DrakX će vas pitati da li želite navesti
    neke opcije za njega. Trebate dopustiti DrakXu da ispita hardware za
    neke opcije specifične za tu karticu. Ovo obično radi dobro.
    
    Ako DrakX ne može ispitati opcije koje trebaju biti proslijeđene, moraćete
    ručno navesti opcije za drajver. Molimo pogledajte Priručnik za korištenje
    /User Guide/ (poglavlje 3, sekcija "Prikupljanje informacija o vašem hardveru")
    za napomene o pribavljanju ovih informacija iz hardverske dokumentacije,
    sa web stranice proizvođača (ako imate internet pristup) ili iz Microsoft
    Windowsa (ako ga imate na vašem sistemu).

en: DrakX now needs to know if you want to perform a default ("Recommended")
    installation or if you want to have greater control ("Expert"). You can
    also choose to do a new install or an upgrade of an existing Mandrake Linux
    system:
    
     * "Install": completely wipes out the old system. In fact, depending on
    what currently holds your machine, you will be able to keep some old (Linux
    or other) partitions unchanged;
    
     * "Upgrade": this installation class allows to simply update the packages
    currently installed on your Mandrake Linux system. It keeps the current
    partitions of your hard drives as well as user configurations. All other
    configuration steps remain available with respect to plain installation;
    
     * "Upgrade Packages Only": this brand new class allows to upgrade an
    existing Mandrake Linux system while keeping all system configurations
    unchanged. Adding new packages to the current installation is also
    possible.
    
    Upgrades should work fine for Mandrake Linux systems starting from "8.1"
    release.
    
    Depending on your knowledge of GNU/Linux, select one of the following
    choices:
    
     * Recommended: choose this if you have never installed a GNU/Linux
    operating system. The installation will be very easy and you will only be
    asked a few questions;
    
     * Expert: if you have a good knowledge of GNU/Linux, you can choose this
    installation class. The expert installation will allow you to perform a
    highly-customized installation. Answering some of the questions can be
    difficult if you do not have a good knowledge of GNU/Linux, so do not
    choose this unless you know what you are doing.
bs: DrakX sada mora znati da li želite obaviti podrazumjevanu instalaciju
    ("Preporučeno") ili želite da imate veću kontrolu ("Ekspert"). Takođe
    imate izbor između instalacije novog ili unaprijeđenja postojećeg
    Mandrake Linux sistema. 
    
     * "Instaliraj" Potpuno briše raniji sistem. U stvari, ovisno o tome
    šta trenutno sadrži vaš računar, možda ćete moći zadržati neke stare
    particije (Linux i druge) bez ikakvih izmjena.
    
     * "Unaprijedi" Ova klasa instalacije vam omogućuje da jednostavno
    unaprijedite pakete trenutno instalirane na vašem Mandrake Linux sistemu.
    Ona zadržava trenutne particije vaših hard diskova kao i postavke korisnika.
    Svi drugi koraci instalacije ostaju dostupni kao i u običnoj instalaciji.
    
     * "Unaprijedi samo pakete" Ova potpuno nova klasa vam omogućuje da
    unaprijedite postojeći Mandrake Linux sistem pri čemu ćete sačuvati svu
    sistemsku konfiguraciju bez izmjena. Dodavanje novih paketa trenutnoj
    instalaciji je također moguće.
    
    Unaprijeđenja bi trebala raditi fino za Mandrake Linux sisteme počevši
    od verzije "8.1".
    
    Ovisno o vašem poznavnaju GNU/Linuxa, molim izaberite jedan od sljedećih
    načina za instalaciju ili update vašeg Mandrake Linux operativnog sistema:
    
     * Preporučeno: ako nikada niste instalirali GNU/Linux operativni sistem,
    izaberite ovo. Instalacija će biti veoma jednostavna i biće vam postavljeno
    svega par pitanja.
    
     * Ekspert: ako imate dobro znanje GNU/Linuxa, možete odabrati ovu klasu
    instalacije. Ekspertna instalacija vam omogućuje da obavite visoko prilagođenu
    instalaciju. Odgovor na neka pitanja može biti vrlo težak ako nemate dobro
    poznavanje GNU/Linuxa, zato nemojte birati ovo sem ako znate šta radite.

en: Drakbackup Configuration
bs: Podešavanje Drakbackup-a

en: Driver
bs: Drajver

en: Duplicate mount point %s
bs: Dvostruka tačka montiranja %s

en: Dutch
bs: Holandska

en: Dvorak (Norwegian)
bs: Dvorak (Norveška)

en: Dvorak (Swedish)
bs: Dvorak (Švedska)

en: East Europe
bs: Istočna Evropa

en: Editors, shells, file tools, terminals
bs: Editori, ljuske, datotečni alati, terminali

en: Either the server name or the server's IP must be given!
bs: Treba biti dato ili ime servera ili IP adresa servera!

en: Empty
bs: Prazno

en: Empty label not allowed
bs: Prazna labela nije dozvoljena

en: Emulate third button?
bs: Emuliraj treće dugme?

en: Enable CD Boot?
bs: Omogući boot sa CDa?

en: Enable OF Boot?
bs: Omogući boot sa OFa?

en: Enable multi profiles
bs: Omogući više profila

en: Enabling servers...
bs: Uključujem servere...

en: Encryption key
bs: Šifra

en: Encryption key (again)
bs: Šifra (još jednom)

en: Enter a printer device URI
bs: Unesite URI uređaja štampača

en: Enter a user
    %s
bs: Unesite korisnika
    %s

en: Entering step `%s'
bs: Prelazim na korak `%s'

en: Entries you'll have to fill:
    %s
bs: Stavke koje morate popuniti:
    %s

en: Erase entire disk
bs: Pobriši čitav disk

en: Error
bs: Greška

en: Error durind sending file via FTP.
     Please correct your FTP configuration.
bs: Greška tokom slanja datoteke preko FTPa.
     Molimo ispravite vašu FTP konfiguraciju.

en: Error durind sendmail
      your report mail was not sent
      Please configure sendmail
bs: Greška tokom sendmaila
      vaš mail izvještaj nije poslan
      Molim podesite sendmail

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
bs: Greška u instaliranju aboota, 
    da li da pokušam nasilnu instalaciju čak i ako to uništi prvu particiju?

en: Error opening %s for writing: %s
bs: Greška u otvaranju %s za pisanje: %s

en: Error reading file %s
bs: Greška u čitanju datoteke %s

en: Error writing to file %s
bs: Greška u pisanju datoteke: %s

en: Error!
bs: Greška!

en: Estimating
bs: Procjenjujem

en: Estonian
bs: Estonska

en: Ethernet Card
bs: Ethernet kartica

en: Europe protocol
bs: Evropski protokol

en: Europe protocol (EDSS1)
bs: Evropski protokol (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
bs: Svakom štampaču treba dati ime (npr. "stampac"). Polja Opis i Lokacija nije potrebno popuniti. Oni su komentari za korisnike.

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
bs: Sve je konfigurisano.
    Sada možete dijeliti Internet konekciju sa ostalim računarima na vašoj lokalnoj mreži, koristeći automatsku mrežnu konfiguraciju (DHCP).

en: Exit
bs: Izlaz

en: Exit install
bs: Napusti instalaciju

en: Expand Tree
bs: Proširi stablo

en: Expert
bs: Ekspert

en: Expert Mode
bs: Ekspertni mod

en: Extended Super VGA, 800x600 at 60 Hz, 640x480 at 72 Hz
bs: Extended Super VGA, 800x600 na 60 Hz, 640x480 na 72 Hz

en: Extended partition not supported on this platform
bs: Extended particije nisu podržane na ovoj platformi

en: External ISDN modem
bs: Vanjski ISDN modem

en: FAT resizing failed: %s
bs: FAT promjena veličine nije uspjela: %s

en: FTP Connection
bs: FTP konekcija

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org.
bs: Nisam uspio dodati štampač "%s" u Star Office/OpenOffice.org.

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org.
bs: Nisam uspio ukloniti štampač "%s" iz Star/Open Offica.

en: Failure installing the needed packages : %s and Bastille.
     Try to install them manually.
bs: Greška prilikom instaliranja paketa : %s i Bastille.
     Pokušajte ih instalirati ručno.

en: File Selection
bs: Izbor datoteka

en: File already exists. Use it?
bs: Datoteka već postoji. Želite li je koristiti?

en: File already used by another loopback, choose another one
bs: Datoteku već koristi drugi loopback, izaberite drugo ime

en: File sharing
bs: Dijeljenje datoteka

en: Filesystem encryption key
bs: Ključ za kodiranje datotečnog sistema

en: Filesystem type:
bs: Tip datotečnog sistema:

en: Filesystem types:
bs: Tipovi file sistema:

en: Finding packages to upgrade
bs: Pronalazim pakete za unaprjeđenje

en: Finish
bs: Kraj

en: Finnish
bs: Finska

en: Firewall Configuration Wizard
bs: Čarobnjak za podešavanje firewalla

en: Firewalling
    
    Click on Configure to set up a standard firewall
bs: Firewall
    
    Kliknite na Podesi za podešavanje standardnog firewalla

en: Firewalling
    
    You already have set up a firewall.
    Click on Configure to change or remove the firewall
bs: Firewall
    
    Već ste podesili firewall.
    Kliknite na Podesi kako bi se izmjenio ili uklonio firewall

en: Firewalling Configuration
bs: Podešavanje firewalla

en: Firewalling configuration
bs: Podešavanje firewalla

en: Firewalling configuration detected!
bs: Otkrivena konfiguracija firewalla!

en: First DNS Server (optional)
bs: Prvi DNS server (opcionalno)

en: First floppy drive
bs: Prva disketna jedinica

en: First sector of boot partition
bs: Prvi sektor boot particije

en: First sector of drive (MBR)
bs: Prvi sektor diska (MBR)

en: Font List
bs: Lista fontova

en: Fonts Importation
bs: Uvoz fontova

en: Fonts conversion
bs: Konverzija fontova

en: Fonts copy
bs: Kopiranje fontova

en: For Security reason, it will be disconnected now.
bs: Iz sigurnosnih razloga, sada će biti odspojen.

en: For all of your IT projects, our consultants are ready to analyze your requirements and offer a customized solution. Benefit from MandrakeSoft's vast experience as a Linux producer to provide a true IT alternative for your business organization
bs: Za sve vaše IT projekte, naši konsultanti su spremni da analiziraju vaše potrebe i ponude prilagođeno rješenje. Iskoristite veliko iskustvo MandrakeSofta kao proizvođača Linux rješenja kako biste ponudili pravu IT alternativu za vaš biznis

en: For more information on MandrakeSoft's Professional Services and commercial offerings, please see the following web page:
bs: Za više informacija o MandrakeSoftovim profesionalnim uslugama i komercijalnoj ponudi, molimo posjetite sljedeću web stranicu:

en: Format
bs: Formatiraj

en: Format partitions
bs: Formatiranje particija

en: Formatted
bs: Formatirana

en: Formatting
bs: Formatiram

en: Formatting loopback file %s
bs: Formatiram loopback datoteku %s

en: Formatting partition %s
bs: Formatiram particiju %s

en: Formatting partitions
bs: Formatiram particije

en: Found %s %s interfaces
bs: Pronađeno %s %s interfejsa

en: France
bs: Francuska

en: French
bs: Francuska

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Mean Time) and translates it in
    local time according to the time zone you selected. It is however possible
    to deactivate this by deselecting "Hardware clock set to GMT" so that the
    hardware clock is the same as the system clock. This is useful when the
    machine is hosting another operating system like Windows.
    
    The "Automatic time synchronization" option will automatically regulate
    the clock by connecting to a remote time server on the Internet. In the
    list that is presented, choose a server located near you. Of course you
    must have a working Internet connection for this feature to work. It will
    actually install on your machine a time server which can be optionally used
    by other machines on your local network.
bs: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Mean Time) and translates it in
    local time according to the time zone you selected. It is however possible
    to deactivate this by deselecting "Hardware clock set to GMT" so that the
    hardware clock is the same as the system clock. This is useful when the
    machine is hosting another operating system like Windows.
    
    The "Automatic time synchronization" option will automatically regulate
    the clock by connecting to a remote time server on the internet. In the
    list that is presented, choose a server located near you. Of course you
    must have a working internet connection for this feature to function. It
    will actually install on your machine a time server that can be optionally
    used by other machines on your local network.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
bs: GPM dodaje podršku za miša tekst-baziranim aplikacijama kao što je
    Midnight Commander. On također omogućuje konzolne isjeci/zaljepi operacije
    pomoću miša i uključuje podršku za pop-up menije na konzoli.

en: Game station
bs: Stanica za igru

en: Games
bs: Igre

en: Gateway (e.g. %s)
bs: Gateway (tj. %s)

en: Gateway device
bs: Gateway uređaj

en: Generate auto install floppy
bs: Napravi auto instalacijsku disketu

en: Generic
bs: Opšti

en: Generic 2 Button Mouse
bs: Opšti miš sa 2 dugmeta

en: Generic 3 Button Mouse
bs: Opšti miš sa 3 dugmeta

en: Generic PS2 Wheel Mouse
bs: Opšti PS2 Miš sa kotačem

en: Generic Printers
bs: Razni štampači

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
bs: Geometrija: %s cilindara, %s glava, %s sektora

en: Georgian ("Latin" layout)
bs: Gruzijska ("Latinični" izgled)

en: Georgian ("Russian" layout)
bs: Gruzijska ("Ruski" izgled)

en: German
bs: Njemačka

en: German (no dead keys)
bs: Njemačka (bez mrtvih tipki)

en: Germany
bs: Njemačka

en: Get Windows Fonts
bs: Preuzmi fontove iz Windowsa

en: Get to know the Open Source community and become a member. Learn, teach, and help others by joining the many discussion forums that you will find in our "Community" webpages
bs: Upoznajte Open Source zajednicu i postanite njen član. Učite, podučavajte i pomozite drugima tako što ćete pristupiti mnogim forumima za diskusiju koje ćete naći na našim "Community" stranicama

en: Ghostscript referencing
bs: Ghostscript referenciranje

en: Give a file name
bs: Dajte naziv datoteke

en: Give the ram size in MB
bs: Navedite veličinu rama u MB

en: Gnome Workstation
bs: Gnome Radna stanica

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
bs: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, itd.

en: Go on anyway?
bs: Svejedno nastavi?

en: Go on without configuring the network
bs: Nastavi bez podešavanja mreže

en: Graphic card
bs: Grafička karta

en: Graphic card identification: %s
bs: Identifikacija grafičke karte: %s

en: Graphic card not configured yet
bs: Grafička karta još uvijek nije konfigurisana

en: Graphic card: %s
bs: Grafička karta: %s

en: Graphic card: %s
bs: Grafička karta: %s

en: Graphic memory: %s kB
bs: Grafička memorija: %s kB

en: Graphical Environment
bs: Grafičko okruženje

en: Graphics programs such as The Gimp
bs: Grafički programi kao što je Gimp

en: Greece
bs: Grčka

en: Greek
bs: Grčka

en: Hard Disk Backup Progress...
bs: Napredak backup-a hard diska...

en: Hard Disk Backup files...
bs: Datoteke backup-a hard diska...

en: Hard drive detection
bs: Prepoznavanje hard diska

en: Hard drive information
bs: Informacije o hard disku

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
bs: HardDrake pokreće probavanje hardware-a i opcionalno konfiguriše
    novi/izmjenjeni hardware.

en: Hardware clock set to GMT
bs: Hardverski sat podešen na GMT

en: Help
bs: Pomoć

en: Here are presented various parameters concerning your machine. Depending on
    your installed hardware, you may or not, see the following entries:
    
     * "Mouse": check the current mouse configuration and click on the button
    to change it if necessary;
    
     * "Keyboard": check the current keyboard map configuration and click on
    the button to change that if necessary;
    
     * "Timezone": DrakX, by default, guesses your time zone from the language
    you have chosen. But here again, as for the choice of a keyboard, you may
    not be in the country for which the chosen language should correspond.
    Hence, you may need to click on the "Timezone" button in order to
    configure the clock according to the time zone you are in;
    
     * "Printer": clicking on the "No Printer" button will open the printer
    configuration wizard;
    
     * "Sound card": if a sound card is detected on your system, it is
    displayed here. No modification possible at installation time;
    
     * "TV card": if a TV card is detected on your system, it is displayed
    here. No modification possible at installation time;
    
     * "ISDN card": if an ISDN card is detected on your system, it is
    displayed here. You can click on the button to change the parameters
    associated with it.
bs: Here are presented various parameters concerning your machine. Depending on
    your installed hardware, you may - or not, see the following entries:
    
     * "Mouse": check the current mouse configuration and click on the button
    to change it if necessary.
    
     * "Keyboard": check the current keyboard map configuration and click on
    the button to change that if necessary.
    
     * "Timezone": DrakX, by default, guesses your time zone from the language
    you have chosen. But here again, as for the choice of a keyboard, you may
    not be in the country for which the chosen language should correspond.
    Hence, you may need to click on the "Timezone" button in order to
    configure the clock according to the time zone you are in.
    
     * "Printer": clicking on the "No Printer" button will open the printer
    configuration wizard.
    
     * "Sound card": if a sound card is detected on your system, it is
    displayed here. No modification possible at installation time.
    
     * "TV card": if a TV card is detected on your system, it is displayed
    here. No modification possible at installation time.
    
     * "ISDN card": if an ISDN card is detected on your system, it is
    displayed here. You can click on the button to change the parameters
    associated to it.

en: Here are the different entries.
    You can add some more or change the existing ones.
bs: Navedene su razne stavke.
    Možete dodati nove ili promjeniti postojeće.

en: Here is a list of all auto-detected printers. Please choose the printer you want to set up or enter a device name/file name in the input line
bs: Ovo je lista svih automatski prepoznatih štampača. Molimo izaberite štampač koji želite podesiti ili unesite naziv uređaja / naziv datoteke na ulaznu liniju

en: Here is a list of all auto-detected printers. Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
bs: Ovo je lista svih automatski prepoznatih štampača. Molim odaberite štampač koji želite podesiti. Podešavanje štampača će raditi potpuno automatski. Ako vaš štampač nije ispravno prepoznat ili ako želite sami podesiti štampač, uključite "Ručno podešavanje".

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
bs: Ovo je lista mogućih opcija za štampu za trenutni štampač:

en: Here is the full list of keyboards available
bs: Ovdje je puna lista svih dostupnih tastatura

en: Here, we select a printing system for your computer. Other OSs may offer
    you one, but Mandrake Linux offers three.
    
     * "pdq" which means ``print, don't queue'', is the choice if you have a
    direct connection to your printer and you want to be able to panic out of
    printer jams, and you do not have networked printers. It will handle only
    very simple network cases and is somewhat slow for networks. Pick "pdq"
    if this is your maiden voyage to GNU/Linux. You can change your choices
    after installation by running PrinterDrake from the Mandrake Control Center
    and clicking the expert button.
    
     * "CUPS"``Common Unix Printing System'', is excellent at printing to your
    local printer and also halfway-around the planet. It is simple and can act
    as a server or a client for the ancient "lpd" printing system. Hence, it
    is compatible with the systems that went before. It can do many tricks, but
    the basic setup is almost as easy as "pdq". If you need this to emulate
    an "lpd" server, you must turn on the "cups-lpd" daemon. It has
    graphical front-ends for printing or choosing printer options.
    
     * "lprNG"``line printer daemon New Generation''. This system can do
    approximately the same things the others can do, but it will print to
    printers mounted on a Novell Network, because it supports the IPX protocol,
    and it can print directly to shell commands. If you have need of Novell or
    printing to commands without using a separate pipe construct, use lprNG.
    Otherwise, CUPS is preferable as it is simpler and better at working over
    networks.
bs: Here, we select a printing system for your computer. Other OSs may offer
    you one, but Mandrake Linux offers three.
    
     * "pdq" which means ``print, don't queue'', is the choice if you have a
    direct connection to your printer and you want to be able to panic out of
    printer jams, and you do not have networked printers. It will handle only
    very simple network cases and is somewhat slow for networks. Pick "pdq"
    if this is your maiden voyage to GNU/Linux. You can change your choices
    after installation by running PrinterDrake from the Mandrake Control Centernand clicking the expert button.
    
     * "CUPS"``Common Unix Printing System'', is excellent at printing to your
    local printer and also halfway-around the planet. It is simple and can act
    as a server or a client for the ancient "lpd" printing system. Hence, it
    is compatible with the systems that went before. It can do many tricks, but
    the basic setup is almost as easy as "pdq". If you need this to emulate
    an "lpd" server, you must turn on the "cups-lpd" daemon. It has
    graphical front-ends for printing or choosing printer options.
    
     * "lprNG"``line printer daemon New Generation''. This system can do
    approximately the same things the others can do, but it will print to
    printers mounted on a Novell Network, because it supports the IPX protocol,
    and it can print directly to shell commands. If you have need of Novell or
    printing to commands without using a separate pipe construct, use lprNG.
    Otherwise, CUPS is preferable as it is simpler and better at working over
    networks.

en: Hide files
bs: Sakrij datoteke

en: High
bs: Visok

en: High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz
bs: High Frequency SVGA, 1024x768 na 70 Hz

en: Higher
bs: Viši

en: Horizontal refresh rate
bs: Brzina horizontalnog osvježavanja

en: How is the printer connected?
bs: Kako je štampač povezan na računar?

en: Hungarian
bs: Mađarska

en: I can keep your current configuration and assume you already set up a DHCP server; in that case please verify I correctly read the C-Class Network that you use for your local network; I will not reconfigure it and I will not touch your DHCP server configuration.
    
    Else, I can reconfigure your interface and (re)configure a DHCP server for you.
bs: Mogu zadržati trenutnu konfiguraciju i pretpostaviti da ste već podesili DHCP server; u tom slučaju molim provjerite da li sam ispravno pročitao mrežu C klase koju ćete koristiti na lokalnoj mreži; neću je ponovo podesiti i neću mijenjati vaše postavke DHCP servera.
    
    Ako ne, mogu ponovo podesiti vaš interfejs i podesiti DHCP server za vas.

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
    Do you want to use this feature?
bs: Mogu podesiti vaš računar da automatski prijavi jednog korisnika.
    Želite li koristiti ovu mogućnost?

en: I can set up your computer to automatically start X upon booting.
    Would you like X to start when you reboot?
bs: Mogu podesiti vaš računar da automatski pokrene X nakon boota.
    Želite li da se X pokrene kada bootate?

en: I can't add any more partition
bs: Ne mogu dodati više particija

en: I can't find any room for installing
bs: Ne mogu naći dovoljno prostora za instalaciju

en: I can't find needed image file `%s'.
bs: Ne mogu pronaći potrebnu image datoteku '%s'

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on blanking bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to disallow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
bs: Ne mogu pročitati vašu tabelu particija, previše je oštećena za mene :(
    Mogu pokušati da pobrišem loše particije (SVI PODACI će biti izgubljeni!).
    Drugo rješenje je da onemogućim DrakX da mijenja tabelu particija.
    (greška je %s)
    
    Slažete li se sa gubitkom svih particija?

en: I can't read your partition table, it's too corrupted for me :(
    I'll try to go on blanking bad partitions
bs: Ne mogu čitati vašu tabelu particija, previše je oštećena za mene :(
    Pokušaću izbrisati loše particije

en: I don't know
bs: Ne znam

en: I don't know how to format %s in type %s
bs: Ne znam kako formatirati %s tipa %s

en: I have detected an ISDN PCI Card, but I don't know the type. Please select one PCI card on the next screen.
bs: Otkrio sam neku ISDN PCI karticu, ali ne znam tip. Molimo izaberite neku PCI karticu na idućem ekranu.

en: IP address
bs: IP adresa

en: IP address should be in format 1.2.3.4
bs: IP adresa treba biti u formatu 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
bs: Podešavanje ISDNa

en: ISDN card
bs: ISDN kartica

en: ISDN connection
bs: ISDN konekcija

en: Icelandic
bs: Islandska

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
bs: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, itd.

en: Icon
bs: Ikona

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
bs: Ako imate sve CDe na listi, kliknite na Ok.
    Ako nemate nijedan od ovih CDova, kliknite na Odustani.
    Ako nedostaju samo neki CDovi, isključite ih, zatim kliknite na Ok.

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
bs: Ako planirate koristiti aboot, budite pažljivi i ostavite slobodnog prostora (2048 sektora je dovoljno)
    na početku diska

en: If you wish to install less than this size,
    select the percentage of packages that you want to install.
    
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of 100%% will install all selected packages.
bs: Ako želite da instalirate manje od ove veličine,
    izaberite procenat paketa koje želite instalirati.
    
    Nizak procenat će instalirati samo one najbitnije pakete;
    procenat 100%% će instalirati sve izabrane pakete.

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
bs: Ako štampač nije naveden, izaberite kompatibilan (pogledajte uputstva za štampač) ili sličan.

en: Image
bs: Preslika

en: Importance: %s
bs: Značaj: %s

en: In addition, queues not created with this program or "foomatic-configure" cannot be transferred.
bs: Pored toga, redovi koji nisu kreirani ovim programom ili sa "foomatic-configure" ne mogu biti premješteni.

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
bs: U nekim slučajevima, %s drajver treba imati dodatne informacije za
    ispravan rad, iako on obično radi dobro i bez njih. Želite li navesti neke
    ekstra opcije za njega ili dozvoliti drajveru da ispita vaš računar za sve
    informacije koje mu trebaju? Povremeno, ispitivanje može zaglaviti računar,
    ali ne bi trebalo izazvati nikakvu štetu.

en: Individual package selection
bs: Izbor pojedinačnih paketa

en: Init Message
bs: Init Poruka

en: Initials tests
bs: Probni inicijali

en: Initrd-size
bs: Initrd-veličina

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
bs: Ubacite FAT formatiranu disketu u jedinicu %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
bs: Ubacite praznu disketu u jedinicu %s

en: Insert a floppy containing package selection
bs: Ubacite disketu koja sadrži izbor paketa

en: Insert a floppy in %s
bs: Ubacite disketu u %s

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
bs: Ubacite disketu u jedinicu
    Svi podaci na toj disketi će biti izgubljeni

en: Install
bs: Instalacija

en: Install & convert Fonts
bs: Instaliraj i konvertuj fontove

en: Install Class
bs: Klasa instalacije

en: Install List
bs: Lista instalacije

en: Install bootloader
bs: Instalacija bootloadera

en: Install system
bs: Sistem instalacije

en: Install system updates
bs: Instaliraj sistemske update

en: Install/Update
bs: Instaliraj/Unaprijedi

en: Installation of %s failed. The following error occured:
bs: Instalacija %sa nije uspjela. Javila se sljedeća greška:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
bs: Instalacija bootloadera nije uspjela. Došlo je do sljedeće greške:

en: Installing
bs: Instaliram

en: Installing Foomatic ...
bs: Instaliram Foomatic...

en: Installing HPOJ package...
bs: Instaliram HPOJ paket...

en: Installing SANE package...
bs: Instaliram SANE paket...

en: Installing a printing system in the %s security level
bs: Instaliram sistem za štampu na sigurnosnom nivou: %s

en: Installing bootloader
bs: Instaliram bootloadera

en: Installing driver for %s card %s
bs: Instaliram drajver za %s karticu %s

en: Installing package %s
bs: Instaliram paket %s

en: Installing package %s
    %d%%
bs: Instaliram paket %s
    %d%%

en: Installing packages...
bs: Instaliram pakete...

en: Interface
bs: Interfejs

en: Interface %s
bs: Interfejs %s

en: Interface %s (using module %s)
bs: Interfejs %s (koristeći modul %s)

en: Interface:
bs: Interfejs:

en: Internal ISDN card
bs: Interna ISDN kartica

en: Internet Connection Configuration
bs: Podešavanje Internet konekcije

en: Internet Connection Sharing
bs: Dijeljenje Internet konekcije

en: Internet Connection Sharing currently disabled
bs: Dijeljenje Internet konekcije je trenutno neaktivno

en: Internet Connection Sharing currently enabled
bs: Dijeljenje Internet konekcije je trenutno aktivno

en: Internet access
bs: Pristup Internetu

en: Internet and Messaging
bs: Internet i razmjena poruka

en: Internet configuration
bs: Internet konfiguracija

en: Internet connection
bs: Internet konekcija

en: Internet connection & configuration
bs: Internet konekcija & podešavanje

en: Internet connection configuration
bs: Podešavanje Internet konekcije

en: Internet connection sharing configuration
bs: Podešavanje dijeljenja Internet konekcije

en: Internet connection sharing is now disabled.
bs: Dijeljenje Internet konekcije je sada isključeno.

en: Internet connection sharing is now enabled.
bs: Dijeljenje Internet konekcije je sada uključeno.

en: Internet station
bs: Internet stanica

en: Iranian
bs: Iranska

en: Ireland
bs: Irska

en: Is this an install or an update?
bs: Da li je ovo instalacija ili update?

en: Is this correct?
bs: Da li je ovo ispravno?

en: Is this the correct setting?
bs: Da li je ovo ispravna vrijednost?

en: Is your computer getting time syncronized to another computer?
    Mostly, this is used by medium-large Unix/Linux organizations
    to synchronize time for logging and such.  If you're not part
    of a larger office and haven't heard of this, you probably 
    aren't.
bs: Da li vaš računar sinhronizuje vrijeme sa drugim računarom?
    Najčešće, ovo se koristi u srednje velikim Unix/Linux organizacijama
    za sinhronizaciju vremena za pravljenje dnevnika i slično.  Ako
    niste dio većeg ureda i niste čuli za ovo, onda vjerovatno
    ovo nije slučaj.

en: Is your printer a multi-function device from HP (OfficeJet, PSC, PhotoSmart, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 with scanner)?
bs: Da li je vaš štampač višenamjenski uređaj od HPa (OfficeJet, PSC, PhotoSmart, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 sa skenerom)?

en: Israeli
bs: Izraelska

en: Israeli (Phonetic)
bs: Izraelska (Fonetska)

en: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for Mandrake Linux, and
    you are not supposed to know them all by heart.
    
    If you are performing a standard installation from a CD-ROM, you will first
    be asked to specify the CDs you currently have (in Expert mode only). Check
    the CD labels and highlight the boxes corresponding to the CDs you have
    available for installation. Click "OK" when you are ready to continue.
    
    Packages are sorted in groups corresponding to a particular use of your
    machine. The groups themselves are sorted into four sections:
    
     * "Workstation": if you plan to use your machine as a workstation, select
    one or more of the corresponding groups;
    
     * "Development": if your machine is to be used for programming, choose
    the desired group(s);
    
     * "Server": if your machine is intended to be a server, you will be able
    to select which of the most common services you wish to install on your
    machine;
    
     * "Graphical Environment": finally, this is where you will choose your
    preferred graphical environment. At least one must be selected if you want
    to have a graphical workstation!
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group. If you deselect all groups when performing a regular
    installation (by opposition to an upgrade), a dialog will pop up proposing
    different options for a minimal installation:
    
     * "With X": install the fewer packages possible to have a working
    graphical desktop;
    
     * "With basic documentation": installs the base system plus basic
    utilities and their documentation. This installation is suitable for
    setting up a server;
    
     * "Truly minimal install": will install the strict minimum necessary to
    get a working Linux system, in command line only. This installation is
    about 65Mb large.
    
    You can check the "Individual package selection" box, which is useful if
    you are familiar with the packages being offered or if you want to have
    total control over what will be installed.
    
    If you started the installation in "Upgrade" mode, you can unselect all
    groups to avoid installing any new package. This is useful for repairing or
    updating an existing system.
bs: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for Mandrake Linux, and
    you are not supposed to know them all by heart.
    
    If you are performing a standard installation from a CD-ROM, you will first
    be asked to specify the CDs you currently have (in Expert mode only). Check
    the CD labels and highlight the boxes corresponding to the CDs you have
    available for installation. Click "OK" when you are ready to continue.
    
    Packages are sorted in groups corresponding to a particular use of your
    machine. The groups themselves are sorted into four sections:
    
     * "Workstation": if you plan to use your machine as a workstation, select
    one or more of the corresponding groups;
    
     * "Development": if the machine is to be used for programming, choose the
    desired group(s);
    
     * "Server": if your machine is intended to be a server, you will be able
    to select which of the most common services you wish to install on your
    machine;
    
     * "Graphical Environment": finally, this is where you will choose your
    preferred graphical environment. At least one must be selected if you want
    to have a graphical workstation!
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group. If you deselect all groups when performing a regular
    installation (by opposition to an upgrade), a dialog will pop up proposing
    different options for a minimal installation:
    
     * "With X": install the fewer packages possible to have a working
    graphical desktop;
    
     * "With basic documentation" Installs the base system plus basic
    utilities and their documentation. This installation is suitable for
    setting up a server.
    
     * "Truly minimal install": will install the strict minimum necessary to
    get a working Linux system, in command line only. This installation is
    about 65Mb large.
    
    You can check the "Individual package selection" box, which is useful if
    you are familiar with the packages being offered or if you want to have
    total control over what will be installed.
    
    If you started the installation in "Upgrade" mode, you can unselect all
    groups to avoid installing any new package. This is useful for repairing or
    updating an existing system.

en: Italian
bs: Italijanska

en: Italy
bs: Italija

en: Japan (cable)
bs: Japan (kablovska)

en: Japanese 106 keys
bs: Japanska 106 tipki

en: Join the Free Software world
bs: Pridružite se svijetu Slobodnog softvera

en: KDE Workstation
bs: KDE Radna stanica

en: Keep the changes?
    Current configuration is:
    
    %s
bs: Zadržati izmjene?
    Trenutna konfiguracija je:
    
    %s

en: Keyboard
bs: Tastatura

en: Keyboard layout: %s
bs: Raspored tastature: %s

en: Know how to use this printer
bs: Saznaj kako koristiti ovaj štampač

en: Korean keyboard
bs: Korejanska tastatura

en: LAN Configuration
bs: Podešavanje LANa

en: LAN configuration
bs: Podešavanje LANa

en: LAN connection
bs: LAN konekcija

en: LBA (doesn't work on old BIOSes)
bs: LBA (ne radi na starim BIOSima)

en: LILO and grub are GNU/Linux bootloaders. This stage, normally, is totally
    automated. In fact, DrakX analyzes the disk boot sector and acts
    accordingly, depending on what it finds here:
    
     * if a Windows boot sector is found, it will replace it with a grub/LILO
    boot sector. Hence, you will be able to load either GNU/Linux or another
    OS;
    
     * if a grub or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one.
    
    If in doubt, DrakX will display a dialog with various options.
    
     * "Bootloader to use": you have three choices:
    
        * "GRUB": if you prefer grub (text menu).
    
        * "LILO with graphical menu": if you prefer LILO with its graphical
    interface.
    
        * "LILO with text menu": if you prefer LILO with its text menu interface.
    
     * "Boot device": in most cases, you will not change the default
    ("/dev/hda"), but if you prefer, the bootloader can be installed on the
    second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk ("/dev/fd0");
    
     * "Delay before booting the default image": when rebooting the computer,
    this is the delay granted to the user to choose in the bootloader menu,
    another boot entry than the default one.
    
    !! Beware that if you choose not to install a bootloader (by selecting
    "Cancel" here), you must ensure that you have a way to boot your Mandrake
    Linux system! Also, be sure you know what you do before changing any of the
    options. !!
    
    Clicking the "Advanced" button in this dialog will offer many advanced
    options, which are reserved to the expert user.
    
    After you have configured the general bootloader parameters, the list of
    boot options which will be available at boot time will be displayed.
    
    If there is another operating system installed on your machine, it will
    automatically be added to the boot menu. Here, you can choose to fine-tune
    the existing options. Select an entry and click "Modify" to modify or
    remove it; "Add" creates a new entry; and "Done" goes on to the next
    installation step.
bs: LILO and grub are boot loaders for GNU/Linux. This stage, normally, is
    automated. In fact, DrakX analyzes the disk boot sector and acts
    accordingly, depending on what it finds here:
    
     * if a Windows boot sector is found, it will replace it with a grub/LILO
    boot sector. Hence, you will be able to load either GNU/Linux or another
    OS;
    
     * if a grub or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one.
    
    If in doubt, DrakX will display a dialog with various options.
    
     * "Boot loader to use": you have three choices:
    
        * "GRUB": if you prefer grub (text menu).
    
        * "LILO with graphical menu": if you prefer LILO with its graphical
    interface.
    
        * "LILO with text menu": if you prefer LILO with its text menu interface.
    
     * "Boot device": in most cases, you will not change the default
    ("/dev/hda"), but if you prefer, the boot loader can be installed on the
    second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk ("/dev/fd0").
    
     * "Delay before booting the default image": when rebooting the computer,
    this is the delay granted to the user to choose - in the boot loader menu,
    another boot entry than the default one.
    
    !! Beware that if you choose not to install a boot loader (by selecting
    "Cancel" here), you must ensure that you have a way to boot your Mandrake
    Linux system! Also be sure you know what you do before changing any of the
    options. !!
    
    Clicking the "Advanced" button in this dialog will offer many advanced
    options, which are reserved to the expert user.
    
    After you have configured the general boot-loader parameters, you are
    presented the list of boot options that will be available at boot time.
    
    If there is another operating system installed on your machine, it will be
    automatically added to the boot menu. Here, you can choose to fine-tune the
    existing options. Select an entry and click "Modify" to modify or remove
    it; "Add" creates a new entry; and "Done" goes on to the next
    installation step.

en: LILO with graphical menu
bs: LILO sa grafičkim menijem

en: LILO with text menu
bs: LILO sa tekstualnim menijem

en: LILO/grub Installation
bs: LILO/grub instalacija

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
bs: LPD i LPRng ne podržavaju IPP štampače.

en: LVM name?
bs: Naziv LVMa?

en: LVM-disks %s
bs: LVM-diskovi %s

en: Label
bs: Labela

en: Latin American
bs: Latino-Američka

en: Latvian
bs: Latvijska

en: Launch Aurora at boot time
bs: Pokreni Aurora-u prilikom boota

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
bs: Pokrenite filtriranje paketa za Linux kernel seriju 2.2 kako
    biste postavili firewall i zaštitili vaš računar od mrežnih napada.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
bs: Pokreni ALSA zvučni sistem (Advanced Linux Sound Architecture)

en: Launch the X-Window system at start
bs: Pokreni X-Window sistem na startu

en: Launch the sound system on your machine
bs: Pokreće zvučni sistem na vašem računaru

en: Launch userdrake
bs: Pokreni userdrake

en: Leaving in %d seconds
bs: Napuštam za %d sekundi

en: Left "Windows" key
bs: Lijeva "Windows" tipka

en: Level %s
bs: Nivo %s

en: Lexmark inkjet configuration
bs: Podešavanje Lexmark inkjet-a

en: License agreement
bs: Licencni ugovor

en: Lilo/grub mode
bs: Lilo/grub mod

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
bs: Linux Virtuelni Server, koristi se za izgradnju servera visokih performansi
    i dostupnosti.

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
bs: Linuxconf će ponekad obaviti raznolike zadatke tokom boota
    kako bi se održala sistemska konfiguracija.

en: List of data corrupted:
bs: Lista oštećenih podataka:

en: List of data to restore:
bs: Lista podataka za vraćanje:

en: Lithuanian "number row" QWERTY
bs: Litvanska "red brojeva" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
bs: Litvanska "fonetska" QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
bs: Litvanska AYERTY (nova)

en: Lithuanian AZERTY (old)
bs: Litvanska AZERTY (stara)

en: Load from floppy
bs: Vrati sa diskete

en: Load the drivers for your usb devices.
bs: Pokreće drajvere za vaše usb uređaje.

en: Load/Save on floppy
bs: Učitaj/Spasi na disketu

en: Loading from floppy
bs: Vraćam sa diskete

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
bs: Učitavanje modula %s nije uspjelo.
    Želite li probati opet sa drugim parametrima?

en: Local Printer
bs: Lokalni štampač

en: Local Printers
bs: Lokalni štampači

en: Local files
bs: Lokalne datoteke

en: Local printer
bs: Lokalni štampač

en: Location
bs: Lokacija

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
bs: Logitech Mouse (serijski, stari C7 tip)

en: Looking for available packages
bs: Tražim dostupne pakete

en: Loopback file name:
bs: Naziv loopback datoteke:

en: Loopback file name: %s
bs: Naziv loopback datoteke: %s

en: Loopback file(s):
       %s
bs: Loopback datoteka(e):
       %s

en: MOVE YOUR WHEEL!
bs: POMJERITE VAŠ KOTAČ!

en: Macedonian
bs: Makedonska

en: Mail/SMS alert
bs: Mail/SMS obavijest

en: Mail/SMS alert configuration
bs: Podešavanje Mail/SMS obavijesti

en: Making printer port available for CUPS ...
bs: Omogućujem CUPSu port štampača ...

en: Mandatory package %s is missing
bs: Nedostaje obavezan paket %s

en: Mandrake Control Center
bs: Mandrake Kontrolni centar

en: Mandrake Linux 8.2 is the ultimate development platform. Discover the power of the GNU gcc compiler as well as the best Open Source development environments
bs: Mandrake Linux 8.2 je najbolja platforma za razvoj aplikacija. Otkrijte moć GNU gcc kompajlera kao i najboljih razvojnih okolina koje su Open Source

en: Mandrake Linux 8.2 lets you push your multimedia computer to its limits! Use the latest software to play music and audio files, edit and organize your images and photos, watch TV and videos, and much more
bs: Mandrake Linux 8.2 vam omogućuje da potjerate vaš multimedijalni računar do krajnjih granica! Koristite najnoviji softver za slušanje muzike i audio datoteka, mijenjajte i organizujte vaše slike i fotografije, gledajte TV i video-snimke i mnogo drugog

en: Mandrake Linux 8.2 provides 11 different graphical desktop environments and window managers to choose from including GNOME 1.4, KDE 2.2.2, Window Maker 0.8, and the rest
bs: Mandrake Linux 8.2 nudi vam na izbor 11 različitih grafičkih desktop okolina i window managera uključujući GNOME 1.4, KDE 2.2.2, Window Maker 0.8 i druge

en: Mandrake Linux 8.2 provides the best Open Source games - arcade, action, cards, sports, strategy, ...
bs: Mandrake Linux 8.2 pruža najbolje Open Source igre - arkadne, akcione, karte, sportovi, strategije, ...

en: Mandrake Linux 8.2 provides the best software to access everything the Internet has to offer: Surf the web & view animations with Mozilla and Konqueror, exchange email & organize your personal information with Evolution and Kmail, and much more
bs: Mandrake Linux 8.2 pruža najbolji softver za pristup svemu što Internet pruža: Pretražujte web i pregledajte animacije pomoću Mozilla-e i Konquerora, razmjenjujte email i organizirajte vaše lične podatke pomoću Evolution i KMail-a, i mnogo drugog

en: Mandrake Linux Installation %s
bs: Mandrake Linux instalacija %s

en: Mandrake Tools Explanations
bs: Objašnjenja Mandrake alata

en: Manual configuration
bs: Ručno podešavanje

en: Messages
bs: Poruke

en: Minimal install
bs: Minimalna instalacija

en: Minimum (%dMB)
bs: Minimalna (%dMB)

en: Modify
bs: Izmjeni

en: Modify RAID
bs: Modificiraj RAID

en: Modify printer configuration
bs: Izmjeni konfiguraciju štampača

en: Module options:
bs: Opcije modula

en: Monitor not configured
bs: Monitor nije konfigurisan

en: Monitor that can do 1600x1200 at 70 Hz
bs: Monitor koji može postići 1600x1200 na 70 Hz

en: Monitor that can do 1600x1200 at 76 Hz
bs: Monitor koji može postići 1600x1200 na 76 Hz

en: More
bs: Još

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
bs: Druge grafičke okoline (Gnome, IceWM)

en: More Options
bs: Više opcija

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose the one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
bs: More than one Microsoft Windows partition has been detected on your hard
    drive. Please choose the one you want to resize in order to install your
    new Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").

en: Mount
bs: Montiraj

en: Mount options
bs: Opcije montiranja

en: Mount point
bs: Tačka montiranja

en: Mount point:
bs: Tačka montiranja:

en: Mount points must begin with a leading /
bs: Tačke montiranja moraju počinjati sa /

en: Mounted
bs: Montirana

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
bs: Montira i demontira sve Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows) i NCP (NetWare) tačke montiranja.

en: Mouse
bs: Miš

en: Mouse Port
bs: Port miša

en: Mouse device: %s
bs: Uređaj miša: %s

en: Mouse type: %s
bs: Tip miša: %s

en: Move
bs: Premještanje

en: Move files to the new partition
bs: Prebaci datoteke na novu particiju

en: Moving
bs: Premještam

en: Moving files to the new partition
bs: Premještam datoteke na novu particiju

en: Moving partition...
bs: Premještam particiju...

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 60 Hz
bs: Multi-frequency koja može postići 1280x1024 na 60 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 74 Hz
bs: Multi-frequency koja može postići 1280x1024 na 74 Hz

en: Multi-frequency that can do 1280x1024 at 76 Hz
bs: Multi-frequency koja može postići 1280x1024 na 76 Hz

en: Multi-head configuration
bs: Multi-head konfiguracija

en: Multimedia - CD Burning
bs: Multimedija - Prženje CDa

en: Multimedia - Graphics
bs: Multimedija - Grafika

en: Multimedia - Sound
bs: Multimedija - Zvuk

en: Multimedia - Video
bs: Multimedija - Video

en: Multimedia and Graphics
bs: Multimedija i grafika

en: Multimedia station
bs: Multimedijalna stanica

en: NCP queue name missing!
bs: NCP naziv reda nedostaje!

en: NCP server name missing!
bs: NCP naziv servera nedostaje!

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
bs: NFS je popularan protokol za dijeljenje datoteka preko TCP/IP mreža.
    Ovaj servis omogućuje NFS funkcionalnost zaključavanja datoteka.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
bs: NFS je popularan protokol za dijeljenje datoteka preko TCP/IP mreža.
    Ovaj servis omogućuje funkcionalnost NFS servera, koji je podešen putem
    /etc/exports datoteke.

en: NIS Domain
bs: NIS domen

en: NIS Server
bs: NIS server

en: NTP Server
bs: NTP server

en: Name of printer
bs: Naziv štampača

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
bs: Naziv štampača bi se trebao sastojati od slova, brojeva i donje linije

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
bs: Naziv profila koji će biti kreiran (novi profil je kreiran kao kopija postojećeg) :

en: Name:
bs: Ime:

en: Name: %s
bs: Ime: %s

en: NetWare Printer Options
bs: Opcije NetWare štampača

en: Netherlands
bs: Nizozemska

en: Network
bs: Mreža

en: Network Computer (client)
bs: Mrežni računar (klijent)

en: Network Configuration
bs: Podešavanje mreže

en: Network Configuration Wizard
bs: Čarobnjak za podešavanje mreže

en: Network configuration
bs: Podešavanje mreže

en: Network configuration (%d adapters)
bs: Podešavanje mreže (%d adaptera)

en: Network functionality not configured
bs: Mrežna funkcionalnost nije podešena

en: Network interface
bs: Mrežni interface

en: Network interface already configured
bs: Mrežni interfejs je već podešen

en: Network printer (TCP/Socket)
bs: Mrežni štampač (TCP/Socket)

en: Network printers can only be installed after the installation. Choose "Hardware" and then "Printer" in the Mandrake Control Center.
bs: Mrežni štampači mogu biti instalirani samo nakon završetka instalacije. Izaberite "Hardware" i zatim "Štampač" u Mandrake Kontrolnom centru.

en: New configuration (isdn-light)
bs: Nova konfiguracija (isdn-light)

en: New printer name
bs: Novo ime štampača

en: New profile...
bs: Novi profil...

en: New size in MB:
bs: Nova veličina u MB:

en: Newzealand
bs: Novi Zeland

en: Next
bs: Sljedeći

en: Next ->
bs: Sljedeći ->

en: No
bs: Ne

en: No (firewall this off from the internet)
bs: Ne (isključi pristup sa interneta)

en: No I don't need DHCP
bs: Ne, ne treba mi DHCP

en: No I don't need NTP
bs: Ne, ne treba mi NTP

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
bs: Nije pronađena nijedna ISDN PCI kartica. Molimo izaberite jednu na idućem ekranu.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
bs: Dijeljenje Internet konekcije nije nikad podešeno.

en: No additional information
    about this service, sorry.
bs: Nema dodatnih informacija
    o ovom servisu, izvinite.

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
bs: Nije pronađena konfiguraciona datoteka 
    molim kliknite na Čarobnjak ili Napredno.

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
bs: Bez podešavanja, molim kliknite na Čarobnjak ili Napredno.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
bs: Nije pronađen ethernet mrežni adapter na vašem sistemu.
    Ne mogu podesiti ovu vrstu konekcije.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
bs: Na vašem sistemu nije pronađen nijedan ethernet mrežni adapter. Molimo pokrenite alat za podešavanje hardware-a.

en: No floppy drive available
bs: Nema pogodne disketne jedinice

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
bs: Nema dovoljno slobodnog prostora za 1 MB bootstrap! Instalacija će nastaviti, ali da biste bootali vaš sistem, morate kreirati bootstrap particiju u DiskDrake-u

en: No local printer found!
bs: Nije pronađen nijedan lokalni štampač!

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
bs: Nije pronađen nijedan lokalni štampač! Ako želite ručno instalirati štampač, unesite ime uređaja / ime datoteke na ulaznu liniju (Paralelni portovi: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., ekvivalentno LPT1:, LPT2:, ..., prvi USB štampač: /dev/usb/lp0, drugi USB štampač: /dev/usb/lp1, ...).

en: No mouse
bs: Bez miša

en: No network adapter on your system!
bs: Nema mrežnog adaptera na vašem sistemu!

en: No password
bs: Bez šifre

en: No printer
bs: Nema štampača

en: No root partition found to perform an upgrade
bs: Nije pronađena nijedna root particija radi unaprjeđivanja

en: No sharing
bs: Bez dijeljenja

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
bs: Nije otkrivena zvučna kartica. Probajte "harddrake" poslije instalacije

en: No test pages
bs: Nijedna testna strana

en: No, I don't want autologin
bs: Ne, ne želim da se autologiram

en: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 at 60 Hz, 800x600 at 72 Hz
bs: Non-Interlaced SVGA, 1024x768 na 60 Hz, 800x600 na 72 Hz

en: Normal Mode
bs: Normalni mod

en: Normal modem connection
bs: Normalna modemska konekcija

en: Normally, DrakX selects the right keyboard for you (depending on the
    language you have chosen) and you won't even see this step. However, you
    might not have a keyboard that corresponds exactly to your language: for
    example, if you are an English speaking Swiss person, you may still want
    your keyboard to be a Swiss keyboard. Or if you speak English but are
    located in Quebec, you may find yourself in the same situation. In both
    cases, you will have to go back to this installation step and select an
    appropriate keyboard from the list.
    
    Click on the "More" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
bs: Normally, DrakX selects the right keyboard for you (depending on the
    language you have chosen) and you will not even see this step. However, you
    might not have a keyboard that corresponds exactly to your language: for
    example, if you are an English speaking Swiss person, you may still want
    your keyboard to be a Swiss keyboard. Or if you speak English but are
    located in Quebec, you may find yourself in the same situation. In both
    cases, you will have to go back to this installation step and select an
    appropriate keyboard from the list.
    
    Click on the "More" button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.

en: Norway
bs: Norveška

en: Norwegian
bs: Norveška

en: Not connected
bs: Nije konektovan

en: Not enough free space for auto-allocating
bs: Nema dovoljno prostora za auto-alokaciju

en: Not enough free space to allocate new partitions
bs: Nema dovoljno slobodnog prostora za pravljenje novih particija

en: Not enough partitions for RAID level %d
bs: Nema dovoljno particija za RAID nivo %d

en: Not enough swap to fulfill installation, please add some
bs: Nemam dovoljno swap prostora da dovršim instalaciju, molimo dodajte još

en: Not formatted
bs: Nije formatirana

en: Nothing to do
bs: Nemam šta da radim

en: OK to restore the other files.
bs: OK za vraćanje ostalih datoteka.

en: OKI winprinter configuration
bs: Podešavanje OKI winprinter-a

en: Office
bs: Ured

en: Office Workstation
bs: Uredska radna stanica

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
bs: Uredski programi: obrada teksta (kword, abiword), tablični alati (kspread, gnumeric), pdf preglednici itd.

en: Old configuration (isdn4net)
bs: Stara konfiguracija (isdn4net)

en: On CUPS server "%s"
bs: Na CUPS serveru "%s"

en: On boot
bs: Prilikom boota

en: Open Firmware Delay
bs: Otvori čekanje firmware-a

en: Option %s must be a number!
bs: Opcija %s mora biti broj!

en: Option %s must be an integer number!
bs: Opcija %s mora biti cijeli broj!

en: Option %s out of range!
bs: Opcija %s izvan raspona!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
bs: Opcija ``Ograniči opcije komandne linije'' je beskorisna bez šifre

en: Options
bs: Opcije

en: Options: %s
bs: Opcije: %s

en: Other
bs: Ostalo

en: Other Graphical Desktops
bs: Ostale grafičke okoline

en: Other Media
bs: Drugi medij

en: Other OS (MacOS...)
bs: Ostali OSi (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
bs: Ostali OSi (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
bs: Ostali OSi (windows...)

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
bs: PCMCIA podrška je obično za podržavanje stvari kao što je
    ethernet i modemi u laptopima.  Neće se pokrenuti dok se ne
    konfiguriše tako da je sigurno imati ga instaliranog na računarima
    kojima nije potreban.

en: PCMCIA support no longer exist for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
bs: PCMCIA podrška za 2.2 kernele više ne postoji. Molim koristite 2.4 kernel.

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and Socket/TCP printers.
bs: PDQ podržava samo lokalne štampače, udaljene LPD štampačei Socket/TCP štampače.

en: Package Group Selection
bs: Izbor grupe paketa

en: Package List to Install
bs: Lista paketa za instalaciju

en: Package selection
bs: Izbor paketa

en: Parameters
bs: Parametri

en: Paranoid
bs: Paranoičan

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
bs: Particija koja se boota po defaultu
        (za MS-DOS boot, ne za lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
bs: Tabela particija za uređaj %s će biti zapisana na disk!

en: Partition table type: %s
bs: Tip tabele particija: %s

en: Partitioning failed: %s
bs: Particioniranje nije uspjelo: %s

en: Password
bs: Šifra

en: Password (again)
bs: Šifra (ponovo)

en: Password are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
bs: Šifra je sada aktivirana, ali korištenje za mrežni računar još nije preporučeno.

en: Percentage of packages to install
bs: Procenat paketa za instalaciju

en: Personal Finance
bs: Lične finansije

en: Personal Information Management
bs: Upravljanje ličnim informacijama

en: Phone number
bs: Broj telefona

en: Photo test page
bs: Foto testna strana

en: Pipe job into a command
bs: Spoji zadatak na komandu

en: Please Build backup before to restore it...
     or verify that your path to save is correct.
bs: Molimo pokrenite Izgradi backup prije vraćanja...
     ili provjerite da li je put za spašavanje ispravan.

en: Please Wait... Applying the configuration
bs: Molimo sačekajte... Primjenjujem konfiguraciju

en: Please Wait... Verifying installed packages
bs: Molim sačekajte... Provjeravam instalirane pakete

en: Please be patient. This operation can take several minutes.
bs: Molimo da imate strpljenja. Ova operacija može potrajati nekoliko minuta.

en: Please be sure that the cron daemon is included in your services.
bs: Molim budite sigurni da je cron demon aktiviran u vašim servisima.

en: Please check all users that you want to include in your backup.
bs: Molimo izaberite sve korisnike koje želite uključiti u vaš backup.

en: Please check if you are using CDRW media
bs: Molim uključite ako koristite CDRW medij

en: Please check if you want to erase your CDRW before
bs: Molim uključite ako želite obrisati vaš CDRW prije

en: Please check if you want to include
     install boot on your CD.
bs: Molim izaberite ako želite uključiti
     instalacijski boot na CDu.

en: Please check if you want to include install boot on your CD.
bs: Molim uključite ako želite imati instalacioni boot na vašem CDu.

en: Please choose a language to use.
bs: Molimo izaberite jezik koji ćete koristiti.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
bs: Molimo izaberite za svaki korak da li ćete ga ponoviti kao i u vašoj instalaciji ili će se obaviti ručno

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
bs: Molimo izaberite učitaj ili spasi izbor paketa na disketu.
    Format je isti kao i diskete koje generiše auto_install

en: Please choose on which serial port your mouse is connected to.
bs: Molimo izaberite na kojem serijskom portu je spojen vaš miš.

en: Please choose one of the following classes of installation:
bs: Molimo izaberite jednu od sljedećih klasa instalacije:

en: Please choose the
    media for backup.
bs: Molim izaberite medij
    za backup.

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
bs: Molimo unesite prvi broj od deset koji želite izmjeniti,
    ili samo pritisnite Enter za nastavak.
    Vaš izbor?

en: Please choose the port where your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
bs: Molimo izaberite port na koji je vaš štampač povezan ili unesite naziv uređaja / naziv datoteke na ulaznoj liniji

en: Please choose the port where your printer is connected to.
bs: Molimo izaberite na koji port je priključen vaš štampač.

en: Please choose the time 
    interval between each backup
bs: Izaberite vremenski interval
    između svakog backupa

en: Please choose the type of your mouse.
bs: Molimo izaberite vrstu vašeg miša.

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
bs: Molimo izaberite koji mrežni adapter će biti spojen na vašu Lokalnu mrežu.

en: Please choose what you want to backup
bs: Molim izaberite šta želite backupovati

en: Please choose where you want to backup
bs: Molimo izaberite gdje želite backupovati

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet
bs: Molimo izaberite koji mrežni adapter želite koristiti za spajanje na Internet

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
bs: Molimo izaberite na koji serijski port je nakačen vaš modem.

en: Please choose your CD space
bs: Molimo izaberite vaš CD prostor

en: Please choose your keyboard layout.
bs: Molimo izaberite izgled vaše tastature.

en: Please choose your preferred language for installation and system usage.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation. Selecting other languages
    will install the language-specific files for system documentation and
    applications. For example, if you will host users from Spain on your
    machine, select English as the main language in the tree view and in the
    Advanced section click on the box corresponding to "Spanish|Spain".
    
    Note that multiple languages may be installed. Once you have selected any
    additional locales, click the "OK" button to continue.
bs: Please choose your preferred language for installation and system usage.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation. Selecting other languages
    will install the language-specific files for system documentation and
    applications. For example, if you will host users from Spain on your
    machine, select English as the main language in the tree view and in the
    Advanced section click on the grey star corresponding to "Spanish|Spain".
    
    Note that multiple languages may be installed. Once you have selected any
    additional locales click the "OK" button to continue.

en: Please click on a media
bs: Molimo kliknite na medij

en: Please click on a partition
bs: Molimo kliknite na particiju

en: Please enter proxy login and password, if any.
    Leave it blank if you don't want login/passwd
bs: Molimo unesite login i šifru za proxy, ako su potrebni.
    Ostavite polja praznim ako ne želite login/šifru

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
bs: Molimo unesite IP konfiguraciju za ovaj računar.
    Svaka stavka bi trebala biti unesena kao IP adresa u decimalnoj notaciji
    razdvojenoj tačkama (npr. 1.2.3.4).

en: Please enter the cd writer speed
bs: Molim unesite brzinu cd pisača

en: Please enter the device name to use for backup
bs: Molim unesite ime uređaja kojeg ćete koristiti za backup

en: Please enter the directory to
     put the backup on this host.
bs: Molimo unesite direktorij za
     smještaj backupa na ovom računaru.

en: Please enter the directory to save:
bs: Molimo unesite direktorij za spasiti:

en: Please enter the directory where backups are stored
bs: Molim unesite direktorij gdje su smješteni backupi

en: Please enter the host name or IP.
bs: Molimo unesite ime računara ili IP.

en: Please enter the maximum size
     allowed for Drakbackup
bs: Molim unesite maksimalnu veličinu
     dozvoljenu za Draxbackup

en: Please enter your CD Writer device name
     ex: 0,1,0
bs: Molim unesite naziv uređaja vašeg CD Writera
     npr: 0,1,0

en: Please enter your CD Writer device name (ex: 0,1,0)
bs: Molim unesite naziv uređaja vašeg CD pisača (ex: 0,1,0)

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
bs: Molimo unesite naziv vašeg računara ako ga znate.
    Neki DHCP serveri traže hostname kako bi radili.
    Naziv vašeg računara bi trebao biti puno-kvalifikovani naziv,
    kao što je ``mojcomp.mojlab.mojafirma.com''.

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one
bs: Molimo unesite naziv vašeg računara ako ga znate.
    Naziv vašeg računara bi trebao biti puno-kvalifikovani naziv,
    kao što je ``mojcomp.mojlab.mojafirma.com''.
    Možete također unijeti IP adresu gateway-a ako ga imate

en: Please enter your login
bs: Molimo unesite vaš login

en: Please enter your password
bs: Molimo unesite vašu šifru

en: Please fill in the ftp proxy informations
    Leave it blank if you don't want an ftp proxy
bs: Molimo popunite informacije o ftp proxiju
    Ostavite polja praznim ako ne želite ftp proxy

en: Please fill in the http proxy informations
    Leave it blank if you don't want an http proxy
bs: Molimo popunite informacije o http proxiju
    Ostavite polja praznim ako ne želite http proxy

en: Please fill or check the field below
bs: Molimo ispunite ili provjerite polje ispod

en: Please give a user name
bs: Molimo navedite korisničko ime

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
bs: Molimo ubacite boot disketu koja je upotrebljena u jedinicu %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
bs: Molimo ubacite Instalacioni CD u vaš CD-ROM uređaj i pritisnite Ok kad ste spremni.
    Ako ga nemate, pritisnite Odustani da bi se izbjegao live upgrade.

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
bs: Molimo ubacite disketu Update Modula u jedinicu %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
bs: Molimo izvršite logout i zatim koristitite Ctrl-Alt-BackSpace

en: Please make a backup of your data first
bs: Molimo najprije napravite backup vaših podataka

en: Please relog into %s to activate the changes
bs: Molimo ponovo se prijavite na %s radi aktiviranja izmjena

en: Please select data to backup...
bs: Molim izaberite podatke za backup...

en: Please select data to restore...
bs: Molim izaberite podatke za vraćanje...

en: Please select media for backup...
bs: Molim izaberite medij za backup...

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
bs: Molimo izaberite ispravan port. Na primjer, "COM1" port pod MS
    Windowsom se zove "ttyS0" pod GNU/Linuxom.

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
bs: Molimo izaberite testne stranice koje ćete štampati.
    Pažnja: foto testna stranica može tražiti dosta vremena za štampu a na laserskim štampačima sa malo memorije možda neće nikad ni izaći. U većini slučajeva dovoljno je odštampati standardnu testnu stranicu.

en: Please test the mouse
bs: Molimo testirajte miš

en: Please try again
bs: Molimo pokušajte ponovo

en: Please uncheck or remove it on next time.
bs: Molimo isključite ili pobrišite ga idući put.

en: Please wait
bs: Molimo sačekajte

en: Please wait, preparing installation
bs: Molimo sačekajte, pripremam instalaciju

en: Please,
    type in your tv norm and country
bs: Molim,
    unesite vaš tv standard i državu

en: Please, choose the type of your mouse.
bs: Molimo izaberite vrstu vašeg miša.

en: Please, choose your keyboard layout.
bs: Molimo izaberite izgled vaše tastature.

en: Polish
bs: Poljska

en: Polish (qwerty layout)
bs: Poljska (qwerty)

en: Polish (qwertz layout)
bs: Poljska (qwertz)

en: Poor
bs: Loš

en: Portuguese
bs: Portugalska

en: Post-install configuration
bs: Post-instalacijsko podešavanje

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
bs: Postfix je Mail Transport Agent, tj. program koji šalje poštu sa jednog računara na drugu.

en: PostgreSQL or MySQL database server
bs: PostgreSQL ili MySQL baza podataka

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
bs: Potencijalan konflikt LAN adresa pronađen u trenutnoj konfiguraciji %s!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
bs: Precizna veličina RAMa ako je potrebno (pronađeno %d MB)

en: Preparing PrinterDrake ...
bs: Pripremam PrinterDrake...

en: Preparing X-Window configuration
bs: Pripremam X-Window konfiguraciju

en: Preparing bootloader
bs: Pripremam bootloader

en: Preparing installation
bs: Pripremam instalaciju

en: Preparing printer database ...
bs: Pripremam bazu podataka o štampačima...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
bs: Pritisnite enter za bootanje izabranog OSa, 'e' za editovanje

en: Previous
bs: Prethodni

en: Print
bs: Štampaj

en: Print Queue Name
bs: Naziv reda za štampu

en: Print option list
bs: Lista opcija za štampu

en: Print test pages
bs: Štampaj testnu stranicu

en: Printer
bs: Štampač

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
bs: Štampač %s
    Šta želite da izmjenite na ovom štampaču?

en: Printer Device URI
bs: URI uređaja štampača

en: Printer connection type
bs: Tip konekcije štampača

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
bs: Podrazumjevane opcije štampača
    
    Trebate provjeriti da su veličina papira i tip tinte (ako je dostupno) ispravno podešeni. Obratite pažnju da za voma veliku kvalitetu / rezoluciju štampa može postati znatno sporija.

en: Printer host name
bs: Hostname štampača

en: Printer host name missing!
bs: Hostname štampača nedostaje!

en: Printer manufacturer, model
bs: Proizvođač štampača, model

en: Printer manufacturer, model, driver
bs: Proizvođač štampača, model, drajver

en: Printer model selection
bs: Izbor modela štampača

en: Printer name, description, location
bs: Naziv štampača, opis, lokacija

en: Printer on NetWare server
bs: Štampač na NetWare serveru

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
bs: Štampač na SMB/Windows 95/98/NT serveru

en: Printer on parallel port \/*%s
bs: Štampač na paralelnom portu \/*%s

en: Printer on remote CUPS server
bs: Štampač na udaljenom CUPS serveru

en: Printer on remote lpd server
bs: Štampač na udaljenom lpd serveru

en: Printer options
bs: Opcije štampača

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
bs: Printerdrake je uporedi ime modela koje je dobijeno od automatskog prepoznavanja štampača sa modelima koji su navedeni u njegovoj bazi podataka kako bi našao najbliži. Ovaj izbor možda nije tačan, pogotovo ako vaš štampač uopšte nije naveden u bazi. Stoga provjerite da li je izbor ispravan i ako je tako kliknite "Model je ispravan", u suprotnom kliknite "Izaberite model ručno" kako biste ručno izabrali vaš model štampača na sljedećem ekranu.
    
    Za vaš štampač Printerdrake je našao:
    
    %s

en: Printerdrake is able to auto-detect your locally connected parallel and USB printers for you, but note that on some systems the auto-detection CAN FREEZE YOUR SYSTEM AND THIS CAN LEAD TO CORRUPTED FILE SYSTEMS! So do it ON YOUR OWN RISK!
    
    Do you really want to get your printers auto-detected?
bs: Printerdrake može automatski prepoznati štampače koji su spojeni lokalno putem paralelne ili USB veze, ali zapamtite da na nekim sistemima automatsko prepoznavanje MOŽE ZALEDITI VAŠ SISTEM, ŠTO MOŽE VODITI DO OŠTEČENJA DATOTEČNIH SISTEMA! Zato ovo radite NA VAŠU ODGOVORNOST!
    
    Da li zaista želite da vaši štampači budu prepoznati automatski?

en: Printing
bs: Štampa

en: Printing on the printer "%s"
bs: Štampam na štampač "%s"

en: Printing system:
bs: Sistem štampe:

en: Printing test page(s)...
bs: Štampam testnu stranicu...

en: Printing/Scanning on "%s"
bs: Štampam/skeniram na "%s"

en: Problems installing package %s
bs: Problemi tokom instaliranja paketa %s

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration
bs: Došlo je do problema prilikom podešavanja.
    Provjerite vašu konekciju pomoću net_monitor ili mcc. Ako vaša konekcija ne radi, možete ponovo pokrenuti podešavanje

en: Profile to delete:
bs: Profil za brisanje:

en: Profile:
bs: Profil:

en: Programs to manage your finance, such as gnucash
bs: Programi za upravljanje vašim finansijama, kao što je gnucash

en: Protocol
bs: Protokol

en: Protocol for the rest of the world
bs: Protokol za ostatak svijeta

en: Protocol for the rest of the world 
     no D-Channel (leased lines)
bs: Protokol za ostatak svijeta 
     bez D-kanala (iznajmljene linije)

en: Provider dns 1 (optional)
bs: Provider dns 1 (opcionalno)

en: Provider dns 2 (optional)
bs: Provider dns 2 (opcionalno)

en: Provider name (ex provider.net)
bs: Naziv provajdera (npr. provajder.net)

en: Provider phone number
bs: Broj telefona provajdera

en: Proxies configuration
bs: Konfiguracija proxija

en: Proxy configuration
bs: Podešavanje proxija

en: Proxy should be ftp://...
bs: Proxy treba biti ftp://...

en: Proxy should be http://...
bs: Proxy treba biti http://...

en: Quality support from the Linux Community, and from MandrakeSoft, is just around the corner. And if you're already a Linux veteran, become an "Expert" and share your knowledge at our support website
bs: Kvalitetna podrška od strane Linux zajednice i MandrakeSofta nalazi se odmah iza ugla. A ako ste već Linux veteran, postanite "Expert" i dijelite vaše znanje na našem web sajtu za podršku

en: Quit
bs: Izlaz

en: Quit without saving
bs: Izlaz bez spašavanja

en: Quit without writing the partition table?
bs: Izlazite bez pisanja tabele particija?

en: RAID-disks %s
bs: RAID-diskovi %s

en: Raw printer
bs: Sirovi štampač

en: Raw printer (No driver)
bs: Sirovo štampanje (Bez drajvera)

en: Re-configure interface and DHCP server
bs: Ponovo podesi interfejs i DHCP server

en: Re-submit
bs: Ponovo pošalji

en: Read carefully!
bs: Pročitajte pažljivo!

en: Read-write
bs: Čitaj-piši

en: Reading printer data ...
bs: Čitam podatke o štampaču...

en: Reading printer database ...
bs: Čitam bazu podataka o štampačima ...

en: Real name
bs: Pravo ime

en: Recommended
bs: Preporučeno

en: Recommended (%dMB)
bs: Preporučena (%dMB)

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
bs: Osvježi listu štampača (kako bi bili prikazani svi dostupni CUPS štampači)

en: Refreshing printer data ...
bs: Osvježavam podatke o štampaču...

en: Refuse
bs: Odbij

en: Reload partition table
bs: Ponovo učitaj tabelu particija

en: Remember this password
bs: Zapamti ovu šifru

en: Remote Administration
bs: Udaljena administracija

en: Remote CUPS server
bs: Udaljeni CUPS server

en: Remote Printers
bs: Udaljeni štampači

en: Remote host name
bs: Ime udaljenog računara

en: Remote host name missing!
bs: Ime udaljenog računara nedostaje!

en: Remote lpd Printer Options
bs: Opcije udaljenog lpd štampača

en: Remote printer
bs: Udaljeni štampač

en: Remote printer name
bs: Ime udaljenog štampača

en: Remote printer name missing!
bs: Ime udaljenog štampača nedostaje!

en: Removable media automounting
bs: Automatsko montiranje izmjenjivog medija

en: Remove List
bs: Pobriši listu

en: Remove Selected
bs: Ukloni izabrano

en: Remove Windows(TM)
bs: Ukloni Windows(TM)

en: Remove entry
bs: Ukloni stavku

en: Remove fonts on your system
bs: Pobriši fontove sa mog sistema

en: Remove from LVM
bs: Ukloni sa LVMa

en: Remove from RAID
bs: Ukloni sa RAIDa

en: Remove printer
bs: Ukloni štampač

en: Remove the last item
bs: Ukloniti zadnju stavku

en: Remove the logical volumes first
bs: Najprije ukloni logičke volumene

en: Remove the loopback file?
bs: Ukloniti loopback datoteku?

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org
bs: Ukloni ovaj štampač iz Star/Open Offica

en: Remove user directories before restore.
bs: Pobriši korisničke direktorije prije vraćanja.

en: Removing %s
bs: Uklanjam %s

en: Removing LPD...
bs: Uklanjam LPD...

en: Removing LPRng...
bs: Uklanjam LPRng...

en: Removing old printer "%s" ...
bs: Uklanjam stari štampač "%s" ...

en: Removing printer "%s" ...
bs: Uklanjam štampač "%s" ...

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org
bs: Uklanjam štampač iz Star/Open Offica

en: Replay
bs: Ponovi

en: Rescue partition table
bs: Spasi tabelu particija

en: Reselect correct fonts
bs: Ponovo izaberi ispravne fontove

en: Resize
bs: Promjeni veličinu

en: Resizing
bs: Mijenjam veličinu

en: Resolution
bs: Rezolucija

en: Resolution: %s
bs: Rezolucija: %s

en: Resolutions
bs: Rezolucije

en: Resolutions not chosen yet
bs: Rezolucije još nisu odabrane

en: Restart XFS
bs: Restartuj XFS

en: Restarting printing system ...
bs: Restartujem sistem za štampu ...

en: Restore
bs: Vrati

en: Restore Other
bs: Vrati ostalo

en: Restore Users
bs: Vrati korisnike

en: Restore all backups
bs: Vrati sve backupe

en: Restore from Hard Disk.
bs: Vrati sa hard diska

en: Restore partition table
bs: Vrati tabelu particija

en: Restore system
bs: Vrati sistem

en: Restoring from file %s failed: %s
bs: Povratak iz datoteke %s nije uspio: %s

en: Restrict command line options
bs: Ograniči opcije komandne linije

en: Right "Windows" key
bs: Desna "Windows" tipka

en: Right Alt key
bs: Desna Alt tipka

en: Romanian (qwerty)
bs: Rumunska (qwerty)

en: Romanian (qwertz)
bs: Rumunska (qwertz)

en: Root Partition
bs: Root particija

en: Root partition size in MB:
bs: Veličina root particije u MB:

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
bs: Pokrenite "sndconfig" poslije instalacije kako biste podesili vašu zvučnu karticu

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
bs: Pokreće komande zakazane putem at komande u vrijeme koje je zadato
    prilikom pokretanja at-a, te pokreće pozadinske komande kada je nizak prosječni nivo opterećenja.

en: Russian
bs: Ruska

en: Russian (Yawerty)
bs: Ruska (Yawerty)

en: SILO Installation
bs: SILO instalacija

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
bs: Opcije SMB (Windows 9x/NT) štampača

en: SMB server host
bs: SMB server ime

en: Samba share name missing!
bs: Naziv samba share-a nedostaje!

en: Save
bs: Spasi

en: Save & Quit
bs: Snimi i izađi

en: Save as..
bs: Sačuvaj kao...

en: Save on floppy
bs: Spasi na disketu

en: Save packages selection
bs: Spasi izbor paketa

en: Save partition table
bs: Snimi tabelu particija

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
bs: Spašava i vraća sistemski raspon entropije za veću kvalitetu
    generisanja slučajnih brojeva.

en: Scanning for TV channels
bs: Tražim TV kanale

en: Scanning for TV channels in progress ...
bs: Pretraga TV kanala je u toku ...

en: Scanning on your HP multi-function device
bs: Skeniram na vašem HP višenamjenskom uređaju

en: Scanning partitions to find mount points
bs: Pretražujem particije da nađem tačke montiranja

en: Scientific Workstation
bs: Znanstvena radna stanica

en: Screenshots will be available after install in %s
bs: Screenshotovi će biti dostupni nakon što instalirate u %s

en: Script-based
bs: Skripta

en: Search fonts in installed list
bs: Pretraži fontove na listi instaliranih

en: Search installed fonts
bs: Pretraži instalirane fontove

en: Search servers
bs: Traži servere

en: Second DNS Server (optional)
bs: Drugi DNS server (opcionalno)

en: Second floppy drive
bs: Druga disketna jedinica

en: Sector
bs: Sektor

en: Secure Connection
bs: Sigurna konekcija

en: Security
bs: Sigurnost

en: Security level
bs: Nivo sigurnosti

en: See hardware info
bs: Pogledaj hardware info

en: Select Printer Connection
bs: Izaberi konekciju štampača

en: Select Printer Spooler
bs: Izaberite spooler štampača

en: Select a graphic card
bs: Izaberite grafičku kartu

en: Select a scanner
bs: Izaberite skener

en: Select another media to restore from
bs: Izaberite drugi medij za vraćanje

en: Select file
bs: Izaberite datoteku

en: Select installation class
bs: Izaberite klasu instalacije

en: Select model manually
bs: Izaberite model ručno

en: Select the files or directories and click on 'Add'
bs: Izaberite datoteke ili direktorije i kliknite na 'Dodaj'

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
bs: Izaberite font datoteku ili direktorij i kliknite na 'Dodaj'

en: Select the memory size of your graphic card
bs: Izaberite veličinu memorije vaše grafičke karte

en: Select user manually
bs: Ručno izaberite korisnika

en: Select your provider.
     If it's not in the list, choose Unlisted
bs: Izaberite vašeg providera.
     Ako nije na listi, izaberite Nije na listi

en: Selected All
bs: Sve izabrano

en: Selected size is larger than available space
bs: Izabrana veličina je veća od slobodnog prostora

en: Send mail report after each backup to :
bs: Pošalji mail izvještaj nakon svakog backupa na :

en: Sending files...
bs: Šaljem datoteke...

en: Serbian (cyrillic)
bs: Srpska (ćirilica)

en: Server Software
bs: Serverski softver

en: Services
bs: Servisi

en: Services and deamons
bs: Servisi i demoni

en: Services: %d activated for %d registered
bs: Servisi: %d aktiviran za %d registrovan

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
bs: Skup alata za mail, news, web, prenos datoteka i chat

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
bs: Skup alata za čitanje i slanje pošte i news-a (pine, mutt, tin...) i pregledanje Weba

en: Set root password
bs: Podesite root šifru

en: Set this printer as the default
bs: Podesi štampač kao podrazumjevani

en: Set up printer manually
bs: Ručno podesite štampač

en: Setting security level
bs: Podešavanje nivoa sigurnosti

en: Settings
bs: Podešavanja

en: Setup filesystems
bs: Podešavanje datotečnih sistema

en: Share name
bs: Share naziv

en: Show all
bs: Prikaži sve

en: Show automatically selected packages
bs: Automatski prikaži izabrane pakete

en: Show current interface configuration
bs: Prikaži postavke trenutnog interfejsa

en: Show information
bs: Prikaži informacije

en: Show only for the selected day
bs: Prikaži samo za izabrani dan

en: Size in MB:
bs: Veličina u MB:

en: Size: %d KB
bs: Veličina: %d KB

en: Size: %s
bs: Veličina: %s

en: Size: %s
bs: Veličina: %s

en: Skip
bs: Preskoči

en: Slovakian (QWERTY)
bs: Slovačka (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
bs: Slovačka (QWERTZ)

en: Slovenian
bs: Slovenačka

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
bs: Neki dio hardware-a na vašem računaru zahtjeva ``posjedovane'' drajvere za rad.
    Možete naći više podataka o njima na: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
bs: Neki bitni paketi nisu ispravno instalirani.
    Ili je neispravan vaš cdrom uređaj ili vaš cdrom medij.
    Provjerite cdrom na instaliranom računaru koristeći "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
bs: Neki koraci nisu dovršeni.
    
    Da li zaista želite izaći sada?

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random trash
bs: Nešto loše se dešava na vašem disku. 
    Test integriteta podataka nije uspio. 
    To znači će da pisanje bilo čeka na disk rezultirati smećem

en: Sorry I won't accept to create /boot so far onto the drive (on a cylinder > 1024).
    Either you use LILO and it won't work, or you don't use LILO and you don't need /boot
bs: Žalim, ali ipak neću prihvatiti kreiranje /boot particije ovdje (na cilindru >1024).
    Ili ćete koristiti LILO i stvar neće raditi, ili nećete koristiti LILO pa vam ne treba ni /boot

en: Sorry, no floppy drive available
bs: Žao mi je, nema dostupne disketne jedinice

en: Sound and video playing/editing programs
bs: Programi za pregled i editovanje zvuka i videa

en: Sound card
bs: Zvučna kartica

en: South Africa
bs: Južna Afrika

en: Spanish
bs: Španska

en: Specify CUPS server
bs: Navedite CUPS server

en: Specify options
bs: Navedi opcije

en: Standard VGA, 640x480 at 60 Hz
bs: Standardna VGA, 640x480 na 60 Hz

en: Standard test page
bs: Standardna testna strana

en: Start sector:
bs: Početni sektor:

en: Start: sector %s
bs: Početak: sector %s

en: Started on boot
bs: Pokrenut na bootu

en: Starting network ...
bs: Pokrećem mrežu...

en: Starting the printing system at boot time
bs: Pokrećem sistem za štampu tokom boota

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
bs: Pokreće X Font Server (ovo je nužno da bi XFree radio).

en: State
bs: Status

en: Summary
bs: Ukratko

en: Super VGA, 1024x768 at 87 Hz interlaced, 800x600 at 56 Hz
bs: Super VGA, 1024x768 na 87 Hz sa preplitanjem, 800x600 na 56 Hz

en: Super VGA, 800x600 at 56 Hz
bs: Super VGA, 800x600 na 56 Hz

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
bs: Podrška za OK 4w i kompatibilne windows štampače

en: Suppress Fonts Files
bs: Onemogući datoteke fontova

en: Suppress temporary Files
bs: Onemogući privremene datoteke

en: Swap partition size in MB:
bs: Veličina swap particije u MB:

en: Sweden
bs: Švedska

en: Swedish
bs: Švedska

en: Swiss (French layout)
bs: Švicarska (Francuski izgled)

en: Swiss (German layout)
bs: Švicarska (Njemački izgled)

en: Switching from ext2 to ext3
bs: Prebacujem sa ext2 na ext3

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
bs: Syslog je pogodnost pomoću koje mnogi demoni zapisuju poruke
    u razne sistemske dnevnike.  Dobra ideja je uvijek imati pokrenuti syslog.

en: System
bs: Sistem

en: System mode
bs: Sistem mod

en: TCP/Socket Printer Options
bs: TCP/socket opcije štampača

en: TV card
bs: TV kartica

en: TV norm :
bs: TV standard :

en: Table
bs: Tabela

en: Tajik keyboard
bs: Tadžička tastatura

en: Tamil
bs: Tamilska

en: Terminal-based
bs: Terminal

en: Test again
bs: Testiraj ponovo

en: Test of the configuration
bs: Testiranje konfiguracije

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
bs: Testna stranica je poslana štampaču.
    Može potrajati određeno vrijeme dok štampač krene.

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
bs: Testna stranica je poslana štampaču.
    Može potrajati određeno vrijeme dok štampač krene.
    Status štampanja:
    %s

en: Test pages
bs: Testna stranica

en: Test ports
bs: Testiraj portove

en: Testing your connection...
bs: Probavam vašu konekciju...

en: Thai keyboard
bs: Tajlandska tastatura

en: Thank you for choosing Mandrake Linux 8.2
bs: Hvala vam što ste odabrali Mandrake Linux 8.2

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
bs: DrakX Particioni čarobnjak je našao sljedeća rješenja:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
bs: FAT resizer ne može izmjeniti vašu particiju, 
    došlo je do sljedeće greške: %s

en: The IP address should look like 192.168.1.20
bs: IP adresa treba biti u formatu 192.168.1.20

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
bs: K Desktop Environment, osnovno grafičko okruženje sa izborom pratećih alata

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
bs: Lokalna mreža se ne završava sa `.0', izlazim.

en: The Mandrake Linux 8.2 Control Center is a one-stop location for fully customizing and configuring your Mandrake system
bs: Mandrake Linux 8.2 Kontrolni centar je jedinstvena lokacija za puno prilagođavanje i podešavanje vašeg Mandrake sistema

en: The Mandrake Linux installation is spread out over several CD-ROMs. DrakX
    knows if a selected package is located on another CD-ROM and will eject the
    current CD and ask you to insert a different one as required.
bs: Mandrake Linux instalacija se prostire na nekoliko CDova. DrakX zna da li je
    neki paket smješten na drugom CDu i on će izbaciti trenutni CD i zamoliti vas
    da ubacite neki drugi po potrebi.

en: The Mandrake LinuxCD-ROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting from the CD-ROM, press the >>F1<< key at boot and type >>rescue<<
    at the prompt. But in case your computer cannot boot from the CD-ROM, you
    should come back to this step for help in at least two situations:
    
     * when installing the bootloader, DrakX will rewrite the boot sector (MBR)
    of your main disk (unless you are using another boot manager), to allow you
    to start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have Windows in
    your system). If you need to reinstall Windows, the Microsoft install
    process will rewrite the boot sector, and then you will not be able to
    start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start up GNU/Linux from the hard disk,
    this floppy disk will be the only means of starting up GNU/Linux. It
    contains a fair number of system tools for restoring a system, which has
    crashed due to a power failure, an unfortunate typing error, a typo in a
    password, or any other reason.
    
    When you click on this step, you will be asked to enter a disk inside the
    drive. The floppy disk you will insert must be empty or contain data which
    you do not need. You will not have to format it since DrakX will rewrite
    the whole disk.
bs: The Mandrake Linux CD-ROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting from the CD-ROM, press the >>F1<< key at boot and type >>rescue<<
    at the prompt. But in case your computer cannot boot from the CD-ROM, you
    should come back to this step for help in at least two situations:
    
     * when installing the boot loader, DrakX will rewrite the boot sector (MBR)
    of your main disk (unless you are using another boot manager) so that you
    can start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have Windows in
    your system). If you need to reinstall Windows, the Microsoft install
    process will rewrite the boot sector, and then you will not be able to
    start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start up GNU/Linux from the hard disk,
    this floppy disk will be the only means of starting up GNU/Linux. It
    contains a fair number of system tools for restoring a system, which has
    crashed due to a power failure, an unfortunate typing error, a typo in a
    password, or any other reason.
    
    When you click on this step, you will be asked to enter a disk inside the
    drive. The floppy disk you will insert must be empty or contain data which
    you do not need. You will not have to format it since DrakX will rewrite
    the whole disk.

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
bs: Ova auto instalacija može biti potpuno automatizovana ako želite,
    u kojem slučaju će preuzeti hard disk!!
    (ovo je namjenjeno za instaliranje na drugi računar).
    
    Možda ćete željeti radije ponoviti instalaciju.

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
bs: Backup tabela particija nema istu veličinu
    Ipak nastavljate?

en: The change is done, but to be effective you must logout
bs: Izmjena je napravljena, ali da bi stupila na snagu morate se odjaviti

en: The encryption keys do not match
bs: Šifre se ne poklapaju

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
bs: Disketa je uspješno napravljena.
    Sada možete ponoviti vašu instalaciju.

en: The following packages are going to be installed
bs: Sljedeći paketi će biti instalirani

en: The following packages are going to be removed
bs: Sljedeći paketi će biti uklonjeni

en: The following printer was auto-detected, if it is not the one you want to configure, enter a device name/file name in the input line
bs: Sljedeći štampač je prepoznat automatski: ako to nije onaj koji želite podesiti, uneiste naziv uređaja / naziv datoteke u ulaznu liniju

en: The following printer was auto-detected. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
bs: Sljedeći štampač je prepoznat automatski. Podešavanje štampača će raditi potpuno automatski. Ako vaš štampač nije ispravno prepoznat ili ako želite sami podesiti štampač, uključite "Ručno podešavanje".

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
bs: Sljedeli štampači su podešeni. Kliknite dva puta na neki od njih za izmjenu postavki; ako ga želite učiniti podrazumjevanim štampačem; ili da biste vidjeli informacije o njemu.

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; to view information about it; or to make a printer on a remote CUPS server available for Star Office/OpenOffice.org.
bs: Sljedeći štampači su podešeni. Dvokliknite na štampač da promjenite njegove postavke; da ga učinite podrazumjevanim štampačem; da vidite informacije o njemu; ili da učinite štampač na udaljenom CUPS serveru upotrebljivim iz Star Office/OpenOffice.org-a.

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
bs: Osvjetljene stavke će biti bootane automatski za %d sekundi.

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support local printers, no printers on remote machines or print server boxes. Please connect your printer to a local port or configure it on the machine where it is connected to.
bs: Inkjet drajveri za štampu koje obezbjeđuje Lexmark podržavaju samo lokalne štampače, a ne i štampače na udaljenim računarima ili print serverima. Molimo spojite vaš štampač na lokalni port ili ga podesite na računaru na koji je spojen.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
bs: Demon za nadgledanje Interneta (obično nazvan inetd) pokreće
    raznolike druge Internet servise po potrebi. Odgovoran je za pokretanje
    raznih servisa, kao što su telnet, ftp, rsh i rlogin. Isključivanje inetd-a
    isključuje sve servise za koje je on nadležan.

en: The model is correct
bs: Model je ispravan

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few ones use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
bs: Najčešći način za konekciju sa adsl-om je pppoe.
    Neke konekcije koriste pptp, a vrlo rijetke koriste dhcp.
    Ako ne znate, izaberite 'koristi pppoe'

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
bs: Mrežni pristup nije aktivan i nije mogao biti pokrenut. Molimo provjerite vašu konfiguraciju i vaš hardware. Onda ponovo pokušajte podesiti udaljeni štampač.

en: The network configuration done during the installation cannot be started now. Please check whether the network gets accessable after booting your system and correct the configuration using the Mandrake Control Center, section "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set up the printer, also using the Mandrake Control Center, section "Hardware"/"Printer"
bs: Podešavanje mreže koje je napravljeno tokom instalacije sada ne može biti pokrenuto. Molim provjerite da li će mreža postati dostupna nakon bootanja sistema i popravite podešenja koristeći Mandrake Kontrolni centar, sekcija "Mreža i Internet"/"Konekcija", a zatim podesite štampač, ponovo koristeći Mandrake Kontrolni centar, sekcija "Hardver"/"Štampač"

en: The network needs to be restarted
bs: Potrebno je restartovati mrežu

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
bs: Paket %s treba biti instaliran. Da li ga želite instalirati?

en: The partition you've selected to add as root (/) is physically located beyond
    the 1024th cylinder of the hard drive, and you have no /boot partition.
    If you plan to use the LILO boot manager, be careful to add a /boot partition
bs: Particija koju ste izabrali da dodate kao root (/) je fizički locirana iznad
    1024og cilindra hard diska, tako da nemate /boot particiju.
    Ako planirate koristiti LILO boot manager, pazite da dodate /boot particiju

en: The passwords do not match
bs: Šifre se ne poklapaju

en: The passwords don't match. Try again!
bs: Šifre se ne poklapaju. Pokušajte opet!

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user in this group.
bs: Dijeljenje po-korisniku koristi grupu "fileshare". 
    Možete dodavati korisnike u ovu grupu pomoću userdrake-a.

en: The port number should be an integer!
bs: Broj porta treba biti cijeli broj!

en: The port part should be numeric
bs: Port treba biti broj

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
bs: Portmapper upravlja RPC konekcijama, koje koriste protokoli kao što
    su NFS i NIS. Portmap server mora raditi na računarima koje služe kao
    serveri za protokole koji koriste RPC mehanizam.

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
bs: Štampač "%s" već postoji,
    da li sigurno želite prepisati ovu konfiguraciju?

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
bs: Štampač "%s" je sada podešen kao podrazumjevani štampač.

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org.
bs: Štampač "%s" je uspješno dodan u Star Office/OpenOffice.org.

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org.
bs: Štampač "%s" je uspješno uklonjen iz Star/Open Offica.

en: The printing system (%s) will not be started automatically when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off by changing to a higher security level, because the printing system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing system turned on again?
bs: Sistem za štampu (%s) se neće pokrenuti automatski prilikom boota računara.
    
    Moguće je da je automatsko pokretanje isključeno prilikom promjene na viši nivo sigurnosni, pošto je sistem za štampu moguća tačka napada.
    
    Da li želite da ponovo uključite automatsko pokretanje sistema za štampu?

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
bs: Routed demon omogućuje da se automatska IP tabela rutiranja podešava
    preko RIP protokola. Mada se RIP često koristi na malim mrežama, kompleksniji
    protokoli rutiranja su potrebni za složene mreže.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
bs: rstat protokol omogućava korisnicima na mreži da dobave
    mjeru performansi za svaki računar na toj mreži

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
bs: rusers protokol omogućava korisnicima na mreži da identificiraju
    ko je prijavljen na ostalim računarima.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
bs: rwho protokol omogućava udaljenim korisnicima da dobiju listu svih
    korisnika prijavljenih na računar na kojem radi rwho demon (slično fingeru).

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
bs: Podešavanje je već završeno i trenutno je uključeno.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
bs: Podešavanje je već završeno, ali je trenutno isključeno.

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
bs: Dijeljenje Internet konekcije je već podešeno. Trenutno je
    neaktivno.
    
    Šta želite uraditi?

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
bs: Dijeljenje Internet konekcije je već podešeno. Trenutno je
    aktivno.
    
    Šta želite uraditi?

en: The success of MandrakeSoft is based upon the principle of Free Software. Your new operating system is the result of collaborative work on the part of the worldwide Linux Community
bs: Uspjeh MandrakeSofta je baziran na principima Slobodnog softvera. Vaš novi operativni sistem je rezultat zajedničkog rada dijela Linux zajednice širom svijeta

en: The system doesn't seem to be connected to internet.
    Try to reconfigure your connection.
bs: Izgleda da sistem nije spojen na Internet.
    Probajte promjeniti postavke vaše konekcije.

en: The system is now connected to Internet.
bs: Sistem je sada spojen na Internet.

en: The total size for the groups you have selected is approximately %d MB.
bs: Ukupna veličina grupa koje ste izabrali je otprilike %d MB.

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
bs: Dva kritična parametra su brzina vertikalnog osvježenja, što je brzina
    kojom se cijeli ekran osvježava, i najvažnije brzina horizontalne
    sinhronizacije, što je brzina kojm se prikazuju skan-linije.
    
    VEOMA JE VAŽNO da ne navedete tip monitora čiji je sinhronizacioni
    raspon izvan mogućnosti vašeg monitora: time možete oštetiti monitor.
     Ako niste sigurni, izaberite najmanju opciju.

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
bs: Korisničko ime smije sadržati samo mala slova, brojeve, `-' i `_'

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
bs: Već postoje određena ograničenja, a više automatskih provjera se pokreće svaku noć.

en: There is already a partition with mount point %s
bs: Već postoji particija sa tačkom montiranja %s

en: There is no FAT partitions to resize or to use as loopback (or not enough space left)
bs: Ne postoji nijedna FAT particija za promjenu veličine ili upotrebu za loopback (ili nije ostalo dovoljno prostora)

en: There is no existing partition to use
bs: Nema nijedne postojeće particije za upotrebu

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
bs: Trenutno je samo jedan mrežni adapter podešen na vašem sistemu:
    
    %s
    
    Sada ću podesiti vašu Lokalnu mrežu sa ovim adapterom.

en: There was an error installing packages:
bs: Došlo je do greške kod instaliranja paketa:

en: There was an error ordering packages:
bs: Došlo je do greške pri naručivanju paketa:

en: There you are. Installation is now complete and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "OK" to reboot the system. You can start
    GNU/Linux or Windows, whichever you prefer (if you are dual-booting), as
    soon as the computer has booted up again.
    
    The "Advanced" button (in Expert mode only) shows two more buttons to:
    
     * "generate auto-install floppy": to create an installation floppy disk
    which will automatically perform a whole installation without the help of
    an operator, similar to the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "Replay". This is a partially automated installation as the
    partitioning step (and only this one) remains interactive;
    
        * "Automated". Fully automated installation: the hard disk is completely
    rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a great number of similar
    machines. See the Auto install section on our web site;
    
     * "Save packages selection"(*): saves the package selection as done
    previously. Then, when doing another installation, insert the floppy inside
    the drive and run the installation going to the help screen by pressing on
    the [F1] key, and by issuing >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")
bs: There you are. Installation is now complete and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "OK" to reboot the system. You can start
    GNU/Linux or Windows, whichever you prefer (if you are dual-booting), as
    soon as the computer has booted up again.
    
    The "Advanced" button (in Expert mode only) shows two more buttons to:
    
     * "generate auto-install floppy": to create an installation floppy disk
    which will automatically perform a whole installation without the help of
    an operator, similar to the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "Replay". This is a partially automated install as the partitioning
    step (and only this one) remains interactive.
    
        * "Automated". Fully automated install: the hard disk is completely
    rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a great number of similar
    machines. See the Auto install section at our web site.
    
     * "Save packages selection"(*): saves the packages selection as made
    previously. Then, when doing another installation, insert the floppy inside
    the driver and run the installation going to the help screen by pressing on
    the [F1] key, and by issuing >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
bs: Ove komande možete također koristiti u polju "Komanda za štampu" u dijalozima za štampu mnogih aplikacija, ali ovdje ne morate navesti ime datoteke jer tu datoteku obezbjeđuje sama aplikacija.

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
bs: Ove opcije mogu spasiti ili vratiti sve datoteke u vašem /etc direktoriju.

en: This %s scanner is unsupported
bs: Ovaj %s skener nije podržan

en: This %s scanner must be configured by printerdrake.
    You can launch printerdrake from the Mandrake Control Center in Hardware section.
bs: Ovaj %s skener se mora podesiti iz printerdrake-a.
    Možete pokrenuti printerdrake iz Mandrake Kontrolnog centra u odjeljku Hardware.

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
bs: Ovu komandu također možete koristiti u polju "Komanda za štampu" u dijalozima za štampu mnogih aplikacija. Ovdje nije potrebno navesti naziv datoteke jer tudatoteku obezbjeđuje sama aplikacija.

en: This directory should remain within the root filesystem
bs: Ovaj direktorij treba ostati unutar korijenskog file sistema

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
bs: Ova šifra je previše jednostavna (mora biti duga najmanje %d karaktera)

en: This floppy is not FAT formatted
bs: Ova disketa nije FAT (DOS/Windows) formatirana

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
bs: Interfejs još nije podešen.
    Pokrenite čarobnjak za podešavanje u glavnom prozoru

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
bs: Ovo je obavezan paket, ne može biti isključen

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess DrakX will tell you if it is too easy. As you can see, you can choose
    not to enter a password, but we strongly advise you against this if only
    for one reason: do not think that because you booted GNU/Linux that your
    other operating systems are safe from mistakes. Since "root" can overcome
    all limitations and unintentionally erase all data on partitions by
    carelessly accessing the partitions themselves, it is important for it to
    be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    However, please do not make the password too long or complicated because
    you must be able to remember it without too much effort.
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. Hence, you
    will have to type the password twice to reduce the chance of a typing
    error. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will have to be used the first time you connect.
    
    In Expert mode, you will be asked if you will be connecting to an
    authentication server, like NIS or LDAP.
    
    If your network uses the LDAP (or NIS) protocol for authentication, select
    "LDAP" (or "NIS") as authentication. If you do not know, ask your
    network administrator.
    
    If your computer is not connected to any administrated network, you will
    want to choose "Local files" for authentication.
bs: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess DrakX will tell you if it is too easy. As you can see, you can choose
    not to enter a password, but we strongly advise you against this if onlynfor one reason: do not think that because you booted GNU/Linux that your
    other operating systems are safe from mistakes. Since "root" can overcome
    all limitations and unintentionally erase all data on partitions by
    carelessly accessing the partitions themselves, it is important for it to
    be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    However, please do not make the password too long or complicated because
    you must be able to remember it without too much effort.
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. Hence, you
    will have to type the password twice to reduce the chance of a typing
    error. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will have to be used the first time you connect.
    
    In Expert mode, you will be asked if you will be connecting to an
    authentication server, like NIS or LDAP.
    
    If your network uses the LDAP (or NIS) protocol for authentication, select
    "LDAP" (or "NIS") as authentication. If you do not know, ask your
    network administrator.
    
    If your computer is not connected to any administrated network, you will
    want to choose "Local files" for authentication.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
bs: Ovo je standardna sigurnost koja je preporučena za računar koji će biti korišten za spajanje na Internet kao klijent.

en: This label is already used
bs: Ova labela je već u upotrebi

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive: it must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
bs: Ovaj nivo treba koristiti pažljivo. On čini vaš sistem lakšim za upotrebu,
    ali vrlo osjetljivim: ne smije biti korišten za računar koji je spojen na
    druge ili na Internet. Nema pristupa šifrom.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
bs: Ovaj paket učitava izabranu mapu tastature kao što je podešeno u
    /etc/sysconfig/keyboarc.  Ovo može biti izabrano korištenjem kbdconfig
    programa. Možete ovo ostaviti uključenim na većini računara.

en: This package must be upgraded
    Are you sure you want to deselect it?
bs: Ovaj paket mora biti unaprijeđen
    Jeste li sigurni da ga želite isključiti?

en: This partition can't be used for loopback
bs: Ova particija se ne može koristiti za loopback

en: This partition is not resizeable
bs: Ovoj particiji ne možete mijenjati veličinu

en: This password is too simple
bs: Ova šifra je previše jednostavna

en: This password is too simple (must be at least %d characters long)
bs: Ova šifra je previše jednostavna (mora biti duga najmanje %d karaktera)

en: This user name is already added
bs: Ovo korisničko ime je već dodano

en: Time remaining
bs: Preostalo vremena

en: Timezone
bs: Vremenska zona

en: To activate the mouse,
bs: Da biste aktivirali miša,

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this configuration, you need the inkjet printer drivers provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Go to the US site and click on the "Drivers" button. Then choose your model and afterwards "Linux" as operating system. The drivers come as RPM packages or shell scripts with interactive graphical installation. You do not need to do this configuration by the graphical frontends. Cancel directly after the license agreement. Then print printhead alignment pages with "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment settings with this program.
bs: Da biste mogli štampati sa vašim Lexmark inkjetom na ovoj konfiguraciji, potrebni su vam inkjet drajveri za štampu koje obezbjeđuje Lexmark (http://www.lexmark.com/). Idite na US stranicu i kliknite na dugme "Drivers". Zatim izaberite vaš model a zatim "Linux" kao operativni sistem. Drajveri dolaze u vidu RPM paketa ili shell skripte sa interaktivnom grafičkom instalacijom. Ne morate obaviti ovu konfiguraciju na grafičkom interfejsu. Odustanite odmah nakon licencnog ugovora. Zatim odštampaje stranice za poravnavanje glava sa "lexmarkmaintain" i podesite opcije poravnanja glave pomoću ovog programa.

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
bs: Za listu opcija koje su dostupne za trenutni štampač kliknite na dugme "Lista opcija za štampu".

en: To get access to printers on remote CUPS servers in your local network you do not have to configure anything; the CUPS servers inform your machine automatically about their printers. All printers currently known to your machine are listed in the "Remote printers" section in the main window of Printerdrake. When your CUPS server is not in your local network, you have to enter the CUPS server IP address and optionally the port number to get the printer information from the server, otherwise leave these fields blank.
bs: Da biste dobili pristup štampačima na udaljenim CUPS serverima u vašoj lokalnoj mreži, ne morate podešavati ništa; CUPS serveri automatski informišu vaš računar o svojim štampačima. Svi štampači koji su trenutno poznati vašem računaru su izlistani u odjeljku "Udaljeni štampači" glavnog prozora Printerdrake-a. Ako vaš CUPS server nije u lokalnoj mrežu, morate unijeti IP adresu CUPS servera i eventualno broj porta kako biste dobili informacije o štampačima sa servera, inače ostavite ova polja praznim.

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
bs: Da biste imali još particija, molimo pobrišite jednu kako bi se mogla kreirati extended particija

en: To install network printers, click "Cancel", switch to the "Expert Mode", and click "Add a new printer" again.
bs: Da instalirate mrežne štampače, kliknite na "Odustani", prebacite na "Ekspert mod" i kliknite ponovo na "Dodaj novi štampač".

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s
bs: Za listu opcija koje su dostupne za trenutni štampač ili pročitajte listu koja je data ispod ili kliknite na dugme "Lista opcija za štampu".%s

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
bs: Za štampanje datoteke sa komandne linije (terminalski prozor) koristite komandu "%s <datoteka>" ili "%s <datoteka>".

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
bs: Za štampanje datoteke sa komandne linije (terminalski prozor) koristite komandu "%s <datoteka>".

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "kprinter <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
bs: Za štampanje datoteke sa komandne linije (terminalski prozor) možete koristiti ili komandu "%s <datoteka>" ili grafički alat za štampu: "xpp <datoteka>" ili "kprinter <datoteka>". Grafički alati vam omogućuju da jednostavno odaberete štampač i izmjenite podešenja opcija.

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
bs: Da biste štampali na NetWare štampač, trebate dati naziv NetWare print servera (Pažnja! Ono može biti različito od njegovog TCP/IP imena!) kao i naziv reda za štampu na štampaču kojem želite pristupiti i eventualno korisničko ime i šifru.

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
bs: Da biste štampali na SMB štampač, morate dati ime SMB računara (Pažnja! Ono može biti različito od TCP/IP imena!) i eventualno IP adresu print servera, kao i share naziv štampača kojem želite pristupiti i korisničko ime, šifru i informacije o radnoj grupi.

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name of the printer and optionally the port number. On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
bs: Da biste štampali na TCP ili socket štampač, morate dati hostname štampača i opcionalno broj porta. Na HP JetDirect serverima broj porta je obično 9100, na ostalim serverima on može varirati. Pogledajte priručnik vašeg hardware-a.

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
bs: Da biste koristili udaljeni lpd štampač, morate dati ime računara za printer server i ime štampača na tom serveru.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
bs: Da koristite ovaj izbor spašenih paketa, bootajte instalaciju sa ``linux defcfg=floppy''

en: Toggle between flat and group sorted
bs: Prekidač između ravnog i grupnog sortiranja

en: Toggle to expert mode
bs: Prebaci u ekspertni mod

en: Toggle to normal mode
bs: Prebaci u normalni mod

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
bs: Alati za vaš Palm Pilot ili Visor

en: Tools to create and burn CD's
bs: Alati za pravljenje i prženje CDova

en: Tools to ease the configuration of your computer
bs: Alati za lakše podešavanje računara

en: Total Progress
bs: Ukupan napredak

en: Total size: %d / %d MB
bs: Ukupna veličina: %d / %d MB

en: Track network card id (usefull for laptops)
bs: Otkrij id mrežne karte (korisno za laptope)

en: Traditional Gtk+ Monitor
bs: Tradicionalni Gtk+ Monitor

en: Traditional Monitor
bs: Tradicionalni Monitor

en: Transfer
bs: Prebaci

en: Transfer printer configuration
bs: Premještanje konfiguracije štamapča

en: Transferring %s ...
bs: Prebacujem %s ...

en: Transform your machine into a powerful server with just a few clicks of the mouse: Web server, email, firewall, router, file and print server, ...
bs: Pretvorite vaš računar u moćan server sa svega nekoliko klikova mišem: Web server, email, firewall, file i print server, ...

en: True Type fonts installation
bs: Instalacija True Type fontova

en: True Type install done
bs: Završena True Type instalacija

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
bs: Stvarno minimalna instalacija (posebno bez urpmi)

en: Trying to rescue partition table
bs: Pokušavam da spasim tabelu particija

en: Turkish (modern "Q" model)
bs: Turska (moderni "Q" model)

en: Turkish (traditional "F" model)
bs: Turska (tradicionalni "F" model)

en: Type
bs: Tip

en: Type of install
bs: Vrsta instalacije

en: Type:
bs: Tip:

en: Type:
bs: Tip:

en: UK keyboard
bs: UK tastatura

en: US keyboard
bs: US tastatura

en: US keyboard (international)
bs: US tastatura (međunarodna)

en: USA (cable)
bs: USA (kablovska)

en: USB printer \/*%s
bs: USB štampač \/*%s

en: Ukrainian
bs: Ukrajinska

en: Unable to start live upgrade !!!
bs: Ne mogu da pokrenem live upgrade !!!

en: Under Devel ... please wait.
bs: U izradi ... molim sačekajte.

en: Undo
bs: Poništi

en: Uninstall Fonts
bs: Deinstaliraj fontove

en: United States
bs: SAD

en: Unknown model
bs: Nepoznat model

en: Unmount
bs: Demontiraj

en: Unsafe
bs: Nesigurno

en: Unselect fonts installed
bs: Isključi instalirane fontove

en: Unselected All
bs: Ništa izabrano

en: Updating package selection
bs: Osvježavam izbor paketa

en: Upgrade
bs: Unaprijedi

en: Upgrade packages only
bs: Unaprijedi samo pakete

en: Url should begin with 'ftp:'
bs: Url treba počinjati sa 'ftp:'

en: Url should begin with 'http:'
bs: Url treba počinjati sa 'http:'

en: Use CD/DVDROM to backup
bs: Koristi CD/DVDROM za backup

en: Use FTP connection to backup
bs: Koristi FTP vezu za backup

en: Use FTP with daemon
bs: Koristi FTP sa demonom

en: Use Hard Disk to backup
bs: Koristi hard disk za backup

en: Use Hard Drive with daemon
bs: Koristi hard disk sa demonom

en: Use Incremental Backups  (do not replace old backups)
bs: Koristi inkrementalni backup  (nemoj prebrisati stare backupe)

en: Use Xinerama extension
bs: Koristi Xinerama ekstenziju

en: Use ``%s'' instead
bs: Koristite ``%s'' umjesto toga

en: Use ``Unmount'' first
bs: Najprije koristite ``Demontiraj''

en: Use auto detection
bs: Koristi auto prepoznavanje

en: Use daemon
bs: Koristi demon

en: Use existing partition
bs: Koristi postojeću particiju

en: Use fdisk
bs: Koristi fdisk

en: Use for loopback
bs: Koristi za loopback

en: Use free space
bs: Koristi slobodan prostor

en: Use incremental backup  (do not replace old backups)
bs: Koristi inkrementalni backup  (nemoj prebrisati stare backupe)

en: Use libsafe for servers
bs: Koristi libsafe za servere

en: Use quota for backup files.
bs: Koristi quotu za backup datoteke.

en: Use tape to backup
bs: Koristi traku za backup

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
bs: Koristite tipke %c i %c za izbor jedne od stavki.

en: Use the Windows partition for loopback
bs: Koristi Windows particiju za loopback

en: Use the free space on the Windows partition
bs: Koristi slobodan prostor na Windows particiji

en: User
bs: Korisnik

en: User interfaces
bs: Korisnički okoliš

en: User list to restore (only the most recent date per user is important)
bs: Lista korisnika za vraćanje (samo najsvježiji datum po korisniku je značajan)

en: User name
bs: Korisničko ime

en: Users
bs: Korisnici

en: Utilities
bs: Korisni programi

en: Various
bs: Razni

en: Version: %s
bs: Verzija: %s

en: Vertical refresh rate
bs: Brzina vertiaklnog osvježavanja

en: Video mode
bs: Video mod

en: Video players and editors
bs: Video playeri i editori

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
bs: Vjetnamska "red brojeva" QWERTY

en: View Backup Configuration.
bs: Pogledaj postavke backupa.

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful:
    this operation is dangerous. If you have not already done
    so, you should first exit the installation, run scandisk
    under Windows (and optionally run defrag), then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
bs: UPOZORENJE!
    
    DrakX će sada promjeniti veličinu vaše Windows particije. Budite pažljivi, ova
    operacija je opasna. Ako to već niste uradili, najprije napustite instalaciju,
    pokrenite scandisk pod Windowsom (opcionalno pokrenite defrag), zatim
    ponovo pokrenite instalaciju. Također biste trebali spasiti sve podatke.
    Kada ste sigurni, kliknite na Ok.

en: WARNING: This device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
bs: UPOZORENJE: Ovaj uređaj je prethodno podešen za konekciju na Internet.
    Samo prihvatite kako bi ovaj uređaj ostao podešen.
    Izmjena polja ispod će prepisati ovu konfiguraciju.

en: Wait please
bs: Molim sačekajte

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fix after installation.
bs: Upozorenje! Pronađena je postojeća konfiguracija firewalla. Možda će biti potrebno neko ručno podešavanje nakon instalacije.

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
bs: Upozorenje, otkrivena je druga Internet konekcija, možda preko vaše mreže

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
bs: Upozorenje, mrežni adapter (%s) je već podešen.
    
    Da li želite automatsko ponovno podešavanje?
    
    To možete obaviti ručno, ali morate znati šta radite.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
bs: Upozorenje: testiranje ove grafičke karte može zalediti računar

en: We are now going to configure the %s connection.
bs: Sada ćemo podesiti konekciju %s.

en: We'll now ask you questions about which services you'd like to allow
    the Internet to connect to.  Please think carefully about these
    questions, as your computer's security is important.
    
    Please, if you're not currently using one of these services, firewall
    it off.  You can change this configuration anytime you like by
    re-running this application!
bs: Sada ćemo vam postaviti pitanja o servisima kojima želite dozvoliti
    pristup sa Interneta.  Molimo razmislite pažljivo o ovim pitanjima,
    jer je sigurnost vašeg računara bitna.
    
    Molimo vas, ako trenutno ne koristite neki od ovih servisa, isključite
    ga firewallom.  Možete izmjeniti ove postavke kad god želite ponovnim
    pokretanjem ove aplikacije!

en: Welcome To Crackers
bs: Dobrodošli u Crackers

en: Welcome to %s
bs: Dobro došli u %s

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system in the list above or
    wait %d seconds for default boot.
bs: Dobro došli u %s izbornik operativnog sistema!
    
    Izaberite operativni sistem na listi gore ili
    sačekajte %d sekundi do default boota.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
bs: Dobro došli u GRUB izbornik operativnog sistema!

en: Welcome to The Network Configuration Wizard
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
bs: Dobro došli u Čarobnjak za podešavanje mreže
    
    Sada ćemo podesiti vašu internet/mrežnu konekciju.
    Ako ne želite da koristite automatsko prepoznavanje, isključite opciju.

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
bs: Dobrodošli u alat za Dijeljenje Internet konekcije!
    
    %s
    
    Kliknite na Podesi da pokrenete čarobnjak.

en: Welcome to the Open Source world
bs: Dobro došli u svijet otvorenog izvornog koda

en: Welcome to the mail/SMS configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
bs: Dobro došli u aplikaciju za podešavanje mail/SMSa.
    
    Ovdje možete podesiti sistem obavještavanja.

en: Welcome to the proxy configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up your http and ftp proxies
    with or without login and password
bs: Dobro došli u alat za podešavanje proxija.
    qn Ovdje ćete biti u prilici da podesite vaše http i ftp proxije
    sa ili bez logina i šifre

en: West Europe
bs: Zapadna Evropa

en: What
bs: Šta

en: What do you want to do?
bs: Šta želite učiniti?

en: What is the root partition (/) of your system?
bs: Šta je root particija (/) vašeg sistema?

en: What kind is your ISDN connection?
bs: Koje je vrste vaša ISDN konekcija?

en: What kind of card do you have?
bs: Koju vrstu kartice imate?

en: What type of partitioning?
bs: Koju vrstu particioniranja?

en: Wheel
bs: Kotač

en: When
bs: Kada

en: Where
bs: Gdje

en: Where do you want to install the bootloader?
bs: Gdje želite smjestiti bootloader?

en: Where do you want to mount device %s?
bs: Gdje želite montirati uređaj %s?

en: Where do you want to mount loopback file %s?
bs: Gdje želite montirati loopback datoteku %s?

en: Which %s driver should I try?
bs: Koji %s drajver ću pokušati?

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerfull
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
bs: Koju ISDN konfiguraciju želite?
    
    * Stara konfiguracija koristi isdn4net. On sadrži moćne alate,
      ali ga je teško podesiti i nije standardiziran.
    
    * Novu konfiguraciju je lakše razumjeti, standardnija je,
      ali ima manje alata.
    
    Preporučujemo light konfiguraciju.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
bs: Koju konfiguraciju XFree želite imati?

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcpcd
bs: Koji dhcp klijent želite koristiti?
    Podrazumjevani je dhcpcd

en: Which disk do you want to move it to?
bs: Na koji disk je želite premjestiti?

en: Which filesystem do you want?
bs: Koji datotečni sistem želite?

en: Which installation class do you want?
bs: Koju klasu instalacije želite?

en: Which is your ISDN card ?
bs: Koja je vaša ISDN kartica ?

en: Which is your timezone?
bs: Koja je vaša vremenska zona?

en: Which partition do you want to resize?
bs: Kojoj particiji želite promjeniti veličinu?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
bs: Koju particiju želite koristiti za Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
bs: Koji model štampača imate?

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
bs: Koji sistem štampanja (spooler) želite koristiti?

en: Which protocol do you want to use ?
bs: Koji protokol želite koristiti?

en: Which sector do you want to move it to?
bs: Na koji sektor je želite premjestiti?

en: Which size do you want to keep for windows on
bs: Koju veličinu želite da sačuvate za windows na

en: Which type of entry do you want to add?
bs: Koju vrstu stavke želite dodati?

en: With X
bs: Sa X-om

en: With basic documentation (recommended!)
bs: Sa osnovnom dokumentacijom (preporučeno)

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
bs: Sa ovom opcijom bićete u mogućnosti da vratite bilo koju
     verziju vašeg /etc direktorija.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should better choose a lower level.
bs: Sa ovim sigurnosnim nivoom, postaje moguće koristiti ovaj sistem kao server.
    Sigurnost je sada dovoljno visoka za upotrebu sistema kao servera koji prima
    konekcije sa mnogo klijenata. Napomena: ako je vaš računar samo klijent na Internetu, možda je bolje da izaberete niži nivo.

en: Wizard
bs: Čarobnjak

en: Wizard Configuration
bs: Čarobnjak za podešavanje

en: Wizard...
bs: Čarobnjak...

en: Workgroup
bs: Radna grupa

en: Workstation
bs: Radna stanica

en: Would you like to configure printing?
bs: Da li želite podesiti štampanje?

en: Would you like to learn Linux simply, quickly, and for free? MandrakeSoft provides free Linux training, as well as a way to test your progress, at MandrakeCampus -- our online training center
bs: Želite li naučiti Linux jednostavno, brzo i besplatno? MandrakeSoft vam nudi besplatno učenje Linuxa kao i način za testiranje vašeg napretka na MandrakeCampus-u -- našem online centru za obuku

en: X at startup
bs: X u startanju

en: X driver
bs: X drajver

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
bs: XFree %s sa 3D hardverskim ubrzanjem

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
bs: XFree %s sa EKSPERIMENTALNIM 3D hardverskim ubrzanjem

en: XFree configuration
bs: XFree konfiguracija

en: XFree86 driver: %s
bs: XFree86 drajver: %s

en: Yaboot is a bootloader for NewWorld MacIntosh hardware. It is able to boot
    either GNU/Linux, MacOS or MacOSX if present on your computer. Normally,
    these other operating systems are correctly detected and installed. If this
    is not the case, you can add an entry by hand in this screen. Be careful to
    choose the correct parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message displayed before the boot prompt;
    
     * Boot Device: indicates where you want to place the information required
    to boot to GNU/Linux. Generally, you set up a bootstrap partition earlier
    to hold this information;
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux;
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second before your
    default kernel description is selected;
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose ``C'' for CD
    at the first boot prompt;
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose ``N'' for Open
    Firmware at the first boot prompt;
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.
bs: Yaboot is a boot loader for NewWorld MacIntosh hardware. It is able to boot
    either GNU/Linux, MacOS or MacOSX if present on your computer. Normally,
    these other operating systems are correctly detected and installed. If this
    is not the case, you can add an entry by hand in this screen. Be careful as
    to choose the correct parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message that is displayed before the boot
    prompt.
    
     * Boot Device: indicate where you want to place the information required to
    boot to GNU/Linux. Generally, you setup a bootstrap partition earlier to
    hold this information.
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux.
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second before your
    default kernel description is selected.
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose "C" for CD
    at the first boot prompt.
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose "N" for Open
    Firmware at the first boot prompt.
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.

en: Yaboot mode
bs: Yaboot mod

en: Yes
bs: Da

en: Yes (allow this through the firewall)
bs: Da (dozovoli pristup sa interneta)

en: Yes I need DHCP
bs: Da, treba mi DHCP

en: Yes I need NTP
bs: Da, treba mi NTP

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
bs: Da, želim da se autologiram sa ovim (korisnik, desktop)

en: You appear to be running a 2.2 kernel.  If your network IP
    is automatically set by a computer in your home or office 
    (dynamically assigned), we need to allow for this.  Is
    this the case?
bs: Čini se da koristite 2.2 kernel.  Ako je vaša mrežna IP
    automatski podešena putem računara u vašoj kući ili
    uredu (dinamički dodjeljena), moramo ovo dozvoliti.  Da
    li je ovo slučaj?

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX to boot your machine
bs: Izgleda da imate OldWorld ili Unknown računar,
     yaboot bootloader neće raditi kod vas.
    Instalacija će se nastaviti, ali ćete
     morati koristiti BootX za bootanje vašeg računara

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
bs: Sada ćete podesiti Auto Instalacijsku disketu. Ova opcija je pomalo opasna i mora biti korištena uz pažnju.
    
    Sa ovom opcijom bićete u mogućnosti da ponovite instalaciju koju ste obavili na ovom računaru, pri ćemu ćete biti interaktivno upitani za neke korake, kako biste promjenili njihove vrijednosti.
    
    Za maksimalnu sigurnost, particioniranje i formatiranje nikad neće biti obavljeno automatski, bez obzira šta izaberete tokom instalacije na ovaj računar.
    
    Da li želite nastaviti?

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
bs: Sada ćete konfigurisati vaš računar za dijeljenje Internet konekcije.
    Sa ovom opcijom, ostali računari na vašoj lokalnoj mreži će moći koristiti Internet konekciju ovog računara. 
    
    Napomena: potreban vam je poseban Mrežni adapter da biste podesili Lokalnu mrežu (LAN).

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessable by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
bs: Sada ćete instalirati sistem za štampu %s na sistemu koji je na sigurnosnom nivou % s.
    
    Ovaj sistem za štampu pokreće demon (pozadinski proces) koji čeka zadatke štampe i rješava ih. Ovom demonu takođe mogu pristupiti drugi računari putem mreže, tako da je to moguća tačka napada. Stoga se tek rijetki od odabranih demona pokreću na ovom sigurnosnom nivou.
    
    Da li zaista želite podesiti štampanje na ovom računaru?

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they work only when connected to the first parallel port. When your printer is connected to another port or to a print server box please connect the printer to the first parallel port before you print a test page. Otherwise the printer will not work. Your connection type setting will be ignored by the driver.
bs: Sada podešavate OK laserski winprinter. Ovi štampači
    koriste jedan poseban komunikacijski protokol i stoga rade samo kada su spojeni na prvom paralelnom portu. Ako je vaš štampač spojen na neki drugi port ili na print server molimo spojite štampač na prvi paralelni port prije nego što odštampate testnu stranicu. Inače štampač neće raditi. Drajver će ignorisati vaše podešenje tipa konekcije.

en: You are currently connected to internet.
bs: Trenutno ste spojeni na Internet.

en: You are currently using %s as Boot Manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
bs: Trenutno koristite %s kao boot manager.
    Kliknite na Konfiguriši kako bi se pokrenuo čarobnjak za podešavanje.

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
bs: Sada ćete podesiti udaljeni štampač. Ovo zahtjeva aktivan pristup mreži, ali vaša mreža još uvijek nije podešena. Ako želite nastaviti bez podešavanja mreže, nećete moći koristiti štampač koji sada podešavate. Kako želite da nastavimo?

en: You are not currently connected to Internet.
bs: Trenutno niste konektovani na Internet.

en: You are now proposed to set up your Internet/network connection. If you
    wish to connect your computer to the Internet or to a local network, click
    "OK". The autodetection of network devices and modem will be launched. If
    this detection fails, uncheck the "Use auto detection" box next time. You
    may also choose not to configure the network, or do it later; in that case,
    simply click the "Cancel" button.
    
    Available connections are: traditional modem, ISDN modem, ADSL connection,
    cable modem, and finally a simple LAN connection (Ethernet).
    
    Here, we will not detail each configuration. Simply make sure that you have
    all the parameters from your Internet Service Provider or system
    administrator.
    
    You can consult the ``User Guide'' chapter about Internet connections for
    details about the configuration, or simply wait until your system is
    installed and use the program described there to configure your connection.
    
    If you wish to configure the network later after installation, or if you
    are finished configuring your network connection, click "Cancel".
bs: You are now proposed to set up your Internet/network connection. If you
    wishto connect your computer to the Internet or to a local network, click
    "OK". The autodetection of network devices and modem will be launched. If
    this detection fails, uncheck the "Use auto detection" box next time. You
    may also choose not to configure the network, or do it later; in that case,
    simply click the "Cancel" button.
    
    Available connections are: traditional modem, ISDN modem, ADSL connection,
    cable modem, and finally a simple LAN connection (Ethernet).
    
    Here, we will not detail each configuration. Simply make sure that you have
    all the parameters from your Internet Service Provider or system
    administrator.
    
    You can consult the ``User Guide'' chapter about Internet connections for
    details about the configuration, or simply wait until your system is
    installed and use the program described there to configure your connection.
    
    If you wish to configure the network later after installation, or if you
    are finished configuring your network connection, click "Cancel".

en: You can add additional entries for yaboot, either for other operating
    systems, alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OSs, the entry consists only of a label and the "root"
    partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is simply the name you will have to type at the yaboot prompt
    to select this boot option;
    
     * Image: this would be the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux
    or a variation of vmlinux with an extension;
    
     * Root: the "root" device or ``/'' for your Linux installation;
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is used quite often
    to assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse
    button emulation for the often lacking 2nd and 3rd mouse buttons on a stock
    Apple mouse. The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules, before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation;
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4,096 bytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used;
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially brought up in
    read-only, to allow a file system check before the system becomes ``live''.
    Here, you can override this option;
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in ``novideo'' mode, with
    native frame buffer support;
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by just pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will
    also be highlighted with a ``*'', if you press [Tab] to see the boot
    selections.
bs: You can add additional entries for yaboot, either for other operating
    systems, alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OSs, the entry consists only of a label and the root partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is simply the name you will have to type at the yaboot prompt
    to select this boot option;
    
     * Image: this would be the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux
    or a variation of vmlinux with an extension;
    
     * Root: the "root" device or "/" for your Linux installation.
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is used quite often
    to assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse
    button emulation for the often lacking 2nd and 3rd mouse buttons on a stock
    Apple mouse. The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules, before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation;
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4,096 bytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used;
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially brought up in
    read-only, to allow a file system check before the system becomes ``live''.
    Here, you can override this option;
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in ``novideo'' mode, with
    native frame buffer support;
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by just pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will
    also be highlighted with a ``*'', if you press [Tab] to see the boot
    selections.

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
bs: Možete također koristiti grafički interfejs "xpdq" za podešavanje opcija i upravljanje zadacima štampe.
    Ako koristite KDE okruženje radne površine imate "dugme za paniku". To je ikona na radnoj površini čiji je naziv "ZAUSTAVI štampač!", koja zaustavlja sve zadatke štampe odmah kada kliknete na nju. Ovo je korisno npr. u slučaju zaglavljivanja papira.

en: You can choose other languages that will be available after install
bs: Možete izabrati i druge jezike koji će biti dostupni nakon instalacije

en: You can copy the printer configuration which you have done for the spooler %s to %s, your current spooler. All the configuration data (printer name, description, location, connection type, and default option settings) is overtaken, but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following reasons:
bs: Možete kopirati konfiguraciju štampača koju ste napravili za spooler %s u % s, vaš trenutni spooler. Svi podaci o konfiguraciji (naziv štampača, opis, lokacija, tip konekcije kao i podrazumjevane opcije) će biti preuzeti, ali zadaci štampe neće biti prebačeni.
    Svi redovi ne mogu biti prebačeni zbog sljedećih razloga:

en: You can export using NFS or Samba. Which one do you want
bs: Možete eksportovati koristeći NFS ili Sambu. Koji želite

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
bs: Sada možete particionirati %s.
    Kada završite, ne zaboravite spasiti sa `w'

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
bs: Možete dati direktno URI za pristup štampaču. URI mora zadovoljavati ili CUPS ili Foomatic specifikacije. Obratite pažnju da nisu svi tipovi URIja podržani od svih spoolera.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
bs: Ne možete instalirati bootloader na %s particiju

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
bs: Ne možete izabrati ovaj paket jer nema dovoljno prostora za njega

en: You can't select/unselect this package
bs: Ne možete izabrati/isključiti ovaj paket

en: You can't unselect this package. It is already installed
bs: Ne možete isključiti ovaj paket. On je već instaliran

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
bs: Ne možete isključiti ovaj paket. On mora biti unaprijeđen

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
bs: Ne možete koristiti JFS za particije manje od 16MB

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
bs: Ne možete koristiti ReiserFS za particije manje od 32MB

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
bs: Ne možete koristiti LVM logički volumen za tačku montiranja %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
bs: Ne možete koristiti kriptovani datotečni sistem za tačku montiranja %s

en: You don't have a swap partition
    
    Continue anyway?
bs: Nemate nijednu swap particiju
    
    Svejedno nastavi?

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
bs: Nemate nijedan podešen interfejs.
    Podesite ih prvo klikajući na 'Podesi'

en: You don't have any internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
bs: Nemate nijednu Internet konekciju.
    Napravite jednu klikajući na 'Podesi'

en: You don't have any partitions!
bs: Nemate nijednu particiju!

en: You don't have enough free space on your Windows partition
bs: Nemate dovoljno slobodnog prostora na vašoj Windows particiji

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions
bs: Imate rupu u vašoj tabeli particija li je ja ne mogu upotrijebiti.
    Jedino rješenje je da pomjerite vaše primarne particija kako bi rupa bila pored extended particija

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
bs: Podesili ste nekoliko načina za konekciju na Internet.
    Izaberite jedan od njih koji ćete koristiti.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
bs: Imate više od jednog hard diska, na koji želite instalirati linux?

en: You have now the possibility to download updated packages that have
    been released after the distribution has been made available.
    
    You will get security fixes or bug fixes, but you need to have an
    Internet connection configured to proceed.
    
    Do you want to install the updates ?
bs: Sada imate mogućnost da dobavite sa interneta unaprijeđene pakete koji
    su izašli nakon što je distribucija objavljena.
    
    Dobićete sigurnosne ispravke ili ispravke bugova, ali prethodno je potrebno
    da podesite Internet konekciju.
    
    Da li želite instalirati unaprjeđenja ?

en: You have one big FAT partition
    (generally used by MicroSoft Dos/Windows).
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
bs: Imate jednu veliku FAT particiju
    (koju najvjerovatnije koristi MicroSoft Dos/Windows).
    Predlažem da najprije promjenite veličinu te particije
    (kliknite na nju, zatim na "Promjeni veličinu")

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new could be found. In that case, you must make sure to upgrade
    as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
bs: Izabrali ste sljedeći server (servere): %s
    
    
    Ovi serveri su aktivirani automatski. Oni nemaju nikakvih poznatih sigurnosnih
    problema, ali možda će biti pronađeni neki novi. U tom slučaju, morate ih
    unaprijediti što prije bude moguće.
    
    
    Da li zaista želite instalirati ove servere?

en: You have space on your disk for only %d%% of these packages.
    
    If you wish to install less than this,
    select the percentage of packages that you want to install.
    A low percentage will install only the most important packages;
    a percentage of %d%% will install as many packages as possible.
bs: Na disku imate mjesta samo za %d%% ovih paketa.
    
    Ako želite da instalirate manje od ovoga,
    izaberite procenat paketa koje želite da instalirate.
    Nizak procenat će instalirati samo one najbitnije pakete;
    procenat %d%% će instalirati najveći mogući broj paketa.

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
bs: Prebacili ste vaš bivši podrazumjevani štampač ("%s"),Da li će to također biti podrazumjevani štampač podnovim sistemom štampe %s?

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
bs: Možda ćete trebati promjeniti vaš Open Firmware boot uređaj
     da biste aktivirali bootloader.  Ako ne vidite upit bootloadera
     prilikom bootanja, držite Command-Option-O-F prilikom boota
     i unesite:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Zatim kucajte: shut-down
    Prilikom idućeg boota biste trebali vidjeti upit bootloadera.

en: You may now choose which services you wish to start at boot time.
    
    Here are presented all the services available with the current
    installation. Review them carefully and uncheck those which are not always
    needed at boot time.
    
    You can get a short explanatory text about a service by selecting a
    specific service. However, if you are not sure whether a service is useful
    or not, it is safer to leave the default behavior.
    
    !! At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services which you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
    !!
bs: Sada možete izabrati koje servise želite pokretati prilikom boota.
    
    Ovdje su predstavljeni svi servisi koji su dostupni u trenutnoj
    instalaciji. Pregledajte ih pažljivo i isključite sve one koji nisu potrebni
    prilikom boota.
    
    Kada izaberete servis dobićete kratki tekst koji objašnjava taj servis
    Ipak, ako niste sigurni da li je servis koristan ili ne, sigurnije je da ne
    mijenjate predloženi izbor.
    
    !! Budite vrlo pažljivi sa ovim korakom ako namjeravate koristiti vaš računar
    kao server: vjerovatno ne želite da pokrenete neke servise koji vam ne
    trebaju. Molimo vas da zapamtite da pojedini servisi mogu biti opasni
    ako su aktivni na serveru. Općenito, izaberite samo one servise koji vam
    stvarno trebaju. !!

en: You may now provide its options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
bs: Sada možete navesti opcije za modul %s.
    Obratite pažnju da adrese trebate unositi sa prefiksom 0x kao npr. '0x123'

en: You may now provide its options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
bs: Sada možete navesti opcije za modul %s. Opcije su u formatu ``ime=vrijednost ime2=vrijednost2 ...''.
    Na primjer, ``io=0x300 irq=7''

en: You must also format %s
bs: Morate također formatirati i %s

en: You must choose/enter a printer/device!
bs: Morate izabrati ili unijeti štampač / uređaj!

en: You must enter a device or file name!
bs: Morate unijeti naziv uređaja ili datoteke!

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
bs: Morate imati FAT particiju montiranu na /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
bs: Morate imati root particiju.
    Za ovo, kreirajte particiju (ili kliknite na neku od postojećih).
    Zatim izaberite ``Tačka montiranja'' i postavite ga na `/'

en: You must have a swap partition
bs: Morate imati swap particiju

en: You must indicate where you wish to place the information required to boot
    to GNU/Linux.
    
    Unless you know exactly what you are doing, choose "First sector of drive
    (MBR)".
bs: Morate navesti gdje želite smjestiti informacije koje su potrebne za
    bootanje GNU/Linuxa.
    
    Izaberite "Prvi sektor na disku (MBR)" sem ako znate tačno šta radite.

en: You must specify a kernel image
bs: Morate navesti image kernela

en: You must specify a root partition
bs: Morate navesti root particiju

en: You need a true filesystem (ext2, reiserfs) for this mount point
bs: Potreban vam je pravi file sistem (ext2, reiserfs) za ovu tačku montiranja

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
bs: Moraćete rebootati da bi izmjene tabele particija stupile na snagu

en: You will be able to choose them more specifically in the next step.
bs: Na idućem koraku ćete biti u mogućnosti da ih izaberete nešto preciznije.

en: You will receive an alert if one of the selected service is no more running
bs: Možete primiti obavještenje ako neki od izabranih servisa prestane raditi

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
bs: Primićete upozorenje ako je opterećenje (system load) veće od ove vrijednosti

en: You'll need to reboot before the modification can take place
bs: Biće potrebno da rebootate prije nego što izmjene mogu stupiti na snagu

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    So be careful to add a /boot partition
bs: Izabrali ste softversku RAID particiju kao root (/).
    Nijedan bootloader nije u mogućnosti da rukuje sa ovim bez /boot particije.
    Pazite da dodate /boot particiju

en: Your HP multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan from the command line with "ptal-hp %s scan ...". Scanning via a graphical interface or from the GIMP is not supported yet for your device. More information you will find in the "/usr/share/doc/hpoj-0.8/ptal-hp-scan.html" file on your system. If you have an HP LaserJet 1100 or 1200 you can only scan when you have the scanner option installed.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
bs: Vaš HP višenamjenski uređaj je automatski konfigurisan kako bi mogao skenirati. Sada možete skenirati sa komandne linije pomoću komande "ptal-hp %s scan ...". Skeniranje putem grafičkog interfejsa ili iz GIMPa još nije podržano za vaš uređaj. Više informacija možete naći u datoteci"/usr/share/doc/hpoj-0.8/ptal-hp-scan.html" na vašem računaru. Ako imate HP LaserJet 1100 ili 1200, možete skenirati samo ako ste instalirali opciju za skeniranje.
    
    Nemojte koristiti "scannerdrake" za ovaj uređaj!

en: Your HP multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan with "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" to specify the scanner when you have more than one) from the command line or with the graphical interfaces "xscanimage" or "xsane". If you are using the GIMP, you can also scan by choosing the appropriate point in the "File"/"Acquire" menu. Call also "man scanimage" and "man sane-hp" on the command line to get more information.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
bs: Vaš HP višenamjenski uređaj je automatski konfigurisan kako bi mogao skenirati. Sada možete skenirati sa komandne linije pomoću komande "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" kako biste naveli scanner ako imate više od jednog) ili koristeći grafičke okoline "xscanimage" ili "xsane". Ako koristite GIMP, možete također skenirati koristeći odgovarajuću stavku u meniju "File"/"Acquire". Za više informacija, pogledajte još i "man scanimage" i "man sane-hp" na komandnoj liniji.
    
    Nemojte koristiti "scannerdrake" za ovaj uređaj!

en: Your Windows partition is too fragmented, please run ``defrag'' first
bs: Vaša Windows particija je previše fragmentirana, molimo prvo pokrenite ``defrag''

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
bs: Vaša kartica može imati podršku za 3D hardversko ubrzanje sa XFree %s,
    PAŽNJA OVO JE EKSPERIMENTALNA PODRŠKA I MOŽE ZALEDITI VAŠ RAČUNAR.
    Vašu karticu podržava XFree %s koji može imati bolju podršku za 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
bs: Vaša kartica može imati podršku za 3D hardversko ubrzanje ali samo sa
    XFree %s. Vašu karticu podržava XFree %s koji može imati bolju podršku za 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
bs: Vaša kartica može imati podršku za 3D hardversko ubrzanje sa XFree %s,
    PAŽNJA OVO JE EKSPERIMENTALNA PODRŠKA I MOŽE ZALEDITI VAŠ RAČUNAR.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
bs: Vaša kartica može imati podršku za 3D hardversko ubrzanje sa XFree %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
bs: Vaš izbor? (0/1, podrazumjevano %s)

en: Your choice? (default %s)
bs: Vaš izbor? (podrazumjevano %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
bs: Vaš izbor? (podrazumjevano '%s' %s)

en: Your new Mandrake Linux operating system is currently being installed.
    Depending on the number of packages you will be installing and the speed of
    your computer, this operation could take from a few minutes to a
    significant amount of time.
    
    Please be patient.
bs: Vaš novi Linux-Mandrake operativni sistem se trenutno intalira. Ovisno o
    broju paketa koje želite instalirati i brzini vašeg računara, ova operacija
    bi mogla trajati nekoliko minuta ali i značajno duže.
    
    Molim da imate strpljenja.

en: Your personal phone number
bs: Vaš lični broj telefona

en: Your printer model
bs: Model vašeg štampača

en: Your system has not enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
bs: Vaš sistem nema dovoljno preostalog prostora za instalaciju ili unaprjeđenje (%d > %d)

en: Your system is low on resource. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
bs: Vaš sistem ima nizak nivo resursa. Možda imate neki problem sa instalacijom
    Mandrake Linuxa. Ako se ovo desi, možete pokušati tekstualnu instalaciju. Za ovo,
    pritisnite `F1' prilikom bootanja na CDROMu, zatim unesite `text'.

en: Your system support multiple head configuration.
    What do you want to do?
bs: Vaš sistem podržava konfiguraciju više glava.
    Šta želite učiniti?

en: Yugoslavian (latin)
bs: Jugoslavenska (latinično)

en: access to X programs
bs: pristup X programima

en: access to administrative files
bs: pristup administrativnim datotekama

en: access to rpm tools
bs: pristup rpm alatima

en: across Network
bs: preko mreže

en: activate now
bs: pokreni sada

en: alert configuration
bs: postavka upozorenja

en: allow "su"
bs: dozvoli "su"

en: apmd is used for monitoring batery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
bs: apmd se koristi za nadgledanje statusa baterija i logovanje preko
    sysloga. Također se može koristiti za gašenje računara kada su baterije potrošene.

en: cable connection detected
bs: otkrivena kablovska konekcija

en: can not open /etc/inittab for reading: %s
bs: ne mogu otvoriti /etc/inittab za čitanje: %s

en: chunk size
bs: veličina chunka

en: click here if you are sure.
bs: kliknite ovdje ako ste sigurni.

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
bs: komandi prije bootanja, ili 'c' za komandnu liniju.

en: compact
bs: kompaktno

en: consolehelper missing
bs: nedostaje consolehelper

en: could not find any font in your mounted partitions
bs: ne mogu naći nijedan font na montiranim particijama

en: could not find any font.
bs: ne mogu naći nijedan font.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
bs: cron je standardan UNIX program koji pokreće programe koje zada korisnik
    u periodičnim terminima. vixie cron dodaje veći broj mogućnosti osnovnom
    UNIX cronu, uključujući bolju sigurnost i moćnije opcije za podešavanje.

en: daily
bs: dnevno

en: deactivate now
bs: zaustavi sada

en: detected %s
bs: detektovan %s

en: detected on interface %s
bs: detektovan na interfejsu %s

en: detected on port %s
bs: detektovan na portu %s

en: device
bs: uređaj

en: disable
bs: isključi

en: dismiss
bs: otkaži

en: done
bs: gotovo

en: enable
bs: uključi

en: error unmounting %s: %s
bs: greška u demontiranju %s: %s

en: ethernet card(s) detected
bs: prepoznata ethernet kartica(e)

en: file list send by FTP : %s
bs: lista datoteka poslana putem FTPa : %s

en: files sending by FTP
bs: slanje datoteka putem FTPa

en: fsck failed with exit code %d or signal %d
bs: fsck nije uspio, izlazni kod %d ili signal %d

en: here if no.
bs: ovdje ako ne.

en: high
bs: visok

en: hourly
bs: svakog sata

en: important
bs: važno

en: kdesu missing
bs: kdesu nedostaje

en: level
bs: nivo

en: load setting
bs: postavka opterećenja

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
bs: lpd je demon za štampu koji je potreban da bi lpr radio ispravno.
    To je u osnovi server koji dodjeljuje zadatke štampe štampaču/ima.

en: maybe
bs: možda

en: mkraid failed
bs: mkraid nije uspio

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
bs: mkraid nije uspio (možda nedostaju raidtools?)

en: monthly
bs: mjesečno

en: mount failed:
bs: montiranje nije uspjelo:

en: mounting partition %s in directory %s failed
bs: montiranje particije %s u direktoriju %s nije uspjelo

en: must have
bs: obavezno

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
bs: named (BIND) je Domain Name Server (DNS) koji se koristi za pretvaranje imena računara u IP adrese.

en: new
bs: novi

en: nice
bs: fino

en: no available partitions
bs: nema dostupnih particija

en: no fonts found
bs: nije pronađen nijedan font

en: no help implemented yet.
bs: pomoć još nije implementirana.

en: no network card found
bs: nije pronađena mrežna kartica

en: no serial_usb found
bs: nije pronađen serial_usb

en: none
bs: nijedan

en: not enough room in /boot
bs: nema dovoljno prostora u /boot

en: on Hard Drive
bs: na hard disk

en: on LPD server "%s", printer "%s"
bs: na LPD serveru "%s", štampač "%s"

en: on Novell server "%s", printer "%s"
bs: na Novell serveru "%s", štampač "%s"

en: on Windows server "%s", share "%s"
bs: na Windows serveru "%s", share "%s"

en: on bus %d id %d
bs: na busu %d id %d

en: paranoid
bs: paranoičan

en: parse all fonts
bs: obradi sve fontove

en: partition %s
bs: particiji %s

en: partition %s is now known as %s
bs: particija %s je od sada poznata kao %s

en: password
bs: šifra

en: pfm fonts conversion
bs: pfm fonts konverzija

en: please choose the date to restore
bs: molim izaberite datum za vraćanje

en: please wait during ttmkfdir...
bs: molimo sačekajte tokom ttmkfdir...

en: please wait, parsing file: %s
bs: molim sačekajte, parsiram datoteku: %s

en: re-type password
bs: ponovo unesite šifru

en: reconfigure
bs: rekonfiguriši

en: restrict
bs: ograniči

en: running
bs: aktivan

en: search
bs: pretraživanje

en: select path to restore (instead of / )
bs: izaberite stazu za vraćanje (umjesto / )

en: serial
bs: serijski

en: service setting
bs: postavke servisa

en: simple
bs: jednostavno

en: stopped
bs: zaustavljen

en: tinyfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
bs: tinyfirewall podešavač
    
    On podešava lični firewall za ovaj Mandrake Linux računar.
    Za moćnu soluciju posebnog firewalla, molimo pogledajte
    specijaliziranu MandrakeSecurity Firewall distribuciju.

en: total progess
bs: ukupno napredak

en: ttf fonts conversion
bs: ttf fonts konverzija

en: type1inst building
bs: type1inst kreiranje

en: usage: keyboarddrake [--expert] [keyboard]
bs: upotreba: keyboarddrake [--expert] [keyboard]

en: use dhcp
bs: koristi dhcp

en: use pppoe
bs: koristi pppoe

en: use pptp
bs: koristi pptp

en: very nice
bs: vrlo fino

en: weekly
bs: sedmično

en: with /usr
bs: sa /usr

en: xfs restart
bs: restart xfs-a
